PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mekanik Sorun Arkadaslar Bakarsanız Sevınırım..

nitrious81
07 Eylül 2008, 03:45
Herkeze ıyı geceler bu gece benım ıcın cok kotu oldu :pale:

Skuterımde 1 saat once gıdecegım yere tam vardım yavasca gırerken motordan cat dıye bı ses geldı ( patlama sesı gıbı bı ses ) ve motor hemen stop ettı..

Ilk once Bujı dıslılerden kurtuldu fırladı sandım ( Motorda marsa basınca kompresyon sesı gelmıyordu bujı cıkıkken marsa basınca da ogle aynı ses gelıyor cunku rahat donuyor )

Ancak bujıyı sokup yenı bujı taktım dıslıler gayet saglam ve sıktı..

Şimdi sorum şu ?? Marş motorun a basınca motor rahat donuyor ancak kompresyon yok ateslemıyor..

Sorun nerde olabılır ??

Subaplardan bırı mı kırıldı ? Ordakı ZIncır mı koptu ?? Yada baska bısı mı ?? Lutfen yorumlarınızı esırgemeyın arkadaslar ?? :salut: :pale: Motorda 18.000 de

GKN
07 Eylül 2008, 03:50
motor çuflamış
yani kompresyon kaçırmış..
genellikle 150 lik çinlilerde segmanlar iice aşındığında ve motor yağsız kalıp şiştiğinde görülüt bu hastalık
muhtemelen piston belkide beraberinde silindir isticek motor..
sökmeden doğru bi tespit yapılması tabiki mümkün deil
motorun yağ seviyesine baktınmı?

nitrious81
07 Eylül 2008, 03:53
Motorun yaglama ıle ılgılı bır problemı vardı daha once bu konuyu acmıstım tahlıyeden yag atıyor dıye yag sevıyesı dusuyor ben eklıyorum suanda da sabah baktıgımda 2 dıs yag vardı yag baktıgımda konulan bogazda goruluyordu... Ama yag atma ıle ılgısı oldugunu dusunuyorum bende..Ama yag sevıyesı cok cıddı sevıyelerde eksık degıldı cok az eksıltmıstı...Motorda 18.500 km de...

mhrrmkpnr
07 Eylül 2008, 03:54
aynen gokhanın anlattıgı gibi olmus bnde ilk seferinde korkmustum ama snr 4 defa daha aynı seyi yapınca son 2sinde motoru kitlemekten kurtarıp ytrli komprasor gelicek kdr tuttum brz 2 zamanlı motor gibi calşsada cok uzun omurlu diildi tabi nys demek istedigim piston silindir degstir bsycik kalmaz:P

Motorun yaglama ıle ılgılı bır problemı vardı daha once bu konuyu acmıstım tahlıyeden yag atıyor dıye yag sevıyesı dusuyor ben eklıyorum suanda da sabah baktıgımda 2 dıs yag vardı yag baktıgımda konulan bogazda goruluyordu... Ama yag atma ıle ılgısı oldugunu dusunuyorum bende..Ama yag sevıyesı cok cıddı sevıyelerde eksık degıldı cok az eksıltmıstı...Motorda 18.500 km de...

yag eskittigi zmn ztn yavas yavas segmanları yemeye baslamıstır en sonda artık içindeki yag sagmanlardan içeri sızmaya baslayıp yagı bitirmeye kdr getrmiştir tabi motor sıcak oldugunda bunu anlamak brz zor oluyo yag bitincede kitlio motor acıldıgında ztn piston silindirn halini gorunce anlıcaksın:wiinkk:

nitrious81
07 Eylül 2008, 04:06
Yok yok yagı yakarak eksıltmıyo tahlıyeden yere atıyor :) Egzozdan da kesınlıkle yag yaktıgına daır bır ıbare cıkmıyor :) Sadece damla damla tahlıyeden atıyor sıkıstırsanda sıkıstırmasanda yag sevıyesı cok olsada az olsada zaten bunu bı turlu anlayamadım...

caner22
07 Eylül 2008, 04:09
grank kolu kırılmış olmasın:pale:

mhrrmkpnr
07 Eylül 2008, 04:11

o motorda onu yapıcak guc yok mrk etme cok nadir gorulur o acıkca segmanlar bian silindire kaynamıs ve cozulmuş o arada yarmıs orayı komprasor kacırıo ve calşmıo motor

nitrious81
07 Eylül 2008, 04:11

Motor rahat donuyor ses gelmıyor ıcınden sadece hıc kompresyon yok...

ExTReMa
07 Eylül 2008, 05:14
Silindir kapak contası patlamıştır :)
Merak etme fazla bişey tutmaz

nitrious81
07 Eylül 2008, 08:57
Silindir kapak contası patlamıştır :)
Merak etme fazla bişey tutmaz

Hımm evet buda olabılır orayada bakarız saol :cat:

muratgergerli
07 Eylül 2008, 09:29
......................

Bu başlık altındaki mesajım tarafımdan gerek görülen bir durum için silinmiştir..

Teknik Bilgiler Bölümü'ne artık yazmayacağım..

Saygılar...

nitrious81
07 Eylül 2008, 11:24
Murat abi dun dedıgım gıbı pat dıye bı ses geldı ve motor stop ettı hemen ve marsa bastıgımda hıc kompresyon yoktu ve motor bujı cıkarıp marsa basarsın hanı cuv cuv cuv cuv rahat doner ya ogleydı ve calısmıyordu..Bıraz once ındım motorun yanına bastım ve motor 1 kerede calıstı kompresyon gerı gelmıs motor calısıyor anlamadım soktayım :)

burak..01
07 Eylül 2008, 18:36
motosikletin supap kırmış olabilir.çünkü aynısı bnm honda ile başıma gelmişti çok yüklendim motora...ama rölentide giderken tak etti istop... :pale:

plarimed500
09 Eylül 2008, 14:30
geçmiş olsun motoruna yeni krang piston ve silindir alma zamanı gelmiş.anlattığının aynısı olmuştu o günü hatırlar gibi oldum:(

kazasız sürüşler.

not: masrafın biraz ağır olabilir kardeşim ona göre motorcuya bırak motoru benden söylemesi.150den aşşağı hiçbir motorcu yarmaz motoru.