PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorda Olan Titreşimin Sebepleri Nelerdir?

Sayfa : [1] 2

Berna
03 Temmuz 2008, 13:10
Arkadaşlar, çok iyi inceleyemiyorum siteyi eğer bu başlık varsa önceden yazılmış, özür dilerim yeniden açtıım için,
Üzerime alacağım motor (henüz kendim kullanamadım - arkada oturdum sadece) rahatsız edilecek şekilde titreşim yapıyor. Marka : Regal Raptor 250-E
hanüz sadece arkasına oturdum pedalda nasıl bilemiyorum ama ayakları yoran bi titreşimi var. Bu titreşimin sebebi ne olabilir ve nasıl giderilebilir? Bu hafta bakıma sokmayı düşünüyorum en azından hazırlıklı olmam lazım :) Herkese şimdiden teşekkürler.

jonturq
03 Temmuz 2008, 13:13
Raptorlarda genel bir sorun oldugunu dusunuyorum , vibrasyon'dan kaynakli somun vida ve benzeri elemanlarin gevsemis olabilecegi dusuncesindeyim , servise gidilir vibrasyon kisa surede kesilir ve yine kisa zaman sonra vibrasyon hissedilir hale gelebilir , diger arkadaslar'da bu konu icin sana yanit vereceklerdir.

Berna
03 Temmuz 2008, 13:16
hmm anladım sık sık elimde ingiliz anahtarıyla dolaşıcam desene. ama öyle bi sorunsa içim rahatlar en azından.
Bi soru daha sorsam: 2. servise gösterdim adam ruhman kötü durumda ve karbüratörde yırtık var dedi. motoru alacağım yer ise; ruhman motorda olmaz ve karbüratör yırtılmaz dedi.. böylemidir. beni saf buldular da kakalıyolar mı?

Paradoks
03 Temmuz 2008, 13:19
Dişli değişimiyle titreşimi azaltılabilir.Ama büyülterek mi küçülterek mi onu bilemem.

ShyTan
03 Temmuz 2008, 13:21
Deßriyajdan Veya TakozLardandır ßüyük ihtimaLLe.
deßriyaj kirLenmiş,
Takoz iSe Ya Gevşemiş Yada çatLamış oLaßiLir.

huceyn
03 Temmuz 2008, 13:21
dişliyi büyüt.ön dişliyi ama.titreşim hissedilir derecede düşer...

jonturq
03 Temmuz 2008, 13:22
Rulman tabiki'de var ama servis vites rulmanlarindan mi bahsediyor ? bunu ogren ilk once ve tabiki karburator delinir ve yirtilir.

FREEBLADE_39
03 Temmuz 2008, 13:24
slm arkadaşlar genelde b çin modellerının çoğunda var buda motorun kraklarında balans var buda yüksek devirlerde vıbrasyon yaratıyor buda rahatsız edıyor adamı:queen: MOTORCU HAKAN

Berna
03 Temmuz 2008, 13:26
slm arkadaşlar genelde b çin modellerının çoğunda var buda motorun kraklarında balans var buda yüksek devirlerde vıbrasyon yaratıyor buda rahatsız edıyor adamı:queen: MOTORCU HAKAN

Regal Raptor çin motoru değil ki

jonturq
03 Temmuz 2008, 13:26
Motorcu derken Motosiklet tamircisimisiniz ?

X__utku__X
03 Temmuz 2008, 13:36
berna regal raptor çinli.bende aynı motoru kullanıyorum.eksozlardaki susturucular çıkartılmışmı.eksozlar boş ise o yüzden o kadar fazladır.

Berna
03 Temmuz 2008, 13:39
berna regal raptor çinli.bende aynı motoru kullanıyorum.eksozlardaki susturucular çıkartılmışmı.eksozlar boş ise o yüzden o kadar fazladır.

nası ya :pale: kore motoru değilmi

susturucular duruyo bu arada..

X__utku__X
03 Temmuz 2008, 13:41
hayır saf kan çin.ama kalite olarak diyer çinlilerden daha kaliteli.

Berna
03 Temmuz 2008, 13:43
hayır saf kan çin.ama kalite olarak diyer çinlilerden daha kaliteli.

büyük bi hüsrana girdim sitesinde çince yazıo haklısınız :(

efendy_iso
03 Temmuz 2008, 13:45

Espiriyi kaçırdım ben,özür dilerim tekrar yazarmısınız gülmek istiyorum:)

tbk_1980
03 Temmuz 2008, 13:45
Her çinli diğer çinlilerden daha kaliteli olmakla beraber hepsi aynı gömlektir:P
Titreşim başlığını bulsakta çinliler için ayrıca neden-sebep ilişkisini irdelemek gerekir...

jonturq
03 Temmuz 2008, 13:46
Regal'in ureten eller tabiki çin' lakin motosiklet'de kullanilan parcaların kalitesidir motosiklete hayat veren , regal cin elleri ile hazirlanmis cin'de uretilmis elemanlarla hazirlanan motosikletlerden her daim 1 adim onde olmusdur.

Disli kucultmek yada aksi buyulterek'de vibrasyonu kesebilecegin kanisinda olan arkadaslara katiliyorum " Rulman'i kesinlikle arastir."

X__utku__X
03 Temmuz 2008, 13:47
sahibi sana kore malı dedi anladığım kadarıyla.eğer çin sitemiyorsan keeway süper shadow250 öeririm.yanlış hatırlamıyorsam macar malı olması lazım

jonturq
03 Temmuz 2008, 13:47
iso bir daha bu kadar gec kaldigini gormemeyim lutfen , bir dahaki sefere uyarmadan keserim arka lastigini.

efendy_iso
03 Temmuz 2008, 13:50
ya bugün bi rehavet var üstümde,anlamadım neye geç kaldım :)

tbk_1980
03 Temmuz 2008, 13:50
sahibi sana kore malı dedi anladığım kadarıyla.eğer çin sitemiyorsan keeway süper shadow250 öeririm.yanlış hatırlamıyorsam macar malı olması lazım

Buyrun gizli bir çinli daha kee way:P:D

muzaffer1968
03 Temmuz 2008, 13:51

anlamadım bir daha anlatsana :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

efendy_iso
03 Temmuz 2008, 13:55

hava sıcak tüm adanalıların beyni sulanmış,bu espiriyi bi tek ben anlamadım zannediyodum,aynı kaderi paylaştığım bi hemşom varrmışş:P

Berna
03 Temmuz 2008, 13:55
Arkadaşlar kararsızlık yaşıyorum ve aptallaştım ben çin zannetmedim motoru almaya karar verdim elemanla anlaştık para takas ve işlemler kaldı. Ne gibi sorunlar yaşarım lanet olsun neden aldım dermiyim. puff çin çan çon olmiim

denizcimuzaffer
03 Temmuz 2008, 14:04

Arkadaşlar,

Espri mahiyetinde olmuş amma bu Krank' da oluşan Balans gerçekten önemlidir. Balans kısacası dönen parçaların simetrik olarak eşit ağırlıkta olmasıdır. Basit bir örnek ile, dönen bir tekerleğin bir tarafına bir ağırlık monte ederseniz, dönüş sırasında, özellikle Kritik Devir dediğimiz devir aralıklarında ciddi vibrasyonlara sebep olurlar.

Karnkların işleme kalitesi ve mühendislikdeki hassasiyet vibrasyona doğrudan yansır:) silindir (dolayısı ile Krank Webi) sayısı düşük, heleki tek silindirli motorlarda bu daha da önem taşır. Krank Webinin ağırlığını karşılamak üzere Karşı ağırlık tabir ettiğimiz parçalar kullanılır ki bunlar, Balans Ayarının yapıldığı hassas torna tezgahlarında işlenerek gerekli ağırlıklara ayarlanırlar. Krank'a bağlı Volant'ın da çapı ve ağırlığının hesaplanması ve bu hesaplara sadık kalınarak kaliteli işlenmesi yine titreşimin azalmasına yarar.

Şaka gibi başladı ama:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Berna
03 Temmuz 2008, 14:09
BANA DA bu şekilde anlatılmıştı krank mili balans fln :) yaw yaw ne gibi sorunlar yaşaya bilirim arkadaşlar regalde. titreşimi gördük başka ne işler açabilir başıma?

Al kendi kendine gör öğren diosunuz yani :silent:

barrokas
03 Temmuz 2008, 14:51
yavaş yavaş kranktan ses gelmeye başlar daha sonra bu ses her gün çoğalır ve bir gün krank keser,krank keserse motor iptal olur biyel kolları içerde çok değişik yerlere saplanabilir(hatta silindirden dışarıda fırlayabilir bizzat şahidi oldum)bu yüksek devir ve süratte olur ise kaza kaçınılmaz hale gelebilir

SmirnouF
04 Temmuz 2008, 19:48
regallerde katılsal problem bu , bi çin firmasıda çıkıp balansörlü motor yapmazki :pr:
ama standartta titreşimsiz bi motorda titreşim varsa ya motor bağlantıları gevşektir yada jant balansı kaçmıştır(son yazdığımda titreşim sadece direksiyonlarda hissedilir.)

Dişli değişimiyle titreşimi azaltılabilir.Ama büyülterek mi küçülterek mi onu bilemem.
ön büyültülüt veya arka ufaltılır , bu sadece aynı devirde daha yüksek hız yapacağın için orta hızlarda orta devirlerde titreşimi hissettirmez :wiinkk:

Deßriyajdan Veya TakozLardandır ßüyük ihtimaLLe.
deßriyaj kirLenmiş,
Takoz iSe Ya Gevşemiş Yada çatLamış oLaßiLir.

debriyajla ilgili bi sorun olsa kalkışlarda titreşim vurma şeklini alır ve kendini hemen belli eder .bence sorun burdan değil .

Berna
04 Temmuz 2008, 22:55
Teşekkürler herkese. Dediklerinizi not aldım Pazartesi günü serviste paylaşıcam. ama sanırım titremeye de alışıcam :D herkese tek tek teşekkür ederim arkadaşlar.

VaScO1925
04 Temmuz 2008, 22:57
Trabzon havasını öğrenmiş olursun :P

maltintash
05 Temmuz 2008, 13:41
Regal raptorlar bence çokta kötü bir motorsiklet değil.. Sürüş keyfi fena diil.Ayrıca sübap ayarıda bir nebze olsada titreşimi azaltığını duydum... bilemeycen gare...öööle deyoo laaah..

huceyn
05 Temmuz 2008, 14:43
Trabzon havasını öğrenmiş olursun :P

:queen::queen::queen::queen::queen::queen:masaj yapar hocam.iyi yönden bak.bende selülit falan kalmadı:p

Berna
10 Temmuz 2008, 01:27
selülit mi :D bu arada aldım motoru arkadaşlar :)

mterayes26
10 Temmuz 2008, 01:57
selülit mi :D bu arada aldım motoru arkadaşlar :)

hayırlı ugurlu olsun o titreşim hepımızde olan bir sorun kimisi keeway demıss sl 150 modelınde kı tıtresımı ben bır mobılette gordum

berna hanım yagını kontrol edın ben 1000 km de bır degıstırıyorum gerek yok ama en guzelı neyse benım gıbı 4 -6 ayda bır servıse bırakın tertemız yapsınlar

subab ayarı ıle tıtresım ne alaka anlamadım.

http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/18557-dadyw-dd250e-9-su-sogutmali-regal-raptor-hakkinda.html

berna hanım buyrun motorunuz ıle ılgılı tum detaylar burda vardır . yenıden hayırlı olsun

demirgursel
10 Temmuz 2008, 02:06
motorunuz hayırlı olsun...........

X__utku__X
10 Temmuz 2008, 02:06
berna hanım motorunuz hayırlı olsun. resim isteriz.

CanerEfe22
14 Temmuz 2008, 11:52
bencede dişli büyütmakle falan alakası yok devir artınca yapar o motorlar.

SeRHaTeKiNci
14 Temmuz 2008, 12:20
Hayırlı ve uğurlu olsun..
Tekeriniz düz bassın.

Eeee nerde resimler?

Berna
14 Temmuz 2008, 15:38
Teşekkür ederim, koyucam resim fln ama daha leş gibi bi temizliyeyim, çekip çekip göstericem :) (kuş boku dolu motorum yaa)

megadeth
14 Temmuz 2008, 15:52
hayırlı uğurlu olsun titreşimi dişlileri değiştirerek ortadan kaldırmayı deneme motorun bu sefer çekişten dişecek 3.vitesle çıktığın rampayı 2.vites ile çıkarsın hatta 2 kişi olursa bu 1e bile düşer
her bakıma gidişinde motor bağlantı noktalarını tork ile sıktırt gevşeyen yerlerini kontrol ettir azda olsa titreşimin önüne geçersin
2 yıldır ramzey qm250 kullanıyorum titreşim haricinde memnunun beni hiç yolda bırakmadı grank kesecek olsaydı benimkisi keserdi meraketme
güle güle kullan:cat:

iptaluyelik02
14 Temmuz 2008, 16:07

Keeway Super shadow da Çin malı.ama vibrasyon yok.
Çinliler yaparken takmayı unutmuşlar:)

vıceroy
14 Temmuz 2008, 16:18
Macar patent,çin montaj :cat:

Vibrasyonun faydaları..
1- Kan dolaşımını düzenler,
2- Damarlarda plak oluşumunu engeller, böylelikle inme veya enfaktüs riski minimuma düşer,
3- Böbrek ve safra taşı oluşumunu engeller, varsa düşürür,
4- Bacak kaslarına sürekli masaj yaparak rahatlama sağlar,
5- Kabızlığa iyi gelir, ancak ishal durumunda binmek önerilmez,
6- Grip durumunda solunum yollarının açılmasına yardımcı olur,
7- Kepeği engeller varsa hızla dökülmesini sağlayarak kısa sürede arındırır,
8- Kırım Kongo'ya yakalanmazlar, kenelerin vücudunuza tutunması neredeyse imkansızdır, yürürken veya otururken tutunsa bile ilk sürüşte düşerler,
9- Herhangi bir bakteri türünün vücudun herhangi bir bölgesinde kolonize olmasını engeller, ne kadar uğraşsalar da bir araya gelemezler,
10- Radyasyona karşı bile direnç kazandırır,
11- Yağların yakılmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur,
12- Kanın en ücra hücrelere dahi ulaşmasına yardımcı olarak selüliti engeller,
13- Beyinde reaksiyonların daha hızlı olmasına yardımcı olarak parlak fikirlerin çıkmasını sağlar, ancak fazlası düşünsel bulanıklığa sebebiyet verir...
14- Uzun vadede Parkinson'u engeller
15- Sinir hücreleri arası veri iletimi daha hızlı gerçekleştiğinden refleksler çok iyileşir, böylelikle kazalardan korunursunuz,
16- Toksinlerin atılımını hızlandırarak bedava Detoks yapmanızı sağlar,
17- Vücudun kendi kendini titretme mekanizması uzun vadede körelir. Böylelikle büyük iş toplantılarında, sunumlarda heyecanınızı gizleyebilir avantajlı duruma geçersiniz.
18- Köprüden bedava geçebilirsiniz. Hiç bir kamera sizin plakanızı net çekemez...
19- Herhangi bir deprem durumunda soğuk kanlılığınızı koruyarak sağlıklı kararlar verebilirsiniz, 7.4 nedir ki?

Demek ki Vibrasyon öyle sanıldığı kadar kötü birşey değilmiş.

Berna
14 Temmuz 2008, 16:37
hayırlı uğurlu olsun titreşimi dişlileri değiştirerek ortadan kaldırmayı deneme motorun bu sefer çekişten dişecek 3.vitesle çıktığın rampayı 2.vites ile çıkarsın hatta 2 kişi olursa bu 1e bile düşer
her bakıma gidişinde motor bağlantı noktalarını tork ile sıktırt gevşeyen yerlerini kontrol ettir azda olsa titreşimin önüne geçersin
2 yıldır ramzey qm250 kullanıyorum titreşim haricinde memnunun beni hiç yolda bırakmadı grank kesecek olsaydı benimkisi keserdi meraketme
güle güle kullan:cat:

dişli mişli dokunmicam, dün motorumu ilk kes adam gibi kullandım çok rahattım titreşim kullanan için fazla değil ama olan arkadakine olucak :D bi de aynalar titremekten hiç bişe göstermiyo ahah ama hocam çok hızlı kaptıımı söyledi bu işi :bounce:

megadeth
14 Temmuz 2008, 19:41
dişli mişli dokunmicam, dün motorumu ilk kes adam gibi kullandım çok rahattım titreşim kullanan için fazla değil ama olan arkadakine olucak :D bi de aynalar titremekten hiç bişe göstermiyo ahah ama hocam çok hızlı kaptıımı söyledi bu işi :bounce:kazasız belasız sürüşler hızdan uzak dur ok:cat::cat:

Keeway Super shadow da Çin malı.ama vibrasyon yok.
Çinliler yaparken takmayı unutmuşlar:)takmayı unutmuşlar değil sen adamlara ne kadar para verirsen sana o kadarını sunarlar yoksa unuttuklarından değil.

iptaluyelik02
14 Temmuz 2008, 21:37
kazasız belasız sürüşler hızdan uzak dur ok:cat::cat:

takmayı unutmuşlar değil sen adamlara ne kadar para verirsen sana o kadarını sunarlar yoksa unuttuklarından değil.

benim motora da takmamışlar,üşenmiş herifler:)
bisan-lifan 250 roadstar,acaba sonradan takılabilir mi?

hacker_2834
15 Temmuz 2008, 04:23
Merhaba arkadaslar buraya yazmam doğru mu bilmiyorum ama benim motorumda da vibrasyon sorunu var bugün 2006 model cbr 125r aldım ve 7500 devirden sonra motosiklette aşırı bir vibrasyon oluyor yani aralıksız 1,5-2 saat kullanımda kollarım fln uyuşuyor ayrıca vibrasyon motorun sadece gidonun da değil koltuğunda da çok fazla hissediliyor ne yapmam gerekir bilgilendirirseniz sevinirim...7500 devirden sora zorladığım zaman gerçekten çok rahatsız ediyor11000 fln yaptım bi ara ama durum çok kötü oluyor bana yardımcı olurmusunuz ??

CanerEfe22
15 Temmuz 2008, 17:06
motor il e şase baglantı somun ları,saplamaları,vidaları bir kontrol et bakalım.Ne olcak aynı sonrun bende de var ama kanunide yapıyo daha hiçç bakmadımm sennbii bakalımda bende bakarım...

jıx35
17 Temmuz 2008, 00:20
arkadaşlar bende honda vtx 600 kullanıyorum vibrasyon bendede eksozları açınca başladı ancak rahatsız edicek seviyede değil tabi sadece 120 km renini üstüne çıkınca başlıyo vibrasyon oda civataların gevşemesine neden oluyor eksoz sistemiyle oynarsanız fazla abartmayın makina ses çıkarsın derken ne orjinallik kalıyo nede kaliteli sürüş

FREEBLADE_39
22 Temmuz 2008, 10:58
slm motor tamırcısı ve satıcısıyım çin malı veya kore malı geçen hafta adam ıstanbuldan yenı almış regal raptoru daha 256 km de bana bı geldı her taraf yag sübablar laçka üst kapak çatlak devır daim bozulmuş nasıl kore malı pekı berna bende xj 400 var 81 model daha tık yok maşşallah sıralı dört bıde hava soğutma var bunda buna nasıl bışey olmuyor pekı

fozturk
22 Temmuz 2008, 11:36
Selamlar,

Benzer sorunlari yasayan arkadaslara yardimci olabilecegini dusunuyorum...

Birkac hafta once CBF 600 aldim 2006 model. Bende de ozellikle 6000 devirden sonra artan bir titresim mevcut. Genel olaral bu motorda 5500 - 6500 devir arasinda karakteristik bir titresim mevcut oldugu soylenir. Buna ragmen motoru servisine goturdum test surusune tabi tuttular ve titresimin fazla oldugunu fakat bircok sebebi olabilecegini soylediler.

Iki temel konudan bahsettiler:

1 - Motor - sase baglantilari: baglantilardaki gerginlik, gevseklik yada dengesizlik.
2 - Motorun teknik ayarlari: Karburator hava kapaciklarinin acilip kapanma oranlarinin birbirinden farkli dengesiz olusu, ateslemedeki sorunlar vs.

Haftaya servise birakacagim detayli inceleyecekler bakalim sebep neymis ortaya cikar umarim. :)