PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kusurlu araçlar artık muayeneden geçemiyor

İHTİYAR
30 Eylül 2008, 13:06
http://img403.imageshack.us/img403/7105/aracpk1.jpg (http://imageshack.us)
Kusurlu araçlar artık muayeneden geçemiyor

Ulaştırma Bakanlığına bağlı Kara Ulaştırması Genel Müdürü Talat Aydın, Tüvtürk araç muayene istasyonlarında muayenesi yapılan 206 bin 693 araçtan 93 bin 210'unun muayenesinin ilk seferinde onaylanmadığını, 11 bin 612 aracın ise “emniyetsiz” bulunduğunu belirtti

Aydın, bu yılın başından itibaren Türkiye genelinde Tüvtürk'e ait 42 ilde 97 sabit ve 40 seyyar muayene istasyonunun hizmete girdiğini söyledi. İşleticilerin tüm illerde 189 araç muayene istasyonunun en geç Şubat 2009'da hizmete açması gerektiğini ifade eden Aydın, projenin bu yılın Kasım ayında tamamlanmasını planladıklarını anlattı.

Eski sistemde muayeneler gözle yapılırken, şimdi tüm testlerin cihazlar ile gerçekleştirildiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Eskiden araçlarda bulunan kusurlara ilişkin bir kayıt tutulmazken, şimdi tüm araçlarda tespit edilen kusurlar kayıt altına alınmakta ve elektronik ortamda Ulaştırma Bakanlığına aktarılmaktadır. Böylece, birkaç yıl sonra ülkemizdeki araçların modellerine, cinslerini, kullanım amaçlarına göre teknik olarak değerlendirmesinin yapılabileceği büyük bir veritabanı oluşacaktır. Bu veriler araç imalatçıları için de kaynak oluşturabilecektir. Eskiden vatandaşın sadece ruhsatına bir kaşe basılmak ve zaman zaman da plakaya muayene etiketi yapıştırılmak sureti ile muayene onaylanırken, bugün vatandaşa detaylı bilgiler içeren bir muayene raporu sunulmaktadır. Bu raporda, araçla ilgili tüm bilgiler ve muayene sonuçları yer almaktadır.”

10 TÜR KONTROL

Yapılan muayeneler sırasında, kaportadaki trafikteki can ve mal güvenliğini tehdit etmeyecek ve ilgili yönetmeliklerle çelişmeyecek kadar küçük çizik ve göçüklerin incelenmediğini dile getiren Aydın, “Muayene istasyonlarında yapılan kontrolleri fren tertibatı, direksiyon sistemi, görüş şartları, aydınlatma sistemi, aks-jant-lastik ve süspansiyon sistemi, şase ve şase bağlantı parçaları, gürültü kirliliği için gerekli kontroller, yolcu taşıyan araçlar için gerekli ek kontroller, araç tanımları ile ilgili kontroller ve diğer donanımlar olmak üzere 10 bölümden oluşuyor” dedi.

“YÜZDE 45'İ İLK MUAYENEDE ONAYLANMADI”

Bugüne kadar hizmete açılan Tüvtürk araç muayene istasyonlarında yapılan muayenelere ilişkin bilgi veren Aydın şunları kaydetti:

“Tüvtürk araç muayene istasyonlarında muayenesi yapılan 206 bin 693 araçtan yaklaşık yüzde 45'inin yani 93 bin 210'unun muayenesi ilk seferinde onaylanmadı. Muayenesi yapılan araçlardan 16 bin 418'inde kusur tespit edilmezken, 130 bin 792 araçta hafif kusur, 101 bin 871 araçta ağır kusur tespit edildi. Muayenelerde 11 bin 612 araç 'emniyetsiz' bulundu.

“Araç muayenelerinde en sık tespit edilen kusur kısa farların ayarınını çok yüksek, düşük ya da yönünün hatalı olmasıyla ilgili” diyen Aydın'ın verdiği bilgilere göre araçlarda saptanan kusur türleri şöyle:

HAFİF KUSUR

Kısa hüzmeli far ayarı çok yüksek/düşük, yönü hatalı 232877
Motor yağ kaçakları 86166
Şanzıman yağ kaçakları 53938
Plaka aydınlatma lambaları fonksiyonunu yerine getirmiyor/montaj pozisyonu hatalı 46886
Akü bağlantısı artı kutup başı üzerinde koruma kapağı yok 34405
İlk yardım çantası hasarlı/içindekiler eksik 32696
Sis farı ayar/yön 31006
Görüş oldukça sınırlı/aksesuar var/etiketler/yapıştırma etiketler/folyolar vb. var 24875
El freni tek taraflı 24674

AĞIR KUSUR

Uzun hüzmeli far ayarı çok yüksek/düşük, yönü hatalı 39452
Arka servis freni fren etkisi farkı kabul edilebilir düzeyde değil (%30'dan daha büyük) 23903
Yangın söndürme tüpü yok/eksik 17550
Sol/sağ ön fren hortumları hasarlı 17066
Fren lambaları kısmen yanmıyor/pozisyonu hatalı 13137
İlk yardım çantası yok 12838
El freni frenleme etkisi yeterli değil 11832
Park lambaları yok/bazıları yanmıyor 11231
Cam yıkama sistemi çalışmıyor 9271

EMNİYETSİZ

Araç şasi numarası yanlış/tam değil 8479
Araç şasi numarası orijinal değil/yok/okunmuyor 1046
Fren asgari frenlemeye ulaşılamıyor 451
Ön fren kampanaları/diskleri ovallik var/yanal kalınlık çok az/salgılı, aşınma sınırına ulaşmış/kırılma/kırılma tehlikesi 156
Arka fren kampanaları/diskleri ovallik var/yanal kalınlık çok az/salgılı, aşınma sınırına ulaşmış/kırılma/kırılma tehlikesi 61
Arka aks salıncağı bükülmüş/çatlak/kırık/korozyona uğramış 39
Römork freni etkisi yok 6
Direksiyon tutukluk yapıyor 4
Çekici araçlarda kopma emniyeti yay kurmalı (el freni) kombi silindirin havası boşalıyor 2

Periyodik muayede aracın yolda seyir güvenliğine uygunluğunun incelendiğini anlatan Aydın, araçların alındığı tarihten itibaren düzenli bakım görmeleri durumunda çok uzun yıllar seyir güvenliğine tehdit oluşturmayacaklarını belirtti. Aydın, “İstasyonlarda ilk muayenede kusursuz raporu alan 1952 model aracın yanı sıra, 1970'li yıllara ait bir çok araç kusursuz olarak geçmiştir” dedi.

İstasyonlarda yapılan muayenelerin AB standartlarına uygun olduğunu ifade eden Aydın vatandaşların araç muayenelerini sadece yasal zorunluluk olduğu için değil, trafikte seyreden herkesin can güvenliği için yaptırmaları gerektiğini de kaydetti.

KUZEY GÜNEY AYRIMI

Tüvtürk ile imzalanan imtiyaz sözleşmesine göre kuzey illerde yaşayan bir vatandaşın araç muayenesini güney illerinde yaptıramadığının anlatan Aydın, aracın muayenisini trafik tescilinin yapıldığı bölgede yaptırma zorunluluğunun kaldırılması için yeni düzenlemeler yaptıklarını söyledi. Aydın, “İstanbul plakalı bir araç kullanan ve örneğin Urfa'da görev yapan bir memurun, araç muayenesini yaptırmak için kuzey illere gitmesi gerekiyordu. Çok büyük sıkıntılar yaşanıyordu. taraflar olarak bir araya geldik ve imtiyaz sözleşmesinde düzenlemeyi yaptık. Düzenlemenin Danıştay'ın onayının ardından Ekim ayı içinde hayata geçirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/10015731.asp?gid=229&sz=6719
--------------------------------------------------------------------------

KUSURLU ARAÇLAR ARTIK MUAYENEDEN GEÇEMİYOR
ANKARA - Ulaştırma Bakanlığına bağlı Kara Ulaştırması Genel Müdürü Talat Aydın, Tüvtürk araç muayene istasyonlarında muayenesi yapılan 206 bin 693 araçtan 93 bin 210'unun muayenesinin ilk seferinde onaylanmadığını, 11 bin 612 aracın ise ''emniyetsiz'' bulunduğunu belirtti.
30 Eylül 2008 Salı -- 10:39:00

http://www.aa.com.tr/index2.php?option=com_haber&no_html=0&popup=1&habertab=2008&haber_id=358286&aauserid=

COQ
01 Ekim 2008, 01:13
Bu konu enteresan aslında.
Hatta devrim niteliğinde.
Fakat benim anlamadığım şey, AB standartlarını yakalayacağız denilirken, motosikletlerin hala muayeneye tabi tutulması.
İlginç bir durum ve üzerinde tartışılması kesinlikle gerekli...
Tabi bunu kim yapacak?
Ha ihtiyar??? :)

aargh
01 Ekim 2008, 01:25
...AB standartlarını yakalayacağız denilirken, motosikletlerin hala muayeneye tabi tutulması...

Motosiklette bir motorlu taşıtsa eğer ki öyle, muayeneye tabi tutulması normal değil mi?
Merakımdan soruyorum.

asphaltkowboy
01 Ekim 2008, 02:26
..devil egzoz lu ss makinalar bakalım nasıl geçecek muayeneden ?ayrıyeten bi kısım motorlıu taşıtın trafik muayenesi kanuni zorunluluk olması bir kısımının ise muaf olması anayasayla bağdaşmıyor maalesef..bkz.eşitlik ilkesi..şayet motosikletler muayeneden muaf tutulursa yarın birgün traktörcülerde çıkar bizede ayrıcalık tanınsın bizlerde muaf olmak istiyoruz derlerse o zaman ne olacak ?? neticede hepsi motorlu taşıt..

COQ
01 Ekim 2008, 03:12
Traktör bir motorlu taşıt değildir.
Tarla da kullanılması gerekir.:)
Fakat Türkiye'de otobanda görüldüğü zaman bile şaşırılmayan bir cihaz olduğundan bu tür tepkimeler normaldir.

Bağırıp ortalığı ayağa kaldırsın diye takılan çeşitli egsozlar, orjinal egsozlarla takas yöntemiyle satılmamaktadır.
Yani bu tür egsoz takan elemanların orjinal egsozları da bodrumda, kilerde bir yerde olacağından, muayene zamanı geldiğinde orjinali takıp, rahatça kontrolden geçerler.
Sonra tekrar gürültü egsozlarını takıp, diğer muayeneye kadar mutlu ve mesut şekilde yollarına devam ederler.

Yani muayeneden nasıl geçeceğiz sorusu onlar için bir anlam taşımaz.
orjinal egsozu olmayanların ölçüm değerlerine uyması da çok zor bişey değildir.
tüm bu işlemler, yarım saatinizi alır.

Yani bu gibi şeyler kontrol edilebilir şeyler değildir.

Motosikletler basit aletlerdir.
Yani otomobil gibi karmaşık değillerdir ve bir sürü ayrıntı barındırmazlar.
motosikletlerde otomobil gibi tölorans da yoktur.
Yani kabak lastikle kullanamazsınız.(Düşersiniz)
Frensiz kullanamazsınız.(Kaza yaparsınız)
Işıksız kullanamazsınız.(Biri gelir üstünüze çıkıverir.)
Yani demek istediğimi daha iyi anlatmak için birinin bana motosiklet muayenesinde nelere bakıldığını anlatması lazım.
Çünkü hiç bilmediğim ve görmediğim bir konu.
Uzaktan ahkam kesmeyeyim.:)

Bu nedenle bilen bir arkadaşımız motosiklet muayenesinde nelere bakıldığını yazarsa sevinirim...
Yalnız,lütfen,plakasız,ruhsatsız,kasksız motosiklet muhabbeti yapmayın.
Onlar zaten muayeneye falan gitmezler.

ps:eşitlik ilkesinin çalışması için, motosikletlerin, trafikte bulunan diğer araçlarla eşit sayılması gerekmiyor mu?
Varmı böyle bişey Türkiye'de?

aargh
01 Ekim 2008, 03:21
#Coq

Emin ol Türkiye'de frensiz de ışıksız da kabak lastikle de motosiklete binen birçok kimse var. Ben özellikle ışıklandırması olmayan motosikletleri süren tiplere gıcığım. Kendi ve başkalarının hayatları ile oynuyorlar. Bu tür şeylerin muayene edilmesi bilmiyorum ne kadar engelleyici olur ama en azıdnan birazcık önünü kesmesi bile faydalı bence.

COQ
01 Ekim 2008, 03:42
aargh;
tabii ki haklısın.
Zaten ben böyle şey olmaz demiyorum.

Yoksa diyormuyum?:silent::P

Yani bu detaylar polis kontrolü ile tespit edilebilen şeyler.
Ben onu demek istemiştim.

Benim teknik kontrolden anladığım şey, polisin çıplak gözle kontrol edemeyeceği ya da anlayamayacağı bir takım noktaları, işin uzmanlarının yapıp onay vermesidir.

Yani aracınızın rotları problemlidir.
Ne polis ne de siz bunu anlayamayabilirsiniz.
Farlarınızın içi paslanmıştır.
Balans ayarınız ayar değildir.:)
Transmisyon ölmüştür.
vs.
vs.
yani bunlar teknik uzman gerektiren konulardır.
Zaten kontrol bu nedenle yapılır.
Ya da bu nedenle yapılmalıdır.

Fakat,
kabak lastik,
yanmayan far ya da stop lambaları,
fren lambaları ,
vs.
gibi şeyler kolayca tespit edilebilen şeylerdir.

Lütfen dikkat edin.
Ben bunu öğrenmek için soruyorum.
Bilmediğim için soruyorum.
Motosiklette, polisin kontrol edemeyeceği, teknik kontrol gerektiren noktalar nelerdir?

Eğer bu sorunun cevabı verilirse, üzerinde daha sağlıklı tartışabiliriz.

Yani benim sınırlı zekam, motosiklette ne kontrol edilir?
sorusuna çok az cevap bulabiliyor.
Bulduğum cevaplar da trafik polisinin kontrol edebileceği şeyler.
Bu nedenle kafam basmıyor.
Trafik polisinin kontrol edebileceği bir şeyi neden teknik uzman kadrosu kontrol ediyor?
Ona da kafam basmıyor.
Bunu tüm içtenliğimle söylüyorum...

asphaltkowboy
01 Ekim 2008, 04:13
aargh;
tabii ki haklısın.
Zaten ben böyle şey olmaz demiyorum.

Yoksa diyormuyum?:silent::P

Yani bu detaylar polis kontrolü ile tespit edilebilen şeyler.
Ben onu demek istemiştim.

Benim teknik kontrolden anladığım şey, polisin çıplak gözle kontrol edemeyeceği ya da anlayamayacağı bir takım noktaları, işin uzmanlarının yapıp onay vermesidir.

Yani aracınızın rotları problemlidir.
Ne polis ne de siz bunu anlayamayabilirsiniz.
Farlarınızın içi paslanmıştır.
Balans ayarınız ayar değildir.:)
Transmisyon ölmüştür.
vs.
vs.
yani bunlar teknik uzman gerektiren konulardır.
Zaten kontrol bu nedenle yapılır.
Ya da bu nedenle yapılmalıdır.

Fakat,
kabak lastik,
yanmayan far ya da stop lambaları,
fren lambaları ,
vs.
gibi şeyler kolayca tespit edilebilen şeylerdir.

Lütfen dikkat edin.
Ben bunu öğrenmek için soruyorum.
Bilmediğim için soruyorum.
Motosiklette, polisin kontrol edemeyeceği, teknik kontrol gerektiren noktalar nelerdir?

Eğer bu sorunun cevabı verilirse, üzerinde daha sağlıklı tartışabiliriz.

Yani benim sınırlı zekam, motosiklette ne kontrol edilir?
sorusuna çok az cevap bulabiliyor.
Bulduğum cevaplar da trafik polisinin kontrol edebileceği şeyler.
Bu nedenle kafam basmıyor.
Trafik polisinin kontrol edebileceği bir şeyi neden teknik uzman kadrosu kontrol ediyor?
Ona da kafam basmıyor.
Bunu tüm içtenliğimle söylüyorum...

...metal yorgunluğu..ayrıca trafik polisinin görevi aracı muayene etmek değildir o sadece evraklara bakar..:queen: muayenesi yapılmıssa geç der

Deli Çerkes
01 Ekim 2008, 04:45
bu yaz motorun muayenesini yenileme niyetiyle araç istasyonuna gittim. o kuyruğu görünce bir muameleci buldum. adam ruhsatı aldı 10 dakika sonra muayene edildiğine dair bandrollü şekilde getirdi.bu arada motorda yanımda. yani muayene memuru onaylarken motorumu görmedi bile.

Avrupa normlarına da girsek hikaye dostlar .money talk

asphaltkowboy
01 Ekim 2008, 14:26
bu yaz motorun muayenesini yenileme niyetiyle araç istasyonuna gittim. o kuyruğu görünce bir muameleci buldum. adam ruhsatı aldı 10 dakika sonra muayene edildiğine dair bandrollü şekilde getirdi.bu arada motorda yanımda. yani muayene memuru onaylarken motorumu görmedi bile.

..motorunuzu nerede muayeneden geçirdiniz bilmiyorum ama son derece kötü bi iş yapmıssınız hemde güzel bi olay yapmış gibi anlatıyorsunuz hiç yakıştıramadım..:pr:

madem tasvip etmediğiniz yöntem neden alet oldunuz :silent:

eğer böyle çirkin bir hadiseye alet oldunuz neden gelipte burada yapanları kötülüyorsunuz :silent:

anlattıklarınız tezat, tutarsızlık, ilkesizlik ve de kötü örnek kokuyor ..:farao:

ayrıca iddia ediyorum ki yeni yapılan TÜVTÜRK muayene istasyonlarının hiçbirinde rüşvet olayı gerçekleşemeyecektir..:cat: :queen:

barrokas
01 Ekim 2008, 17:04
ben akrapovicli 600rr ı geçirdim muayeneden rüşvetsiz hemde:cat:

Deli Çerkes
01 Ekim 2008, 21:35
Benim kimseyi kötülediğim yok.bakın ben yaptım ,çok güzel oldu herkeze tavsiye ediyorum gibi bir ifade kullanmadım dikkat ettiyseniz.

Money talk derken sistemin zaafına dikkat çekmek istiyorum.hangi muayene sistemi belirlense belirlensin mevcut muayene memurlarını , ve yapılan kontrol sistemi kökten değitirmedikçe işin içinde maddi menfaat olduğu sürece muayene memuru sistem mistem dinlemez.bir açık bulur ve bu açığı kullanır.bu hepimizin bildiği bir türkiye gerçeği.kendimizi kandırmayalım.

ve O kadar da iddialı konuşmayın. muayene istasyonlarının gerek etrafında işyeri olaraak gerek içince seyyar olarak o kadar muameleci olduğu sürece , sistemin içinde insan faktörü olduğu sürece , Tüvtürk te bu olaylar bugünde olacak yarında olacak.internetten biraz araştırırsanız nerdeyse polisin operasyon yapmadığı muayene istasyonu yok gibi.

daha düne kadar Eds sistemi yokken ortalıkta trafik poliside yoksa millet ne trafik ışığı dinlerdi nede emniyet şeridi ihlali , ne zaman ki görüntülü sisteme dayalı ceza makbuzları gelmeye başladı , insanlar o ortalıkta trafik polisi olmasa bile elektronik ortamda denetlendiklerini anladıkları için trafik ışığı ve emniyet şeridi ihlalinden vazgeçtiler.

Yani kısaca kontrolü insan yapıyorsa sistem istismara açıktır.

VaScO1925
01 Ekim 2008, 21:39
bununda çözümü bulundu arkadaşlar merak etmeyin.

özelleşti biliyorsunuz.. Bize özel muamele varsa, Arkadaşlarada bi güzel özel muamele yapıyorsunuz vizeyi alıyorsunuz :)

COQ
01 Ekim 2008, 21:54

motosikletinizi görse ne olacaktı ki?
Benim itirazım zaten buna.

Yani trafik muayenesi ya da adı herneyse,polis memurunun karar veremeyeceği durumlar için yapılmalıdır.
Daha önce de yazmıştım.

Yani muayene adı altında, fren lambanız yanıyormu?
Frenler tutuyor mu?
Lastikler kabak mı?
Farınız yanıyor mu?
gibi şeylere bakılıyorsa, bunun adı kontrol değil soygundur.
Çünkü normal bir polis çevirmesinde o da bunlara bakacak.

Diyelim ki teknik kontrolü geçip,bandrolü aldınız.
Çıkarken ampul patladı.
100 metre sonra da polis çevirdi.
Farın yanmıyor derse, ne cevap vereceksiniz?
"Uydurma kapı gibi raporum,koç gibi de bandrolüm var"

bumudur?

Bunun adı söğüşlenmedir.
Herhangi bir kontrolde hiç bir işinize yaramayacak bir rapor sahibi olmak için para ödüyorsunuz demektir.

Ama varsa bunların dışında yapılan bir kontrol, yazın öğrenelim.
Tartışalım....

Deli Çerkes
01 Ekim 2008, 23:09
"Kusurlu araçlar artık muayeneden geçemiyor" benim aracım kusurlumu , hayır.zaten herhangi bir kusuru olsa kendim binmem. dikkat çekmeye çalıştığım muayene memurlarının bir araca muayene vermesi için onu muayene etmesi hatta görmesine bile gereksinim duymaması, Money Talk dedidiğim bu.bari yalancıktan gel bak sağına solu hayır o da yok. bu kafadaki bir zihniyete muayene yetkisi verilmiş ve buna göz yuman bir sistem varken istismar illaki olacaktır. dikkat çekmeye çalıştığım konu bu , bunu sağdan soldan duymadım bizzat başıma geldi yaşadım .anlatmaya çalıştığım da bu .yoksa herkez yapsın demiyorum , motor teknik yetersiz iken muayeneden geçtimde demiyorum.ben memurun gelmesini veya yanına çağırmasını beklerdim ancak memur motoru görmeden onayladı. eğer memur motorumu görmeden onaylayabiliyorsa teknik eksiklikleri bulunan araçlarıda görmeden onaylayacaktır.

asphaltkowboy
01 Ekim 2008, 23:10
...metal yorgunluğu..ayrıca trafik polisinin görevi aracı muayene etmek değildir o sadece evraklara bakar..:queen: muayenesi yapılmıssa geç der

yukarıda yazdım tekrar yazıyorum artık motosikletlerinde şaselerinde metal yorgunluğu var mı yok mu kontrol edilecek..

COQ
01 Ekim 2008, 23:37
O konuda bir sıkıntınız olmasın , motorunu seven her motorsikletçi gibi motoruma gözüm gibi bakarım.

Dikkat çekmeye çalıştığım olay sapıyor. Konu başlığı nedir ?
"Kusurlu araçlar artık muayeneden geçemiyor" benim aracım kusurlumu , hayır.zaten herhangi bir kusuru olsa kendim binmem. dikkat çekmeye çalıştığım muayene memurlarının bir araca muayene vermesi için onu muayene etmesi hatta görmesine bile gereksinim duymaması, Money Talk dedidiğim bu.bari yalancıktan gel bak sağına solu hayır o da yok. bu kafadaki bir zihniyete muayene yetkisi verilmiş ve buna göz yuman bir sistem varken istismar illaki olacaktır. dikkat çekmeye çalıştığım konu bu , bunu sağdan soldan duymadım bizzat başıma geldi yaşadım .anlatmaya çalıştığım da bu .yoksa herkez yapsın demiyorum , motor teknik yetersiz iken muayeneden geçtimde demiyorum.ben memurun gelmesini veya yanına çağırmasını beklerdim ancak memur motoru görmeden onayladı. eğer memur motorumu görmeden onaylayabiliyorsa teknik eksiklikleri bulunan araçlarıda görmeden onaylayacaktır. .bu halen anlaşılamıyorsa ne yazayım siz söyleyin.

Hocam siz yanlış anlamışsınız.
Ben sizi eleştiren bir yazı yazmadım.
Sadece yazdığınız konuyu örnek göstermek için alıntı yaptım.

Bir başka arkadaşımız sizi eleştirdiği için hepimiz aynı tavırla yazıyoruz sandınız herhalde.

Siz sanırım ilk yazdıklarımı okumamışsınız.
Benim itirazım motosikletlerin böyle bir muayeneye tabii tutulmasına.
Ben gerek yok diyorum.

Sizin yazdığınız yazıyı da örnek göstererek,zaten bu işler içerik olarak çoğunlukla böyle dönüyor diyorum.

Kaldı ki trafik polisinin yapabileceği ve her kontrolde yapmak durumunda olduğu şeyleri,neden para ödeyerek yaptırıyorsunuz? diyorum.

Kowboy baya ironik bir yaklaşım göstermiş.
Metal yorgunluğu geçerli bir kontrol noktası olabilir.:)

Yani hocam,
bu işler para tuzağı diyorum.
ne işe yarıyor? diyorum....

Umarım derdimi anlatabilmişimdir.:cat:

asphaltkowboy
01 Ekim 2008, 23:51
Hocam siz yanlış anlamışsınız.
Ben sizi eleştiren bir yazı yazmadım.
Sadece yazdığınız konuyu örnek göstermek için alıntı yaptım.

Bir başka arkadaşımız sizi eleştirdiği için hepimiz aynı tavırla yazıyoruz sandınız herhalde.

Siz sanırım ilk yazdıklarımı okumamışsınız.
Benim itirazım motosikletlerin böyle bir muayeneye tabii tutulmasına.
Ben gerek yok diyorum.

Sizin yazdığınız yazıyı da örnek göstererek,zaten bu işler içerik olarak çoğunlukla böyle dönüyor diyorum.

Kaldı ki trafik polisinin yapabileceği ve her kontrolde yapmak durumunda olduğu şeyleri,neden para ödeyerek yaptırıyorsunuz? diyorum.

Kowboy baya ironik bir yaklaşım göstermiş.
Metal yorgunluğu geçerli bir kontrol noktası olabilir.:)

Yani hocam,
bu işler para tuzağı diyorum.
ne işe yarıyor? diyorum....

Umarım derdimi anlatabilmişimdir.:cat:

COK ironi bu sölediklerimin neresinde o nu tam olarak bana açıklarmısın ..?:queen: beni bu konuda aydınlat ltf..:queen: yanlışsam hatamı düzelteyim

mach1
02 Ekim 2008, 00:40
Arkadaş motoru götürmüş sispansiyon hafif yağ salmış o yüzden geçşrmemişler

Deli Çerkes
02 Ekim 2008, 01:00
tekrar okuyunca hatamı gördüm sevgili Coq. özür diliyorum ilgili satırları çıkartıyorum.

Bu arada aklıma gelmişken yaptırdığım bu muayene esnasında baa garip gelen küçük bir detayıda açıklamak istiyorum

Motorum 2006 model normalde 3 yıl muayeneden muaf olması lazımken ne hikmetse ilk muayene geçerlik süresi 2 yıl işleniş. yanlışlığını düzeltmek için üsküdar trafik şubesine gittim. 2 yılı 3 yıl olarak düzeltmek istediğimi söyledim. şansıma o gün şube amirinin tayini çıkmış eski amir ile yeni amir arasında devir teslim işlemleri varmış eskisi imzalamıyor yeniside eskisi gitmeden göreve başlamıyor.(bunuda anlamam zaten bütün şubedeki işlemler amir imzasını beklerken ) bu yetmiyormuş gibi birde ruhsatımın eski tip ruhsat olduğu için tamamen değişmesi gerekiyormuş.işlem 4-5 gün sürer denildi. çok acil yola çıkmam gerekiyordu.yolda kontrole takılırsam başıma işi almayayım diye düşündüm. bu durumda en mantıklısı muayene istasyonuna gidip normal muayene yaptırmak .en yakın muayene istayonu olan Göztepe merdivenköy muayene istasyonuna gittim.tüm işlemler bu ruhsat üzerinden yapıldı. kimse bana bu ruhsat eski tip değişmesi lazım demedi. yani trafik şubesi ruhsat geçersiz tamemen değişmesi lazım diye mauyene süresi uzatımı işlemi yapmazken muayene istasyonu aynı ruhsat üzerinden işlem yapıyor ve muayene süremi uzatıyor. ve halen o ruhsatı kullanıyorum. bu olaydan sonra 1 kez polis evrak sordu. kontrolü yapan poliste bu ruhsat geçersiz demedi. anlayacağınız burası türkiye hiç bir şeye şasırmamak lazım.

COQ
02 Ekim 2008, 02:19
Kowboy,ben eleştirini değil,metal yorgunluğu muhabbetin için sarf ettim o sözleri.
Oldukça zekice yazılmış bir satır olarak bulduğum için öyle yazdım.
Umarım yanılmıyorumdur.:)

Deli Çerkes;
Hem delisin, hem çerkezsin.
İkisi bir arada çok tehlikeli olduğundan sana dikkat edecem.:)
(şaka yapıyorum, alınma lütfen):)

Burada aramızda özür diye bişey yoktur hocam.

Şunu açık yüreklilikle söyleyeyim ki Kowboy'un tepkisi hiç de haksız değil.
Fakat bu işlerin böyle yürüdüğü de bir gerçek.
Keşke herkes her işinde dürüst olsa ama ortadoğu ülkeleri için hayal bile edilmeyecek bir gelişme olur bu.

Ben kontrol işini tümüyle mantıksız bulduğum için ne şekilde yapılırsa yapılsın sonuç değişmeyeceğinden yasal ya da yasa dışı her türlü eyleme tam destek verdiğimi açıkça söylüyorum.
Bu resmen para tuzağıdır.

Tekrar tekrar bıkmadan yazacağım.

Eğer size bir bir teknik kontrol şartı getiriliyorsa ve bu teknik kontrol öğeleri,herhangi bir polisin çıplak gözle yapabileceği şeylerden oluşuyorsa, bunun adı soygundur.

Çünkü aldığınız kontrol belgesinin polis nazarında bir itibarı olmayacaktır.
Çünkü polis normal uygulamasında sizde eksik gördüğü şeyden dolayı cezayı keser.
Kontrol noktasından aldığınız rapor, sizi cezadan kurtarıyor mu?
Siz bana onu söyleyin.

asphaltkowboy
02 Ekim 2008, 18:17
Kowboy,ben eleştirini değil,metal yorgunluğu muhabbetin için sarf ettim o sözleri.
Oldukça zekice yazılmış bir satır olarak bulduğum için öyle yazdım.
Umarım yanılmıyorumdur.:)

Deli Çerkes;
Hem delisin, hem çerkezsin.
İkisi bir arada çok tehlikeli olduğundan sana dikkat edecem.:)
(şaka yapıyorum, alınma lütfen):)

Burada aramızda özür diye bişey yoktur hocam.

Şunu açık yüreklilikle söyleyeyim ki Kowboy'un tepkisi hiç de haksız değil.
Fakat bu işlerin böyle yürüdüğü de bir gerçek.
Keşke herkes her işinde dürüst olsa ama ortadoğu ülkeleri için hayal bile edilmeyecek bir gelişme olur bu.

Ben kontrol işini tümüyle mantıksız bulduğum için ne şekilde yapılırsa yapılsın sonuç değişmeyeceğinden yasal ya da yasa dışı her türlü eyleme tam destek verdiğimi açıkça söylüyorum.
Bu resmen para tuzağıdır.

Tekrar tekrar bıkmadan yazacağım.

Eğer size bir bir teknik kontrol şartı getiriliyorsa ve bu teknik kontrol öğeleri,herhangi bir polisin çıplak gözle yapabileceği şeylerden oluşuyorsa, bunun adı soygundur.

Çünkü aldığınız kontrol belgesinin polis nazarında bir itibarı olmayacaktır.
Çünkü polis normal uygulamasında sizde eksik gördüğü şeyden dolayı cezayı keser.
Kontrol noktasından aldığınız rapor, sizi cezadan kurtarıyor mu?
Siz bana onu söyleyin.

.. görevli polis memuru motosikletin amortisörlerinin patlak olup olmadığını çıplak gözle nasıl tesbit edecek merak ediyorum :silent: söleyin dedin işte bende size söylüyorum COK.. ayrıyeten de METAL YORGUNLUĞU nun teknik biçimde incelenmesinin neresi ironik hala anlayabilmiş değilim ..:silent: İRONİ kelimesinin bilmediğim başka anlamları varsa eğer sizden rica ediyorum beni aydınlatın zira ben bilgiye açım..:queen:

COQ
02 Ekim 2008, 23:11
.. görevli polis memuru motosikletin amortisörlerinin patlak olup olmadığını çıplak gözle nasıl tesbit edecek merak ediyorum :silent: söleyin dedin işte bende size söylüyorum COK.. ayrıyeten de METAL YORGUNLUĞU nun teknik biçimde incelenmesinin neresi ironik hala anlayabilmiş değilim ..:silent: İRONİ kelimesinin bilmediğim başka anlamları varsa eğer sizden rica ediyorum beni aydınlatın zira ben bilgiye açım..:queen:

Patlak amortisör tespit makinası mı var?
Amortisörlerin patlak olduğu demek özel makinalarla tespit ediliyor.
Çıplak gözle tespit edilemediği için güzel bir buluş.:)
Güzel gelişme.:wiinkk:

Türkiye ben gelmeyeli baya ilerlemiş.

Ayrıca kontrollerde motosikletlerin metal yorgunluğu da tespit ediliyor öyle mi?
Hangi metaller bunlar?

Metal yorgunluğu tespit ettikleri makina sahiplerine ne diyorlar.
Motosikletinizi tatile gönderin mi?

:silent:

Ben şaka yapıyorsun zannedip yazmıştım o satırları.
Kinaye zannedip ondan ironi kelimesini kullandım.
Yanılmışım.
Yazdıklarımı hiç yazılmamış kabul et.
Sözümü geri alıyorum....

Dip not: Benim kullanıcı adım COK değil, Coq. Aklına gelmezse hemen solda yazıyor.Oraya bakabilirsin....

asphaltkowboy
02 Ekim 2008, 23:35
Patlak amortisör tespit makinası mı var?
Amortisörlerin patlak olduğu demek özel makinalarla tespit ediliyor.
Çıplak gözle tespit edilemediği için güzel bir buluş.:)
Güzel gelişme.:wiinkk:

Türkiye ben gelmeyeli baya ilerlemiş.

Ayrıca kontrollerde motosikletlerin metal yorgunluğu da tespit ediliyor öyle mi?
Hangi metaller bunlar?

Metal yorgunluğu tespit ettikleri makina sahiplerine ne diyorlar.
Motosikletinizi tatile gönderin mi?

:silent:

Ben şaka yapıyorsun zannedip yazmıştım o satırları.
Kinaye zannedip ondan ironi kelimesini kullandım.
Yanılmışım.
Yazdıklarımı hiç yazılmamış kabul et.
Sözümü geri alıyorum....

Dip not: Benim kullanıcı adım COK değil, Coq. Aklına gelmezse hemen solda yazıyor.Oraya bakabilirsin....

sayın COG BEYFENDİ Türkiyeyi hala almanya ya çalışmaya gittiğiniz o 1960-70 li yıllardaki bıraktığınız Türkiye mi olarak kaldı sanıyorsunuz ? (yanılıyosunuz şükür ki)

şu an benim cennet vatanım başta toyota, fiat,hyundai,mercedes-benz olmak üzere global birçok otomotiv devinin üretim üssü haline gelmiş durumda

ayrıyeten amortisörlerin üzerindeki helezon yaylarında direncini belirleyen teknik donanım halihazırdaki istasyonlarda mevcut
en önemlisi de motosikletin şasesinin metal i teknik bazda incelenmeye alınıyor yorgunluk var mı yok mu hepsi ortaya çıkıyor bunun cihazı da var mı dersen işi dalgaya vurursan artık benimde sana söyleyecek bi sözüm yok ..
sizin gibi avrupa da çalışan aydın bi insanın bu tür şeylere şasırmaması gerekli diye düşünüyorum.(tr de olan cihazların en gelişmişinin en babasının orada olacagından şüphem yok..yoksa yok mu ?..:cyclopsan
ayrıyeten benim sitedeki kullanıcı adımda kovboy değil asphalt kowboy dur ,gerekli hassasiyeti göstereceginizi düşünerek size bol ironili günler dilerim.

bayramınız kutlu olsun bu arada..:rendeer: saygılar

COQ
03 Ekim 2008, 01:39
sizin gibi avrupa da çalışan aydın bi insanın bu tür şeylere şasırmaması gerekli diye düşünüyorum.(tr de olan cihazların en gelişmişinin en babasının orada olacagından şüphem yok..yoksa yok mu ?..:cyclopsan
ayrıyeten benim sitedeki kullanıcı adımda kovboy değil asphalt kowboy dur ,gerekli hassasiyeti göstereceginizi düşünerek size bol ironili günler dilerim.

bayramınız kutlu olsun bu arada..:rendeer: saygılar

Cahilliğimize verin hocam.:P

Burada motosiklet kontrolü diye bir mevzu olmadığından, böyle gelişmiş cihazlar da maalesef yok.
Yani ihtiyaç yok niye yapsın adamlar.:)

Eğer motosiklet teknik kontrolü gibi saçmalıklarla uğraşsalardı, en kralını yaparlardı tabii.:wiinkk:

Bu nedenle haklısınız deyip, çekiliyorum..

Size de iyi bayramlar....

KUVVETMİRA
03 Ekim 2008, 01:57
trafikte seyreden her türlü araç için muayene gereklidir. coq'un basit bulduğu fren, lastik, amortisör, far vesair teknik aksamın kontrolüde bu muayeneye dahildir. diğer durumda bir motosiklet sürücüsü kazaya karışmazsa we şansı yawer giderse binlerce kilometre herhangi bir polisle muhatap olmadan motosiklet kullanabilir. muayene ücreti fazladır, muayene gerektiği gibi yapılmamaktadır. yazdıklarım yazacaklarımın teminatıdır :rendeer:

yf304
05 Ekim 2008, 11:09
valla arabamı muayeneden geçirmek için denizliden aydına götürdüm,anca orada yaptırabildim,çünkü aydın eski düzen,inş. motorumdada aynı sorunla karşılaşmam