PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosikletiniz Çin malıysa yandınız...

Sayfa : [1] 2

mondi.playturk
28 Haziran 2008, 21:40
http://www.haberturk.com/2008/06/28/kuturesim/cinnn.jpg

200'e yakın Çin motosikleti ithalatçısı kapandı, yedek parça bulmak neredeyse imkansız.

Tüketici Derneği (TÜKEDER) Genel Başkanı Necati Yentürk, Çin malı motosikletlerde yedek parça sorunu yaşandığını söyledi.

Yentürk, yaptığı yazılı açıklamada, piyasaların bir süredir Çin
mallarının istilasına uğradığını, ucuz olmaları nedeniyle rağbet gören
bu malların yarattığı sorunların tüketicileri zor durumda bırakmaya
başladığını bildirdi.

Kalitesiz malzeme ve ucuz iş gücü kullanıldığı için ucuza üretilip ucuza
satılan motosikletlerin de bu kategoriye girdiğini belirten Yentürk,
2005 yılından bu yana daha önce adı duyulmayan motosiklet markalarının
pazarda yer bulmaya başladıklarını, ancak çoğunluğu Çin malı olan bu
motosikletlerin ithalatçısı durumundaki 200'e yakın şirketin
faaliyetlerine son verdiğini ifade etti.

Yentürk, şunları kaydetti:
''Şirketler kapanınca doğal olarak bu araçların yedek parçalarını ithal
etmek de olanaksız hale geldi. Dolayısıyla motosiklet sahipleri yedek
parça sorunu yaşamaya başladı. Satıcı firmalar yasa gereği 10 yıl
süreyle yedek parça bulundurmakla yükümlüdürler. Ama ne yazık ki ithal
motosiklet furyasına katılan hiçbir firma buna uymadığı için binlerce
tüketici mağdur olmuştur.''

Yentürk, tüketicilerin bu tür sorunlar yaşamamaları için alışverişlerde
garanti belgesi bulunan ürünleri tercih etmeleri, garanti belgesinin
açık anlaşılır olmasına, malın kullanım, tanıtım, bakım ve onarımına
ilişkin kılavuzunun Türkçe olmasına dikkat etmeleri gerektiğine dikkati
çekti. Satın alınan malın bakım, onarım ve satış sonrası servis
hizmetlerinin sağlanmasının, bunun için yeterli teknik personel ve yedek
parça stoku bulundurulmasının zorunlu olduğuna işaret eden Yentürk,
motosiklet almak isteyen tüketicilerin satın almak istedikleri motor
firmasının ciddiyetini, sattığı ürünün arkasında durup durmadığını
araştırmaları gerektiğini, hak kaybına uğrayan tüketicilerin de
bayileri, Tüketici Sorunları Hakem heyetlerine şikayet edebileceklerini
ya da mahkemelere başvurarak haklarını arayabileceklerini sözlerine
ekledi.

modelxl
30 Haziran 2008, 03:29
Çin malı alanlar hep yanıyor zatten.

dalyanoner
30 Haziran 2008, 04:25
valla benim motor kendini 10 defa amorti etti. Daha olmadı yakarım motoru. Motoruna servet sayanlar düşünsün :mrgreen:

tufanbaydemir
30 Haziran 2008, 10:07
Alakası yok, şu ana kadar en ufak bir sıkıntım olmadı. Bir keresinde usta, "parça elimde yok, sipariş vermem lazım dedi". Eyvah demiştim, ne zaman gelir parça dediğimde. "Sen motoru bırak, yarın akşam işi bitmiş olur" dedi.
Bazı Japon motor sahiplerinin, parça beklerken sezonu kaçırdıkları bile okumuştum.

mzcı
30 Haziran 2008, 10:13
hepsinin parcası birbirinin aynı zaten ondan sök ona tak bir şey olmaz aynı olur yola devam

aykan
30 Haziran 2008, 10:28
çok iyi olmuş bölece vatandaşımızın can güvenliğinide bi nebze olsun garantiye almış olduk.. bu motorların ne tasarımı ne yol güvenliği var çöpten toplayıp motor yapıyorlar içlerindeki ünlü firmaların motorları bile berbat ötesi sorun yaşamadım diyene asla inanmam çok ama çok iyi olmuş, ama yedek parça sıkıntısı çekilmez nasılsa hepsi aynı yerde yapılıyor biri gelmese biri mutlaka gelir.......

okayyorukcuoglu
30 Haziran 2008, 10:29
abi gittiği yere kadar verdiğim parayı fazlasıyla çıkarttı bana daha ne olsun dahada servis yüzü görmeden çok gider olmadı alıcaz bitane hurdasından eve parçaları değiştiricez parçaları ne pahalı gider ha karaborsa olur abi düşünsene çoğu insanda çin var motorumu parçalayıp satarım iki katı paraya gelmiş olur asya para onda

iptaluyelik02
30 Haziran 2008, 10:30
sirkecideki eski bisikletçiler ithalatçı olunca böyle oluyor.Ben çok tutulan bir made in çayna makinayı görmek için ithalatçısına gittim.
Merkez servis de oradaydı."şu motorun sesini bir dinleyeyim" dedim,ustayı bulamadılar:)Zaten Merkez servis de toplam da 30 m2 idi.
Bu motorun siyahı var mı ? dedim."Kolay",Çamurlukları ve depoyu değiştiririz.Siyah oluyor o zaman"dediler.Haklıydılar.:)

Boğazda lükx bir lokantada köfte yerseniz 35 YTL ödersiniz.
Seyyardan yerseniz 3,5 YTL.
tercih sizin.

mondi.playturk
30 Haziran 2008, 14:43
Alakası yok, şu ana kadar en ufak bir sıkıntım olmadı. Bir keresinde usta, "parça elimde yok, sipariş vermem lazım dedi". Eyvah demiştim, ne zaman gelir parça dediğimde. "Sen motoru bırak, yarın akşam işi bitmiş olur" dedi.
Bazı Japon motor sahiplerinin, parça beklerken sezonu kaçırdıkları bile okumuştum.

senın olmaya bılır ama forumda ne arkadaşlarımız var halen parcası gelmeyen benım 6 ay bekledıkten sonra kyışım geldi 4 ay sonra göstergem geldi yaaa..

burda denılmek ıstıyen servislerde yedek parcaları bıraz stokluyorlar ama onlarda bitince acıkta kalacagız dıyor...

Khutuck
30 Haziran 2008, 15:31
sirkecideki eski bisikletçiler ithalatçı olunca böyle oluyor.Ben çok tutulan bir made in çayna makinayı görmek için ithalatçısına gittim.
Merkez servis de oradaydı."şu motorun sesini bir dinleyeyim" dedim,ustayı bulamadılar:)Zaten Merkez servis de toplam da 30 m2 idi.
Bu motorun siyahı var mı ? dedim."Kolay",Çamurlukları ve depoyu değiştiririz.Siyah oluyor o zaman"dediler.Haklıydılar.:)

tercih sizin.

Boğaz'da lüks bir lokantada yemek yerseniz 35 YTL ödersiniz.
Seyyardan yerseniz 3,5 YTL + 350 YTL ishal ilacı parası :P

izzet222
30 Haziran 2008, 17:05
Çok şükür çin malı motosikletim yok..biri taiwan biri japon..:)

darkeagle
30 Haziran 2008, 17:34
Çok şükür çin malı motosikletim yok..biri taiwan biri japon..:)

Taiwanın Çinli olmadığını zannediyorsan yanılıyorsun.
Tayvan denen yer Çinin bir adasıdır hala siyasi bir problem olan cumhuriyetçi çinlilerin sığındıları ada. İsmide Çin cumhuriyeti(cumhuriyetçi ÇİN ) ana dili Çince,Ülkemizde elçiliği yok.Yaşayan 22 milyon insanın %98 çinli:)

kirki
30 Haziran 2008, 17:38
valla bende de çin çon var..çok özel bir durum olmadıkça sökerim yaparım.. İstanbul dudulluda 3 tane çinci motor parçacısı var alırım ordan parçayı zaten alayı aynı sökerim yaparım..çinlilerin bu huyu güzel...elin biraz yatkın olsun herbişeyine girişiyosun...nedenmi ? çünki ne marka olursa olsun garantiye sokmamak için ellerinden geleni yapıyorlar..bana bi servis abi elektrik aksamı garanti dışı ve sorun yaşadığında biz değişitiriyoruz elektrik aksamını ve fiyat olarakta işçilik dahil 85 YTL demişti.. ben giriştim tamire..maliyet 4 YTL :):):)
bide maalesefki devletimiz belirli kalite standartlarını aramaksızın izin veriyor ithalata..bu işin içinde bürokratlardan başka kademelere kadar bi sürü devlet insanının imzası var...Alllah sonumuzu hayır etsin.

Gökhan
30 Haziran 2008, 17:41
Taiwanın Çinli olmadığını zannediyorsan yanılıyorsun.
Tayvan denen yer Çinin bir adasıdır hala siyasi bir problem olan cumhuriyetçi çinlilerin sığındıları ada. İsmide Çin cumhuriyeti(cumhuriyetçi ÇİN ) ana dili Çince,Ülkemizde elçiliği yok.Yaşayan 22 milyon insanın %98 çinli:)

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

izzet222 sıkma canını bu acı gerçekleri birgün ögrenecektin:P

omersirin
30 Haziran 2008, 17:48

tercih sizin.

yaktın beni de, kendini de savaş abi, aldırdın bana "çakma çopuru/kurızırı" çöpe gitti benim canım paraçıklarım..

absolit
30 Haziran 2008, 18:24
walla arkadaşlar bende de çinli var... ama gayet memnunum... göstergelerim bozulmuştu 3 günde geldi... gücümüz buna yetiyor napalım... bizde isteriz honda yamaha ile gezmeyi... bence parça yönünden de çok iyi çinli motorlar... çünkü hepsinin parçaları birbirine uyuyor:) hemde yamaha ya göre yarı yarıdan bile ucuz parçası....

izzet222
30 Haziran 2008, 18:41
Sonuçta Taiwan malı diye geçiyor

nitrious81
30 Haziran 2008, 21:05
Tamamı ıcın gecerlı degıl bende bı sorun yok catır catır yedek parca gelıyor daha hıc sorun yasamadım :) Abudık gubudik markalar ıcın geceri hepsı ıcın degıl...

mterayes26
30 Haziran 2008, 21:13
çok iyi olmuş bölece vatandaşımızın can güvenliğinide bi nebze olsun garantiye almış olduk.. bu motorların ne tasarımı ne yol güvenliği var çöpten toplayıp motor yapıyorlar içlerindeki ünlü firmaların motorları bile berbat ötesi sorun yaşamadım diyene asla inanmam çok ama çok iyi olmuş, ama yedek parça sıkıntısı çekilmez nasılsa hepsi aynı yerde yapılıyor biri gelmese biri mutlaka gelir.......

arkadasım herkes cebınde kı kadar motor alır bende ısterım shadow 750 ye bınmek ... ama sımdılık alın terıyle caracala bınıyorum cokda memnunum

gonenli82
30 Haziran 2008, 21:16
valla benim motor kendini 10 defa amorti etti. Daha olmadı yakarım motoru. Motoruna servet sayanlar düşünsün :mrgreen:

bana fazla bile dayandı. olmadı yakar yenisini alırım

celıl ybr
30 Haziran 2008, 21:39
acaba mondial kanuni için falan geçerlimidir

caner22
30 Haziran 2008, 22:03
kapansın siz sevislere gidin:P

showdownKing
30 Haziran 2008, 22:24
sizce bunlar pravakasyon olamazmı arkadaşlar?
evet piyasada bir çok çin markası var ama kaç MONDİAL sahibi
yedek parça sorunu yaşamış? bunlarıda araştırmak lazım,
yani genelleme yaparken istisnaların kayideye etkisi olduğunu düşünmek lazım. .

antizan
01 Temmuz 2008, 05:33
Düşüncelerinize ve deneyimlerinize saygı duyuyor ve çoğuna katılıyorum.
Ancak, aramızda bir "şamaroğlanı" arıyoruz gibi geldi bana.
Bu Çin mallarını alan her bir arkadaş, o anki kendi koşullarında, almak zorunda olduğu için almıştır. Yoksa, gönlünde yatan "çelik at" o değildir.
6.000 Liralık bir BMV sahibi "akıllı", 60.000 Liralık bir HONDA sahibiyle motor muhabbeti yaparsa, kendini "nasıl" hisseder acaba..?
Tercihlerimizi yaparken cebimizle barışık olmak zorundayız.
2007 Model Skaygo SG 250-4 Sahibiyim ve ikimiz de ÇOK mutluyuz.

iptaluyelik02
01 Temmuz 2008, 09:13
Şeytan diyor"al bir Harley,Kafa bul Japoncu'larla,Almancı'larla,İtalyancı'larla":)

namk
01 Temmuz 2008, 18:16
çok komik japon,alman,italyan alan yedek parça pahalılığından,keşke binemiyorum zaten,çinli alsaydım çorba fiatına parça alıp binebilseydim diyecekler.

ekSPEktoran
01 Temmuz 2008, 18:23

Ucuz alıp kurnazlık yaptığını sanıyosunda bekle ogün gelir elbet kalır elinde motor :D

alkadras
01 Temmuz 2008, 20:59
tercih sizin.

ben seyyarı tercih ederim valla o lokantada kasıla kasıla yiyeceğim yere muhabbetin dibine vururum diğer tarafta motorcu arkadaşlarla.. param da cebimde kalır..

aykan
01 Temmuz 2008, 21:25
Şeytan diyor"al bir Harley,Kafa bul Japoncu'larla,Almancı'larla,İtalyancı'larla":)

yeni üretilen harleyler çokmu sağlam çokmu iyi????:)

arkadasım herkes cebınde kı kadar motor alır bende ısterım shadow 750 ye bınmek ... ama sımdılık alın terıyle caracala bınıyorum cokda memnunum

memnunsan mesele yok yanlış anlamayalım birbirimizi :):cat:

celıl ybr
01 Temmuz 2008, 21:30
acaba mondial kanuni için falan geçerlimidir

talkie
02 Temmuz 2008, 00:55
'Motosikletiniz Çin malıysa yandınız'
Neden yanayım kardeşim kendim yanacağıma alırım bir bidon benzin motoru yakarım :)

okayyorukcuoglu
02 Temmuz 2008, 00:57
'Motosikletiniz Çin malıysa yandınız'
Neden yanayım kardeşim kendim yanacağıma alırım bir bidon benzin motoru yakarım :)

:queen::queen: en güzel cevap buydu tebrik ederim ama bir bidon benzin nekadar biliyormusun bende parçalayarak satarım daha iyi olar:P

halidbin
02 Temmuz 2008, 01:29
bide gercek var. bir çok insan bu çin mallarıyla motosikletin güzel yüzüyle tanıştı.bence çin malları bi geçiş dönemi olacak.

Özer
02 Temmuz 2008, 15:51
Tüketici Derneği (TÜKEDER) Genel Başkanı Necati Yentürk'ün
İfade ettiği şekil aşağıda yazılanlarsa,çok isabetsiz,talihsiz ve yanıltıcı olmakla beraber dürüst çalışan firmalarıda açıkça karalamıştır!

Motoran A.Ş. dürüst bir firmadır ve kimsenin bu firmayı küçümseyerek zan altında bırakmaya hakkı yorktur. Bu TÜKEDER başkanı bile olsa.
Ben İzmirde bulunan MOTORAN A.Ş'nde çalışmaktayım ve bizim geleceğe bakışımız ve hizmet anlayışımız sadece Müşteri memnuniyeti üzerine kurulmuştur
Hiçmi problem yaşamıyoruz? üretim yapan HER firmada olduğu gibi bizde zaman zaman sorunlarla karşılaşıyoruz ama bu sorunlar nedeniyle müşterilerimizi asla mağdur etmiyoruz / etmedik kaldıki müşterilerimizi arayarak sorunlarının bertaraf edilip edilmediğinide araştırıyor ve takip ediyoruz gerekli gördüğümüz durumlarda!
Adresimiz:
İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (A.O.S.B)
10039 Sık.No:30 - 35620 Çiğli - İzmir
Merak edenler varsa buyursun gelsin ve SSH ( satış sonrası hizmet )
departmanımızı bir gezsinler.

Firmamız bilindiği gibi Taiwan menşeili SYM Motosiklet ve Scooter'larınında Türkiye distribütörüdür! yeni olmamıza rağmen talep edilen hemen tüm yedek parça ihtiyaçlarına yanıt verdik ve gün geçtikçe daha da iyi olmaya geyret ediyoruz.
__________________________________________________ _______________

http://www.haberturk.com/2008/06/28/kuturesim/cinnn.jpg

200'e yakın Çin motosikleti ithalatçısı kapandı, yedek parça bulmak neredeyse imkansız.

Tüketici Derneği (TÜKEDER) Genel Başkanı Necati Yentürk, Çin malı motosikletlerde yedek parça sorunu yaşandığını söyledi.

Yentürk, yaptığı yazılı açıklamada, piyasaların bir süredir Çin
mallarının istilasına uğradığını, ucuz olmaları nedeniyle rağbet gören
bu malların yarattığı sorunların tüketicileri zor durumda bırakmaya
başladığını bildirdi.

Kalitesiz malzeme ve ucuz iş gücü kullanıldığı için ucuza üretilip ucuza
satılan motosikletlerin de bu kategoriye girdiğini belirten Yentürk,
2005 yılından bu yana daha önce adı duyulmayan motosiklet markalarının
pazarda yer bulmaya başladıklarını, ancak çoğunluğu Çin malı olan bu
motosikletlerin ithalatçısı durumundaki 200'e yakın şirketin
faaliyetlerine son verdiğini ifade etti.

Yentürk, şunları kaydetti:
''Şirketler kapanınca doğal olarak bu araçların yedek parçalarını ithal
etmek de olanaksız hale geldi. Dolayısıyla motosiklet sahipleri yedek
parça sorunu yaşamaya başladı. Satıcı firmalar yasa gereği 10 yıl
süreyle yedek parça bulundurmakla yükümlüdürler. Ama ne yazık ki ithal
motosiklet furyasına katılan hiçbir firma buna uymadığı için binlerce
tüketici mağdur olmuştur.''

Yentürk, tüketicilerin bu tür sorunlar yaşamamaları için alışverişlerde
garanti belgesi bulunan ürünleri tercih etmeleri, garanti belgesinin
açık anlaşılır olmasına, malın kullanım, tanıtım, bakım ve onarımına
ilişkin kılavuzunun Türkçe olmasına dikkat etmeleri gerektiğine dikkati
çekti. Satın alınan malın bakım, onarım ve satış sonrası servis
hizmetlerinin sağlanmasının, bunun için yeterli teknik personel ve yedek
parça stoku bulundurulmasının zorunlu olduğuna işaret eden Yentürk,
motosiklet almak isteyen tüketicilerin satın almak istedikleri motor
firmasının ciddiyetini, sattığı ürünün arkasında durup durmadığını
araştırmaları gerektiğini, hak kaybına uğrayan tüketicilerin de
bayileri, Tüketici Sorunları Hakem heyetlerine şikayet edebileceklerini
ya da mahkemelere başvurarak haklarını arayabileceklerini sözlerine
ekledi.

absolit
02 Temmuz 2008, 16:21
Tüketici Derneği (TÜKEDER) Genel Başkanı Necati Yentürk'ün
İfade ettiği şekil aşağıda yazılanlarsa,çok isabetsiz,talihsiz ve yanıltıcı olmakla beraber dürüst çalışan firmalarıda açıkça karalamıştır!

Motoran A.Ş. dürüst bir firmadır ve kimsenin bu firmayı küçümseyerek zan altında bırakmaya hakkı yorktur. Bu TÜKEDER başkanı bile olsa.
Ben İzmirde bulunan MOTORAN A.Ş'nde çalışmaktayım ve bizim geleceğe bakışımız ve hizmet anlayışımız sadece Müşteri memnuniyeti üzerine kurulmuştur
Hiçmi problem yaşamıyoruz? üretim yapan HER firmada olduğu gibi bizde zaman zaman sorunlarla karşılaşıyoruz ama bu sorunlar nedeniyle müşterilerimizi asla mağdur etmiyoruz / etmedik kaldıki müşterilerimizi arayarak sorunlarının bertaraf edilip edilmediğinide araştırıyor ve takip ediyoruz gerekli gördüğümüz durumlarda!
Adresimiz:
İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (A.O.S.B)
10039 Sık.No:30 - 35620 Çiğli - İzmir
Merak edenler varsa buyursun gelsin ve SSH ( satış sonrası hizmet )
departmanımızı bir gezsinler.

Firmamız bilindiği gibi Taiwan menşeili SYM Motosiklet ve Scooter'larınında Türkiye distribütörüdür! yeni olmamıza rağmen talep edilen hemen tüm yedek parça ihtiyaçlarına yanıt verdik ve gün geçtikçe daha da iyi olmaya geyret ediyoruz.
__________________________________________________ _______________

valla arkadaşım ben motoran kullanıcıyım yaklaşık 1 senedir... motor beni hiç yolda bırakmadı... 100-150 km hiç durmadan gidebiliyorum hava soğutmalı motorla yazın... ben motorumdan memnunum.. sevisinden de... size teşekkür etmek istedim... ucuz die herkes kuşkuyla bakmıştı motoruma.. ama hala canavar... kmsi de 11.000....

HAZER
02 Temmuz 2008, 16:29
Düşüncelerinize ve deneyimlerinize saygı duyuyor ve çoğuna katılıyorum.
Ancak, aramızda bir "şamaroğlanı" arıyoruz gibi geldi bana.
Bu Çin mallarını alan her bir arkadaş, o anki kendi koşullarında, almak zorunda olduğu için almıştır. Yoksa, gönlünde yatan "çelik at" o değildir.
6.000 Liralık bir BMV sahibi "akıllı", 60.000 Liralık bir HONDA sahibiyle motor muhabbeti yaparsa, kendini "nasıl" hisseder acaba..?
Tercihlerimizi yaparken cebimizle barışık olmak zorundayız.
2007 Model Skaygo SG 250-4 Sahibiyim ve ikimiz de ÇOK mutluyuz.

al bendende o kadar..paşalar gibi beziniyoruz :)

Ö.Z.€.R
02 Temmuz 2008, 17:11
Şuan stokta bulunan parçalar bitene kadar zaten çin malı motosikletlerde biter sorun kalmaz, aksi takdirde doğan görünümlü şahinlerden geçilmez ortalık. :mrgreen:

viravira26
02 Temmuz 2008, 17:57
ya ne istiyorlar şu çinli motosikletlerden anlamıyorum. şu forumda bir japon markası kadar kaliteli olduğunu kimse iddaa etmiyor zaten. ama söylenen kadarda kalitesiz olduğunu iddaa etmeyin bari. fiyatına göre çok iyi bence.
iki senedir kullanıyorum çok şükür bi sorun çıkarmadı bana. sınıf atlama zamanımın geldiğini düşünüyorum ama kaliteli olduğu konusunda hemfikir olduğumuz markaları alacak bütçem yok. mecburen devam. nereye kadar derseniz yolda kalana kadar.

redrose
02 Temmuz 2008, 18:04
Parana göre mal alabilirsin, bunun ötesi yok, bu haberi yapan arkadaşın motor fiyatlarından haberi yok anlaşılan...

Özer
02 Temmuz 2008, 18:08
valla arkadaşım ben motoran kullanıcıyım yaklaşık 1 senedir... motor beni hiç yolda bırakmadı... 100-150 km hiç durmadan gidebiliyorum hava soğutmalı motorla yazın... ben motorumdan memnunum.. sevisinden de... size teşekkür etmek istedim... ucuz die herkes kuşkuyla bakmıştı motoruma.. ama hala canavar... kmsi de 11.000....

Yanıtın için teşekkürler:cat:
Ayrıca memnun olduğunada sevindim tabi olarak:wiinkk:
Bende daha önce farklı bir firmanın (çinli) motosikletini kullandım ve bazı sorunlarla uğraştım ama gerçek anlamda! 2 amortisör'ü yaklaşık 4 ay bekledim:farao:Kırılan şasinin gelmesi de yaklaşı 3-4 ay sürdü:farao:en etkili ve tanıdık kişiler bile faydalı olamadı taki farklı bir uslub ile yaklaşana kadar!
Motoran marka motosiklet kullanıpta beklediğim parça/larım hala bana ulaşmadı diyen varsa, bana hemen model ve hangi servisin ilgilendiğini bildirmesini rica ediyorum buradan.

blueberry
02 Temmuz 2008, 18:11
Zaten motorların üzerinde kullanım ömrü 2 yıldır diye uyarı var. Bizim ithalatçılarımız bunları birgüzel çıkarıp, birkaç motoruda yedekparçaya ayırdıktan sonra, salla gitsin. Motor sevdalılarının ne hali varsa görsün mantığıyla satıyorlar.
2 yıl sorunsuz kullandıysanız çok iyi kardasınız,yok bu arada masraf yaptıysanız, allah yardımcınız olsun derim.

iptaluyelik02
02 Temmuz 2008, 18:22
Bu ülkede sansasyonel laflar ederek medyada gözönüne çıkmaya çalışanlar da çoktur.
Bu ülkede neredeyse ciddi şirket sayısı kadar, amacına ulaşmayı amaç edinmeyen dernek vardır.
Çünkü bu işlerin de bir rant yönü vardır.
Ben bir gerçek bir vak'a anlatayım burada.
Toplam 10.000 nüfusu olmayan bir ilçede çevre derneği kuruldu.
Dernek başkanı eski aylak ve panta takımındandı.
toplam da 20 sayfayı geçmeyen dolgu haberlerle süslü bir dergi çıkarmaya başladı çevre konulu.
Bu hafta başlık atardı.
"x faxrikasının arıtmasında bir sorun mu var?,y fabrikasının baca gazları kontrol altında mı?
Amaç haraçtır.
sonraki sayıda tam sayfa xx fabrikası reklamı,y fabrikası reklamı vardır.
aynı sayıda iki makale patlar:
"Örnek çevreci kuruluş x fabrikası"
"doğaya saygılı üretici y fabrikası"
Benim duyduğum bir tüketici derneğinin başkanı da beceriksiz bir avukattı.
Tenceresinin kulbu kopan için bile dava açardı.
artık daha ne yorum yapayım..

Zaten motorların üzerinde kullanım ömrü 2 yıldır diye uyarı var.
neresinde yazıyor?başka gören var mı?

yaktın beni de, kendini de savaş abi, aldırdın bana "çakma çopuru/kurızırı" çöpe gitti benim canım paraçıklarım..
senin kabahatin yok,kabahat seni mal sahibi yapanda.
iyi ki ben vardım,850 km deki Bisan Roadstar'ı 2000,00 YTL ye aldın,sen kendi başına ayakkabı bile alamazsın:)
Aldığın fiyatın 100 YTL altına hemen bugün sat,ben alayım.
Yarın bu teklif yok....

Özer
02 Temmuz 2008, 19:17
Zaten motorların üzerinde kullanım ömrü 2 yıldır diye uyarı var. Bizim ithalatçılarımız bunları birgüzel çıkarıp, birkaç motoruda yedekparçaya ayırdıktan sonra, salla gitsin. Motor sevdalılarının ne hali varsa görsün mantığıyla satıyorlar.
2 yıl sorunsuz kullandıysanız çok iyi kardasınız,yok bu arada masraf yaptıysanız, allah yardımcınız olsun derim.

Arkadaşım,
Sallama ispatla diyorum sadece
Sizde memleketi iyice yerin dibine soktunuz:silent:
Yakınmak yerine haklarınızı ve sınırlarını öğrenmeye çalışın artık çünkü devir değişti ve tüketici artık birçok kanunla korunmakta ama ilgilenmezseniz birşey öğrenemezsiniz!!

Kullanıcı el kiyabı ( garanti belgesinde ) kullanım ömrü 10 yıldır ya da benzeri yazar! San.Ve Tic. Bakanlığı tarafından belirlenmiş bir standarttır, üretici ya da ithalatçı sattığı hangi ürün olursa olsun on yıl süresince yedek parça vermekle yükümlüdür.

Maverick35
02 Temmuz 2008, 19:35
Arkadaşlar;
Ben, bu motor işini tam 2 ay araştırdım.
izmir'de olmak benim için bir avantaj.
Çankaya'ya gittim, Kahramanlar'a gittim.

Parçacıların bana söylediğini buraya yazıyorum:

1-Bu motorların parçaları birbirine uyuyor.Ufak tefek farklar var.Örneğin:far şekilleri değişik olabilir, e far bulamazsanız grenajı olduğu gibi değiştirirsiniz olur biter.
2-Piyasada parçaları bol, zibil gibi, çay-sigara nasılsa bu motorların parçaları da İzmir'de öyle.

Parça sorunu yaşayan arkadaşlar, özelimden bana mesaj atın, size parçacıların telefonlarını vereyim.
İstediğiniz parçayı tamirciniz 3 gün içinde size teslim etmiyorsa bilin ki, sorun tamircinizdedir.
Parçayı, ödemeli olarak kargo ile isteyin, 3 günde parça elinizde.

"Bu motorların ömrü 2 yıl demiş" bir arkadaş, ben Fahrettin ALTAY'da (Üçkuyular-Konak) bir su dağıtıcısında 2005 model Presto gördüm, 150 cc.lik, onca hor kullanmaya rağmen hala taş gibi.

Bu TÜKEDER Başkanı İzmir'e gelsin, Çankaya'dan, olmazsa Pınarbaşı'ndan istediği parçadan istediği kadar alalım.

Bir durum benim kafama takılıyor;

Çin malı bir maxi scooter ortalama 3.000-YTL, motor Japon veya İtalyan olursa fiyat 6.000-7.000 YTL-ye çıkıyor.
Tamam anladık, motorlar Çin yapısı motorlara göre kaliteli, ama, bu kalite farkı 3.000-4.000 YTL yapar mı?

By Mükemmel
02 Temmuz 2008, 19:36
Grenaja filan diyeceğim yok, ama diğer parçalar (ayna, ayaklık) türü çin malı parçalar hep vardı zaten piyasada...

SeRHaTeKiNci
02 Temmuz 2008, 19:40
Bence olay Çin malı olayı degil.
Bunu kabul edelim ki artık Yamaha, Honda bile Çin'de üretim yapıyor..
Ama kendi teknolojileri, kendi mühendisleri, kendi üretim tesisleri, kendi fabrikalarıyla..
Artık devir çin malı alınmaz devri degil..
MARKA ALMAYA BAKACAĞIZ BUNDAN SONRA..

super
02 Temmuz 2008, 19:58
Çin Motoru Olan Düşünsün.... ama parça yönünden hepsininki birbirine oluyo o yönden ii

savtunemir_34
02 Temmuz 2008, 21:07
Motor alırken sadece fiyatı uygun diye araç alısan alacağı budur. Kaliteli bir marka alsan bile arkasında güçlü bir distribütör yoksa ister italyan olsun ister japon farketmez yine yedek parça sıkıntısı çekilir.

iptaluyelik02
02 Temmuz 2008, 21:08
konuyu açan arkadaşın motoru da da hakiki Türk Malı zaten,
Bi sorsun bakalım kime yaptırıyorlar motor bloğunu:)

Maverick35
03 Temmuz 2008, 17:28
Arkadaşlar, bir durum var;
Şöyle ki;

Çin Malı motor kullananlar, Japon ve İtalyan kullananlara hiç sataşmıyorlar.

Peki,

Çin malı kullananlara neden sürekli laf söyleniyor?
Çin malları neden sürekli olarak karalanmaya çalışılıyor?
Halkımızın gelir durumu belli, bir tarafta beyin gücü ile çalışıp Euro ile USD ile maaş alanlar, bir tarafta ise ter akıtan emekçiler.
Şimdi emek-güç sarfederek çalışanlar, geliri az olanlar motora binemeyecekler mi?
Daha öncede sordum, Çin malı maxi scooter en fazla 3.000-YTL, İtalyan veya Japon motor olursa fiyatlar 6.000_YTL den başlıyor.
Aralarındaki kalite farkı 3.000-YTL eder mi?

Bütçesi sınırlı bir insan 2 tane Çin malı motor alacağı paraya 1 tane İtalyan alır mı?

Çin malları ucuz, neden, biz Türkler'in kara kaşı kara gözleri için mi?
Yaw, adamların fiyat politikası bu...
Günlüğü 1 USD'ye işçi çalıştırıyorlar.
Çin devleti yatırım yapana çok vergi avantajı sağlıyor.
Orada teşvik kredisi bizdeki gibi değil.
(Yaşı 30 un üzerinde olanlar bilir, bir zamanlar Yatırımı Teşvik amacıyla Devletimiz kredi veriyordu, Kredi alanlar ne yapıyordu? Ufak bir bina yapıp "Ben burada şu kadar büyük baş hayvan besleyeceğim, hayvancılık yapacağım" diyordu.Eksperi ayarlayıp krediyi alınca da inşaat yarım kalıyor, hayvan alınacak para başka işlere harcanıyordu.Devlet bir şey yapmıyordu, yapamıyordu, Çünkü; kredi 5 yıl ödemesiz, sonrada çok düşük vadeliydi.O zamanlar enflasyon çok yüksek olduğundan 5 yıl sonra para DEVE oluyordu.Kredi alan adam parasını ödeyince de devlete yapacak bir şey kalmıyordu.)
Adamlar, iş yapacak olana, iş gücü yaratacak olana para veriyorlar.

Motorları ucuza satmaları çok normal.
Sonra, "sürümden kazanmak" diye bir tabir vardır piyasada
Şöyle düşünün;

Çinli'ler 10 kişiden 10-YTL kazanıp 100-YTL kazanç elde ediyorlar.
İtalyan ve Japonlar ise 5 kişiden 20-YTL kazanıp 100-YTL kazanç elde ediyorlar.