PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 3 aydir yatan apache

runmysoul
09 Ekim 2008, 20:26
Selam arkadaslar,ben 3 aydir apache(TVS 150cc) mi hic kullanamadim sehir disinda oldugum icin.3 ay bitti,geldim fakat motor calismiyor ?Ne yapabilirim?(Cok az bir yag ve biraz benzin var)Bana tavsiyelerinizi yazarsaniz sevinirim

cakalaz
09 Ekim 2008, 20:27
Vurdurarak calıstırabilirsin :)

modify
09 Ekim 2008, 20:30
akü bitmiş olabilir. Başkada bi seçenek yok gibi sanki :)

erkanoral
09 Ekim 2008, 20:45
marş basıyodamı çalışmıyo.basmıyosa akü bitmiştir kolay.basıyosa birazdaha benzin koy derim..........

ethemm76
09 Ekim 2008, 20:47
marş motoru her zamanki gibi dönüyorsa, elektrik aksamı düzgün çalışıyorsa buna rağman motor çalışmıyorsa aküde problem yok demektir. Ama bi kaç ay kullanılmamış motorun yağını değiştirmeni tavsiye ederim. Benim kullanma klavuzumda böyle bişey yazıyordu. Yani uzun süre motoru kullanmadığınız durumlarda motor yağınızı değiştirin diye. Eğer marş motoru çalıştığı halde motor çalışmıyorsa vurdurarak çalıştırmak motor için sakıncalı olabilir.

zeron
09 Ekim 2008, 20:49
sorun ya aküde ayklıkla çalıştırmayı dene yada benzin git mio demektir sen fazla dene me yapma bence bır bilene götür derim

sedat_57
09 Ekim 2008, 20:56
bende 1 ay gibi bir süre kullanmamiştim motorumu ama ben akünün kutup başlarini çikarmiştim...1 ay sonra taktim tekrar ilk seferde çalişti tavsiyem bi seferlik vurdurarak çaliştirin....

sametrix
09 Ekim 2008, 21:15
aynı sorunu benim apache de bende yaşadım 1 ay kadar garajda yattı sonra çalışmadı soğuklar geçsin ustaya götürürm dedim fakat havalar ısınınca kendiliginden çalıştı akü biraz dandik oldugundan ilk çalıştırıken mecburen ayak marşı ile bi 20 30 deneme sonrası çalışabilir baya bi uğraşcaksın ama çalışır.

kartalizma07
09 Ekim 2008, 21:22
vurdurarak çalıştırma bence :pr:

contrary
09 Ekim 2008, 21:24

:silent::silent::silent::silent::silent::silent:

genç kaptan
09 Ekim 2008, 21:50
yagı tamamen boşalt. yeni bir yag kullan yaklaşık (1 LT)
benzin eskimiş olabilir garanti olsun diye yeni benzin al.
bir kaç marş yaptıktan sonra akünün gücü yetmeyecektir.ve ayak marşı yaparak(CİKLE ÇEKİLİ KONUMDA +HAFİFTEN GAZ VEREREK) marşlayabilirsin.
eger motorun yola çıkmaya müsaitse vurdurmayı deneyebilirsin.
istersen istanbulda isen yardım için yanınıza gelebilirim.

regal
09 Ekim 2008, 21:56
ARKADAŞIM FAZLA UĞRAŞMA BENZİN DEPONDAKİ BENZİN ZAMAN AŞIMINDAN DOLAYI DİBE TORTU OLUŞMUŞTUR BENZİN DEPONU YA BOŞALTyada üzerine benzin takviyesi yab yoksa bujiyide yağlar zorlamadan dolayı cok zorlama marşa bece servis bakım yapıb cabucak calışır

rafel
09 Ekim 2008, 22:01

sakın böyle bısey yapmayın
aşagıdakılerını bıre bır uygula

1: yag degiştır
2: benzın boşalt yenı benzın koy cunku benzın ucucu bır made oldugundan depodakı benzın artık ıyıce ıncelmıştır
3:bujıyı cıkar ve benzın ile havayla temızle
4:aku kutupları oksıtlenebılır yagla yada temızle
5:akuyu cıkar ve artıdan eksıye bır tel ıle deydır kıvılcım cıkarsa akude sorun yok
6:motoru orta sehpaya al ve hava fıltersı cıkar sonra motor calıştır elınle hava fıltresıne basınç yap

bunlarda olmuyorsa eger en yakın usta yada servıse götur

runmysoul
10 Ekim 2008, 02:04
Arkadaslar herkese tavsiyeler icin tesekkurler.Arkadas geldi,arabadan aku takviyesi yaptik,bir degisiklik olmadi,bujiyi temizlememizle motor kendine geldi.Motoru 10 dakika rolantide biraktik,yag aldik.Yeni yagii koyduk ,eski yagin uzerine.Ama motorda tekleme oluyor.Bugun motoru servise goturecegm bir aksilik cikmazsa ama on tarafta bir zorlanma hissediyorum.Sanki rolanti yukselmis gibi,nasil anlatacagimi bilemiyorum ama sanki on kaldirmayi denesem aninda kalkacak,oyle bir zorlanma ve guc var hissedilir derecede.SErvise gidecegime servisi mi cagirsam.En az bir 10 km gitmem gerekecek motoru ustaya gostermek icin .Ne yapmali sizce,bir de servise gotureyim diye ugrasirken zarar vermeyeyim iyice ...Tavsiyelerinizi bekliyor olacagim.Saygilar..

mach1
10 Ekim 2008, 11:37
Yanlış yaptığın olay var,eski yağın üstüne yeni yağ koymuşun keşke eski yağı boşaltsaydın.

fatihbey
10 Ekim 2008, 11:50
Yanlış yaptığın olay var,eski yağın üstüne yeni yağ koymuşun keşke eski yağı boşaltsaydın.

Aynen katılıyorum. Yağı tamamen boşalt ve yeni yağ koy. Bujileri ya tel fırçayla temizle, yada değiştir. benzinide yanilediğin zaman korkacak bişey olmaz aslında.

jıx35
11 Ekim 2008, 22:57
Eski Yağın üstüne Yeni Yağ Koyman Ii Değil Bide Arabadan Takviye Yapman Sakıncalı çünkü Araba Aküleri 50 Amper Senin Motorun Aküsü 6 Amper Tesisatları Kavurursun

no_name
11 Ekim 2008, 23:52
Arabadan akuye takviye yapmisin ucurcan ortaligi

mach1
12 Ekim 2008, 03:18
Ben hep arabadan çekiyorum bugune kadar bi sorun olduğunu görmedim:silent:

nitrious81
12 Ekim 2008, 12:48
Arabadan akuye takviye yapmisin ucurcan ortaligi

Arkadaslar Amper Verilmez Çekilir Bunu unutmayın 50A Akü Diye Apache nın tesısatında 50A mı dolastı ??

Ikıncısı Eskı yagı bosalt yenı yag koy bujını kontrol et depo olayına gelınce bencede deponu bosalt eskı benzını cıkar yenı koy ve karburatorun uzun sure bekledıgı ıcın sanırım pıslık olmus yada baska bı sorun var eger bujı saglam ıse teklemesının sebebı odur...Tabı hava fıltresındende rahat hava cekebıldıgını var sayarsak...

mach1
13 Ekim 2008, 00:32
Amper akünün gücünü belirler voltu aynı olduğu sürece sorun olmaz ama 6A lık aküylede arabayı şarj etmeye çalışmayın:mrgreen: