PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyetsiz ve kasksız arkadaşlar Dikkat!!!

Sayfa : [1] 2

ibrahimkent
06 Ekim 2008, 23:56
Bugün acarkent'ten geçiyordum,çevirme vardı.Uzaktan dikkatimi çekmedi ama poliş durdurduğunda sağ tarafıma baktımla kaldım 3 çekici üzerinde yaklaşık 15-20 motor yüklemişler.Ehliyet ruhsat sordu verdim hemen korumalarda tam zaten.5 dk fln beklettiler sonra bir kişiyi daha cevirdiler ehliyet ruhsat sordular kask'ı yok diye motorunu bağladılar tabi ben bu arada bekliyorum anlamadım bir kaç yere ruhsattan biseyler bildiriyorlardı.
sonra yanımdaki polise sordum bir kaza veya olaymı oldu diye,polisin cevabı;1 Haftadır uygulamaya kondu dedi Artık ehliyeti,ruhsatı ,kaskı olmayanları da balayacağız dedi.

stahl
06 Ekim 2008, 23:59
hah bu iyi bir haber iştee....
özellikle şu lahmacuncu, pizzacı ve sucu motorlarını oldugu gibi bağlasınlar...

ibrahimkent
07 Ekim 2008, 00:01
Benim yanımda bağlananda sucuydu galiba motorum arkasında demir sepet vardı.

mrsago
07 Ekim 2008, 00:05
acarkentte yeni bi çorbacı açılmış :wiinkk: başıma gelen bi olay bi adet çekici üzerine 15 tane motor ve her birine 90 lira çekici ücreti anlayana davul zurna saz anlamayana kask yok diye motor bağlamak hoş ............:farao:

KUVVETMİRA
07 Ekim 2008, 00:07
çok güzel hareketler bunlar. takdir ettik yürekten.

belifeless
07 Ekim 2008, 00:28
çok iyi bir uygulaama olmuş yollarda çok fazla korumasız sürücü var
1 kişiyi bile caydırsa kardır

AYBERK
07 Ekim 2008, 00:31
bu uygulama umarım kalıcı olur.
kalıcı olsun ki bazı standartlar hak ettiği yeri bulsun!!!

mrsago'nun anlattığından yola çıkarsak... yine vay halimize;her şey göstermelik olur,kolpa olur...........

Maverick35
07 Ekim 2008, 00:35
Bu uygulamalr nedense hep İstanbul ve İzmir'de oluyor.
Mesela kendimden örnek vereyim, memlekete gidiyorum arabayla (Ankara yönüne doğru) Belkahve çıkışta 1 ekip, Sütçüler'i geçince 1 ekip (Radara girenleri durduruyorlar), Ören-Armutlu yol ayrımında 1 ekip daha, en az 2-3 ekip görüyorum.
Ama, ama, ama...Lezita'yı geçtim mi bambaşka bir memlekete gitmiş gibi oluyorum, 1 tane bile ekip yok, olsa bile sadece gelen geçen arabalara bakıp sadece çıkıntılık yapanları durduruyorlar.

kaskşart
07 Ekim 2008, 00:48
Kask olmayanı niye bağlıyosa o zaman emniyet kemeri takmayan araç sürücülerinin arabasınıda çektirsin böyle saçma şeymi olur::evil::

Lucas
07 Ekim 2008, 00:54
Her sene 1-2 hafta bu uygulamalar yapilip sonradan ayni tas ayni hamam devam ediyor hersey..

41calamity41
07 Ekim 2008, 01:06
abi poliste hangi biri ile uğraşsınya :P:P:P:P:P

mach1
07 Ekim 2008, 01:38
abi poliste hangi biri ile uğraşsınya :P:P:P:P:P

Katılıyorum Antalyada her 10 motorcunun 7si kasksız hele Antalyalılar bilir yalım parkın orda tek teker çekenler bi gün söyledim gülüp geçtiler ama 1 hafta sonra kafa göz patlak dolaştılar polisinde artık tek yaptığı şey kaskını tak demek oluyor

bat_boy
07 Ekim 2008, 02:13
bencede iyi olmuş :cat::cat:

ama burası türkiye işte... :)

h2o
07 Ekim 2008, 10:59
bu kadar ceza kesilio madem motosiklet yolu yapılsın bu paralarla ...

