PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kask Takma Zorunluluğu!

Motorsikletci
09 Ekim 2008, 21:28
Geçen gün gördüm Kask takamayanların Motosikletini bağlıyolar. Burdada bir arkadaş topik açmış. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlamadım gitti. Formula 1 deki gibi kurallar sürekli değişiyor. Yada yarış hakemleri gibi kafaya göre yorumlanıyor.(polisler). Bir pist diğeriyle tutmuyor. (şehirler) Ehliyet ve ruhsat gerekli. Ama 3 gün birşey yapıyolar sonra bir şey yok. Aynı minübüslerdeki gibi ayakta yolcu almak asak normalde. Ama senede 3 gün minübüsleri çeviriyolar. Hayda sonra herkes işe geç kalıyor herkes mağdur. Yok minübüs bulamıyosun vs vs vs....

He gelelim kask takma zorunluğununa. Hepimiz bilinçliyiz... kask takmalıyız. Benim anlamadığım kask takmayan insan niye ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. İsteyen takmaz kendi bileceği iş. Bu sarhoş araba kullanmak değilki. Yada birinin yanında sigara içip onu zehirlemek değilki. Kask takmak kişinin tamamen kendi şahsını ilgilendiren bir konu. He race kullanırısın takmak zorunda kalırsın. Ama ben yaz akşamı bağdat caddesinde o trafikte 10km zor yaparken kask takmak istemiyorum açıkçası.

Birde bişey sölicem. KAsk takmak kesinlikle saç dökülmesi yapar. Birde kafada kaşınma kızarıklık yapar aklınızda bulunsun. :D

erkanoral
09 Ekim 2008, 21:41
arkadaşım bu konuyla ilgili açılan diğer topicte kafana takılan şeylerin hepsinin cevabı var

h2o
09 Ekim 2008, 21:47
evet saçlara düşman kask ama herşeye değer ...bence kasklı moto sürüşüne devam

AYBERK
09 Ekim 2008, 21:50
merak etme sen...kafan 2'ye bölündüğünde zaten o noktalardan saç'ta çıkmıyor!!!! saç'ımın dökülmesine razıyım...

ya siz?

RoMe0
09 Ekim 2008, 22:00
He race kullanırısın takmak zorunda kalırsın. Ama ben yaz akşamı bağdat caddesinde o trafikte 10km zor yaparken kask takmak istemiyorum açıkçası.
. :D

Race iLe Scooter Vs. ModeLLer Arasında ne FArk Var 10 Km ile GiderKen Ölüm TehLikem yok mu Diosun ? Veya Race De Ölüm TehLiken Varken Scooter Vs. ModeLLerDe Yokmu Yani :) isTerSen Bi düşün bunu :) :pr::pr::pr::pr:

bu arad aAyberk de GüzeL bi YerDen yakaLamış :)

tufanbaydemir
09 Ekim 2008, 22:19
Geçen gün gördüm Kask takamayanların Motosikletini bağlıyolar. Burdada bir arkadaş topik açmış. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlamadım gitti. Formula 1 deki gibi kurallar sürekli değişiyor. Yada yarış hakemleri gibi kafaya göre yorumlanıyor.(polisler). Bir pist diğeriyle tutmuyor. (şehirler) Ehliyet ve ruhsat gerekli. Ama 3 gün birşey yapıyolar sonra bir şey yok. Aynı minübüslerdeki gibi ayakta yolcu almak asak normalde. Ama senede 3 gün minübüsleri çeviriyolar. Hayda sonra herkes işe geç kalıyor herkes mağdur. Yok minübüs bulamıyosun vs vs vs....

He gelelim kask takma zorunluğununa. Hepimiz bilinçliyiz... kask takmalıyız. Benim anlamadığım kask takmayan insan niye ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. İsteyen takmaz kendi bileceği iş. Bu sarhoş araba kullanmak değilki. Yada birinin yanında sigara içip onu zehirlemek değilki. Kask takmak kişinin tamamen kendi şahsını ilgilendiren bir konu. He race kullanırısın takmak zorunda kalırsın. Ama ben yaz akşamı bağdat caddesinde o trafikte 10km zor yaparken kask takmak istemiyorum açıkçası.

Birde bişey sölicem. KAsk takmak kesinlikle saç dökülmesi yapar. Birde kafada kaşınma kızarıklık yapar aklınızda bulunsun. :D

Her işin bir üniforması , bir giyinme şekli vardır. Mesela futbolcu olsan, "Kardeşim, ben terlikle rahat ediyorum, siz isterseniz krampon giyin, ama bana karışmayın, ben terlikle oynayacağım" diyebilir misin?

Konu budur, tartışmanın alemi yoktur.

Rigel
09 Ekim 2008, 22:27
Kasksız sürüp beyinlerini dağıtanlar yüzünden motosiklet ölümcül olarak görülüyor Türkiye'de. Sen de motoruna kasksız bindiğinde boynuna "lütfen beni haber yapmayın" diye bir yazı as ki bize zararın dokunmasın...

sedat_57
09 Ekim 2008, 22:39
merak etme sen...kafan 2'ye bölündüğünde zaten o noktalardan saç'ta çıkmıyor!!!! saç'ımın dökülmesine razıyım...

ya siz?

ahhh ahh bu saclari degirmende dökmedik:queen::queen::queen::queen:seyrekleşti iyice ya:queen::queen::queen:

cakalaz
09 Ekim 2008, 22:51
Neden saçlara düşman olsun.. O zaman siz de benim gibi 3 numaraya vurun gezin :P

equinoxxx
09 Ekim 2008, 22:52

Bırak 10km ile gitmeyi, ayakta dururken yere düşüp kafanı kaldırıma vurursan büyük ihtimalle beyin kanaması geçirirsin! Kaldıki 10km hızla yere düşerken kafanın ağırlığı 3 kilodan 30 kiloya çıkar, hangi boyun kası bunun yere çarpmasını engelleyebilir?? Sen kasksız gezmene devam et.. Saçlarına da bol Jöle sür ki motor sürerken dağılıp bozulmasın, yoksa kızlar beğenmez :cherry:

digi_boy26
09 Ekim 2008, 22:53

evet saçlara düşman kask ama herşeye değer ...bence kasklı moto sürüşüne devam

siz ikinize imzamı okumanızı tavsiye ederim

http://img80.imageshack.us/img80/6250/imza3nj1.png
By digi_boy26 (http://profile.imageshack.us/user/digi_boy26)

ya siz?

sana da sadece bunu yakıştırıyorum canım dostum : :cat::cat::cat::cat:

sedat_57
09 Ekim 2008, 22:56
[QUOTE

sana da sadece bunu yakıştırıyorum canım dostum : :cat::cat::cat::cat:[/QUOTE]

hacı senden bi imza istiyorum şuraya lütfen:cherry::P:)

erisilmez
09 Ekim 2008, 22:58
Sen Bu kafayla devam et ustad

Barış Şuşut
09 Ekim 2008, 23:35
Arkadaşın belirtmek istediği şu her koyun kendi bacağından asılır demeye getirmiş.

alkollü süren kaza yapsa sadece kendine değil kaza yaptığı diğer sürücü ve yayalarada zarar verir .. yani diyemeski ben içiyosam sanane ..

veya sigara içen yanındakileride zehirler .. oda diyemezki sanane zararı bana ...

bu arkadaş diyoki takmıyosam dağılacak beyin benim beynim sanane ... haklı bence kask takmassa çarptiğı yayaya yada araca daha fazla zarar verecek hali yokya ....

kask takmanın hayat kurtardığınıda biliyorum diyo..

bilmediği şu bu arkadaşın .. nerdenmi anlıyom bende zamnında takmaz ve aynı mantelite ile düşünürdüm ordan anlıyorum

canım kardeşim bağdat caddesinde ana baba parası ile altına aldıkları arabaya yetmezmiş gibi modifikasyonlar yaparak 3 kadehide devirip drag yapan dallamalar sana çarptıklarında sen ister 10 km ile git ister 5 km ile git .. yada seni araçtan saymayan bi dallama sana haşırt diye koyduğunda kaçla gidersen git D-Ü-Ş-E-C-E-K-S-İ-N .. işte o düştüğünde korumaların tamsa kurtarma ihtimalin yüksek .. bu demek değilki korumaları takarsan bişi olmaz .. olabileceğin minumumu olur ..

bir abin olarak tak derim illa fulll face takma canım .. filip-up tak 3/4 tak 1/2 tak .. yani keyfine göre tak işte bişiler ...ceset yakışıklı olur en azından .. düşünsene beyin asfalta dağılmış kafatası dümdüz olmuş .. dimi ama ne kadar kötü .. öbür türlü uhrevi bi gülümseme yüzünde ..

tak tak iidir kask .. saç dökülmesi genetiktir. varsa soyda dökülecek sen ne yaparsan yap dökülecek ...

************************************************** ************************************************** **************

Dallama diye kime denir? bir küfürmüdür ?

evrimi yarıda kalmıs bir tür, insansı şey. her an her yerde karsılasmak mümkün bu türle. dış görünüşü itibariyle normal insanlardan ayrılması zaman zaman zor olabilir.
halk dilinde "taş gibi hatun ama şu dallamayla çıkıyo" gibi kullanımlarda mevcuttur.

apo davası zamanında italyayla sorun çıktığında italya başbakanı dallemadan dilimize dallama olarak geçmiş sozcük anlamı ise bi işe yaramayan yaşaması gereksiz olan insan

cahil, bilgisiz, kültürsüz, görüldüğü yerde önce uyarılması fayda etmezse aşağılanarak değiştirilmesi gereken insan. toplumlarda sürekli olarak daha geniş yayılım gösteren tam olarak insan olmayan evrimi tamamlanmamış canlı. bir çeşit ara form

2-3 kadeh atıp baba parasıyla altına aldığı arabayla bağdat caddesinde insan hayatını hiçe sayarak drag yapan biri için söylenecek çok hafif bi yakıştırma değilmi sizcede

ama konu dağılmasın sadece bi arkadaş yönetim istediği gibi küfür ediyo demiş bu kelime küfür değildir ki ..

ozaktasi
09 Ekim 2008, 23:43
Kask takmak iyidir..faydası vardır..fakat tabiki herkes özgür iradesinde serbesttir..trafik polislerinin %90 olanı kask takmıyor,,ama cır ,cır ötüyorlar.çelişki budur işte..onlar adam değil,,onlarda kafa yok sanki..

teknoali
10 Ekim 2008, 00:36
BBRR isimli abim olayı çok güzel açıklamış.bende ilk konuyu acan gibi düşündüm 10la ne olacak sonra onu okuyunca anladım....

mr_scream
10 Ekim 2008, 01:22
Her işin bir üniforması , bir giyinme şekli vardır. Mesela futbolcu olsan, "Kardeşim, ben terlikle rahat ediyorum, siz isterseniz krampon giyin, ama bana karışmayın, ben terlikle oynayacağım" diyebilir misin?

Konu budur, tartışmanın alemi yoktur.

nokta... ha biiide yirmibeş karakter :bounce:

alisemerci
10 Ekim 2008, 01:55
kask takmayı seviyorum. :cherry:
askerde de bot giymeyi severdim ayağımdaki ne kadar yara bere varsa o iyileştirdi. :queen: valla.
bu arada ne yapsam dökülmüyor kafamdaki meret. ben kel beyaz bir kafa hayal ediyorum daha tane dökülmedi. arkadaşın dediği gibi kestirip "yeni çıktım koçum" diyorum. :cherry:
çok havalı oluyor kısa saç. kaskı çıkarınca birbirine girmiş saçları düzeltmektense kestirmeyi tercih ederim. motorumu mu çok seviyorum saçımı mı?
ya da saçlarımı mı seviyorum hayatımı mı? :bounce:

erhan_39
10 Ekim 2008, 10:38
Valla bende motor kullanmaya başladıktan sonra hep kısa kestiriorum saçlarımı.Kasksiz gezmektense ...

34_AK_027
10 Ekim 2008, 10:47
sen okan' a sor...o sana anlatsın işleyiş nasıl...ehuheeuehuhuehehue :)

kırmızı ışıkta durup kaskını çıkarmak suretiyle terini silen OKAN' a trafik polisi qelip ceza kesti...Ahanda yüzü burda... :) pek bi sinirlenioo bu konuya...umarım bu topiği qörmes... :p

Motorsikletci
10 Ekim 2008, 10:53
Bu ne ya. Yok akfan ortadan 4 e ayrılsında gör. Beddua veririmiş gibi... Yok motosikletler senin gibiler yüzünden tehlikeli görülüyor. Her emliyet kemeri takmayan sürücü yüzünden araba tehlikelimi gözüküyor.

Fazla abartmışsınız 10km giderken kafan 30 kilo olur falan filan. Senin dediğin gibi düşünürsek merdivenlerden kasksız inemicez. Merdivenlerden inerken sakatlananların sayısı motosikletlerden fazladır heralde.

Ben %90 kask takıyorum arkadaşlar. Benim kaskım motosikletin gidonunda durur. kasapa giderken bile mecburen takmak zorunda kalırım. Ama yeri geliyor çıkartıyosun... Eline alıyosun.
- Sonra geçen bir motosikletli gördüm kaskını eline almış. Elinde taşımak içinmi bu falan filan. Düşte bilmemne...Birde abuk sabuk bakan motorcular oluyor. Benim demek istediğim. Kask takmayan adam ikinci sınıf insan, aptal ve gerizekalı muamelesi görmesi.

He birde scooter race olayına değinmiş arkadaş. Race te kask takmassan iyi göremez hatta rahat nefes almassın o hızla giderken gözlerini rahatça açamassın. O yüzden dedim.

super
10 Ekim 2008, 11:17
Neden saçlara düşman olsun.. O zaman siz de benim gibi 3 numaraya vurun gezin :P

en iyisi kask takıyosan saçınında dökülmesini istemiyosan 3 numaraya kestirin :):)

CALM RIDER
10 Ekim 2008, 11:31
evvel zaman içinde motosiklet öğrenmek için ilk önce ehliyetten de önce honda kursuna gidip öğrenmiştim, panik fren çalışmasına geçtik, hoca ısrarla gazı kesin ve freni limon sıkar gibi yavaşça sıkın ve birdaha bırakmayın dedi, 10km hızda yaptım ben neymişim dedim, ilk seferde yaptım üstelik, daha sonra hoca 30km de yapacağız dedi, gözümü revirde açtım, nasıl düştüm bilmiyorum ama o hızda frenleyince muhtemelen hızım 15km ye düştüğü anda bende kurallara uymadan fren yapınca yere düşmüşüm ve hocanın anlattığına göre kafam yere tam 3 kere çarpmışım, kask olmasaydı herhalde bitmiştim, kol ve dirsek korumalarına rağmen omuz ve kolumun asfaltta kalan yaraları 15 günde ancak kapanmıştı.

isterseniz giymemeye devam edebilirsiniz, tercih meselesi, ülkemizde kurallar zaten delinmek içindir, uymak için değil. biz türkler kural tanımayız bize de birşey olmaz.

kirki
10 Ekim 2008, 11:34
Devlet çıkardığı veya çıkaracağı yasalar ile vatandaşının bedensel ve ruhsal sağlığını ve güvenliğini düşünmek durumundadır. Bu devletin asli görevlerindendir. Eğer kask takmak vatandaşın sağlığı ve güvenliğini ilgilendiren bir konu ise ( ki öyle ) devlet bu konuda bağlayıcı kanun çıkarabilir ve uygulanması için bunu farklı kuvvet birimleri ile uygulatabilir.
mesela emmniyet kemeri cezası. kaza esnasında emniyet kemeri takmamak başka kimseye zarar vermez ama takmak mecburi..

pulvo47
10 Ekim 2008, 11:35
Kask takma ile kimse kimsenin kafasını karıştırmamalı bence. Konu tartışmaya açık olamaz arkadaşlar. Onlarca video da ne kadar önemli bir konu olduğu kendini kanıtlamışken 'takılmayabilir' görüşü bile çok anlamsız .İki tekere binen kaskını takmalıdır.Bu dalış ve tırmanışın tek yapılamayacağı gibi altın bir kuraldır.
Aksini düşünen arkadaşlar kimsenin kanına girmesin,yorum bile yapmasın.
Kazasız belasız..

fatihbey
10 Ekim 2008, 11:37
Arkadaşım sana başımdan geçen bir hadiseyi anlatiim.
O zamanları Jawa 350 nin yeni modelleri çıkmıştı. Babam hemen satın aldı sağolsun, elimede bir kask verdi. Bu kasksız seni motorun üstünde görmiyecem dedi.
(Babam gençliğinde büyük motor tutkulusuydu. Millette para yokken onun babası ona BMW motor almıştı, siyah beyaz dönemlerde.)

Her neyse. Ben SENİN dediğin gibi 10KM/H ile seyir ederken, aniden park etmiş arabaların arasından çocuk fırladı, direk çatalın arasına. İnan bana, bırak fren yapmayı, çocuğun gelişini bile göremedim.
benim hatırladığım: motordan düştüğüm ve kaskımla direk kaldırıma çarptığım. bi 5-10 saniye baygın kaldım. Kaskı kafamdan çıkarmak isterken, bide baktımki kask çok kolay çıktı. KASK ÇATLAMIŞ!!!. evet 10 veya 15 KM/h ile gidiyorum. Eğer o kask olmasaydı, çatlayan benim kafatasım olurdu.!!!
Çocuğun ise kolu iki yerden kırıldı.

Bundan BEnim çıkardığım ders: Bırak kasksız sürmeyi, Kalitesiz kaskla bile SÜRMEM Allahın izniyle.

Orko_ye
10 Ekim 2008, 11:49
Kanın akmasındansa, kaskın içinde terin aksın saçın dökülsün daha iyi..

alisemerci
10 Ekim 2008, 12:13
bu kadar tartışma yeter aslında ne anlatsak saçmalık gibi görünüyor anlaşılan.
tartışacak bir şey yok.
kask takılacak yeni bir şey icad edilene kadar.

Motorsikletci
10 Ekim 2008, 12:55
Doğru tartişılmicak bir konu tabiki. Ben kask takmayın demiyorum zaten. Ben kask takmam banada bişey olmaz diyorum. Konu şu dikkatli okuyalım lütfen.

İnsan hayatının dğersiz olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Devletin kendi koyduğu kurallara uymuyor. Ambulans şöförünün biri her akşam yemeğine giderken sirenleri açıyor. polislerin bir çoğu arkadaşın dediği gibi kendisi kask takmıyor. E burda kask takmamak yasak antalyaya gidiyosun serbest karışan yok. Seçenekler okadar çoğaltılabilirki...

Tükiye'nin bir şehrinde... isim vermim kesinlikle trafik kurallarına uyulmuyor. Trafik ışığı ne onu bilmiyolar. Yeşilde geçiyorum.. Kamyonun biri kırmızıda önüme daldı. Sonra bana camdan bakarak tamam geç sen dedi. E yeşil yanıyo zaten.. Sırf bir örnek değil ordaki herkes öle.

Bizim ülkemizde bu kadar ayı cahil insan varken. Benim demek istediğim. Burda bukadar kask takmayan insan varken. Kask takmayanlara ikinci sınıf insan mumalelesi yapılmasın.

Biliyoruz türkiyede çoğunluk kask takmıyor. En azından bazen takmıyor. Buraya yazanlarında bir kızmı bazen o kaskı takmıyor. Ama kime sorarsan sor. Ben kaskla doğdum abi der.

He bu arada. Saçlarınızı isterseniz 3 numraya vurun bişey farketmez. Herkese olacak birşey değil ama. Benim arkadaşım moto kuryelik yapmaya başladı 1,5 senede tamamen kel kaldı.

dalyan_
10 Ekim 2008, 13:03
Kask takmamanın hiçbir mazereti olamaz:farao:

fatihbey
10 Ekim 2008, 13:07
eee... dostum, çok hassas bir meseleye ayak bastın. Motosiklet kazaalarının 90%kafadan alan darbelerle ölümle sonuçlanıyor. Buda medyaya çok yansıyor.

achille
10 Ekim 2008, 13:11
Arkadaşın belirtmek istediği şu her koyun kendi bacağından asılır demeye getirmiş.

alkollü süren kaza yapsa sadece kendine değil kaza yaptığı diğer sürücü ve yayalarada zarar verir .. yani diyemeski ben içiyosam sanane ..

veya sigara içen yanındakileride zehirler .. oda diyemezki sanane zararı bana ...

bu arkadaş diyoki takmıyosam dağılacak beyin benim beynim sanane ... haklı bence kask takmassa çarptiğı yayaya yada araca daha fazla zarar verecek hali yokya ....

kask takmanın hayat kurtardığınıda biliyorum diyo..

bilmediği şu bu arkadaşın .. nerdenmi anlıyom bende zamnında takmaz ve aynı mantelite ile düşünürdüm ordan anlıyorum

canım kardeşim bağdat caddesinde ana baba parası ile altına aldıkları arabaya yetmezmiş gibi modifikasyonlar yaparak 3 kadehide devirip drag yapan dallamalar sana çarptıklarında sen ister 10 km ile git ister 5 km ile git .. yada seni araçtan saymayan bi dallama sana haşırt diye koyduğunda kaçla gidersen git D-Ü-Ş-E-C-E-K-S-İ-N .. işte o düştüğünde korumaların tamsa kurtarma ihtimalin yüksek .. bu demek değilki korumaları takarsan bişi olmaz .. olabileceğin minumumu olur ..

bir abin olarak tak derim illa fulll face takma canım .. filip-up tak 3/4 tak 1/2 tak .. yani keyfine göre tak işte bişiler ...ceset yakışıklı olur en azından .. düşünsene beyin asfalta dağılmış kafatası dümdüz olmuş .. dimi ama ne kadar kötü .. öbür türlü uhrevi bi gülümseme yüzünde ..

tak tak iidir kask .. saç dökülmesi genetiktir. varsa soyda dökülecek sen ne yaparsan yap dökülecek ...

cok haklısın yazılıcak sanırım bundan ıbarettır.:cat:

yusufburak
10 Ekim 2008, 13:21
arkadslar karamanda yasıyorum ben burası cok küçük bi şehir ve bu seneye kadar kask takma falan yoktu yalnız bu sene polisler o kadar sıkıştırıyorki kasksız 10m ilerliyrmiyorsunus cok sıkıyolar önceleri ızdırap gibi geliyordu ama dah asonra 1 kac ay içinde alısıldı artık kask takmayanlara kötü gözle bakılor bide burası küçük bi şehir oldugundan motosiklet motor scotter hat safhada
herkez işini yaz mevsiminde motorlarla hallediyo e park sorunu falanda yok tabi bu durumda günlük 6-7 kaza kacınılmaz oluyo ve hepsi motosiklet kazası bu durumdan rahatsız olan polisler kaskı mecbur kıldılar kask dediğim gibi basta sıkıcı gibi görünsede cok iyi herkes takmalı bence

contrary
10 Ekim 2008, 13:33
kardeş sen takma o zamn.neden yorum yapıoruz ki?babam emniyet kemeri takmadı die ceza yemişti.sende kaskı takmassan cezanı yer oturrursun.takma yani bunun bi zorunluluğu yok.

ruckerpark
10 Ekim 2008, 13:33
ya benim anlamadıgım bişi var şimdi saçlarımmı dökülcek benim :pr::pr::silent:

atlantic
10 Ekim 2008, 14:01
1. Kaksız motosiklet süren şahıslar benim gözümde gerçek motosikletçi değiller, kim ne derse desin. Ama sen motosikletçi değilsin, motorsikletçisin zaten.:P

2. Kask saç döker, kafa kaşındırır, saçının şeklini bozar evet ama kask hayatını kurtarır.

3. Motosiklette kask takmak zorunludur. Kask motosikletçinin sigortasıdır.

4. Motosiklet sürerken ister trafikte dur kalk yap, ister yavaş git hiç farketmez.. Eğer o iki tekerlekli demir atın üstündeysen risk altındasın demektir. Ne zaman ne olacağını bilemezsin. Hiç suçun yokken sarhoşun biri, evde karısıyla sevgilisyle kavga etmiş, iddaadan kuponu tutmamış canı sıkkın, kafası dalgın biri gelir, umursamadan veya istek dışı olarak sana arkadan patlatırsa düşersin. Eğer kaskın varsa yaşama şansın var, yoksa ölme ihtimalin çok yüksek.

Maddeleri istediğin kadar arttırabilirim arkadaşım. Sen ister tak ister takma. Takıp takmayacağın senin bileceğin iş. Ama bu şekilde ulu orta insanlara kötü örnek olacak şekilde başlık açıp, üstüne üstlük kask takanlarla dalga geçercesine yazılar yazmanı şiddetle kınıyorum. Allah göstermesin ama bir gün başına gelirse bu yazdıklarından utanacağına şüphe yok.

kawasebo
10 Ekim 2008, 15:44
evet beyler benim de 2005de kaskım kolum da diye mavi yamahamla durdurup mororumu otoparka cektirdi ceza yzdısebeb karşı koymammış .yalan anlarsınız

kameraman
10 Ekim 2008, 16:01
geçenlerde bir TRAFİK polisine "motorların emniyet şeridini kullanması yasak mı?"diye sordum.aldığım cevap "bilimyorum" ???

Ahmet Can
10 Ekim 2008, 19:00
Arkadaşlar yaşıma verin ama :) bu konuda bende bir kaç şey söylemek istiyorum.
insanın hayatında bazı şeyler bir kere karşına çıkar. Bunu bir kere yaşadıktan sonra en iyi ihtimalle keşke olmasaydı diyebilirsiniz. Daha kötü olan ise en korkutucusu, "keşke yapmasaydım" diyememek. Hepimiz motosiklet sürmeyi seviyoruz, ama bunu neden üzücü haberler alarak ya da bu anı kısaltmaya uğraşarak devam ettirelim. Şu kesindir ki "eğer sağlam bir kazaya uğrarsak, alacağımız darbeyi kafamızla direk olarak karşılamak ölümle sonuçlanacaktır.
Bir de işin şu yönü var; Sokaktaki ve çevremizdeki birçok insan motosiklete karşı son derece katı bakıyor. Meydana gelen kazalar ve sonuçları yüzünden sürekli "motosiklet tehlikeli" sözünü sabah akşam duyuyoruz. Bu imaj çoğu zaman korunma ve hızın gereklerini yerine getirmeyen kişiler yüzünden oluşuyor. Yeni motosiklete başlayacak bir kişi daha ilk başta bu psikolojik travmayla savaşmak zorunda kalıyor. BUna neden olan ölümlü kazaların motosiklette fazla olması ve toplumda sürekli "tehlikeli" olarak nitelendirilmesi.
Son olarak; kask takmayan arkadaşlar, sadece kendinize değil, sağlığını ve toplumdaki bu psikolojiyi yenmeye çalışan bir çok duyarlı insana da kötülük yapıyorsunuz. Ben kişisel olarak bu imajı yıkmak için bile motosiklet üzerinde diğer kişilere ve topluma olan davranışlarımı kontrol ediyorum. Böylece bu doyulmaz keyfe yeni başlayacaklara ve motosiklet kullananlara destek olmaya çalışıyorum. Saygılar

aYe
10 Ekim 2008, 19:06
Kafaya kask takmaya mecbur değilsiniz tabi de, kolunuza takmaya mecbur musunuz, cezası da yok ki.:P

Var mı koluna kask takmadığı için ceza yiyen?

Bu yeni kafa kaskım:P

ohh missss::146::

http://www.preis-teufel24.com/images/s1pro_sw.jpg

Shrieker
10 Ekim 2008, 19:06
Bu sarhoş araba kullanmak değilki. Yada birinin yanında sigara içip onu zehirlemek değilki. Kask takmak kişinin tamamen kendi şahsını ilgilendiren bir konu. He race kullanırısın takmak zorunda kalırsın. Ama ben yaz akşamı bağdat caddesinde o trafikte 10km zor yaparken kask takmak istemiyorum açıkçası.

Kafanda kask yokken, 40 km/s hızla yol alırken gözüne bir sinek veya ufak bir taş çarpsa ve sen de kontrolü kaybedip yol kenarında bekleyen bir çocuğa çarpıp ölümüne/yaralanmasına sebebiyet versen nasıl olur sence?

Balaklava giyersen olmaz.

gençosmanlı
10 Ekim 2008, 22:56
kask takmaktan hayatınızı koruma altına almaktan vazgeçmeyin arkadaşlar

COQ
11 Ekim 2008, 02:34
Arkadaş başka bir şey söylemek istiyor aslında ama kendini iyi ifade edemiyor.
Yani konuyu açan arkadaş kaska karşı değil anladığım kadarıyla.
Karşı olduğu şey kask takmayanların ikinci sınıf insan muamelesi görmeleri.
Yani arkadaşımız bu gerçeği onlardan saklamamızı istiyor.:)

Hep ne diyoruz?
Koruyacak bir beyniniz varsa kask takın.

Şimdi birisi motosikletin üzerinde kasksız dolaşıyorsa,benim ilk aklıma gelen;
" bu adamın beyni yok ya da o beynin bir değeri yok"
oluyor.
Ne yapayım şimdi?
Adamın beyni varmış gibi mi hareket edeyim?
:)

Arkadaşımızın isyan ettiği bir diğer konu ise uygulamada olan ciddiyetsizlik.
Yani kurallara uyulmuyor ve en kötüsü bunun takibi de yapılmıyor.
Bu dertten hepimiz muzdaribiz.
Fakat kask bu uygulamaların dışında bir mevzu.
Yani ben takıyorum o niye takmıyor? gibi muhabbetler gerçek bir motosikletçinin yapacağı muhabbetler değil.
Kask takmak motosiklet kullanan için zorunluluktur.
Kask takmak için yasal zorunluluk olup olmaması bir şeyi değiştirmez.
Kasksız gezmek serbest bile olsa, sen kaskını takacaksın.
Takmıyorsan, sana yapılan muameleye kızmayacaksın.
Başına bir iş geldiğinde de ağlamayacaksın.

Kask kişisel bir eşyadır ama faydaları kamusaldır.
Yani takarım takmam kime ne? diye bir mazeretiniz olamaz.
Hiç kimseye zarar vermeyecek bir kazaya karışıp ölseniz bile,ailenizin,çevrenizin,öğretmenlerinizin ve en önemlisi bu milletin sizi yetiştirmek için harcadığı emeği,zamanı ve parayı ziyan etmiş olursunuz.
Üstelik bir de hemen ölmezseniz, hastane masraflarınız da cabası.
Sakat kalırsanız, toplumun sırtında bir yük olma ihtimaliniz de var.
Yani kendinize verdiğiniz her türlü zarar, aslında bu topluma verilmiş büyük bir zarardır.

Bu millet boyundan büyük vergiler ödüyor.
O vergilerle okullar yapılıyor.
O okullara gidip,vatana millete faydalı bireyler olarak yetişelim ve pozitif katkı sağlayalım diye yapılıyor bütün bunlar.
Doktor olup,hastalara şifa dağıtalım,mimar olup,güvenli evler inşa edelim,yönetici olup bu milleti mutlu bir toplum haline getirelim diye tüm bu emek ve çaba.
Üç kuruşluk bir ihmal için beynimizi asfalta yama yapalım diye değil.

Yani başınıza gelen şey sadece sizi ilgilendirmiyor.
Kaldı ki tüm bu yazdıklarım, verilebilecek binlerce örnekten sadece bir tanesidir...

Hala takarım takmam kime ne diyebiliyorsanız,siz zaten çoktan kaybedilmiş bir bireysiniz demektir....

Bilmem meseleye bakış açınızda farklı bir pencere açabildim mi?

DipNot: 30 küsür senedir motosiklet üstündeyim ve neredeyse,tamamı kaskla geçmiştir.İyi ya da kötü bir kask mutlaka taktım. Tabi kasksız da kullandım.Ama önemli bir zaman dilimini teşkil etmez...
Saçlarım hala yerinde duruyor.
Bu durumda çok arkadaşım var.
Bu nedenle kask,saç dökülmesinde doğrudan etkendir gibi bir iddiaya katılmıyorum.
Ancak dökülme sorunu olan bünyelerde belki hızlandırıcı bir etkisi vardır.
Bilmiyorum.
Eğer bu tür bir probleminiz varsa, balaklava kullanmanız meseleyi çözecektir.
Aslında sürekli kaskla beraber balaklava kullanmanızı öneririm.
Tek faydası saçlara değildir.:)

contrary
12 Ekim 2008, 17:12
coq baya açıklamış zaten.tşk hocam

Maverick35
01 Kasım 2008, 22:25
Bu "Kaskın saç dökmesi" konusunda en rahat ben varım:)

Çünkü;

Kafamın tepe kısmında saç yok:)
Kalanları da -karşılıklı maç yapmasınlar- diye ben kazıyorum.

Kaska da dökecek saç kalmıyor.:)

maltintash
01 Kasım 2008, 22:30
Abicim nasıl ki korunmak için Prezervatif takıyorsan başa.. Diğer başada takacan Kask.. Yüzde yüz koruyo şerefsizim..:mrgreen::mrgreen:

digi_boy26
01 Kasım 2008, 23:01
başka benzetme mi bulamadın sende hee matintash :)

kardeşim, zorla para ceza kesilse de bu işin değişeceği olmaz :) görüyorum adam resmen apachi gibi:) özellikle yanından yavaşça geçiyorum görsün ÖZENSİN dikkatini çekeyim diye ama şöyle yüzüne tipine ifadesine bakınca zaten kişinin ne olduğunu anlar olduk :)