PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnsanı yorgun düşüren ve enerjisini bitiren en büyük 11 düşman.

Sayfa : [1] 2

cmüco
01 Kasım 2008, 21:25
1- Derin uykuda bizi rahatsız edenler:
Gürültü stres yaratır ve stres tansiyonu yükseltir. Sonuçta sürekli halsiz ve uykulu oluruz. Bunun için size önerimiz, yatak odanızdan saat gibi ses çıkarabilecek tüm eşyaları kaldırmanız olacaktır.
2- Kahve ve çay: 6 fincandan sonrası zarar:
Kafein uyarıcı etki yapar, yani beyne daha fazla enerji emri verir. Günde 3 fincan kadar çay veya kahve içersek, bu canlandırıcı özellikten iyi şekilde faydalanırız. Fakat miktar ikiye katlanırsa, kafein ve tein, vücudumuzdaki demiri emer. Bu durumda beyin ve kalbe yeterli oranda oksijen gitmez. Sonuçta kendimizi çok yorgun hissederiz.
3- Karbonhidrat uyku hapı etkisi yapar:
Tüm karbonhidratlar, aç karnına yenildiği zaman ağırlık yapar. Siz siz olun, aç karnına bu besinleri tüketmemeye özen gösterin.
4- Su eksilirse dikkatiniz de dağılır:
Her gün yaklaşık 8 bardak su içmemiz gerekiyor, yoksa hissedilir bir biçimde enerji boşluğuna düşeriz. En iyisi, her saat başı içine biraz limon suyu sıkılmış bir bardak su içmektir.
5- Cep telefonu hipnozdan beter:
20 dakikadan uzun telefon görüşmelerinin uyku hipnozu gibi bir etki yaptığı ortaya çıktı. Dolayısıyla, uzun süreli ve sık olarak telefonla konuşmak bizi yorar.
6- Duş alacağımıza yatağa geri dönelim daha iyi:
Suyun sıcaklığı vücut sıcaklığının çok üzerindeyse bünyemiz uyku getiren hormonları fazlasıyla salgılamaya başlar. Akşamları iyi uyumak için sıcakla, sabahları enerji depolamak için ılık suyla yıkanın!
7- Bazı besinlere karşı dayanıksız olabilirsiniz:
Her şeyi doğru yaptığınız halde zinde değilseniz, "çölyak" hastası olabilirsiniz. Bu bünyenizin tahıl nişastalarını işleyememesi anlamına gelir. Baş ağrısı ve yorgunluktan şikayet eden bu kişilerin buğday, arpa gibi tahıllardan uzak durması gerrekir.
8- Kola bünyeyi aside boğar:
Az harekete bir de aşırı kola, çay ve et tüketimi eklenirse, bünyede aşırı asit meydana gelir. Sonuçta da dolaşım bozuklukları, migren, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi rahatsızlıklar yaşanır.
9- Gürültü de yorar:
Uzun süreli gürültüye maruz kalan insanların enerjisi tükeniyor. Bağıra çağıra konuşan insanların arasında olmak bile insanı yormaya yetiyor.
10- Floresan ışığı kronik esnemeye neden olur:
Floresan ışık, öğrenme ve konsantrasyon yetimizi yüzde 60 oranında düşürür. Gün içinde saatlerce bu ışığa maruz kalan birinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı ispatlandı. Bu da kronik yorgunluğa neden olabilir.
11- Küften uzak durmalı:
Bulunduğunuz ortam yeterince havalanmıyorsa küf oluşabilir. Bünye, küfe tıpkı mikroplarda olduğu gibi karşılık verir, bununla mücadele eder. Bu da açıklanamayan sürekli yorgunluğa neden olabilir.

Gökhan
02 Kasım 2008, 22:58
Paylaşım için sagol:cat:

nakaros
02 Kasım 2008, 23:16
süper bilgiler teşk

kawasaki26
02 Kasım 2008, 23:17
teşekkürler =)

emin_arikoglu
02 Kasım 2008, 23:18
bu listenin en başına sigarayı eklemek lazım aslında.. paylaşım için teşekklürler..

Ömercik
02 Kasım 2008, 23:19
Gerçekten önemli bilgiler.Özellkle öğrenciler için.Teşekkürler.

contrary
02 Kasım 2008, 23:22
abi telle konuşma desen yarım saatten azı hak getire...
kafein,kola desen hergün bardaj bardak...
gürültü zaten allahın emri...
ne bulsam yiyorum.maksat hayatta kalmak...
akşam soğuk yıkanıyorum uykum uykum kaçsın die sabah da sıcak...
iyice susuyana kadar su içmiyorum...
yahu ben nebiçim bi insanım yah:P

ahmet93
02 Kasım 2008, 23:23
11. yi hiç bilmiyodum ilk defa şimdi duydum..

Rigel
02 Kasım 2008, 23:44
Bunların hiçbirisi bilimsel değil, çoğu da yanlış. Neden buraya böyle şeyler yazmak gereği duydunuz acaba?

sametrix
02 Kasım 2008, 23:53
çok faydalı bilgiler teşekkürler özelliikle şu çok çay çok kahve bi kutulabilsem derken doktor abimiz yanlış dedi eee ne olcak şimdi ben sürekli yorgunum abi :D

AYBERK
02 Kasım 2008, 23:59
10 madde...
ben hergün 12-13 saat bu ışığa maruz kalıyorum.....tırt olduk iyimi...
çiğ köfte hazırlarken konsantrasyon önemli tabiki; hemen yarın HALOJEN taktıracam...elektrik faturasımı önemliiii yoksa konsantrasyon'mu?

cmüco
03 Kasım 2008, 00:06
Bunların hiçbirisi bilimsel değil, çoğu da yanlış. Neden buraya böyle şeyler yazmak gereği duydunuz acaba?

Çogu yanlışsa sizde az olan doğrularını alırsınız :) Motora binmek için sağlıklı olunması gerektiğini düşündüğüm için açtım konuyu

erkunt
03 Kasım 2008, 00:25
ben de niye hep uykum geliyo diyorum...
yapılmaması gereken herşeyi yapıyomuşum yau...

nf500
03 Kasım 2008, 00:46
fayadalı bişey yapmamışım abi ben bu güne kadar

< iLk@yy >
03 Kasım 2008, 00:50
bunların hepsini bi yere aklıma yazdım güzel ve faydalı bilgiler ellerine sağlık arkadaşım :cat:

Birkannn
03 Kasım 2008, 00:57
paylaşım için sağol...

ByBaTeR!ST
03 Kasım 2008, 01:32
1. Ben Müzisyenim Dolayısıyla Düğün Salonunda 10 Saatten Fazla Hep Gürültü Duyuyorum. Bide Bateri Çalıyorum Arkadaki Kolonlar Kulağımın Dibinde Zaten. Düğün Salonunda Olduğum İçinde Cola Tüketimimde Aşırı.. Ve Orada Çay Ocağı Var. Sahneye Çıkana Kadar Arkadaşlarla Orada Oturup Devamlı Çay İçeriz. Kahveye Gelincede Pc Başında Sabaha Kadar Kahve İçiyorum. Her Akşamda Terlediğim İçin Mecburen Banyo Yapıyorum E Haliyle Kemiklerim Sızladığı İçin Bol Sıcak Suyla Banyo Yapıp Uyuyorum. <<< Bu Söylediklerim Şaka Değil Doğru. Daha Yazmak İsterdim Ama Çok Yorgun Ve Uykusuzum. Başka Sorusu, Olan ? :P Bu Arada Su Tüketimimde Acayip Çok Su İçiyorum Hemde ÇooooK. 1 Saatte 4, 5 Bardak İçiyorum Sülahi Yanımda. Bu Yüzdende Tualetten Çıkmıyorum :D

cgl125
03 Kasım 2008, 02:24
paylaşım için saol

THE_LANCET
03 Kasım 2008, 02:56
Floresan sanki elektrik dağatım şirketlerinin işiymiş gibi :P
Rigel Yalanlamış. Bu yazılanları fazla ciddiye almayarak, mantıklı gelenlerini uygulama ihtimalim var. Birde Doktorumuzdan gereken esas bilgileri rica edeceğim.

COQ
03 Kasım 2008, 04:12
Listeye kadınları koymayı unutmuşsunuz.:)
Oldukça yorucular.:mrgreen:

Şaka bir yana, su içme mevzusu dışında geri kalanlar çok çocukça yazılmış şeyler gibi geldi bana.

Rigel Hocam;
İşin uzmanı olarak sizin değerli görüşlerinizi alalım.
*Bu Çölyak hastalığı nedir?
Benim bildiğim, Gluten alerjisi.
*Bünyede aşırı asit birikimi diye bişey varmıdır?
*Yatak odamızdan,saat,çocuk,kızlar gibi gürültü çıkaran şeyleri uzak tutalım mı?
*Kafein, beynimize emir verebilecek kadar otoriter bir madde midir? Acıktığı zaman demir mi yer? Demirimizi yerse, beynimize oksijen gitmez mi? Vücudumuzdaki demirle, beynimize giden oksijenin ne alakası var?

*Tok karına nasıl karbonhidrat tüketebiliriz?
Ben hep açken tüketme ihtiyacı duyuyorum. Ben de bir sorun mu var?
*Uyku hipnozu nedir?Yorucu bişeymidir. Uyku hipnozu varsa, uyanık hipnozu da var olması gerekmezmi? Bu daha iyi bişeymidir?
*Meğer ben bu floresan yüzünden esneyip duruyormuşum. Halbuki Ampül'ün çok daha iyi uyuttuğu Türk Milletinin tecrübeleriyle sabittir.Koca 70 milyon'u uyutabilen bir ampül varken, floresanı kötülemek caizmidir hocam?
*Hocam küflü peynir şarap ikilisinden bir türlü vazgeçemeyen bu bünye için sanırım artık yapılacak bişey kalmamıştır ama yine de bir umut varmıdır?(erken teşhis falan)
Küften uzak duracağımıza göre, antibiyotikten de uzak duralım mı hocam?

Acele cevap bekliyorum hocam.
Hazır beleş doktoru bulmuşken aydınlanalım...:P

khazid-hea
03 Kasım 2008, 05:39
bence genelde mantıklı şeyler
karbohidrat tabii ki açken tüketilir ama uzun süre aç kalıp da aşırı miktarda yemek gerçektende uyutur
(örnek : ramazan da iftar da annemim yaptığı börekten yarım tepsi yiyip sızdığım çok olmuştur :) )
ampül konusunda haklısın ama düşünsene ampül bu kadar uyutuyorsa floresan ne yapar, çok sakıncalı :)
su tüketme ihtiyacı ve gürültü konusunda da son derece haklı arkadaş, bence topic mantıklı
ama küf olayı moralimi bozdu, ben bekarım yaaa, evde herşey küfleniyor :)

modify
03 Kasım 2008, 06:08
Güzel paylaşım teşekkürler..

gittardando
03 Kasım 2008, 06:38
Üstün Dökmen'in "Küçük Şeyler" programında yaptığı, psikoloji ile ilgili görünen, aslında sosyolojik unsurlar içeren konuşmaları andırıyor...

Karbonhidrat ve demir eksikliğinden dolayı beyne oksijen taşınmaması konuları özellikle merakıma mucib oldu...

@By BaTeRiST

1. Ben Müzisyenim Dolayısıyla Düğün Salonunda 10 Saatten Fazla Hep Gürültü Duyuyorum. Bide Bateri Çalıyorum Arkadaki Kolonlar Kulağımın Dibinde Zaten. Düğün Salonunda Olduğum İçinde Cola Tüketimimde Aşırı.. Ve Orada Çay Ocağı Var. Sahneye Çıkana Kadar Arkadaşlarla Orada Oturup Devamlı Çay İçeriz.
Benzer bir durumdayım :cat:

mustafa3265
30 Mayıs 2009, 20:37
paylaşım için çok teşekkürler.

emeğe saygı.

MeTaLiuM
30 Mayıs 2009, 20:47
güzeL bilgiler gerçekten

TUNCAY.G
29 Temmuz 2010, 15:58
doğru söylüyorsun k.maraşlı kardeş bende k.maraşlıyım sen doktormusun:queen:

Levsy
29 Temmuz 2010, 16:02
4. maddedeki 8 bardak su içme gerekliliği tamamen yalnıştır arkadaşlar. Güvenilir kaynaklardan araştırınız.

Önemli olan susadıkça su içmek, vücudu susuz bırakmamaktır. Ama günde sadece 2 bardak içersiniz, ama 10 bardak. Vücudunuz ne kadar su istiyorsa onu vermekte gecikmeyin yeterlidir.

tuyra
29 Temmuz 2010, 16:34
Yahu bunun hepsi saçma nerdeyse :) Derin uyku ve saat sesi.:silent: Aç karına ekmek, makarna, fasulye yemeyin diyor, nasıl doyacağız o zaman? Baş ağrısı ve yorgunluktan şikayeti olan herkesi çölyak yapmışlar. Çölyak gibi cins bi hastalığı doktorlar bile zor tespit ediyor, çoğu zaman testi bile yapılmıyor nadir bir hastalık olduğu için, gastritle falan karıştırıyorlar. Başıma geldi ordan biliyorum, bu yazıyı yazan hemen koymuş teşhisi. :cherry: Bünyede aşırı asit meydana gelmesini ise anlayamadım.

wwfordark
03 Ağustos 2010, 06:05
cep telefonu konusu hakkatten çok fena. ben mümkün olduğunca kulaklık takarak konuşuyorum.. bi süre sonra müthiş baş ağrısı yapıyor lanet!

otopsici
03 Ağustos 2010, 09:59
Yahu bunun hepsi saçma nerdeyse :) Derin uyku ve saat sesi.:silent: Aç karına ekmek, makarna, fasulye yemeyin diyor, nasıl doyacağız o zaman? Baş ağrısı ve yorgunluktan şikayeti olan herkesi çölyak yapmışlar. Çölyak gibi cins bi hastalığı doktorlar bile zor tespit ediyor, çoğu zaman testi bile yapılmıyor nadir bir hastalık olduğu için, gastritle falan karıştırıyorlar. Başıma geldi ordan biliyorum, bu yazıyı yazan hemen koymuş teşhisi. :cherry: Bünyede aşırı asit meydana gelmesini ise anlayamadım.
arkadaşlar bu başlık bizim kültürümüzü yok etmek amacıyla C.I.A. ajanları tarafından açılmış bir başlıktır
neden mi?
çünkü biz 1 domatesle 1 ekmek bir tas çorbayla 2.5 ekmek yiyen bir milletiz ne demek kardeşim karbon hidrat yeme :queen:

serdarmert
13 Ağustos 2010, 21:15
4. maddedeki 8 bardak su içme gerekliliği tamamen yalnıştır arkadaşlar. Güvenilir kaynaklardan araştırınız.

Önemli olan susadıkça su içmek, vücudu susuz bırakmamaktır. Ama günde sadece 2 bardak içersiniz, ama 10 bardak. Vücudunuz ne kadar su istiyorsa onu vermekte gecikmeyin yeterlidir.

En az 8 bardak doğrudur hocam..

adidas
13 Ağustos 2010, 21:17
12-)Motorda Aşırı titreşim:)

overrider
13 Ağustos 2010, 22:25
Hepsi doğru bilgiler, adam gibi itiraz edecekseniz gerekçeleriyle doğrularını yazarak edin, yoksa susun, milletin de kafasını karıştırmayın.

Paylaşım için çok teşekkürler.

mogli
13 Eylül 2010, 01:15
Hepsi doğru bilgiler, adam gibi itiraz edecekseniz gerekçeleriyle doğrularını yazarak edin, yoksa susun, milletin de kafasını karıştırmayın.

Paylaşım için çok teşekkürler.

:cat: :cat: :cat: :cat:

53_ekrem
08 Mart 2011, 12:21
ty paylasım yararlı bılgıler ^^

arca94
06 Ocak 2012, 02:14
10- Floresan ışığı kronik esnemeye neden olur:
Floresan ışık, öğrenme ve konsantrasyon yetimizi yüzde 60 oranında düşürür. Gün içinde saatlerce bu ışığa maruz kalan birinin bağışıklık sisteminin zayıfladığı ispatlandı. Bu da kronik yorgunluğa neden olabilir.

Bende diyom bütün gün okulda neden su aygırı gibi takılıyorum...

Syanur
06 Ocak 2012, 02:53
Bende diyom bütün gün okulda neden su aygırı gibi takılıyorum...

:queen:
Allah iyiliğini vermesin.... :mrgreen: Gece gece... :)

ozgurakman
06 Ocak 2012, 03:49
gerçekten teşekkürler. karbonhidrat mevzusu biraz tartışmalı...

dr_lunata
06 Ocak 2012, 05:25
sari isik benim gozumu cok yoruyor.nasil beyazdan daha iyi olabilir

numangokce
19 Eylül 2012, 16:18
*Kafein, beynimize emir verebilecek kadar otoriter bir madde midir? Acıktığı zaman demir mi yer? Demirimizi yerse, beynimize oksijen gitmez mi? Vücudumuzdaki demirle, beynimize giden oksijenin ne alakası var?

*Tok karına nasıl karbonhidrat tüketebiliriz?
Ben hep açken tüketme ihtiyacı duyuyorum. Ben de bir sorun mu var?
....
*Meğer ben bu floresan yüzünden esneyip duruyormuşum. Halbuki Ampül'ün çok daha iyi uyuttuğu Türk Milletinin tecrübeleriyle sabittir.Koca 70 milyon'u uyutabilen bir ampül varken, floresanı kötülemek caizmidir hocam?... Sesli güldüm valla... bir soru yumağı ancak bu kadar esprili hale getirilirdi (:

erro
19 Eylül 2012, 16:43
seks de eklenmesi lazım...

Acil112
19 Eylül 2012, 16:44
Saçma(on karakter)

Levsy
19 Eylül 2012, 17:10
Bana yapılan itiraza 2 sene sonra olsa da kaynağıyla cevap vereyim :cherry:

Evet su hayattır, ayrıca solunum ve idrar yolları hastalıklarında ve kabızlıkta belki de birinci ilaçtır. Sabah kalkıp elimizi-yüzümüzü yıkayıp dişlerimizi fırçalayınca fark ederiz ki gece boyunca su alamayan ve solunum yolları, cilt ve böbrekler ile su kaybeden vücudumuz, bize su iç emri göndermeye başlamıştır. Ama bir-iki bardak su ile ama çay – çorba veya meyve suyu ile bunu gideririz. Yahut terleyince veya aktivite artışı sonrası bol bol su içme emri verir susama merkezimiz. Ufacık bir çocuk susayınca bunu hemen belli eder, susama hissi giderilene kadar da bunu belli eder. Yani vücudumuzun ayar mekanizmaları bizi hemen uyarır. Bu mükemmel ayarlı susama merkezimiz dışında ek bir uyarıya gerek yoktur.

Susama hissi dışında bol sıvı alımı, bazı durumlar (spor sırasındaki kayıplar, kabızlık, ishal, ateşli hastalıklar, solunum yolu ve idrar yollar hastalıkları) dışında gerekli de değildir.

Bizi uyaran bu ayar mekanizmalarına uymak dışında, her gün, ekstradan 2-3 litre su içmeye zorlanmamız çok mantıklı değildir; ayrıca insani de değildir ve uzun vadede bıktırıcıdır. Bizi sık sık tuvalete taşımak, ayakta çok kalıyorsak ödemi arttırmak ve belki de hafif bir su zehirlenmesi-yüklenmesine yol açmaktan başka hiçbir işe de yaramaz.

Sık sorulan bir soru da ılık su içmek, limonlu su içmek...faydalı mıdır; elbette su hayattır ve gerektiği miktarda alınmalıdır ama bunu vücudumuzun ihtiyacına, keyfimize-zevkimize göre yapsak daha iyi olmaz mı?!

Çay, meyve suyu, çorba, karpuz... içindeki su ile de vücudumuz su ihtiyacını karşılayabilir. Zaten bunların içindeki su veya bu gıdaların vücutta yakılması sırasında oluşan su vücudumuza yetmiyorsa çok iyi ayarlanmış mekanizmalar bize su iç emri vereceklerdir.

Kaynak: doktorsitesi.com

brds
19 Eylül 2012, 18:44
çok fazla suyun vücutta sodyum dengesini bozduğunu okumuştum bir yerde...sadece ihtiyaç halinde su içilmesi tavsiye ediliyordu...

Syanur
19 Eylül 2012, 18:52
seks de eklenmesi lazım...

Andre Agassi'nin açıklamalarını ve bu konu üzerine yapılan bilimsel araştırmaları duymadın sanırım :)

AliAytac
17 Ocak 2016, 02:37
çok fazla suyun vücutta sodyum dengesini bozduğunu okumuştum bir yerde...sadece ihtiyaç halinde su içilmesi tavsiye ediliyordu...

Doğru hocam, su zehirlenmesinin de sebebi budur.

mozgur
17 Ocak 2016, 04:14
Çogu yanlışsa sizde az olan doğrularını alırsınız :) Motora binmek için sağlıklı olunması gerektiğini düşündüğüm için açtım konuyu

Aslında @Rigel ile aynı şekilde düşünüyorum ben de. Size zahmet olmazsa kaynağını paylaşabilirmisiniz?

Seko
17 Ocak 2016, 10:46
Yeni üye ve hortlayan konu sendromu...

jimi_hendrix
06 Ağustos 2016, 14:33
asıl önemlisi unutulmuş...
ÇVRENİZDEKİ İNSANLAR...

DKN
06 Ağustos 2016, 14:44
asıl önemlisi unutulmuş...
ÇVRENİZDEKİ İNSANLAR...

o zaman ingiltereye yerleşmen gerek jimi