PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fren diskindeki yağın temizlenmesi

cihan_35
08 Kasım 2008, 01:17
Balata temizleme spreyi sıkıyorum diye yanlışlıkla içinde yağ olan spreyi sıkmışım. Hemde baya bi sıktım. Ön frenin hiç tutmuyor neredeyse. Bezle sildim balta temizleme spreyinden sıktım ama hiç biri fayda etmedi. Ne yapmam lazım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

draggy
08 Kasım 2008, 01:48
ön freni ısıtacaksın, boş bir arazi de bol bol ön fren yapacaksın ama dikkatlice, yoksa yerde bulabilirsin kendini; ya da en güzeli hiç riske girmeden değiştirt...

GKN
08 Kasım 2008, 01:50
beze biraz benzin dök, güzelce sil.. hiçbişey kalmaz:wiinkk:

eeraktan
08 Kasım 2008, 01:53
aşırı basınçlı ve deterjanlı suyla yıka bence..
sonra balata temızlem e spreyi sık ardından bıraz sıkarak kullan
2-3 gun sonra açar kendını
yada en temizi degıştır 10 ytl:):)

babaçi
08 Kasım 2008, 02:00
beze biraz benzin dök, güzelce sil.. hiçbişey kalmaz:wiinkk:

tinerde aynı vazifeyi görür kanaatindeyim:wiinkk:

kartalizma07
08 Kasım 2008, 02:23
zamanla düzelir 3-5 günde. benimde başıma geldi.

Lucas
08 Kasım 2008, 02:26
Tiner fren sistemine, ve varsa plastik aksama zarar verebilir.. Yağın tek düşmanı benzindir.. Mazot da aynı vazifeyi görebilir ama, kendi bünyesinde az da olsa yağ barındırdığından disk temizlemek için kullanılması doğru olmaz..

muhahha306
08 Kasım 2008, 02:27
Balata temizleme spreyi sıkıyorum diye yanlışlıkla içinde yağ olan spreyi sıkmışım. Hemde baya bi sıktım. Ön frenin hiç tutmuyor neredeyse. Bezle sildim balta temizleme spreyinden sıktım ama hiç biri fayda etmedi. Ne yapmam lazım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

tiner veya alkol
tinere dikkat et boyan çıkmasın.
yağın çözücüsü alkoldür....
kolay gelsin...

Lucas
08 Kasım 2008, 02:27
zamanla düzelir 3-5 günde. benimde başıma geldi.

Peki bu durumda çözümü varken 3-5 gün frensiz mi dolaşmalıyız sizce ?

demirgursel
08 Kasım 2008, 09:43
sade benzinle temizle

dumanxtr
08 Kasım 2008, 17:42
Benzinle temizle arkasından sık sık ön fren çalışarak sprey sık düzelecektir yanlız dikatli kullan

cmüco
08 Kasım 2008, 19:25
Bu saydıklarınızın hepsindede bir miktar yağ olduğu için disk yağlı olacaktır ve sorun tam olarak çözülmeyecektir.
En pratik ve kesin çözüm sıfır numara bir zımpara ile disklerin her iki tarafınıda birazcık zımparalayacaksın sorun hallolur

Süvarİ
08 Kasım 2008, 21:51
Bu saydıklarınızın hepsindede bir miktar yağ olduğu için disk yağlı olacaktır ve sorun tam olarak çözülmeyecektir.
En pratik ve kesin çözüm sıfır numara bir zımpara ile disklerin her iki tarafınıda birazcık zımparalayacaksın sorun hallolur

zımpara yağı almaz kanaatindeyim kardeş

bence mazotda benzinde yağlı olduğundan tam olarak işe yaramayacaktır.

arkadaşım tinerden çokda korkma bi bezi bolca tinerle diskin her tarafını sil (hatta sprey kutusuna katıp kullanırsan daha iyi olacaktır. tabi bunun için acele etmen lazım tiner katılınca spreyler bozuluyo içinde biyerler eriyor herlade ama olsun işini görür) bazı petrollerde benzin alanların araçlarını ücretsiz yıkıyorlar git 5 ytl lik benzin al ordan yıkattırmaya geç adama söyle diske fazla sıksın basınçlı suyu daha da bişey kalmaz heralde kalsada en faza 1 gün

barisozcetin
08 Kasım 2008, 23:24
zincir temizleme spreyide bence iş görür, tinerde işi çözer, yeni disk almaya gerek yok derim..

cmüco
08 Kasım 2008, 23:30
zımpara yağı almaz kanaatindeyim kardeş

Denedim tecrübeyle sabittir,ve başıma geldi usta söylemişti bunuda

cbr125faik
09 Kasım 2008, 00:04
zaten yagı alıcagından degıl o yaglı yuzeyı ordan sıyırıcagı ıcın dooru bır yontemdır zımparalamak...yanlız sakın zımpalarama yaparken nefes alıp verme o toz bır kacarsa mahvolursun cok tehlıkelıdır...mutlaka maske kullan...

cihan_35
09 Kasım 2008, 00:07
Yarın ilk önce zımpara olmadı tiner yada benzini deneyeceğim.

Hay.alper.est
09 Kasım 2008, 00:16
Yarın ilk önce zımpara olmadı tiner yada benzini deneyeceğim.

bence tersini dene önce tiner veya benzin sonra zımpara

StormlorD
09 Kasım 2008, 00:24
Tiner fren sistemine, ve varsa plastik aksama zarar verebilir.. Yağın tek düşmanı benzindir.. Mazot da aynı vazifeyi görebilir ama, kendi bünyesinde az da olsa yağ barındırdığından disk temizlemek için kullanılması doğru olmaz..

Bakalit ve bunun gibi demirden daha yumuşak metallerden üretilen balatalar tinerden etkilenmez. Daha doğrusu metaller tinerden etkilenmez. Balatalar plastikten değil. Öyle olsa benzinden etkilenirdi çeşitli parçalar. Kauçuk olan fren pistonları (diyaframları) kaliperin çok çok içindedir, siz basınçlı olarak vermediğiniz sürece etki,lenmeyecektir.:cat:

bezi güzelce SELÜLOZİK tinere emdirin, dikkatlice tekeri çevirerek diskin her iki yanını güzelce silin. Bez tinere batıp çıkmış gibi ıslanmış olursa balataların içine de etki eder. lastiğe, plastik aksama, stickerlere bulaştırmamaya özen gösterin. Bu işlemi yaptıktan sonra boş bir yolda ön freni çok hafif sıkılı olarak sürün. 1-2 km yeterli olacaktır.

Fren hemen düzelmeyecektir bunu unutmayın, isterseniz bir ton fren temizleyici kullanın balataların üstündeki yağ filmi bir süre sonra gidecektir. Motor süratli giderken balatanın doğal sürtünmesinden yağ filmi bir süre sonra çıkacaktır. Belli aralıklarla erken frne yaparsanız balataları alıştırırsınız.:cat:

Ayrıca zımparayı kesinlikle fren diskine UYGULAMA!!! balatalar diski doğal bir şekilde çiziyor, eğer sen tekrar zımpara ile çizersen frenlerin daha da zor tutacaktır (gerçi düşük bir ihtimal ama yapmanı tavsiye etmiyorum)

Fren diskindeki delikler zımpara etkisini zaten balatana uyguluyor, dolayısı ile kaliperi sökerek balataları zımparalamak daha mantıklıdır. Ama bu en son çaredir, kaliperi sökersen balataları oturtmak en kötüsü diski ortalamak sorun olacaktır.

kdzli
09 Kasım 2008, 00:43

würth marka balata temizleyiciyi içli dışlı bol sıkarsan yağın ysi kalmaz.wd40 la temizlediğim paslı yağlı yüzeyleri bu temizleyici sıkarak pislikten yağdan arındırıyorum.bu arada disk mi kampanadan mı bahsediyoruz?diskse balataları kontrol etmek için altında üstünde bi boşluğu vardır,en iyi sonucu oradan tatbik ile sağlarsın.kampanaya yanlışlıkla aradan yağ sıktıysan temizlemek için sistemi açıp iki taraflı temizlemen gerekecektir.kolaygelsin.

muhahha306
09 Kasım 2008, 01:04

tiner le benzinin neresi yağlı arkadaşım ??????
alkol yağı çözer diyorum benim önerim değil kimya kuralı
yağlı tiner??????
neye dayanarak söylüyorsun merak ettim

StormlorD
09 Kasım 2008, 01:19
tiner le benzinin neresi yağlı arkadaşım ??????
alkol yağı çözer diyorum benim önerim değil kimya kuralı
yağlı tiner??????
neye dayanarak söylüyorsun merak ettim

hocam sentetik tiner gaz yağına yakın bir üründür dolayısı ile birazcık yağlıdır :)
benzin yağlı değildir bu konuda haklısın :) kurşunlu benzin kaygandır.

cihan_35
10 Kasım 2008, 21:48
İlk olarak benzinle sildim. Ama hiç bir faydasını göremedim. Sonra alkolle sildim. üstünede balata temizleyicisi sıktım. Temizledi yağı iyi de tutmaya başladı ama balatadaki yağ çıkmadığı için diske yeniden yağ bulaştırdı. Artık balataları söküp alkolle temizleyip zımparalayacağım. Yada balataları sökmeden nasıl temizleyebilirim?

muratgergerli
10 Kasım 2008, 23:25

İlk olarak benzinle sildim. Ama hiç bir faydasını göremedim. Sonra alkolle sildim. üstünede balata temizleyicisi sıktım. Temizledi yağı iyi de tutmaya başladı ama balatadaki yağ çıkmadığı için diske yeniden yağ bulaştırdı. Artık balataları söküp alkolle temizleyip zımparalayacağım. Yada balataları sökmeden nasıl temizleyebilirim?

Ön fren problemin olduğu için arka frene göre daha zahmetsiz bir sorun yaşıyorsunuz kardeşim..:wiinkk:

Önce alkol veya benzin ile temizle..Sonra da ;
Detarjanlı suyu boya fırçası veya sünger yardımıyla ;hem diski hemde balataları bol bir şekilde yıkarsan problem çözülecektir..:)
Kuruduktan sonra da zımparanın kağıt kısmı (zımparanın arka yüzü yani) diske
gelecek şekilde tutup balatanın arasına girmesini sağla..Bir ileri bir geri yaparak
balatayı da zımparalamış olursun..
Yani ön tekeri ve diski çıkarmadan..Pratik olarak..:wiinkk: