PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Almak İstiyorum, Ama Acemiyim, Yardım Lütfen!!!

Canİlker
20 Eylül 2008, 23:58
selam arkadaşlar. şuan itibariyle motor almaya karar verdim. benim istediğim günde ortalama 20 km yapacağım, yağmur çamurda beni yolda bırakmayacak, sırt çantamı koyabileceğim,servis hizmetleri iyi olan şöle güzel bir motor. ortalama 2 milyar civarı bir bütçem var. bu işten anlayan veya bu şekilde kullanan arkadaşlar yardım ederse çok sevinirim.

sedat_57
21 Eylül 2008, 00:01
sana ybr alalim ikinci el .....2005-2006 falan...

Canİlker
21 Eylül 2008, 00:08
tavsiyen için sağol dostum yanlız hiçbirşey anlamadım ben :( ne tip bir motor almalıyım acaba. ybr ne olaki?

jesse
21 Eylül 2008, 00:12
yamaha 125 lik tam senin istediklerine cevap verecek bir motosiklet .. site içinde ybr 125 diya arama yaparsan daha ayrıntılı bilgiye ulaşırsın

sedat_57
21 Eylül 2008, 00:13
olmadi şimdi insan buraya gelmeden önce bi araştirir soruşturus sahibindende motorlari gezer fiyatlarini inceler bütcesine uygun olan çin mali olmayan makinalara bakar.... sen damdan düşri gibi gelmişsin olmamiş ybr kısaca söyle bişey o bir hayat biçimi o bir düşünme yolu cok saglamdir senin işini fazlasyla görecektir 5 vitesli 125 cc dir

Canİlker
21 Eylül 2008, 00:13
hımm sağolun arkadaşlar bir araştırim. tavsiyelere halen açığım. birşey daha sormak istiyorum. motor sürmek için özel bir eğitim almam gerekiyormu acaba? mobilet falan gayet rahat kullanıyorum ama bunuda acaba kullanabilirmiyim?

birde boyum 1.69 acaba sorun olur mu :(

sedat_57
21 Eylül 2008, 00:20
sorun olmaz kullanirsin...ama ehliyetini motordan önce al sonra benim gibi mahalle aralarinda gezmek zorunda kalirsin neyseki aştik o günleri:mrgreen::)

Canİlker
21 Eylül 2008, 00:22
koltık yüksekliği ne kadar acaba? sonuçta bunlar standarttır, bu boyla ayaklarım yere falan değmezse rezil olmayayım şimdi :(

sedat_57
21 Eylül 2008, 00:24
koltık yüksekliği ne kadar acaba? sonuçta bunlar standarttır, bu boyla ayaklarım yere falan değmezse rezil olmayayım şimdi :(

1.69 demişsin bu kısa sayilmaz cok rahat yere deger transalp degilki bu ayagin yerden kesilsin alti üstü ybr yahu:queen:

erisilmez
21 Eylül 2008, 00:24
:) Ya can biraz motor shoplarini gez ama vitesli kullanmayi bilmiyorsan önce öğrenmeye çaliş sonra al motor sonucta.

Canİlker
21 Eylül 2008, 00:27
hımm işte vitesli hiç kullanmadım malesef, ama mutlaka motor alacağım acayip bi istek var bende. bıktım artık minibüslerde uğraşmaktan. umarım fazla masraflı olmaz bana kaskosuydu, vergisiydi falan. önümüzdeki hafta gidip bir gezip bakacağım. şimdi benim nöbetlerim oluyor, o nedenle gece gündüz gidip geleceğim hastaneye. acaba günlük hayatta pratik olurmu,, yani cidden minibüse binmek istemiyorum artık :)

sedat_57
21 Eylül 2008, 00:45
pratik olmazmi hocam ya WC ye bilem motorla gitmek istersin belli bi süre sonra elin eyagin gibi olur minibüs duraklarini unutursun benim gibi:cherry:

Canİlker
21 Eylül 2008, 00:49
pratik olmazmi hocam ya WC ye bilem motorla gitmek istersin belli bi süre sonra elin eyagin gibi olur minibüs duraklarini unutursun benim gibi:cherry:

:D inşallah kazasız belasız kullanabilirim. araştırmalarım devam etcek, sonucu bildiririm :)

yarasa-35
21 Eylül 2008, 00:56
e ne diyeyim şimdiden hayırlısı olsun. arkadaşlar haklı ybr 125 başlangıç için iyi dayanıklı ve sağlam.en iyi örneği kuryeler bu motoru kullanıyor bakımı kolay sağlamlığı olmasa bu markayı seçmezlerdi..

stahl
21 Eylül 2008, 00:57
ben şuna dikkat çekmek istiyorum

2000 ytl bütçem var demişsiniz
eger bu 2000 ytl ile hem motorsikleti hemde koruma ekipmanlarınızı almayı düşünüyorsanız bence biraz daha birikim yapın.

çünkü motorsiklet beraberi almanız şart olan kask,mont, eldiven vs gibi koruma ekipmanlarının tutarı size en az 300-400 ytl ye mal olacaktır.

-kask kaliteli alınmalı
kalitesiz bir kaskın ölüme bile yol açtıgı bilinmekte
-mont kaliteli olmalı
korumalarıyla ve düşme esnasındaki koruma mukavemeti tam olmalı
-eldiven şart
düşmede yere ilk temas edecek yeriniz elleriniz.
-dizlik
mümkün mertebe takılmalı
-kış ekipmanı
malum önümüz kış ve termal giyime ihtiyacınız olabilir.

sadece motorsikleti almak için 200 ytl masraf yapılan ve iyi ekipmanların pahalı oldugu ülkemizde 2000 ytl ile mecbur bir çin malı motorsikletle başlamak sizi hem tehlikeye atabilir hemde sizi bu işten soğutabilir.

sedat_57
21 Eylül 2008, 00:59
:D inşallah kazasız belasız kullanabilirim. araştırmalarım devam etcek, sonucu bildiririm :)

istanbul civarindaysan yardimimiz dokunur....

Canİlker
21 Eylül 2008, 01:20
tavsiyeler içn teşekkürler arkadaşlar. biraz daha araştırdım ve benim için scooter daha uygun olur diye düşünüyorum. hem fiyat açısından hem kullanım açısından.

asm
21 Eylül 2008, 01:25
tavsiyeler içn teşekkürler arkadaşlar. biraz daha araştırdım ve benim için scooter daha uygun olur diye düşünüyorum. hem fiyat açısından hem kullanım açısından.

Yağmurda çamurda ilerleyeyim diyorsanız aradığınız motor scooterdır zaten. :)

Barıs-Raptor
21 Eylül 2008, 01:39
Arkadaslarında dedıgı gıbı ruhsat degıstırme ıslemlerı falan 200 ytl ye yakın bısı tutuo. Kıs ayıda gelıo artık kask ve koruma ekıpmanlarını mecburen almak ve kullanmak zorundasın. Bu butceyle bence temız bır cın malı al dostum daha yenı baslıyorsan tabı. Hem servıs ucretlerınıde cınlerın daha uygun oluyor

Canİlker
21 Eylül 2008, 01:48
yamaha bws 100 modeli iyi diyorlar ama benim bütçemi aşıyor, acaba max. 2000 ytl tutacak şekilde nasıl birşey alabilirim? çin malıda almak istemiyorum açıkçası

Shrieker
21 Eylül 2008, 01:50
Ben arkadaşın çin malı motordansa 2. el bir japon almasını tavsiye ederim.Sonuçta "0" da alınsa çin malları biraz piyango gibi.Sorun çıkardığında motordan hiç anlamayan birinin başını çok ağrıtır.Japon malları hariç Kymco Agility 125 scooter'da tavsiye edilebilir.Baya sağlam bir scooter bildiğim kadarıyla.Eğer iyi bir araştırma yaparsan sana o bütçeyle en uygun çözümün 2. el Agility 125 + kask ve iyi korumalar olduğunu anlarsın.asm nikli arkadaş sana daha çok yardımcı olabilir Agility 125 konusunda:)

Jedaykin
21 Eylül 2008, 02:49
yağmur, çamurda binme niyetindeysen öncelikle motosiklet dışındaki ekipmanlara iyi para vermen gerekiyor. sana mutlaka goretex kumaş kışlık bir mont ve pantolon gerek. yoksa sırıl sıklam olursun. kaliteli bir kaska ihtiyacın var ki hem soğukta içeri fazla rüzgar ve yağmurda su almasın hem koruma açısından güvenli olsun. kask ne kadar iyi olursa olsun soğuktan etkilenmemek için kışlık bir maskeye ihtiyacın olacak. bazı kasklarda buğulanmayı önleyici bir özellik var. kendim kullanmadım ama yağmur yağdığı durumda böyle bir şeye ihtiyacın olacağı kesin. veya yanında sürekli buğu önleyici sprey taşımalısın.

düşündüğün her şart altında her yere motor ile gitmekse çin malların unutmanı tavsiye derim. genelde elektrik tesisatlarının çok güvenli olmadığı görülüyor, benim regal dahil. yağmurda su alıp kısa devre yapması ve seni yolsa bırakması ihtimalini taşımak istemiyorsan çin malı düşünme.

diğer bir nokta ise lastik konusu. kışın soğuğunda ve ıslak yolda motor kullacaksan lastiklerinin çok iyi olması gerekir. motosikleti aldığında lastikler muhtemelen iyi olmayacaktır. yumuşak hamurlu yolu iyi tutan lastikler almayı düşünmelisin.

aslında muhtemelen en başta söylemem gerekeni en son söylüyorum. motosiklet temelde arabaya göre gayet ekonomik iken bedava da değildir. özellikle sorunsuz bir şekilde her zaman ulaşım için motosiklet kullanmayı düşünen kişinin başlangıçta fazladan bir masraf yapması gerekiyor. 2000ytlnin yeterli gelmeyeceğini düşünüyorum.

Canİlker
21 Eylül 2008, 23:41
Kymco Agility 125'de karar kıldım arkadaşlar. yanlız önce ehliyet alıcam birazda fiyatların düşmesini bekleyeceğim çünkü sıfır aklma istiyorum.yardımlar için herkese teşekkürler.

Lucas
21 Eylül 2008, 23:55
Kymco Agility 125'de karar kıldım arkadaşlar. yanlız önce ehliyet alıcam birazda fiyatların düşmesini bekleyeceğim çünkü sıfır aklma istiyorum.yardımlar için herkese teşekkürler.

Motosikleti alana kadar aklina bir cok marka ve model gelecek, kesinlikle bunu alacagim diyecegin modelden bir iki gun sonra baska bir model ve markaya yoneleceksin. Akil ve fikir veren cok olacak, kafani karistiran daha da cok olacak.. Tek tavsiyem, bu sitenin motosiklet icin bi kutuphane niteligi tasidigini bilmen ve bol bol arastirma yapman.. Cogu marka ve modellerin konulari burada mevcut, oku arastir, gozlemle ve dogru karari ver..

danceandme
26 Eylül 2008, 01:23
bende motor almak istiyorum ama hedefim belli kawasaki ninja 250R :wiinkk:

TAK73
26 Eylül 2008, 02:01
yamaha bws 100 modeli iyi diyorlar ama benim bütçemi aşıyor, acaba max. 2000 ytl tutacak şekilde nasıl birşey alabilirim? çin malıda almak istemiyorum açıkçası

Arkadaşım BWS100 fazla benzin yakar.bir de çok dengeli bir motor deil.benim sana tavsiyem honda beat alman yönünde.çin mallarını da hiç düşünme derim:cat: