PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : buji yağlı

northern
18 Kasım 2008, 19:06
arkadaşlar motorum da buji ateşlemiyor bujiyi değiştirdim bir kere çalştı 2 km sonra stop etti tekrar çalışmadı buji söktüğümde yağlanma var motorum 4 zamanlı keeway segmanlarda mı sorun var acaba

StormlorD
18 Kasım 2008, 19:20
arkadaşlar motorum da buji ateşlemiyor bujiyi değiştirdim bir kere çalştı 2 km sonra stop etti tekrar çalışmadı buji söktüğümde yağlanma var motorum 4 zamanlı keeway segmanlarda mı sorun var acaba

selamlar,

motorun kaç km de? karbüratör ayarlı mı? hava filtresi temiz mi?

bahsettiğin yağ siyah renk mi? yoksa griye mi çalıyor rengi?

egzosttan duman çıkıyor mu? (mavimtrak)

egzosttan duman çıkıyorsa ve motorun çok hızlı yağ eksiltiyorsa motorun yağ yakıyor demektir.

Bu durumda eğer silindir sağlamsa segmanların değişmesi yeterli olacaktır.

northern
18 Kasım 2008, 19:24
motor 100 binde bujide yağ siyah renkte benim anldğım kadarı yağ yakmıyor çünkü yağ eksiltme pek yapmıyor pistonlarda ki segmanlarda bir sorun var gibi geliyor bana

motorhocası
18 Kasım 2008, 19:38
motor 100 binde bujide yağ siyah renkte benim anldğım kadarı yağ yakmıyor çünkü yağ eksiltme pek yapmıyor pistonlarda ki segmanlarda bir sorun var gibi geliyor bana

Egsozdan çıkan dumana bakarmısın.

Eğer siyah dumansa işgillenme karışım bozuk.

Mavi dumansa kork, segman mı artık gömlek mi bişey aşınmış.

Beyaz dumanı su soğutmalı arçlarda görebilirsin o da suyun yağa karışmasıyla olur.

Problem yoksa başta kaliteli bir yağla değişim yapmalısın.

ExTReMa
18 Kasım 2008, 19:43
Yağ ile alakası yok motorunun karbüratörünü temizle ve hava ayarını yap veya yaptır siyah çıkan buji kötü hava yakıt karışımıdır :cat:

motorhocası
18 Kasım 2008, 19:59
Yağ ile alakası yok motorunun karbüratörünü temizle ve hava ayarını yap veya yaptır siyah çıkan buji kötü hava yakıt karışımıdır :cat:

Forumu karıştırdın kesin adam bujim yağlanıyo diyo:queen:

ExTReMa
18 Kasım 2008, 20:03
4 zamanlı bir motor eksozdan duman atmazsa buji yağlama yapmaz :cat:
Yağ eksiltmiyormuş muhtemelende yağ yakmıyor yani sorun karbüratörden gelen fazla benzinde
Fazla benzin geliyor bujiyi bozuyor yanma olmayıncada buji ıslak çıkar ve arkadaşımızda bunu yağ olarak nitelendirir :cat:
Forumuda karıştırmadım hergün böyle arızalarla karşılaştığımız için muhtemel olacakları söyledim :P

motorhocası
18 Kasım 2008, 20:08
Valla benim de kafam karıştın şimdi adam 100.000 km'de motor kullanıyo ve yağı benzinden ayırt edemiyosa ben de bisikletçi olayım

muyi
18 Kasım 2008, 20:10
hocam motosikletin yagı fazla ise bujileri yağlama ihitmali vardır bende de olmuştu motor yagı fazla imiş bundan kaynaklanıyormuş

motorhocası
18 Kasım 2008, 20:15
hocam motosikletin yagı fazla ise bujileri yağlama ihitmali vardır bende de olmuştu motor yagı fazla imiş bundan kaynaklanıyormuş

Adam yağ ekledim-değiştirdim diye bişey dememiş ama.
Yaptığı buji değişimi ve yağlanması müneccimleştik burda ya cümleten:queen:

muyi
18 Kasım 2008, 20:30
Adam yağ ekledim-değiştirdim diye bişey dememiş ama.
Yaptığı buji değişimi ve yağlanması müneccimleştik burda ya cümleten:queen:

eklemedim değiştirmedim diye de bişi dememiş dimi :D

motorhocası
18 Kasım 2008, 20:33
Yeter adam problemini düzeltti de işten geliyo bile. Bakacaz seni karışımcı seni.

eeraktan
18 Kasım 2008, 20:36
Egsozdan çıkan dumana bakarmısın.

Eğer siyah dumansa işgillenme karışım bozuk.

Mavi dumansa kork, segman mı artık gömlek mi bişey aşınmış.

Beyaz dumanı su soğutmalı arçlarda görebilirsin o da suyun yağa karışmasıyla olur.

Problem yoksa başta kaliteli bir yağla değişim yapmalısın.

kamyon demiyo, sana hoca ...
ne hocasıysan..

ne suyu keeway diyo..

çin diyo, scooter diyo

GKN
18 Kasım 2008, 21:19
ne hocasıysan..

ne suyu keeway diyo..

çin diyo, scooter diyo

bide 100.000 dio, yağ eksiltmiyo diyo, dikkat ettinmi :)

mach1
18 Kasım 2008, 23:45
Helal olsun 100 000 km sonuç belirlendi sekmanlar bozulmuştur:)

muratcan7
19 Kasım 2008, 00:05
100 000 km ise sen o motoru müzeye koy veya anıt yaptır :)

mterayes26
19 Kasım 2008, 00:18
ne hocasıysan..

ne suyu keeway diyo..

çin diyo, scooter diyo

scooter da demıyor . süperlıght diyor . 100.000 bin km segmanlar aşınmış yada gömlekte aşınma var

Rigel
19 Kasım 2008, 00:21
Bujinin siyah ve yağlı görünmesinin tek sebebi yakıt/hava oranının yakıt lehine yüksek olmasındandır, yani karışım zengindir. Kuru ve beyaz görünüyorsa hava fazla geliyordur. Sekmanlardan motora yağ kaçsa bile benzinle beraber yanar ve yanma odası içindeki elemanlarda (valvler, buji, piston vs) veya bunların üzerinde birikemez...

Extrema bir motosiklet teknisyeni ve verdiği bilgileri senelerdir her zaman tam "12'den" dir. Ona bu konularda güvenebiliriz.

muratgergerli
19 Kasım 2008, 00:41
Senin Keeway benzini ucuz bulmuş galiba..Bol keseden yakmaya başlamış..:P

İşin şakası bir yana..:)
Benzin fazla geliyor silindire..Yani zengin karışımlı..
Karbüratör hava ayarı yaptırınca geçer..:wiinkk:

Nice 100bin km'lere kardeşim..:cat:

ExTReMa
19 Kasım 2008, 00:42
Bujinin siyah ve yağlı görünmesinin tek sebebi yakıt/hava oranının yakıt lehine yüksek olmasındandır, yani karışım zengindir. Kuru ve beyaz görünüyorsa hava fazla geliyordur. Sekmanlardan motora yağ kaçsa bile benzinle beraber yanar ve yanma odası içindeki elemanlarda (valvler, buji, piston vs) veya bunların üzerinde birikemez...

Extrema bir motosiklet teknisyeni ve verdiği bilgileri senelerdir her zaman tam "12'den" dir. Ona bu konularda güvenebiliriz.

Teknisyen değilim olamamda eeraktanın yanında çalışıyorum motosiklet tamirciliği yapıyorum yanlış anlaşılma olmasın :cat:

motorhocası
19 Kasım 2008, 03:43
Beni takmıyosunuz alın size internetten bir demet.

4- Yağlı buji:Buji elektrodları üzerinde, ıslak yağlanmanın sebebi, yanma odasına motor yağının girmesidir. Motor yağı yanma odasına iki yerden girer.
a) Silindir kapağı tarafından; supap kılavuzların aşınmasından veya supap yağ keçelerinin özelliğini yitirmesinden.
b) Karter tarafindan; piston, segman, silindir aşınmasından veya arızalanmasından. Yağlanmış buji, temizleme sıvısı ile yıkanır, kurulanır ve ayarı yapılarak yerine takılır

THE_LANCET
19 Kasım 2008, 04:09
Hangi yöntemle sorunun giderildiğini yazarsa konu sahibi iyi olur. İki arada bir derede kaldık.

motorhocası
19 Kasım 2008, 04:11
Hangi yöntemle sorunun giderildiğini yazarsa konu sahibi iyi olur. İki arada bir derede kaldık.

Adam gelecekti işten onu bekliyoz motorun sahibi gelsin:cherry:

northern
19 Kasım 2008, 10:08
arkadaşlar ilginize için çok teşekkürler sorunu halledemedim motoru bir kenera park ettim ve eve döndüm şimdi karbüratör ayarımı yaptırmam lazım yoksa segmanlar mı aşınmıştır. inşallah bugün alıp eve getireceğim

motorhocası
19 Kasım 2008, 12:25
arkadaşlar ilginize için çok teşekkürler sorunu halledemedim motoru bir kenera park ettim ve eve döndüm şimdi karbüratör ayarımı yaptırmam lazım yoksa segmanlar mı aşınmıştır. inşallah bugün alıp eve getireceğim

Özellikle yağ yakan motorlar için atlama aralıklı buji vardır onu bir dene istersen.Geçmiş olsun.:cherry:

northern
19 Kasım 2008, 13:49
bakalım onuda deneyeyim motorhocası ama şimdi izmir yağmurlu olduğundan gidemiyrum

yürekçe
19 Kasım 2008, 13:54
selamlar,

motorun kaç km de? karbüratör ayarlı mı? hava filtresi temiz mi?

bahsettiğin yağ siyah renk mi? yoksa griye mi çalıyor rengi?

egzosttan duman çıkıyor mu? (mavimtrak)

egzosttan duman çıkıyorsa ve motorun çok hızlı yağ eksiltiyorsa motorun yağ yakıyor demektir.

Bu durumda eğer silindir sağlamsa segmanların değişmesi yeterli olacaktır.

keşke online tamir edebilseydin. hiç bir sorunu kalmazdı. bi mail atıp tamiri tamamlardın :P