PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : honda cbr 125 yağ değişimi

Moto43
18 Ekim 2008, 01:32
ben burdan bunun internetle alakalı bir kitapçık buldum ama bu yağ değişimi tam nerden oluyor ,anlamadım grenajı sökmeye gerek varmı ..tam resimli bir kitapçık varmı

Khutuck
18 Ekim 2008, 01:34
Şanzımanın altında altıgen bir vida var, o yağ boşaltma tapası. Şanzımanın üstünde siyah bir kapak var, orası da yağ kontrol çubuğunun yuvası. Alttan boşaltıyoruz, üstten dolduruyoruz.

Bildiğim kadarıyla bunlara ulaşmak için grenaj sökmek gerekmiyor.

Moto43
18 Ekim 2008, 02:11
Şanzımanın altında altıgen bir vida var, o yağ boşaltma tapası. Şanzımanın üstünde siyah bir kapak var, orası da yağ kontrol çubuğunun yuvası. Alttan boşaltıyoruz, üstten dolduruyoruz.

Bildiğim kadarıyla bunlara ulaşmak için grenaj sökmek gerekmiyor.
düzeltiyorum o altıgen vidayı çözdüm şimdi tmm ama birde sızdırmazlık pulu varmış onu her değişimde değiştirmek lazımmış herhalde ,zaten siyah kapağı biliyorum bu kadar uğraşımın sebebi kendim yapmak istemem biraz zor olacak gibi...

sahinbirinci
18 Ekim 2008, 11:51
İlk seferde zor gelecek ikincisinde dha kolay olacak en sonunda nefes alıp vermek kadar kolay gelir

Moto43
18 Ekim 2008, 14:54
işte ilk defa uğraşıcağam için zor gelio onun için soruyorum motorum cbr 125 ilk başta neler yapmam gerektiği yağ değişimi için ayrıyetten ön arka fren hidrolik yağ değişimlerini anlatan , soğutma suyu v.s v.s topic i varmı burda çünkü aradım bulamadımi....

Moto43
20 Ekim 2008, 01:17
arkadaşlar bu konuda tecrübeli birisi varsa buraya yazsın lütfen buraya anlaşılır olursa sevinirim

Juba
20 Ekim 2008, 01:24
http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/25266-honda-cbr-125r.html

Önce Cbr 125 topicine girip bi araştırsaydın da sonra konu açsaydın keşke...Şekilli anlatan bi kitapçık var mı bilmiyorum ama sana biri göstermeden bu işi çözmen uzun sürer.

thecrasher
20 Ekim 2008, 01:27
Serviste öğrendiğim kadarıyla açıklamaya çalışayım, hiç zor birşey değil. Herkes yapabilir. Tercihen mobil ya da castrol yağ kullanabilirsiniz. Bizim DB servisi Mobil 1 15-50 tam sentetik kullanıyor...

Önce motorun soğumasını bekleyin. Daha sonra motoru iyice sabitleyin. Kullanmadığınız 1-2 litrelik bir kap bulun ve bahsedilen vidanın altına koyun. Sonra bu vidayı açın ve tüm yağ boşalana kadar bekleyin. Deliği iyice temizledikten sonra vidayı kapatın. Son olarak arka frenin olduğu kısmın biraz üzerinde plastik bir kapak var, çevirerek açın ve yeni yağınızı doldurun. Kapağı kapatın ve yeni yağınızın keyfini çıkarın.

Moto43
20 Ekim 2008, 13:12
Serviste öğrendiğim kadarıyla açıklamaya çalışayım, hiç zor birşey değil. Herkes yapabilir. Tercihen mobil ya da castrol yağ kullanabilirsiniz. Bizim DB servisi Mobil 1 15-50 tam sentetik kullanıyor...

Önce motorun soğumasını bekleyin. Daha sonra motoru iyice sabitleyin. Kullanmadığınız 1-2 litrelik bir kap bulun ve bahsedilen vidanın altına koyun. Sonra bu vidayı açın ve tüm yağ boşalana kadar bekleyin. Deliği iyice temizledikten sonra vidayı kapatın. Son olarak arka frenin olduğu kısmın biraz üzerinde plastik bir kapak var, çevirerek açın ve yeni yağınızı doldurun. Kapağı kapatın ve yeni yağınızın keyfini çıkarın.
işte bu kadar . bunu diyordum ama bir sızdırmazlık pulu varmış her yağ değişiminden sonra değişmesi gerekiyormuş herhalde burdaki kılavuz da diyordu çünkü varmı öyle birşey boş boşuna 10 milyon u başkasına vermeyeyim benzin alırım o parayla :)

thecrasher
20 Ekim 2008, 14:15
ben öyle bi pul hatırlaymıorum. Varsa da zaten alttaki civatayı sökünce görürsünüz. En iyisi servise bir sorun.

Ayrıca motorunuzun bakımını garantisi bitene kadar serviste yaptırmanızda fayda var.

mach1
20 Ekim 2008, 19:21
O pulu çift taraflı kullanırlar bi tarafını kullandıysan cevirip yeniden taka bilirsin:)

mhyen
20 Ekim 2008, 19:25
Eğerki motorun garanti sürecindeyse ve de değiştirmek istediğin yağ her 4000 km.'de yapılan bakımda değişecek olan yağ ise yanikeyfe keder 2000 km gibi değiştirilen yağ değilse hiç uğraşma servise götür:cat:
Eğer yukarıdaki gibi değilse yine servise götür.En azından nasıl yapıldığını bir öğren:cat:

Moto43
21 Ekim 2008, 00:34
bu yağ değişimi konusunu anladım gibi, sağolun tüm bilgiler için bir daha sormucam... :)