PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kuryecilik........

CİHAN
28 Ağustos 2008, 22:01
Kuryeciler genellikle 150 cc motosiklet kullanıyorlar,
benim kendi şahsıma ait cbf 150 var ve şu ana kadar 3 senede 35000 km yol katetmişligim var.

diyeceğim şudur ki, çalıştığım iş yerinden ayrılma aşamasındayım, yaklaşık 5 senedir çalışıyorum ve iyice daraldım, bende işten çıkmaya karar verdim ve kurye işe başlamayı düşünüyorum.

geçenler de bir arkadaş ile konuştum;
durum şöyle:
haftada 425 ytl,benzin benden, yemek benden,
haftada 5 gün ayda iki cumartesi nöbetmiş,
sigorta ise 22 güne göre ödeniyor,

diğer koşulda
haftada 300 ytl, benzin şirketten, yemek gene benden,
haftada 5 gün ayda iki cumartesi nöbetmiş,
toplam iş günü ayda 22 gün
sigorta ise 22 güne göre ödeniyor,

günde ortalama 200 km yol yapılıyormuş ve bu da haftada 1000 km yapar,100 kuruştan 100 ytl eder.
mont,pantolon, yağmurluk ve çizme veriyorlar, ilk hafta iş başlayınca.

haftada 425 ytl 4 haftadan eder 1700 ytl,
4 haftadan 400 ytl benzin parasını çıkarsak 1300 ytl
bununda 100 ytl sini yemeğ'e ayırsam kalır 1200 ytl
en kötü ihtimale karşı her ay 100 ytl de motorun masrafı olsa, yada kenara ayırsam
bana kalır 1100 ytl maaşım olmuş oluyor.

ve bunun birde ayrıyetten maaş hariç, getir götür işleri için ek varmış,
mesela akşam mesai bittikten sonra giden paketin yarı ücreti kuryeciye yarısı şirkete imiş.
resmi tatillerde tatil, 19 mayıs,23 nisan gibi günlerde.
yani çalıştıgın gün kadar para alıyorsun, ve çalıştıgın gün kadar sigortan işleniyor.

sizce bu iş nasıl bir iştir hiç çalışmadım ve bilmediğim iş, ama istanbul içini heryerini kendi evim gibi biliyorum semt olarak yani, anadolu yakası olsun avrupa yakası olsun.
aramızda kurye işini yapan arkadaşlar varsa ufak ufak ayrıntılarını ve zorluklarını anlatabilirlermi, şirketin verdigi maaş nasıl, normalde çok gibi gözüküyor ama sonuçda kendi motosikletimizi ve canımızı yıprandırıyoruz bu iş için.
yorumlarınızı bekliyorum.

Orko_ye
28 Ağustos 2008, 22:40
Cihan kardeş, bizim şirkete gelen bir kurye ile konuşmuştum bir sefer. Dediği o ki ; Paralarımızı hiç zamanında alamıyoruz sürekli paramız içeride ve alacağımız var o sebepten ha diyince işten de çıkamıyoruz içeriden alacağımızdan dolayı. Eğer bu işi yapacaksan bunu da gözönünde bulundurmanı tavsiye ederim. Yada ciddi bir firma ile çalışabilirsin. Geçen kış konuştuğum başka bir kurye ise verdikleri mont mevsimlik gibi abi diyodu, kendi içten kalın giyinmek zorunda kalıyormuş yani anladığım kadarıyla verdiği malzemeler kaliteli değilmiş. Tabiki bu işi ciddi yapan ve çalışanına değer veren kurye firmaları da vardır ama ben gördüklerimi söylüyorum. Umarım istediğin gibi bir iş bulursun.

Mikrop
28 Ağustos 2008, 22:47
Cihan öncelikle iş durumun için üzüldüğümü belirtmek isterim.
Tahmin ediyorum yusuf lada görüşmüşsündür ama sanırım aklın hala karışık.
Ben de kuryelik yapmış birisi olarak az çok fikir beyan edebilirim sanırım.
Ben şirket kuryesiydim gümrük firmasında motor da onlardandı, şirket kuryeleri daha rahattır diğerlerine göre ama daha az kazanırlar daha az yol yaparlar (ben de fazla yol yapıp az kazandığım için çıkmıştım :) )
Kuryeliğin azıda çoğuda aynı zorluğu çekiyor, kışın yağmurda yağışta evrak yetişicek deli gibi rüzgar var köprüden geçiyorsun, motorun arızalı ama boş vaktin yok, çevrendeki kuryelere bir bak hpsi bantlarla bezlerle tutturmuş parçaları.
Bir de zincirlikuyu köprü altına yada büyük bir kulenin önünde dur gelen kuryeleri bir incele ellerine ayaklarına bak
her seferinde eldiven tak çıkar yapamadıkları için elleri rüzgardan soğuktan çatlamış.
Sözün özü günümüz şartlarında iyi para ama dediğin gibi hem motorunu hem de en önemlisi kendi hayatını ortaya koymak bence gereksiz.
Normal bir iş kolunda 700-800 ytl ye çalışıp 30 gün ssk lı olmanı tavsiye ederim he bunu da bulmak zor dersen pizzacılar da aşağı yukarı bu dediğin paraları kazanıyorlar ve köprü geçmek gibi bir sorunları yok.
Allah yardımcın olsun.

CİHAN
28 Ağustos 2008, 22:57
benim tek sorunum ücreti zamanında temin ediyorlarmı?
kuryecilik zor iştir biliyorum, bunları göz önüne aldım ve yaparım diyorum, ama iş veren bir hafta sallayıp ikinci haftada vermez ise o zaman olmaz.
ev geçindiriyoruz, fatura ödüyoruz,illaki bunu hepimiz yapıyoruz ama şirket sahibi bunu düşünmez tabi.
iş yok der çıkarır yada sen çıkarsın paranı alamıyorum diye işte beni korkutan olay bu, yoksa yağmurlu hava da motosiklet kullanmak,
evime ekmek getirmeyi önleyemez.
işten çıkmadan bir iş bulmalıyım.
benim asıl mesleğim şöförlük ağır vasıta ehliyetim var ama ağır vasıta kullanmadım en fazla 6 teker fuso ve ısuzu iveco kullandım.

VaScO1925
28 Ağustos 2008, 23:21
benim tek sorunum ücreti zamanında temin ediyorlarmı?
kuryecilik zor iştir biliyorum, bunları göz önüne aldım ve yaparım diyorum, ama iş veren bir hafta sallayıp ikinci haftada vermez ise o zaman olmaz.
ev geçindiriyoruz, fatura ödüyoruz,illaki bunu hepimiz yapıyoruz ama şirket sahibi bunu düşünmez tabi.
iş yok der çıkarır yada sen çıkarsın paranı alamıyorum diye işte beni korkutan olay bu, yoksa yağmurlu hava da motosiklet kullanmak,
işten çıkmadan bir iş bulmalıyım.
benim asıl mesleğim şöförlük ağır vasıta ehliyetim var ama ağır vasıta kullanmadım en fazla 6 teker fuso ve ısuzu iveco kullandım.

ozaman iett şöför alımları nasıl baktınmı araştırdınmı izmirde en az 3 yıl ağır vasıta ehliyeti bulunanları şöför aldılar baya. bi araştırsan ?

CİHAN
29 Ağustos 2008, 21:32
ozaman iett şöför alımları nasıl baktınmı araştırdınmı izmirde en az 3 yıl ağır vasıta ehliyeti bulunanları şöför aldılar baya. bi araştırsan ?

orta okul mezunu alıyorlarmı, benim bildiğim devlet lise mezunu hatta yüksek okul mezunu alıyor, ne alakası varsa

mhyen
29 Ağustos 2008, 21:40
Yok daha neler.Otobüs şöförünün de üniv. okumuşumu mu olurmuş:farao:

VaScO1925
29 Ağustos 2008, 21:41
inan onla ilgili hiç bilgim yok. ağırvasıta ehliyetim olmadıgı için araştırmadım ama iett için ayrı bi prasödür vardır sanırım cihan kardeş genede bi şansını dene derim düzenli gelirli bir iş olur hiçyoktansa Allah kolaylık versin

mhyen
29 Ağustos 2008, 21:47
Bence o yüksek okul mezunluğu hikayesi tamamen eleme içindir.Hani ipini koparan gelip başvurmasın diye düşünmüşlerdir.Yoksa ağır vasıta tecrübesi olup bir de ufak bir torpille halledilir diye düşünüyorum.Bu arada iett şöförlerinin gelirleri, iş yaşantıları cidden çok iyi.Günde sadece8 ya da 9 saat çalışıyorlar.Evden alıp eve bırakılıyorlar akşam belli saatlerden sonra.Ayrıca maaşları da 1.5 civarı diye biliyorum:cat:

CİHAN
29 Ağustos 2008, 22:11

ne sandın ya sen çöpçüler ne mezunu biliyormusun,:queen:
yüksek okul mezunu tanıdıgım var:queen::queen:

Ömercik
29 Ağustos 2008, 22:41
İnşallah gönlüne göre bir iş bulursun abi.:cat:

ketchup
29 Ağustos 2008, 23:43
yağmurlu hava da motosiklet kullanmak,

hocam dilerim aradığın işin en iyisini bulursun.

BİROL 78
29 Ağustos 2008, 23:50
iyice araştırmadan bi karar verme kuzen.
inşallah hayırlısı neyse o olur...

abal
30 Ağustos 2008, 00:04
senin için hayırlısı olsun diyorum.. birde ben bahsedeyim dedim. gittiğim ustaya sürekli kuryeler geliyor. bende bi ara çok düşündüm kuryeciliği. ama gerçekten başka bi şansın varsa hiç girme derim. ben şahsen bi abiyle çok samimi muhabbetim oldu çokta iyi birisiydi sağolsun bana çokta yardımı olmuştur. oda ilaç kuryesiydi. malüm o zaman bende eczanede çalışıyordum. ona sordum bi sürü şey anlattı. yani hırsızlığından paranın ödenmemesine kadar. birbirlerinin benzinlerini çalmalarına kadar. bide çoluk çocuk sahibi insan akşama kadar o kadar dengesiz sürücünün arasında adeta hayat mücadlesi vermek. tabiki senin kararın ama gerçekten zor bi meslek. sen ne kadar sakınırsan sakın gelip bi dengesiz seni buluyor. sonra bi yerin sakat kalıyor veya yaralanıyor. Allah göstermesin tabiki bu olay yolda yürürkende başınıza gelebilir ama kurye işinde risk daha çok anlatmak istediğim bu. bu arada iett ye ünv. mezunu resmiyette olabilir belki ama şöförlerin hiç birinin öle olduğunu sanmıyorum. burdan uzaktan tanıdığım hatta bazı esnaf abiler bile bi ara girdiler hep şöför oldular. bi araştır senin için avantaj olabilir.

modelxl
30 Ağustos 2008, 00:04
inşallah iyi bir iş bulursun fakat kuryeciler ciddi bir iş yapıyor ama çalıştıkları şirketlerde ciddiye alınmıyorlar

barisan
30 Ağustos 2008, 09:05
inşallah iyi bir iş bulursun fakat kuryeciler ciddi bir iş yapıyor ama çalıştıkları şirketlerde ciddiye alınmıyorlar

bende kuryeciliğe yakın bir iş yapıyorum ortalama 100 km yol yapıyorum yazın iyide kışın o soğukta yağmurda karda insanı hayatından bezdiriyor sen 200 km yol yapacaksın ağbi o paraya yapılmaz her ayda nöbetleride katarsak 5000 km yol yaparsın 2 kere yağ değiştirecen balatalar biter zincir değişir e birde arıza verir mutlak ,5000 km yolda 500 tl yakarsın en az 100 de yersin sana bu işin gideri ortalama 700 tl olur ben yapıyorum bu işi evet paranı zamanında alamazsın sen yapmadın herhalde bu iş çok yorucu bir iş motorun üstünde gidiyorsun ne olacak diyorlar öyle değil canım çıkıyor hemde 22 gün sigorta yapılmaz

aktris
30 Ağustos 2008, 09:53
bende kuryeciliğe yakın bir iş yapıyorum ortalama 100 km yol yapıyorum yazın iyide kışın o soğukta yağmurda karda insanı hayatından bezdiriyor sen 200 km yol yapacaksın ağbi o paraya yapılmaz her ayda nöbetleride katarsak 5000 km yol yaparsın 2 kere yağ değiştirecen balatalar biter zincir değişir e birde arıza verir mutlak ,5000 km yolda 500 tl yakarsın en az 100 de yersin sana bu işin gideri ortalama 700 tl olur ben yapıyorum bu işi evet paranı zamanında alamazsın sen yapmadın herhalde bu iş çok yorucu bir iş motorun üstünde gidiyorsun ne olacak diyorlar öyle değil canım çıkıyor hemde 22 gün sigorta yapılmaz

şöyle bilmişler konuşunca canım sıkılıyor bu işte bakın bu sıtede benden baska kurye yok sen kımdesın ben rafel sıteden ayrıldık ama gıne konuları okumaya calısıyorum abı böyle damarıma basılan yazıları okuyunca kendımı tutamıyorum

bakın acıklıyım ben sıze kuryelıgı
sabah 9 yada 10 arası hazır olma
hazır oldugun bölgede sana evrak verırılı ve evak uzerınde yanı onun ıstıkametınde sana gıne evrak verırlır sonra devam gelır dagıtırsın bıttın yerden bosum dıye anus edersın
sonra aksam engec 6:30 da paydas
bu &50 için
yapılan cıronun faturasız tabı yarısı senın
fatura kesersen kdv cıkarlıyor
yani 12 ise 10 olur 5 senın 5 şirketin
sıgorta ne yatar
gunde ortalama yapıcan km 150 yada 200
benzın 1 bölgede yanı avrupada calışsanız gunde 15 ytl yeter haftada 75 yapar
eger anadolu yaparsanız 30 yapar buda 150 yapar
eger ıkısını yaparsanı buda baya para kazandırır benzın en az 200 bulur
ben bu ay alıcagım maaş 1.500
gunlugum hergun en dusuk 75 gelıyor iş yaparsam artıyor
buda aylıkcılar ıcın
en az 1200 alırsan benzın sırketten daha ustunu alırsan benzın senden
sıgorta az yatar yanı ya 15 yada 25 gun yatar
yemek senden motor sende kalıyor ama cok rısklı adam senı ıstegı yere gönderıyor ama &50 ile calısan adam isterse gıtmeye bılır

kışın cok zor ama yazın 1.500 alıyorsa kısın 3.000 alırsın buna emın olun
şimdi şirketlere gelınce ortalama 200 şirket var pıyasada %50 saglam dıger yarası zararlı sırketler

suan bu ekonomıde yapılacak tek iştir cıhan abı sen pzt gel bızım sırketle konuş abı kafan rahat olsun bır

cakalaz
30 Ağustos 2008, 15:19
Ben de başlayayım bu fiyattan :cyclopsan

< iLk@yy >
30 Ağustos 2008, 18:16
bence aylık 100ytlden çok daha fazlasını harcayabilirsin yemek için :) istanbul şartlarında uygun bi yer bulmak hiçte kolay değil gerçekten...

kuryecilik yapmadım ama bütün gün motorunla kuryecilik yapıyorsun istanbul gibi bol trafiği olan bir metropolde tabiki kolay olmayacaktır biz bi kaç günde bir oraya buraya gidip geziyoruz akşamları herken toplandığı bi grubuyla buluşmak için aynı noktaya gidiyor fazla bişe yok oturup muhabbet ediyorsun gittiğin yerdede sonuçta ama sürekli trafikte olmak çok zor olur (en azından 3 ay boyunca tüm gün araba kullanarak arabanın tanıtımlarını yaptık arkadaşlarla fiatta ve bütün gün araba kullanarak bi insan yorulabiliyorsa motorda daha çok yorulacaktır diye düşünüyorum...)

super
30 Ağustos 2008, 18:22

sanki sürerken soru çözüyo artık otobüsler otomatik hemde gaza basıyo gidiyo frene basıyo duruyo scooter kadar kolay.... :):):):):)

mondi.playturk
30 Ağustos 2008, 18:37
evet arkadaşlar bu kurye işleri bazen sakata biniyor daha kuryeden para alacak arkadaslarım var kuryede 1 günde kütahyadan doz duman oldu uçtu gitti anlıyacagınız bizim arkadaslarda havasını aldı .. aman dikkat sözleşme önemli.

alplion
30 Ağustos 2008, 18:42
bi ara bende bu işe bulaştım ve 5 ayda 28 000 km yaptım.motor kullanmamda çok faydası var ama ecza deposunda çalıştıgımdan sondan görme eczacılar veya kalfaları hiç çekilmiyor.ama istanbulda parası iyi imiş.

satoyama
30 Ağustos 2008, 18:42
eğer bu kazandığın paraları kazanan kurye varsa herkes kurye olur zaten doğudan gelenler bu işide bitirdiler dedi bi kuye bana bir gün

mterayes26
30 Ağustos 2008, 18:51
galiba bende pizzacı da kurye olacağım o miktarlar neydı öyle yaa bizimayda aldığımız paralarıhaftada alıyorlar

CİHAN
30 Ağustos 2008, 21:44
bakın acıklıyım ben sıze kuryelıgı
sabah 9 yada 10 arası hazır olma
hazır oldugun bölgede sana evrak verırılı ve evak uzerınde yanı onun ıstıkametınde sana gıne evrak verırlır sonra devam gelır dagıtırsın bıttın yerden bosum dıye anus edersın
sonra aksam engec 6:30 da paydas
bu &50 için
yapılan cıronun faturasız tabı yarısı senın
fatura kesersen kdv cıkarlıyor
yani 12 ise 10 olur 5 senın 5 şirketin
sıgorta ne yatar
gunde ortalama yapıcan km 150 yada 200
benzın 1 bölgede yanı avrupada calışsanız gunde 15 ytl yeter haftada 75 yapar
eger anadolu yaparsanız 30 yapar buda 150 yapar
eger ıkısını yaparsanı buda baya para kazandırır benzın en az 200 bulur
ben bu ay alıcagım maaş 1.500
gunlugum hergun en dusuk 75 gelıyor iş yaparsam artıyor
buda aylıkcılar ıcın
en az 1200 alırsan benzın sırketten daha ustunu alırsan benzın senden
sıgorta az yatar yanı ya 15 yada 25 gun yatar
yemek senden motor sende kalıyor ama cok rısklı adam senı ıstegı yere gönderıyor ama &50 ile calısan adam isterse gıtmeye bılır

kışın cok zor ama yazın 1.500 alıyorsa kısın 3.000 alırsın buna emın olun
şimdi şirketlere gelınce ortalama 200 şirket var pıyasada %50 saglam dıger yarası zararlı sırketler

suan bu ekonomıde yapılacak tek iştir cıhan abı sen pzt gel bızım sırketle konuş abı kafan rahat olsun bır

sen bana bi adres versene özelden veya burdan farketmez benim için
ok:cat: