PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzin Deposunu Yeni Gibi Nasıl Temizlerim???

serkanADH13
26 Eylül 2008, 00:25
Slm Moto Dostlarım,
Benim Bir Sorum Ve Sorunum Var...???

benım motorumda hiçbir sorun yoktu fakat son 1 hafta içinde anlayamadığım bir sorun çıktı,
motor stop edıldıkten sonra bazıanlarda çalışmıyor,
(benzin gelıyor,buji ateşlıyor,hiçbir sorun yok görünüşte)
motor 15.20 dk bekledıkten sonra çalışmaya başlıyor,
bu durum benım çok canımı sıkmaya başladı,
umulmadık yerde başıma gelıyor çünki,

ben sanıyorum ki,
motorum yaklaşık 25000 sularına geldi,
bu güne kadar çok çeşitli yerlerden benzin aldım,
sanırım deponun dibinde pislikler oluştu ve arada bu pislikler karbüratörün içine akıyor,
ve bende bekletınce karbüratörün dibine çoküyor...

Depoyu Nasıl Temizleyebilirim sağlıklı bir şekilde:silent::silent:

Yada Sizce Sorun Başka Nerde Olabilir:salut::salut::salut:
Yardımlarınız İçin Şimdiden TeşekkürleRR...

muratgergerli
26 Eylül 2008, 00:47
Depodan benzin geliyorsa problem Karbüratörde büyük ihtimal..
Karbüratör ve hava filitresini temizlemen gerekir..

Depoya yapılacak işlem ise; deponun musluğunu söküp süzgeçi temizlemek..
Bu arada deponun içini havayla temizletebilirsin..
Beni aklıma şuan bunlar geliyor..:silent:
Bakalım diğer arkadaşların fikirleri nedir.:cat:

serkanADH13
26 Eylül 2008, 01:05
benımde aklıma gelenler oydu zaten,
teşekkürler,
kesınlıkle bende oyle yaacagım,
fakat olurya,
belkı içine dokulen ve temizleyen bir madde vardır,
bu nedenle sordum,

ve olurya el elden üstündür,
belkıde yanlış biliyorumdur diyede yazdım,
başka neden olabılır dıye,

Yardımların İçin Teşekkürler...

41calamity41
26 Eylül 2008, 01:50
ya abi bendede var aynı sorun
ama benimki çalışmamazlık yapmıyo çalışıyo ama tekliyo dediğin gibi biraz bekledikten sonra normal oluyo deli oluyom
ama biz karbiratörüde temizledik
depoyuda
elektiriğinede baktık ama bulamdık bujide değiştik
kafayı yicem benimde son iki haftadır oldu bu olay

muty
26 Eylül 2008, 02:48
arkadaşım bence depoyu yerınden sok benzını tamamen bosalt sonra içine su koy çeregıne kadar ondan sonra onuda bosalttıktan sonra yarım litre sirke koy 15 dk. bekle sonra bosalt tazyıklı hava bas ve ardından fıltresını temızle ımkanın olursada karburatorude temızle hepsını taktıktan sonra yola devam et saygılar...

ama benimki çalışmamazlık yapmıyo çalışıyo ama tekliyo dediğin gibi biraz bekledikten sonra normal oluyo deli oluyom
depoyuda

arkadasım sende bobın ve kablolarını kontrol et atesleme atlama yaparsa tekleme yapar ama egerkı dedıgın yerlerı temızledıysen...

tuning_gs
19 Kasım 2008, 21:05
bişe sorcam acil cevap yazarmısınız motor düzgün çalışıyordu 2 senedir yatan motorun benzinini koydum benzin pismiş bilmiyordum yg katmışlar için motoruma koyunca motorum çalışmıyor gaz yemiyor

yürekçe
19 Kasım 2008, 21:41
arkadaşım bence depoyu yerınden sok benzını tamamen bosalt sonra içine su koy çeregıne kadar ondan sonra onuda bosalttıktan sonra yarım litre sirke koy 15 dk. bekle sonra bosalt tazyıklı hava bas ve ardından fıltresını temızle ımkanın olursada karburatorude temızle hepsını taktıktan sonra yola devam et saygılar...

arkadasım sende bobın ve kablolarını kontrol et atesleme atlama yaparsa tekleme yapar ama egerkı dedıgın yerlerı temızledıysen...

sirke ne için sorması ayıp?

Gültekin
19 Kasım 2008, 21:59
yarım litre sirke koy

Elma sirkesi var, üzüm sirkesi var.
hangisini tavsiye edersin?
Markası da önemli mi? :silent:

yürekçe
19 Kasım 2008, 22:02
:silent:
Elma sirkesi var, üzüm sirkesi var.
hangisini tavsiye edersin?
Markası da önemli mi? :silent:

valla yahu, ne içindi bu sirke, acaba pası mı çıkartıyor? o zaman da depo malzemesi üstünde korozyon yapmaz mı? :silent:

Gültekin
19 Kasım 2008, 22:08
:silent:

valla yahu, ne içindi bu sirke, acaba pası mı çıkartıyor? o zaman da depo malzemesi üstünde korozyon yapmaz mı? :silent:

iyi bişeyse bilelim de, yağa, benzine filan da karıştıralım. :silent:

yerliplaka26
20 Kasım 2008, 02:50
Depoyla ilgili sorunun olduğunu sanmıyorum dostum,dediğin gibi pislik varsa o şuan karburatördedir zaten.sorun dediğin gibi pis yakıt ise karbiratör temizlet ve benzin filtresi(yakıt filtresi) taktır,yola devam. Ayrıca benzinde pislik olsa bile motor çalışır fakat istediğin randımını alamazsın. karbıratördeki meme komple tıkalı olmadıktan sonra motorun çalışması lazım.

mterayes26
20 Kasım 2008, 03:39
depo ıle karbüratör arasına benzin filtresi takın işe yarıyor

NoVaRiX
20 Kasım 2008, 08:52
depo ıle karbüratör arasına benzin filtresi takın işe yarıyor

:mrgreen:

yok abi, ben benzini sek seviyorum.. neyse o gelsin karburatöre.. :P

ama sirkeyle denicem artık.. :bounce:

cousinecruis
20 Kasım 2008, 09:50
:mrgreen:

yok abi, ben benzini sek seviyorum.. neyse o gelsin karburatöre.. :P

ama sirkeyle denicem artık.. :bounce:

Sek benzin en iyisidir:cat: Bizim bir motor var 5 dakkada 4(dört) depo sek benzin içiyor:P

Sirke depoya zarar vermez mi? Asidik bir madde olarak metal ile etkileşime girer diye düşünmekteyim.

mzcı
20 Kasım 2008, 10:22
depo da paslanma karıncalanma varsa söküp içine küçük bir zincir atıp sirke ile temizleyenleri ğörmüştüm pas kalmamış pırıl pırıl olmuştu ama ne ğibi bir reaksiyon verir bilmiyorum
ama sizin sorun benzinde bence 100 lira indirdiler ya 200 liralık su katmışlardır

showdownKing
20 Kasım 2008, 11:33
geçmiş olsun serkan ,
benim düşüncem manifolt hortumun hava yapıyo olabilir . .
karbüratör bağlantı hortumlarına bi bak çatlak patlak olmasın . .
tekrar geçmiş olsun. .

asfalt meleği
20 Kasım 2008, 18:22
geçmiş olsun,
benim yazabileceklerim zaten yazılmış..
umarım sorunu çabuk çözersin.

engindmn
20 Kasım 2008, 18:47
sirke genelde hem temizlik hemde kaynak yapılacaksa benzinin yanıcı etkisini almak için yapılıyor.onun dışında mazotla temizletende var.bendede tam gaz açtıçımda yüksek devirlerde tekleme yapıyordu.cdi değiştirdim buji değiştirdim sözüm ona karburatör temizlettim falan ama hala sorun devam ediyordu.en son motoru ist servise bıraktım depo cok pis dediler ve karburatör camur gibi olmuş dediler oysa temizlenmişti yada ben öyle sanıyorum:) bakalım pazar günü motoru alacam inşalla olmuştur.
ayrıca cincon motorlar bu benzindeki su olayında son derece kötü etkileniyor depoyu söküp küvette temizlediğimde içinden çıkan parçalara inanamadım değil motorsiklet kamyonu bile yolda bırakır buna nasıl bir çözüm yolu bulacaz açıkçası bilmiyorum. hava filtresi ile beraber depo temizliği :)

logaritma
20 Kasım 2008, 18:54
yani enjeksiyon temizleyen sıvı karbüratör temizleyen sıvılar benzin katkıları kedi kovar gibi sıvılar bile varsa piyasada herhalde depo temizleme sıvısıda vardır

engindmn
20 Kasım 2008, 19:10
yani enjeksiyon temizleyen sıvı karbüratör temizleyen sıvılar benzin katkıları kedi kovar gibi sıvılar bile varsa piyasada herhalde depo temizleme sıvısıda vardır

O DEDİKLERİNİ BENDE KULLANDIM TİTİZİM YA DEPODAKİ TÜM PİSLİĞİ ALDI VE KARBURATÖRÜ TIKATI BELKİDE DEPOMDAKİ BU AŞIRI KOROZYON BUNDAN KAYNAKLANDI RESMEN ÇAMUR GİBİ OLDU KARBURATÖRÜN İÇİ VE PİSLİĞİ ATAMADI O NEDEN LE BELKİ TÜM MOTORSİKLETLERDE DEĞİL AMA ÇOĞUNDA BU TÜR MADDELERİ KULLANMAK YARARDAN COK ZARAR GETİREBİLİR

mrock
20 Kasım 2008, 20:04
depodaki benzini boşalttıktan sonra depoyu söküp 2-3 lt gaz yağı doldurup çalkaladıktan sonra biraz bekle.sonra gaz yağını boşalt çıkan gaz yağı simsiyah olacaktır büyük ihtimal.Sonra depo kapağını açık tut ve kalan gaz yağıda uçup gitsin.VE tekrar deponu tak ve doldur.İyi sürüşler.

logaritma
20 Kasım 2008, 20:25
O DEDİKLERİNİ BENDE KULLANDIM TİTİZİM YA DEPODAKİ TÜM PİSLİĞİ ALDI VE KARBURATÖRÜ TIKATI BELKİDE DEPOMDAKİ BU AŞIRI KOROZYON BUNDAN KAYNAKLANDI RESMEN ÇAMUR GİBİ OLDU KARBURATÖRÜN İÇİ VE PİSLİĞİ ATAMADI O NEDEN LE BELKİ TÜM MOTORSİKLETLERDE DEĞİL AMA ÇOĞUNDA BU TÜR MADDELERİ KULLANMAK YARARDAN COK ZARAR GETİREBİLİR

o tip maddeleri bende kullanmam asla yani firmalar bu kadar çok ürünler üretiyorsa bir firma belki depoyu temizlemek için de bir ürün üretmişdir demeye çalışdım..

AhmetCan60
23 Nisan 2014, 12:43
ABİ DEOPUYU TEMİZLEMEK İÇİN SU KOYDUM ÇALKALADIM BOŞALTMAK İÇİN BENZİNLİKTEN GELEN HORTUMU ÇIKARDIM KABRİTÖRÜN ORDAN BENZİNLİĞİ AÇTIM AKMA DI SU HORTUMDAN ÜFLEDİM O ZAMAN AKMAYA BAŞLADI NEDEN OLUYOR BU ?

kotucocuk13
23 Nisan 2014, 14:30
depoyuda

aynı sorun bendede vardı cdi beyin degistir duzelecektir bende cok ugrasmıstım hatta elektronigi bastan sona degiştirdim en son cdi beyin degiştirdim duzeldim denemeni oneririm ..

oluroyle
02 Şubat 2015, 12:59
depodaki benzini boşalttıktan sonra depoyu söküp 2-3 lt gaz yağı doldurup çalkaladıktan sonra biraz bekle.sonra gaz yağını boşalt çıkan gaz yağı simsiyah olacaktır büyük ihtimal.Sonra depo kapağını açık tut ve kalan gaz yağıda uçup gitsin.VE tekrar deponu tak ve doldur.İyi sürüşler.

:cherry: bu dişler gibi parlar mı depo

Arkadaşlar,
hangi aralıkta temizleme gerekir ?

arda4
02 Şubat 2015, 14:30
Depo paslandıysa, değiştireceksin.

Temizlenir, pırıl pırıl olur amma yine paslanır.

İlla yapacam diyorsan bolca su kaynat, 15-20 lt kadar.

depoyu sök, çıkışlarını iyice tıka.

1-2 litre boşluk kalacak kadar sıcak suyla doldur, geri kalanını kireç çözücü ile doldur.

Cazırdama bitince içindekileri boşalt bol suyla yıka. İşlem tamam

CHaTaN
02 Şubat 2015, 15:19

1-2 litre boşluk kalacak kadar sıcak suyla doldur, geri kalanını kireç çözücü ile doldur.

Konu 2008 den hortlamış :D

Sizin yazınıza Ek olarak Kireç sökücü yerine sirke tavsiye ederim . İşlem ayno sadece kireç sökücü yerine sirke daha doğal ve içinde kimyasal olmadığı için herhangi birşeye de zarar vermez

oluroyle
02 Şubat 2015, 15:30

Tesekkür ederim , meraktan sordum. Maksat öğrenmek.

Konu 2008 den hortlamış :D

Sizin yazınıza Ek olarak Kireç sökücü yerine sirke tavsiye ederim . İşlem ayno sadece kireç sökücü yerine sirke daha doğal ve içinde kimyasal olmadığı için herhangi birşeye de zarar vermez

2008 den horlattım, yeni konu açmaya gerek yoktu.
Peki sirke kullanırsam, kireç çözücü yerine aynı miktarlarda su-sirke kullanacağım sanırım.

paslandıysa değiştircem,temizlemeye gerek yok yani

CHaTaN
02 Şubat 2015, 16:09
Tesekkür ederim , meraktan sordum. Maksat öğrenmek.

2008 den horlattım, yeni konu açmaya gerek yoktu.
Peki sirke kullanırsam, kireç çözücü yerine aynı miktarlarda su-sirke kullanacağım sanırım.

paslandıysa değiştircem,temizlemeye gerek yok yani

Sirkeyi depona dök biraz bekle o reaksiyona girsin. Daha sonra sıcak suyu üzerine ilave et. Bütün depoya koyamayacağın için ara ara çalkalarsan deponun tamamına etki etmesini de sağlayabilirsin. Paslı depo dediğin gibi değişmekten başka çare yok. İlerleyen zamanlarda sorun çıkartabilir.

snappy x
02 Şubat 2015, 16:22
konuyu açan motor tamircisi

CHaTaN
02 Şubat 2015, 18:28
konuyu açan motor tamircisi

benim de o çok dikkatimi çekmişti de sesimi çok çıkarmadım. E artık gerisini siz düşünün motor tamircileri ne durumda :. Ama artık 7 yılda öğrenmiştir birçeyler :D