PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : benzine yağ karıştırma

bahadır26
08 Ekim 2008, 19:35
arkadaşlar ben köyde falan sürmek için mobilet aldım.buna galiba yağ

karıştırılcakmış.1 IT benzine ne kadar yağ karıştırcaz birde bunu kola şişesinde

falan karıştırsak olurmu

kaskşart
08 Ekim 2008, 20:31
Eğer yeni motorsa 1 lt benzine 40 gr ama biraz yol yapmışsa 1 lt 30 gr yeterli
yağını benzin konurken dökebilirsin

caner22
08 Ekim 2008, 20:34

+1:cat: .

burak09
08 Ekim 2008, 20:37
ugrasma benzıncı varsa vardır o zaten olculu bı sekılde koyar arkadasım fazlasını koyma dumana bogarsın ortalıgı:)

kaskşart
08 Ekim 2008, 20:55
ugrasma benzıncı varsa vardır o zaten olculu bı sekılde koyar arkadasım fazlasını koyma dumana bogarsın ortalıgı:)

Kendi ayarlaması daha ii benzinci göz kararı yağ koyuyor 5 ytl yede aynı full depo da aynı onlar için bide çoğunda kalitesiz yağ var deponun içini çöplük gibi yapıyorlar bi hususda kaliteli 2t yağın litresi 6-7 ytl kadar benzinci 100 gr yağa 4 ytl diyo yaw :S

ExTReMa
08 Ekim 2008, 21:33

Tam tersi olmasın sakın o
Yol yapmış motora daha fazla yeniye daha az olmasın...
Karışım miktarı %5 tir arkadaşım
1 litreye 50 gram yağ koy hatta kola şişesinde karıştır daha iyi olur

bahadır26
08 Ekim 2008, 22:06
evet ben de öyle yapıcam 2 litreye yarım su bardağı yeterli olur herhalde.birde eksozdan yağ damlatıyor o normalmi

arkadaşlar benim mobiletim çok eski deponun içi baya pis paslanmış motora zarar verirmi sizce

osmanba
08 Ekim 2008, 22:18
Yağı kola şişesinde çalkayıp karışmasını sağladıktan sonra koyman en mantıklısı. Benzine yağ koyma işine gelince benim deniz motorunun (Yani tekneye ait) deposuna koyduğum yağ özel kutusundaki yağdı. 1 litrelik kutular halinde bayağı pahalı satılırdı. Fakat uzun süre yeterli geliyodu. Diyecenki ne gerek var özel yağa. Bende önceleri benzine sıradan motor yağı koyup karıştırırdım. Tekne gitmez yığılma yapar ve duman atardı. Ayrıca büji yağlanırdı. Özel yağ kullandiğim zaman tekne denizde giden füze olurdu. Çünkü yağ hem çok iyı karışım yapar hem motorun içini yani motor blokunu yağlar yanmadan görevini yapar dişarı atılırdı. Zamanla yağın eksozdan atıldığı gözle görülür.. İşin aslı da buymuş zaten..Kullandığım yağ Shell Nautilus TC-W3 stroke premıum outboard oıl.

kaskşart
08 Ekim 2008, 22:47
Tam tersi olmasın sakın o
Yol yapmış motora daha fazla yeniye daha az olmasın...
Karışım miktarı %5 tir arkadaşım
1 litreye 50 gram yağ koy hatta kola şişesinde karıştır daha iyi olur

hayır 0 km motora az yağ koymak aşınmaya sebeb olur yol yapmış motorda sekmanlar zaten yağlıdır ona göre yağ konur 50 gr gözüne az görüne bilir ama 10 lt de 500 gr yağ yapar buda hem ekzozun daha çabuk kurum bağlamasına yol açar hemde motoru sıkar

ExTReMa
08 Ekim 2008, 22:54
hayır 0 km motora az yağ koymak aşınmaya sebeb olur yol yapmış motorda sekmanlar zaten yağlıdır ona göre yağ konur 50 gr gözüne az görüne bilir ama 10 lt de 500 gr yağ yapar buda hem ekzozun daha çabuk kurum bağlamasına yol açar hemde motoru sıkar

Standart yağ ölçüsü %5 tir mobiletlerde veya herhangi bir mopedte
Motoru yeni ise standart yağ konur ama motor yol yapmış ise sekmanlar ve krank rulmanları aşınmış olduğu için sarmasını önlemek amacı ile yağ oranı %5 in üzerine çıkarılabilir..
Az yağ koymak tehlikelidir krank alt rulmanı genelde sıkışır veya sekmanları pistona yapıştırır..
Vede yol yapmış motorda sekmanlar zaten yağlı nasıl oluyo onu anlamadım ben bu sekman sünger gibi bişey değil ki yağı toplasın içine yavaş yavaş yağlansın falan :)
İster sıfır km olsun ister yol yapmış olsun 1 km gitseniz dahi yine aynı yağ oranına sahip olur motor ve sekmanlar...

kaskşart
08 Ekim 2008, 23:00
Standart yağ ölçüsü %5 tir mobiletlerde veya herhangi bir mopedte
Motoru yeni ise standart yağ konur ama motor yol yapmış ise sekmanlar ve krank rulmanları aşınmış olduğu için sarmasını önlemek amacı ile yağ oranı %5 in üzerine çıkarılabilir..
Az yağ koymak tehlikelidir krank alt rulmanı genelde sıkışır veya sekmanları pistona yapıştırır..
Vede yol yapmış motorda sekmanlar zaten yağlı nasıl oluyo onu anlamadım ben bu sekman sünger gibi bişey değil ki yağı toplasın içine yavaş yavaş yağlansın falan :)
İster sıfır km olsun ister yol yapmış olsun 1 km gitseniz dahi yine aynı yağ oranına sahip olur motor ve sekmanlar...

sen mobylette kullandın mı yoksa kulakdan dolma bilgiler mi bunlar standartlar 0km motor için ilk 500 km %4 sonrası için %3 dür

tasarslan
08 Ekim 2008, 23:00
Ben Önceki motosikletime 50 cc Piaggio 3 litreye 65 gram yağ ekliyordum.Öncelikle bir kapta bir miktar benzin ve koymanız gereken yağı karıştırmanız daha faydalı olur,aksi takdirde yağ benzinden ağır olduğu için deponun dibine çöker ve uzun vade de motorun yağsız kalıp çabuk yıpranmasına neden olur..Moblette motosikletlere daha fazla yağ konulabiliyor...Benim piaggio ya fazla konulduğunda buji kesiyordu..

ExTReMa
08 Ekim 2008, 23:06
sen mobylette kullandın mı yoksa kulakdan dolma bilgiler mi bunlar standartlar 0km motor için ilk 500 km %4 sonrası için %3 dür

Gazetede okudum öyle yazıyodu hemde bizim alt komşu haşım abide %5 diyo

nitrious81
09 Ekim 2008, 00:16
Gazetede okudum öyle yazıyodu hemde bizim alt komşu haşım abide %5 diyo

Kızmasaydın yaa :cherry: :P

ExTReMa
09 Ekim 2008, 00:23

Kızdığımıda kim çıkardı :)
Biran sadece konu dışında takıldığımı unutup buraya yazmışım sonra aklıma geldi böyle oldu :cat:

kaskşart
09 Ekim 2008, 00:31

Kimse kimseye kızmıyo fikir paylaşımı sadece :cat:

nitrious81
09 Ekim 2008, 00:50
Kızdığımıda kim çıkardı :)
Biran sadece konu dışında takıldığımı unutup buraya yazmışım sonra aklıma geldi böyle oldu :cat:

Yok ya kızmadıgını bılıyorum bende ogle yazıverdım uzamasın dıye :cat:

mata
09 Ekim 2008, 01:03
1litre benzine, 2 zamanlı deniz motorlarında %3;motosiklet motorlarında %5 ,2zamanlı motor yağı karıştırılır

ExTReMa
12 Ekim 2008, 19:03
1litre benzine, 2 zamanlı deniz motorlarında %3;motosiklet motorlarında %5 ,2zamanlı motor yağı karıştırılır

sen mobylette kullandın mı yoksa sağdan soldan mı duydun :queen:

GhostRider-L
12 Ekim 2008, 19:40
Uzmanına sor ben bilmem çünkü hiç moped kullanmadım :P