ümmet perkitan
07 Ekim 2008, 11:24
hersene aynı şey,motor sezonu biterken kuralları uyguluyorlar,ama sezon açılınca ne hikmetse kurallar geçersiz oluyor,danışıklı döğüş yani, ben bufilmi daha önce izlemiştim.

DRACO13
07 Ekim 2008, 11:25
gectıgımız aylarda motorsıklet kazası yapmıstım benı ambulansla hastahaneye kaldırlarken motorumunda cekıcıyle polıs otoparkına kaldırılıp alıkonuldugunu daha sonra ogrendım kazayı yaptıgım yerle otoparkın arası 800 mt. ve talep edılen ucret 90 lıra ve bana carpan aracın hatalı olmasına ragmen bunu o arcın trafık sıg.dan da alamadıgımı da sonra ogrendım o bana carptı yoluna kaza raporunu elıne aldı devam ettı olan bıze oldu bu ulkede motor kullanmak cıdden zor 11.yılım ama 100 yasında gıbıyım

muzaffer1968
07 Ekim 2008, 11:34
Umarım uygulama kalıcı olur...

34_AK_027
07 Ekim 2008, 11:45
son aldığım bilqilere qöre qelecek haftadan itibaren DİZLİK, FULL KORUMA MONT, ELDİVEN we yağmurda TULUM qiymeyenleri de bağlayacaklarmışşş..

MIŞŞŞ MUŞŞŞŞ...ehueheuuehuhuhehee... :cherry:

starblazer
07 Ekim 2008, 11:46
Çanakkalede çok sıkı uygulanıyor , mobilet , sucu pizzacı ,hobi için kullanan
herkes kullanıyor . Polis gördüğü an ikaz ediyor . Eğer yanında kask yoksa bağlıyor .
Ama millet korkudan takıyor . Daha bilinç çok fazla oluşmamış .
Tabi 100.000 lik bir şehirle 10 milyon üstü bir şehir bir tutulamaz .

Saygılar

barisan
07 Ekim 2008, 11:51
hangi yasada kasksız motor sürüçünün motoru bağlanır diye bir kural var bağlayamaz keyfe

oğuz-antalya
07 Ekim 2008, 11:57
Her sene 1-2 hafta bu uygulamalar yapilip sonradan ayni tas ayni hamam devam ediyor hersey..

aynen öyle ...:farao:

by_001
07 Ekim 2008, 12:00
kasksiz diye nasil baglar motoru ?? ...78/1-b maddesi geregince 55.00 ytl ceza yazar...

motor filam baglayamaz kaskdan..ehliyetten baglar..!! piyangodan cikmadi motor bize..

calistikda aldik yawas baglasin..:wiinkk:

sakinseytan
07 Ekim 2008, 12:04
acarkentte yeni bi çorbacı açılmış :wiinkk: başıma gelen bi olay bi adet çekici üzerine 15 tane motor ve her birine 90 lira çekici ücreti anlayana davul zurna saz anlamayana kask yok diye motor bağlamak hoş ............:farao:

kask takmıyoruz diye motormu baglanır ya yazsın cezayı motorumdan ne istiyo onlar zaten cizik icinde bırakırlar motoru ben bakalla giderken bile takarım kask arkadaşlar polislere koz vermiyelim tam takır motor kullanalım

contrary
kasksız sürücünün motorunu bağlayamazlar.ama dikkat ettiğim bi nokta var kasksız sürücülerin çoğunun ehliyetide yok.ehliyet bilinç te kazandırıyor buna eminim

sakinseytan
kasksiz diye nasil baglar motoru ?? ...78/1-b maddesi geregince 55.00 ytl ceza yazar...

motor filam baglayamaz kaskdan..ehliyetten baglar..!! piyangodan cikmadi motor bize..

:cat::cat::cat::queen:

345
07 Ekim 2008, 12:07
polis öce kendi taksın kaskı burdaki tüm motosikletli polisler kasksız biniyor:farao: Zaten en büyük sorunlardan biri ülkemizde kanunların heryerde aynı uygulanmaması muğlada polisin umruna koymadığı şeye ankarada cezayı kesebiliyolar.Bide korksalar ne olacak piyasada 15-20 liraya kask doluyor adam alıyor ondan takıyor.zx12r si olup safabed kullanan adam tanıyorum ben:queen:

ümmet perkitan
07 Ekim 2008, 13:12
hangi yasada kasksız motor sürüçünün motoru bağlanır diye bir kural var bağlayamaz keyfe

kasksız sürücünün motorunu bağlayamazlar.ama dikkat ettiğim bi nokta var kasksız sürücülerin çoğunun ehliyetide yok.ehliyet bilinç te kazandırıyor buna eminim

polis öce kendi taksın kaskı burdaki tüm motosikletli

polisler kasksız biniyor:farao: Zaten en büyük sorunlardan biri ülkemizde kanunların heryerde aynı uygulanmaması muğlada polisin umruna koymadığı şeye ankarada cezayı kesebiliyolar.Bide korksalar ne olacak piyasada 15-20 liraya kask doluyor adam alıyor ondan takıyor.zx12r si olup safabed kullanan adam tanıyorum ben:queen:

bütün bunlara rağmen kask takmayalımı yani,çalışıp motor aldık diye kuralları ve yasaları görmezdenmi gelelim.eğer böyle algılarsak bizim için eksi olur diye düşünüyorum.

VaScO1925
07 Ekim 2008, 13:14
aynen hersen aynı şey ümmet abinin dediği gibi. agustos ayında inin bodruma marmarise gorun millet bikini ile motosiklete biniyor. kış gelir ekmek parası için koşturan adamların canlarını yakarlar.

teknoali
07 Ekim 2008, 13:26
aynı uygulama fethiye de de var.gecen bi çevirme noktasında 16 motor trafikten men.bilmem kaç tane bağlama cezası. çok dikkatlı olmak lazım

tr.davutak
07 Ekim 2008, 13:51
ALKIŞ 25 binkere alkış

Maverick35
07 Ekim 2008, 13:52
Ben kask kullanıyorum, uyduruk bir şey de değil, 100-EU'luk bir kask.
Ama, bir şeyi anlamıyorum;

Vatandaş, isterse kask takar, isterse takmaz.Devlet ne karışıyor?

Mal benim, para benim, can benim.

Devlet madem vatandaşını bu kadar düşünüyor, neden ödediğimiz aşırı yüksek vergilerle -H2O'nun dediği gibi- motosiklet yolu yapmıyor?

Ben trafik polisi olsam, motor kullanıcılarında kaska maska hiç bakmam.

vatandaş isterse 1.000-YTL lik Çinli motor alır, kafasına Marushin kask takar, isterse 33.000-YTL ye Pan Europen alır kafasına da safabed veya wivi takar.

dragstar72
07 Ekim 2008, 14:03
göstermelik şeyler bunlar. Aynı ekibin yanından 2 gün sonra geç seni görmez bile...

tufanbaydemir
07 Ekim 2008, 14:07
...

Mal benim, para benim, can benim...

Kaza yaparsan,
Eğer Sosyal Sigortan varsa (annenden veya babandan olsa bile) ve ölmez isen, devletin sırtına ciddi bir sağlık maliyeti yükü getirirsin. Ölürsen de ölümlü kaza istatistiklerine katkı yaparsın ki bu da gelişmişlik düzeyine negatif olarak yansır. Koruma önlemini zorunlu hale getirerek riski azaltmaya çalışıyor.
Devlet seni düşünmüyor yani.

Ama neden aynı hassasiyeti Rusya'nın geri çevirdiği kanserojen domastesleri iç piyasaya verirken göstermiyor dersen, haklısın.

Sadık1453
07 Ekim 2008, 14:17
Kask olmayanı niye bağlıyosa o zaman emniyet kemeri takmayan araç sürücülerinin arabasınıda çektirsin böyle saçma şeymi olur::evil::

Aynı şeymi? İnsan kendi hayatını tehlikeye atıyor diye onu durduran polise neden kızar?

Şu ana kadarki en mantıklı teklif. :cat:TEBRİKLER:cat:

Umarım uygulama kalıcı olur...

Umarım...

son aldığım bilqilere qöre qelecek haftadan itibaren DİZLİK, FULL KORUMA MONT, ELDİVEN we yağmurda TULUM qiymeyenleri de bağlayacaklarmışşş..

MIŞŞŞ MUŞŞŞŞ...ehueheuuehuhuhehee... :cherry:

İnşallah yaparlar, çünki maalesef insanlarımız olması gereken her şeyi polis zoruyla yapmaya alıştığı için bunlarıda polis zoruyla yapacaklar.

Bağlar, bağlaması da lazım. Çünkü o kasksız arkadaşlarımızın yaptıkları kazaları ve kaybettik yazılarını okumak istemiyoruz. Ayrıca onların bu vurdum duymazlıkları yüzünden bizim ailelerimizde tedirgin olup bakın neler olmuş siz binmeyin sizede olmasın diye sıkıştırıyorlar. Motosiklete olması gerektiği gibi binilmeli.
Kask+Eldiven+Mont+Dizlik, gerektiğinde yağmurluk ve çizme. Bunların maddi anlamda çok olduğunu kimse düşünmesin. Motor alabilecek kadar para bulan herkes bunları alabilecek kadar da para bulur.

KAZASIZ SÜRÜŞLER"

iptaluyelik02
07 Ekim 2008, 14:34
Devlet madem vatandaşını bu kadar düşünüyor, neden ödediğimiz aşırı yüksek vergilerle -H2O'nun dediği gibi- motosiklet yolu yapmıyor?

Ben trafik polisi olsam, motor kullanıcılarında kaska maska hiç bakmam.

vatandaş isterse 1.000-YTL lik Çinli motor alır, kafasına Marushin kask takar, isterse 33.000-YTL ye Pan Europen alır kafasına da safabed veya wivi takar.

Karayolu dışında istediğin gibi giyinebilirsin.Ama Karayolunda takacağın kask senin hayatını kurtaracağı kadar başkalarının başının da daha az belaya girmesini önler.
Kask kullanmayan adam sürat arttıkça gözünü sinekten tozdan korumak için kısık gözle bakar,görüş açısı azalır,kaza riskini sadece bundan dolayı bile arttırır 100 km süratle giderken öndeki aracın tekerleğinin sıçratacağı bir mıcır tanesi insanın beynini dağıtmaya yeter.
Sana çok kısa bir örnek;
2 Yıl önce Çorlu'da bir motosiklet kamyona arkadan çarptı.Motosiklet sürücüsünün aldığı darbe kafadan ve ölüm kalım arasında bir darbe.Kaskı olsaydı kurtulacaktı.
Artçı'nın kafasında da kask yoktu ama onun önünde sürücünün olması doğrudan darbeyi önlemiş olmalı ki o sadece basit bir yaralanma ile atlatmış.
Kask hayatı yüzde yüz kurtarır mı? Bir çok olayda evet derim.
Zaten bu ülkede yaşamak çok riskli,bu riskleri niye arttıralım?
Allah Korusun gözüne sinek kaçıp göremez de kaza yaparsan" mal benim,can benim" demek başına geleceklere çare olmaz

Ben her yıl yüksek miktarda vergi ödüyorum,Bunun dışında devlete sağladığım harçlar da cabası.
O zaman devlet bana özel memur tahsis edip özel devlet dairesi mi yapmalı?

devlet bütçesi öncelikli,genel ve acil ihtiyaçların çözümünden başlayarak düzenlenir.Önümüzdeki 100 yıl içinde motosiklet yolu yapılmaz

Maverick35
07 Ekim 2008, 14:42
Savaşkayan ve Tufanbaydemir arkadaşlar;

yazdıklarınıza katılıyorum, ancak, benim sorguladığım:

Bu kask işi sadece İzmir, İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde var, izmir'den çıkıyorum, 35-40 km gidiyorum, Turgutlu'da kafamdaki kaskı görenler bana acayip acayip bakıyorlar.Çünkü orada kask zorunluluğu yok.
E, orası da Türkiye, aynı kanunlar geçerli ise...
Bir memlektte kask yok diye ceza var hatta motor bağlanıyor, 40 Km ileride başka bir memlekette kask takan yok.

iptaluyelik02
07 Ekim 2008, 14:50

Bu kask işi sadece İzmir, İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde var, izmir'den çıkıyorum, 35-40 km gidiyorum, Turgutlu'da kafamdaki kaskı görenler bana acayip acayip bakıyorlar.Çünkü orada kask zorunluluğu yok.
Bir memlektte kask yok diye ceza var hatta motor bağlanıyor, 4 Km ileride başka bir memlekette kask takan yok.
Benim de ehliyetim ve ruhsatımı senelerdir soran yok.
Ama bu" bakmıyorlar,sormuyorlar "diye taşımamamı gerektirmez.
Kask taktığın için garip garip bakmalarına da alışırsın bir süre sonra.Garip olan senin kask takman değil onların bakmaları.Bu da onların sorunu.
30 yıl önce bana"oglum kafaya kasket tak,yoksa motordan inince başın ağrır" derlerdi.Kasket vardı,kasket takılırdı.Kültür düzeyi arttıkça kask takılır.Kask takana da garip garip bakılmaz.
Uygulama çeşitli yörelerde farklı olabilir ama bu idari bir sorundur, yani bizim kask takmamamıza mazeret değildir.

atlantic
07 Ekim 2008, 15:11
Keşke her trafik polisi bunu uygulasa... Kafalarına göre takılıyolar. Kimisi çok ciddi bir şekilde kontrol ediyor, kimisinin umurunda değil. Anlamadım ben hiç bişey.

erkanoral
07 Ekim 2008, 16:04
Karayolu dışında istediğin gibi giyinebilirsin.Ama Karayolunda takacağın kask senin hayatını kurtaracağı kadar başkalarının başının da daha az belaya girmesini önler.
Kask kullanmayan adam sürat arttıkça gözünü sinekten tozdan korumak için kısık gözle bakar,görüş açısı azalır,kaza riskini sadece bundan dolayı bile arttırır 100 km süratle giderken öndeki aracın tekerleğinin sıçratacağı bir mıcır tanesi insanın beynini dağıtmaya yeter.
Sana çok kısa bir örnek;
2 Yıl önce Çorlu'da bir motosiklet kamyona arkadan çarptı.Motosiklet sürücüsünün aldığı darbe kafadan ve ölüm kalım arasında bir darbe.Kaskı olsaydı kurtulacaktı.
Artçı'nın kafasında da kask yoktu ama onun önünde sürücünün olması doğrudan darbeyi önlemiş olmalı ki o sadece basit bir yaralanma ile atlatmış.
Kask hayatı yüzde yüz kurtarır mı? Bir çok olayda evet derim.
Zaten bu ülkede yaşamak çok riskli,bu riskleri niye arttıralım?
Allah Korusun gözüne sinek kaçıp göremez de kaza yaparsan" mal benim,can benim" demek başına geleceklere çare olmaz

Ben her yıl yüksek miktarda vergi ödüyorum,Bunun dışında devlete sağladığım harçlar da cabası.
O zaman devlet bana özel memur tahsis edip özel devlet dairesi mi yapmalı?

devlet bütçesi öncelikli,genel ve acil ihtiyaçların çözümünden başlayarak düzenlenir.Önümüzdeki 100 yıl içinde motosiklet yolu yapılmaz

savaskayan abiye katılıyorum,mal benim can benim deyip kask takmadan yola çıktın farzedelim kask olmaması sebebiyle sinek,arı vs. yüzüne çarptı dikkatin dağıldı ve kaza yaptın; ALLAH KORUSUN yaya ya çarptın ve sana şans eseri hiçbişey olmadı ama çarptığın kişi ölür veya sakat kalırsa ömrün boyunca vicdan azabı çekersin ve motorlardan nefret edersin.Yani kaza yapınca sadece kendi malına canına değil başkalarınada zarar verebiliriz.herkeze kazasız sürüşler

erisilmez
07 Ekim 2008, 16:07
Hmm aslinda iyi bi uygulama

Barış Şuşut
07 Ekim 2008, 16:10
Ehliyetsiz ve kasksız arkadaşlar Dikkat!!!

Hayatınızla kumar oynuyosunuz .. lütfen önce ehliyetinizi alınız .. ve tüm koruma ekipmanlarınızı tamamlayınız ..

mahiyetinde bi başlık zannettim ama değilmiş ..

caner90
07 Ekim 2008, 16:54

Maverick35, herşey o kadar basit değil .. birde şöyle düşün; ikimiz yolda gidiyoruz ben arabayla sen motosikletle ve oldu ya kaza yapıyoruz (Allah Korusun) düşük bir hızda olmasına rağmen sen kafanı sert bir yere çarpıp ölüyorsun tamam senin için sorun yok can senin ama benim hayatımı da karartacaksın bu hayatta benim değil mi??

EnduroDeniz
07 Ekim 2008, 18:03
polis öce kendi taksın kaskı burdaki tüm motosikletli polisler kasksız biniyor:farao: Zaten en büyük sorunlardan biri ülkemizde kanunların heryerde aynı uygulanmaması muğlada polisin umruna koymadığı şeye ankarada cezayı kesebiliyolar.Bide korksalar ne olacak piyasada 15-20 liraya kask doluyor adam alıyor ondan takıyor.zx12r si olup safabed kullanan adam tanıyorum ben:queen:

Bi defa evrak kontrol için durdurmuştu beni polis. Sonra yaa aslında ben motoruna bakmak için durdurdum, güzel motormuş falan diye muhabbet başladı... O sırada motosikletli amiri yanımızdan geçerken: "Seni bi daha kasksız görmiyeyim, kafanı koparırım!!!" dedi genç polis arkadaşa :)

dark_chıld
07 Ekim 2008, 18:48
ya kardesım hepınız haklısınızda sız baslarken nasıl basladınız

EnduroDeniz
07 Ekim 2008, 18:58
ya kardesım hepınız haklısınızda sız baslarken nasıl basladınız

kaskla.............

muratcan7
07 Ekim 2008, 19:29
Ben scooter kullanıyorum ama tam (fullface) kask takıyorum. Yakındada monttur eldivendir dizliktir yavaş yavaş almaya çalışacağım.

Güzel bir uygulama. Buralarda görmüyorum hiç kask takan motorlu polis . şapka var hepsinde şapka neyi koruyacaksa artık.

caner22
07 Ekim 2008, 20:24
zamanında bende kasktan ceza yadim fakat kask yok diye motor bağlanmaz diye biliyorum:silent:

kawasaki636
07 Ekim 2008, 20:46
Arkadaslara Katılıyorum.. Polisler Kaskı Kendi Kafasına Taksın.kask Takmaya Karsı Deilim Kaskımı Takıyorum..motor Bağlamaya Hakkı Yok..

Bolu'lu Lynx
07 Ekim 2008, 21:28
Keşke türkiyenin her tarafında bu uygulama olsa .....Ben özellikle kaskını yanına alıp hatta arkadaki yda öndeki fileye bağlayıp gezenlere deli oluyorum asıl ceza onlara yazılmalı....Sitede defalarca kasksız gezip kaza yapan vatandaşların fotolarına ayrıca kaza yapan ama kaskını takan motorcuların fotğraflarına yer verildi ....millet ders almıyo abi ben anlamış değilim....yazsınlar hatta en ağırını ....Hak edene ceza yazan polislere helal olsun...:cat::cat::cat:

zx12r si olup safabed kullanan adam tanıyorum ben:queen:[/QUOTE]

Süper ya:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

tufanbaydemir
07 Ekim 2008, 21:48

Bir memlektte kask yok diye ceza var hatta motor bağlanıyor, 40 Km ileride başka bir memlekette kask takan yok.

Evet bu konuda haklısın, ben bayramda Ödemiş (İzmir) deydim. Gördüğüm motosiklet kullanıcılarının sadece %5'i kask takıyordu. Geri kalanında yoktu. Hatta bir yakınıma "Motosiklet kullanırken mutlaka kask tak. Kaskın yoksa da motora binme" dedim. Aldığım cevapla şok oldum.
"Kışın iyi olur, soğuktan korur da, yazın çekilmiyor. Zaten benim motor 60-70 yapıyor. Kaska ihtiyacım olmaz" :silent:
Aynı kişi arabama bindiğinde emniyet kemerini tak dedim. "Takmaya gerek yok, burada polis olmaz" dedi.

Nasıl değişecek bu zihniyet bilemiyorum vallaha. Çok umutsuzum doğrusu. :farao: