PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü sorunu

sadeceo
24 Ekim 2008, 19:17
motorum 125 cc scooter ayaktan marş ile çalıştırıyorum elden çalışmıyor akü boş ama çalışınca akü doluymuş gibi işlev yapıyor o kadar km gitmeme rağmen akü dolmuyor hava gece soğuk olduğu için sabahları daha çok süre harcıyorum ayaktan marş ile,sizce akümülatörde sorun varmıdır yoksa akü fazlamı boş olmuş olabilir

sizce ne yapayım?

mach1
24 Ekim 2008, 19:22
Akünun suyuna baktır ve şarj ettir.:)

sadeceo
24 Ekim 2008, 19:40
birde ne kadar fiyata mal olur söylerseniz sevinirim ortalama olarak :)

redriwer
24 Ekim 2008, 20:44
şarjı pek fazla tutmaz 10-15lira falan ama yenisini alman gerekirse 40-60 arasında
ama zannedersem akün bitmiştir

mach1
24 Ekim 2008, 21:25
Anlattığına göre akü şarj tutmuyor akün kaç senelik onuda söylersen daha iyi yardımcı olabiliriz.

sadeceo
24 Ekim 2008, 21:32
akü epeybi yeni 3 ay olmuştur alalı 40 mı 50 mi neydi fiyatı

birde aküyü doldurtsak ne kadar sürede dolar acaba?

GKN
24 Ekim 2008, 23:13
akünü doldurtmana gerek yok, eğerki çalıştırdığın zaman akü dolma emareleri gösterip, tekrardan sbaha boşalıyorsa akünün işi bitmiş demektir..
yeni bi akü almanı öneririm..
bunu yaparkende git bi serviste taktır, konjektörünü de ölçsünler..
düzgün çalıştığından emin ol;)

sadeceo
24 Ekim 2008, 23:35
tamamen boşalmıyor akü,gece soğuk olduğu için sabaha mesela ayaktan marş ile 15 kez basınca çalışıyor,6 7 km gittikten sonra sıcak bir yerde durduğu zaman 7 8 saat civarı 3 kez ayaktan basınca çalışıyor ,birde motorda alarm kumandası var o sanki akü tam doluymuş gibi çalışıyor

bana göre akü tam dolu değil eğer doldurtursam sorun olmaz diye düşünüyorum

fazla bilgim olmadığı için sizlere danıştım:)

hepinize teşekkürler...

GKN
24 Ekim 2008, 23:38
bi saniye, şmdi senin motorun alarm kumandasının düğmesiyle çalışıyorsa akünde sorun yok demektir.. marş düğmende temasızlık olabilirmi?

ExTReMa
24 Ekim 2008, 23:38
Ayak marşı haricinde bişeylerden bahsedermisin arkadaşım
Mesela kornan akü dolu gibi mi çalıyor ( Anlamak için 1 dk boyunca bas bakalım seste değişiklik olacakmı)
Veya marş düğmesine bastığında marş hiç mi basmıyor yada 1 saat kullandıktan sonra durdugunda tekrar marş düğmesine basarsan düğme ile çalışıyor mu?

sadeceo
24 Ekim 2008, 23:55
kumandadaki düğme ile ve motordaki düğme ile çalışmıyor

sadece ayaktan çalışıyor ama motoru gece boyunca kullanmayınca sabah ayaktan marşa daha fazla basıyorum ama kullanınca ayaktan marşa 1 2 defa basıyorum

uzun yol yağınca el ile basınca azda olsa çalışacak gibi oluyor tırrrr diye ses geliyor sonra motoru kullanmayınca bir süre oda gelmiyor

motorun üzerindeki düğmeden sorun olduğunu sanmıyorum

aküyü değiştirsem direk motorun çalışcağından eminim yada aküyü doldurtsam

GKN
24 Ekim 2008, 23:57
akü :)

sadeceo
25 Ekim 2008, 00:05
bir korktuğum konu isede akümülatörün bozuk olması aküyü o kadar motor ile yol yapmama rağmen 20 km kadar tam olarak doldurmuyor ama biraz binince motordaki elden marşa basınca çalışcak gibi olmasıda akümülatörün bozuk olmadığı kanısına vardım

birde aküyü doldurtsam sabaha boşalırmı diye bir düşüncem var:) birde kış geliyor motor dışarıda kalacak

ExTReMa
25 Ekim 2008, 00:05
akü :)

Evet akü
Fakat yeni akünü taktırırken konjektör çıkışınıda ölçtürmeyi unutma :)

fatihbey
25 Ekim 2008, 00:06
Ceyran kaçağı olabilir.

Akün yeniyse, ve motor çalışırken farlar feln düzgün ve parlak yanıyorsa, şarj çalışıyor demektir. tabiki de akü tam dolumu kabul etmiyor olabilir. Fakat bence ceyran kaçağı.

Motorunu gece bıraktığında akü başınıdaki kablonun birini sök. Sabah geri tak. eğer akün boşalmamışsa ceyran kaçağı var demektir.

sadeceo
25 Ekim 2008, 00:09
dediklerinizi deniyeceğim önce yarın aküyü doldurtayım sorunu neymiş anlarız :) tekrardan hepinize teşekkürler

barrokas
25 Ekim 2008, 00:20
akü şarjı 5 ytl 3 saatte iliğine kadar dolar

sadeceo
25 Ekim 2008, 00:22
akü şarjı 5 ytl 3 saatte iliğine kadar dolar

bu bilgi için çok teşekkürler sağolasın

utenmen
25 Ekim 2008, 00:27
kardeş servise gittiğinde regülatörüne bi baktır. akü yeni değişmiş galiba sorun yapmaması lazım.

mach1
25 Ekim 2008, 01:04
kardeş servise gittiğinde regülatörüne bi baktır. akü yeni değişmiş galiba sorun yapmaması lazım.

Katılıyorum benim akü 2 senelik daha tık demedi.

sadeceo
25 Ekim 2008, 17:16
aküyü bedavaya doldurttum:) şimdi çok rahat yenisi gibi çalışıyor aküyü motor şarj ediyormu diye baktılar şarj ediyormuş sorun kalmadı:)

OGLUMVE BEN
25 Ekim 2008, 17:23
aküyü bedavaya doldurttum:) şimdi çok rahat yenisi gibi çalışıyor aküyü motor şarj ediyormu diye baktılar şarj ediyormuş sorun kalmadı:)

güzel haber :wiinkk:

barrokas
25 Ekim 2008, 17:45

desene 5 liran ve kaybedeceğin 3-4 saat cebinde kaldı

sadeceo
26 Ekim 2008, 00:20
1 saat durdu akü ve doldu,bir iki vida vardı sıkılması gereken yüzsüzlük etmeden rica ettim onlarıda sıkıştırdı abi :)

jesse
26 Ekim 2008, 00:26
akü almanı öneririm . scooterlerdeki ayak marşı .. çok orunlu kaldıgında kullanlılması için dizayn edilmiştir.. kick start dişlileri zarar görürse kırılır ve işlevini yerine getiremez ... bu da demektirki daha çok masraf .. bu zden akü almanı tavsiye ederim ..

fatihbey
26 Ekim 2008, 01:03
tamamda, sorun neymiş? akü motordada doluyor.

sadeceo
26 Ekim 2008, 01:19
sorun akü tam dolu değil az dolu

mach1
26 Ekim 2008, 20:13
akü almanı öneririm . scooterlerdeki ayak marşı .. çok orunlu kaldıgında kullanlılması için dizayn edilmiştir.. kick start dişlileri zarar görürse kırılır ve işlevini yerine getiremez ... bu da demektirki daha çok masraf .. bu zden akü almanı tavsiye ederim ..

Eskiden marş motorumu vardı?Antalyanın ilk marşlı motoru vespaydı halada görüyorum hatta babamın arkadaşı direğe vurmuş,sadede geleyim eğer motor çalışrken basarsan dişliler dağılır:)

sadeceo
26 Ekim 2008, 21:49
Eskiden marş motorumu vardı?Antalyanın ilk marşlı motoru vespaydı halada görüyorum hatta babamın arkadaşı direğe vurmuş,sadede geleyim eğer motor çalışrken basarsan dişliler dağılır:)

çalışırken arkama binecek biri olurken ona bile söylüyorum buna basarsan (elimle gösterip) giderken 12 takla atarız atmassakta kesin bir yere gireriz diyorum önce oraya bakıyorlar sonra biniyorlar oraya basmamak için elinden(ayağından) geleni yapıyorlar:)

keremcan7575
28 Ekim 2008, 23:15
Merhaba sorununu masrafsız olarak çözdüğüne sevindim:= fakat akünü 3 ay önce aldığından söz etmişsin, merak ettim akünün garantisi yok mu?

mach1
29 Ekim 2008, 00:54
Akü ölürse garanti devreye girer:)

sadeceo
29 Ekim 2008, 09:39
akü 5 yıl garantili 60 km uzakta bulunan memleketimden almıştım ve bu bayramda geri iade edicem zaten ilk aldığımda akü motoru tam olarak düzenli çalıştırmıyordu

aküyü bedava doldurmuştum ama sabaha yine zor çalıştı bende baktım suyuna suyu boşalmış,sonra saf su ekledim hatta zemzem suyu ekledim :) sonra yine bedavaya doldurttuğum yere gittim içinde su yokmuş kattım yine bedavaya doldurttum bu sefer yine heybetli çalıştı sabaha yine boş:)

bugün mecburen yeni akü alıcam motorun yağını değiştircem birde bujiyi değiştircem

buji 3 yıldır nerdeyse 4 yıl olacak hiç değişmedi :)

fatihbey
29 Ekim 2008, 10:35
akü 5 yıl garantili 60 km uzakta bulunan memleketimden almıştım ve bu bayramda geri iade edicem zaten ilk aldığımda akü motoru tam olarak düzenli çalıştırmıyordu

aküyü bedava doldurmuştum ama sabaha yine zor çalıştı bende baktım suyuna suyu boşalmış,sonra saf su ekledim hatta zemzem suyu ekledim :) sonra yine bedavaya doldurttuğum yere gittim içinde su yokmuş kattım yine bedavaya doldurttum bu sefer yine heybetli çalıştı sabaha yine boş:)

bugün mecburen yeni akü alıcam motorun yağını değiştircem birde bujiyi değiştircem

buji 3 yıldır nerdeyse 4 yıl olacak hiç değişmedi :)

Üstadım, sen benim yukarda dediğimi bi uygula istersen. akşam akü başını sök. Ceyran kaçağı olmadığından emin ol.

sadeceo
29 Ekim 2008, 20:54
aküyü değiştirdim motor rahat çalışıyor bence aküdendi, sorun yarın kesin belli olur

ceyran kaçağı olup olmadığını yarınki testten sonra bakarım artık:)

kdzli
30 Ekim 2008, 15:33
neymiş bu akü ile motorun markası modeli merak ettim..

sadeceo
30 Ekim 2008, 20:27
yeni aldığım akü sorunsuz :)

sorun eski aküdeymiş eski akünün sorunu ne bilmiyorum

sizce akü yeni alındığında içine su gibi şeyler dolduktan sonra şarj ediiyormu? birde aküye katılan su elektrolit var bide sanırım, o 1 saat içinde aküden kayboluyormu aküdeki birşey onu çekiyormu?

Szman!
30 Ekim 2008, 20:54
sadeceo sana tavsıyem eger 2 icinde akude bıterse yada marşı cevırme sesınde bır degısıklık olursa aksam kutup basları sok benımde aynı sorun basıma geldı akuyu sarja baglıyodum ıkı gun sonra aku bıtıyodu dedım herhalde altarnetor gıttım motorcuya olctu bıctı saglam dedı 2 gun sonra aku yıne bosaldı ayak marşıda bozuldu o sınırle aktarma fılan calıstırdım gıttım ıs yerıne bır daha sarja baglattım ondan sonra dedım herhalde devrede bır yerde kacak var sadece bınecegım zamanlar takıyom kutup basları sorunsuz gıdıyo

sadeceo
30 Ekim 2008, 21:37
bakalım akü boşalacakmı sorunsuz gidiyor bu sıralar