PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Niçin Hepsi Aynı?? Çin malında niçin seçenek yok?

ketchup
27 Haziran 2008, 00:18
Peşinen şahsi fikrimi söyleyeyim, bir kere Çin malı motor kullandım (Zealsun) ve başımı ağrıtmadı ama yine de bir daha Çin malı almayı düşünmem. Fakat Çin'in ucuz fiyat avantajıyla insanlar motosiklet aldıkça çok hoşuma gidiyor. Etrafım daha çok modelle dolsun, herkes motosiklet kullansın trafik biraz rahatlasın istiyorum.
Aklıma ilk gelen isim olduğu için örneğimi Mondial ve Asya'dan veriyorum fakat anlamadığım birşey var;

Çin malı motorlar ülkemize girdiğinden beri model çeşitliliği binlere çıktı. Yani artık ülkemizde binlerce model var. Fakat bir farkları yok! Çin malı scooter alacak adamın kafası karışıyor "onu mu alayım bunu mu alayım" diye fakat boşuna! Çünkü hepsi aynı. Sizce niçin farklı motor seçenekleri gelmiyor? Çinde bile durum böyle değil. 25cc'den 250cc'ye kadar envai çeşit motor var. Daha iyi anlatabilmek için Mondial'in ve asya'nın sitesinden örnek veriyorum (Çelik Motor vb markalarda da durum aynı)

Scooter modelleri ve açıklamaları;

Mondial 150 RR:
Ekonomik, çabuk ve kolay bir hayat için hem şehirde, hem doğada tam bir eğlence... Özellikle büyük şehirlerde trafiğe takılmadan her yerde zamanında...

Mondial 150 RF:
Ekonomik, çabuk ve kolay bir hayat için hem şehirde, hem doğada tam bir eğlence... Özellikle büyük şehirlerde trafiğe takılmadan her yerde zamanında...

Mondial 150 RE:

Mondial 151 RS:

Mondial 150 HS:

Mondial 150 ZC:

Mondial en azından açıklamaları aynı tutmuş. Ama Asya motor bütün modellerine farklı açıklamalar yapmış;

Asya AS 150 T 7B:
Dizaynı zaten muhteşem. Ama asıl onu siz yolda görün. Süper kullanışlı sizi kendine hayran bırakacak. Kalitesi Asya Motor, Gücü Asya Motor. Mutlu sürücüsü ise Siz. Yeni.

Asya AS 150 T19A:
Güzel. Tek kelime güzel. Onu tanımlamak için bunu diyeceksiniz. Scoterlar için de en güzeli. Tasarımındaki güzelliğini unutabildiğinizde onun ne kadar performanslı olduğunuda anlayacaksınız. AS 150 T19A.

Asya AS 150 T 6A:
AS 150 T 6A . Harikulade sürüş tekniği, mükemmel motor. Bütün hepsi en uygun fiyata.

Asya AS 150 T 5A:
Gelecekten gelen tasarımı ile bir filmde değil, yoldasınız. Bu kilometreler sizin. Tasarımının etkisindeyken birden performansınında en az tasarımı kadar etkileyici olduğunu fark edeceksiniz. O bir Asya Motor.

Asya AS 150 T:
Performansın zirvesinde bir model. Yenilikçi dizaynı ile sürüş zevkini yaşayacaksınız. AS 150 T her görevin motosikleti.

Asya AS 150 T1:
Büyük ve güçlü AS 150T1 gösterişi sever. Güvenlikten ve kaliteden ödün vermeden motosiklet keyfini büyük yaşayın.

Bu markaların 125cc modelleri de birbirinin kopyası.

Bu motorların hepsi aynı! Sadece kasalarında ufak farklar var. Motorları aynı.. Madem çin pazarının bu kadar ucuza mal getirmek gibi bir imkanı var, niçin envai çeşit farklı model gelmiyor? İş için Çin'de bulunmuş bir arkadaşım Çin'in motosiklet ve scooter konusunda tam bir panayır olduğunu söyledi. Bizim dar vizyonlu yatırımcılarımız niçin hep aynı motorları getirip sanki birbirlerinden farklılarmış gibi satıyor?!?!? Ucuz iş gücünün sağladığı bu fırsatı niçin değerlendirmiyorlar? Biraz farklı motor seçenekleri, yeni tasarımlar getirin de gözümüz gönlümüz açılsın yau...!

Sergeant
27 Haziran 2008, 00:25
bencede çeşit olmadıgı gibi güzellerde gelmiyor. şu bmw f650 cs kopyası bi cinli var hiç trafikte gormedim henüz. birbirinin aynısı scootlar gelecegine güzel naked vs. getirsek biraz

ketchup
27 Haziran 2008, 00:31
bencede çeşit olmadıgı gibi güzellerde gelmiyor. şu bmw f650 cs kopyası bi cinli var hiç trafikte gormedim henüz. birbirinin aynısı scootlar gelecegine güzel naked vs. getirsek biraz

Yukarıdaki yazıyı yazarken aklımın ucunda hep o bmw kopyası motor vardı =) Arora getirecek dediler, hiç görmedik yollarda... Çin'de kıyamet gibi çeşit var. Farklı tork ve beygir değerlerinde motorlar, çok farklı tarzlar ve Japonya, Amerika, Avrupa konsept tasarımlarından araklanmış çeşit çeşit seçenekler.. Türkiye'ye ise hep aynı motor seçenekleriyle birbirini taklit eden binlerce seçenek geliyor ancak. Üstelik kötü tasarımlar.

busihido_kadir
27 Haziran 2008, 02:03
Çin motorlarının gelmesi bir yandan ıyı oldu ınsanlarımızucuz motorlarla
motosiklet keyfıne kavusmus oldu.
Keske daha cok tıpler cesıtler ve farklı yuzlerı olsa.Vede bırbırınden farklı

kentacdis
27 Haziran 2008, 03:50
maılmı atsak buyuk ithalatcilara :queen:

scooter getiriyorlar cunku en karlisi scooter:mrgreen:
buyuk cc getirenler oldu fakat buyuk ccler vergiler yuzunden ucuza gelmiyor
bir marka 250cc supermoto getirmisti salcano galiba

6bin filandi yanlis hatirlamiyorsam satmadi okadar parayi 0cinliye vermek yerine
2.el marka aliyor insanlar

ithalatcilarda daha karli olan scooter pazarinda dusuk ccde takili kaliyor

mesajlar gercekten cok guzel:rendeer:
keske buyuk cc cinlilerde gelebilse memleketimizede motor kulturu dahada yayilsa...:pr:

10-15ithalatcinin birden ayni scooterlari getirip satmaya calismasi cok sacma bencede!!

mondi.playturk
27 Haziran 2008, 04:21
walla ucuz ama keski çinli almasam demıstım dogru ucuz hayatımda ılk defa 2006 yılında motorumla kanuştum ölümsüz çinliyle ama bana 1 araba parası kadar zarar ettırdı buda cabası...

madbatur
28 Haziran 2008, 00:14
yamahanın avrupa sitesine bi girin arkadaşlar maşallah ne çşitler var türkiyede sadece 2-3 çşit tipsizlerini gtiriolar :(:(:(

aabalta
28 Haziran 2008, 00:22
arkadaslar neden mı aynı motorları getırıyor herkes cvp cok acık yedek parca bulundurma zorunlulugu
tum cın ler nerdeyse bırbırının kopyası dogrudur ...aynı yedek parca hepsıne olur
turkıyeye export mal getırıyorsan yedek pacasınıda garantılemelısın ...dıye dusunuyorum.

melocann
28 Haziran 2008, 00:36
bende olayı şöle yorumluyorum yüksek cc getirirlerse yüksek hızda motorlar dökülür diye korkuyorlar

ör: bende kt vardı güzel motordu ama sıkıştırma yaptınmı motorda aşırı titreme var vidalar yerinde durmuyor dans etmeye başlıyor o hızlarda düşünün arka tekerin sizi solladığını:P:queen:

iptaluyelik02
28 Haziran 2008, 11:10
Yüksek cc getiremiyorlar.Çinde 250 cc nin üzerinde motosiklet satışı yasak.

HACKER_MuNcHeR
28 Haziran 2008, 14:18
allah aşkına beyler motorcularda çin motorlaarının kazalı hllerini görmüyomusunuz adam parasını çine weriyor paldür küldür binio allah korusun bide kaza yapıo çinin 600 lük bi makine getirdiğini düşünemiorm adam allah ne werdiyse basıcak otobanda ondan sora felaket yani bnce çinden gelenleri kısıtlamak gerekir en fazla 125 cc mesela

bulenttrn
28 Haziran 2008, 14:48
insanlar bu modellerden sıkılıp japona dönecekleri zaman daha çeşitlilerini getiricekler bence. hepsi birbirine benziyor ama satılıyorda satılmadığı zaman getirmeye başlarlar :) şimdi hepsini getirdikleri zaman 5-10 sene sonra ne satıcaklar.

Paradoks
28 Haziran 2008, 15:04
Aroranınkini fuarda görmüştüm 250lik.Çok güzeldi.Zaten arorada mevcut değilm şu anda.Yani sitesinde görünüyor.

kalipso
28 Haziran 2008, 21:02
çinlerde seçenek çok ama türkiyeye girenler sınırlı getirenler her çeşiti getirmiyo bende olsam getirmem

mach1
28 Haziran 2008, 23:44
BMW k1200gt lere hastayım arkadsasımın babasında vardı acaba onunda çinini yapsalar:mrgreen:Öğrenci için:cherry:

rafel
28 Haziran 2008, 23:48
çin işi tak işi btir işi
adamlar ne görse aynısı yapıyor