PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Birşeyler olacak korkusu.

Sayfa : [1] 2

modelxl
25 Haziran 2008, 17:16
Merhaba Arkadaşlar Bende A2 Ehliyetimi alıp,sonrasında bir motosiklet aldım 5 aydır motosiklet kullanıyorum. Fakat içimde geçmeyen bir kaygı korku var. motosikleti gezmek amaçlı kullanıyorum nezaman alıp şu motoru gezeyim desem 15 dakika git gel yaşıyorum içimde. çoğu kez kaskı alıp motorun yanından eve geri döndüm sürmeyeyim diye ancak sürmeye cesaret edip yola çıktığımda ise motordan inmek gelmiyor içimden yani hem seviyorum hemde anlayamadığım bir kaygıyı içimde yaşıyorum.. benim merak ettiğim sizde bu tür kaygılar varmı? neden kaygı oluşuyor ve bunu yenebilirmiyim.

vıceroy
25 Haziran 2008, 17:19
Kaygı devamında tedbire davettir. Motosikletten önce umarım tam korumalarını almışsındır. :bounce:

neveragain34
25 Haziran 2008, 17:20
Genel problem senınle alakalı bence ama tek dıyecegım var eger korkuyorsan sakın bınme cunku basına iş alırsın!

Ben yenı aldıgımda keskın bır virajda arka lastiğin kilitlenmesi sonucu yatmaktan zor kurtuldum ama korkumu anlatmam ve 5 km yolu nasıl korku ve tedirginlik icinde kullandım ve inmeyi bile düşündüm sonra karar verdim ya o dakka ınceketim yada korkmadan yola devam edecektim.
Ve hala burdayım gordugun gibi!
Ama cesaretle aptallık arasında ince bir cizgi var eger sürüş tekniginde bir sorun varsa çözemiyorsan sakıncalı ama genel kullanımda bir hata yoksa üstüne git

eftelya
25 Haziran 2008, 17:26
o korku ilk binmede değil de biraz bindikten sonra oluyor bende. kendimden korkuyorum :)
bence senin korkun özgüvenle alakalı ve eğer kendine güvenemiyorsan henüz binme bencede....

mondi.playturk
25 Haziran 2008, 17:41
bir kaç kişi gez tek gezme tek gezdiginden kokuyorsun ve oo korku canını sıkıyor en ıyısı arkadaslarınla gez bak nasıl guzel oluyor..

tubis
25 Haziran 2008, 17:41
Genel problem senınle alakalı bence ama tek dıyecegım var eger korkuyorsan sakın bınme cunku basına iş alırsın!

bence senin korkun özgüvenle alakalı ve eğer kendine güvenemiyorsan henüz binme bencede....

Korkmaz kendine aşırı güvenirsen kaza yaparsın.

CTRL_1975
25 Haziran 2008, 17:48
Korkmakta haklısın son zamanlarda sıkça raslanan motosiklet kaza haberleri insanı çok kötü etkiliyor. Arkadaşlarınla gez veya uzun gezmelere çıkmadan önce bir süre hız yapmadan bisiklet hızında dolaş derim.

dogasom
25 Haziran 2008, 17:52
Selamlar,
aynı korku bende yolda giderken birisi ani fren yapsa ne yapacağım gibilerinden sürekli düşünyordum. Her virajda, her sinyalde, her sola bakış ve her sağa bakışta benimle birlikteydi. Bütün bu korkularım Kasım 2006 tarihinde Bağdat Caddesinde gayet normal ve mantıklı bir hız olan 50km/h ile giderken bir arabanın yola fırlayarak (Kaldrımdan orta şeride!) sol ön tekerleğe direk olarak çarpması sonucu geçti. Çarpan arkadaşa tekrar teşekkür ederim. Motor kaç takla attı ben kaç takla attım hatırlamıyorum. Ama Korumalarımı, ve kaskımı taktığım için ne kadar mutluydum anlatamam. Kazadan ben sıyrık bile almadan çıktım. Bu nedenle "vıceroy" a hak vermemek elden değil. Kazasız belasız sürüşler, yolun açık olsun

eftelya
25 Haziran 2008, 17:55
sol ön tekerleğe direk olarak çarpması sonucu geçti.

geçmiş olsun . konuyla alakasız olacak ama senin motor kaç tekerli ?:) meraktan soruyorum.

xufuk
25 Haziran 2008, 17:55
o korku bendede var ama her şeyin fazlası ve azı zararlıdır fazla cesaret uzun sürmeden kaza yapmana neden olur gaza geldikçe çok korkarsanda trafiği riske atıcak hareketler yaparsın en ufak şeyde kitlenirsin hata yaparsın araçlar senin için tehlike teşgil eder sana tavsiyem sakin sakin kullan aynalarını iyi konrol et kör noktası olduğunu unutma aynanın sinyal vermeyi ihmal etme hiç bişey olmaz gereksiz hız ve gereksiz yavaş gitme virajlara girmeden önce mümkün olduğunca hızını düşür ve yavaş gir gerekirse sağdan yol vererek araçlara yavaş yavaş geç çünki en ufak kayganlık düşmene veya panik yapmana neden olur neden endişe ediyorum dersen bende çok endişe ederim ama arkadaşlarıma çaktırmam pskolojik pişey

ozzy73
25 Haziran 2008, 18:03
trafikte korkmak iyidir korkan insan aşırı tedbirli olur normal bişey kafana takma .:)

tubis
25 Haziran 2008, 18:07
geçmiş olsun . konuyla alakasız olacak ama senin motor kaç tekerli ?:) meraktan soruyorum.

:queen::queen::queen::queen:

CBF150
25 Haziran 2008, 18:27
Aklıma gelen başıma gelir türünden yaklaşımla binmeyeceksin motora.Tedbirini zamanından önce alacaksın.Ama ikilemde kalırsan uzun lafın kısası kaza yaparsın.Hiç bir işi korkarak yapmayacaksın.Olacakla öleceğin önüne geçemezsin.Sen sadece tedbirini al gerisi boş.

modelxl
25 Haziran 2008, 18:35
kavacıktan köprüye gidiyordum tır sıkıştırdı yollarda taksiler tek şeritli yolda yol ver diye korna çalarlar vermezsen sıkıştırırlar yol verirsin geçerken el kol haraketi yaparlar yeterli trafik tecrübem olmamasından kaynaklanıyor sanırım.

headquarters
25 Haziran 2008, 18:42
kavacıktan köprüye gidiyordum tır sıkıştırdı yollarda taksiler tek şeritli yolda yol ver diye korna çalarlar vermezsen sıkıştırırlar yol verirsin geçerken el kol haraketi yaparlar yeterli trafik tecrübem olmamasından kaynaklanıyor sanırım.

Tamam şimdi anlaşıldı sanırım sen motorundan değil trafikten korkuyosun...
Trafik tecrübesi çoook önemli hemde çook kimin ne yapıcağını az çok bilmen lazım...

Araçları modellerine şekillerine jantlarına göre belirleyebilirsin..(kesinlikle sana sürüş tarzları hakkında bilgi vericektir)
Minibüs Otobüs ve diğer toplu taşıma araçlarına dikket etmelisin...
Ama herşeyden önce heyecanlanmamalısın sıkıştırdıklarında bile soğuk kanlı olmalısın...

Öğüt gibi oldu ama kusuruma bakma yaşandığı için anlattım...:)

Khutuck
25 Haziran 2008, 18:42
Ben boş yolda hemen hiç korkmuyorum, gayet rahat ve seri biçimde kullanıyorum. Ancak trafik içinde olası en defansif şekilde sürmeye gayret ediyorum. Bir kez önümdeki aracın aniden yan yola sapması yüzünden fren kilitleyip düştüm, o günden beri en az 10 kez önüme aniden otomobiller fırladı, her an bir araba fırlaması korkum sayesinde sorun yaşamadım. Korkunun fazlasının zamanla geçeceğini düşünüyorum, ama elbette ki biraz korku olmalı.

iptaluyelik02
25 Haziran 2008, 18:48
Merhaba Arkadaşlar Bende A2 Ehliyetimi alıp,sonrasında bir motosiklet aldım 5 aydır motosiklet kullanıyorum. Fakat içimde geçmeyen bir kaygı korku var. motosikleti gezmek amaçlı kullanıyorum nezaman alıp şu motoru gezeyim desem 15 dakika git gel yaşıyorum içimde. çoğu kez kaskı alıp motorun yanından eve geri döndüm sürmeyeyim diye ancak sürmeye cesaret edip yola çıktığımda ise motordan inmek gelmiyor içimden yani hem seviyorum hemde anlayamadığım bir kaygıyı içimde yaşıyorum.. benim merak ettiğim sizde bu tür kaygılar varmı? neden kaygı oluşuyor ve bunu yenebilirmiyim.

Endişeli olduğun gün binme,
Endişelerini yüklediğin motor dik durmaz yolda.
Her gün endişeli isen motorunu sat.

atlantic
25 Haziran 2008, 18:48
Bence olması gereken de bu zaten. :) Motordan kork arkadaşım. Çünkü o iki tekerleğin her bir tur dönüşünde sen o makinenin üstündeysen eğer, risk altındasın demektir. Ama bu motora binme demek değil tabiki. Sen tüm korumalarını giy, önlemini ve tedbirini al, takdiri Allaha bırak. Çünkü yolda yürürken bile insan risk altındadır. Evde uyurken de öyle... Yazılmışla çizilmişe mani yok. Psikolojik olarak motordan kork, ama bu korkunu pratiğe taşıma... :wiinkk:

CBF150
25 Haziran 2008, 18:52
Trafikte en acımasızları
1.Kamyon sürücüleri(Anında şerit değiştirirler)
2.Toplu taşıma araçları(Otobüs,minibüs,taksi) Yeterki 1 yolcu görsün istersen arkadaki ölsün umrunda olmazlar
3.Ticari taksiler(Kaza yapmış insanın bile üzerinden geçerler)

cihantavuz
25 Haziran 2008, 18:56
Toplu sürüşlere katıl kendine güvenin artacaktır.Şiddetle tavsiye ediyorum.Grubun diğer üyelerinden güç ve cesaret alırsın buda senin bu duygusal gidiş-gelişlerini ortadan kaldırır.

LooM
25 Haziran 2008, 18:59
Bence olması gereken de bu zaten. :) Motordan kork arkadaşım. Çünkü o iki tekerleğin her bir tur dönüşünde sen o makinenin üstündeysen eğer, risk altındasın demektir. Ama bu motora binme demek değil tabiki. Sen tüm korumalarını giy, önlemini ve tedbirini al, takdiri Allaha bırak. Çünkü yolda yürürken bile insan risk altındadır. Evde uyurken de öyle... Yazılmışla çizilmişe mani yok. Psikolojik olarak motordan kork, ama bu korkunu pratiğe taşıma... :wiinkk:

+10 Kesinlikle çok haklısın bende bu görüşleri destekliyorum.

kalidor
25 Haziran 2008, 19:14
Kaygı nevrozu falan olabilir mi sende? bende var çünkü arada sırada bende bazı şeyleri yapmaktan korkarım; ama motosiklet üzerinde kendime güvenirim.

dgrmr
25 Haziran 2008, 19:16

Çarpıştığı arabanın sol ön tekerleği demek istemiş arkadaş...

iptaluyelik02
25 Haziran 2008, 19:17
aslında hepimiz bu konuya kendi çapımızda birseyler yazıyoruz ama yazdıklarımız sadece pratik bilgi ve temennilerden ibaret.
Doğrusunu hem psikolog hem de motorcu olan forum üyesi kardeşimiz omersirin bilir.
O da bu saatte geziyordur ama bi özel mesaj atalım,bildiklerini yazsın.

huceyn
25 Haziran 2008, 19:24
ben eve gelince korkyorum.yaw ben naptım ya gibisinden:Phatta şimdi de yeni geldim.ulen o ne makastı ya die düşünüyorum ve korkuyorum:D

Kaygı devamında tedbire davettir. Motosikletten önce umarım tam korumalarını almışsındır. :bounce:

abi bu nick ne böyle ya.sigara markası gibi.canm sigara çekti.du bi tane yakayım bari:cherry:

eftelya
25 Haziran 2008, 19:50

senin niye korktuğun anlaşıldı şimdi . ya bak bi taktik söyleyecem ama biraz deli olman lazım yapmak için. mesela otobüsler dolmuşlar genelde sen anayolda giderken parmağının camdan çıkarıp iki defa sallar pat diye önüne çıkarlar. yada dikiz aynasından bakarlar senin de onlara baktığını görünce pat diye çıkarlar.görmemezlikten gelmelisin. ben bunu çok defa denedim ve işe yarıyo. onları görmemezlikten gel ve yoluna devam et , o zaman durup senin geçmeni bekleyeceklerdir.yalnız şunu da belirteyim , kendi kullandığım motosikletle bir defacık kaza yaptım ve o kazada bu taktik yüzünden oldu :mrgreen:bir defasında da tam okulumun önündeki kavşakta göbekten dönen otobüs yavaşlaması gerektiği halde yavaşlamadı ve resmen üstüme sürdü , yol vereceğimi sandı . bilmiyo deli olduğumu :queen: bende onun üstüne sürdüm motoru :mrgreen:körüklü otobüs birde :queen:burnumun dibinden vızt diye geçti .frenlere asıldı durdu. aynadan bana bişe olup olmadığına bakıyodu.ben durmadım tabi :mrgreen: eminim bembeyaz olmuştur.çünkü ben kumraldım o günden bu yana beyazım:mrgreen:. bir daha da öyle bişe yapmaz.hesaba almıyolar bizi dişimizi göstermek zorunda kalıyoruz.sonra onlar şöför biz de maganda olarak adlandırılıyoruz.:)

huceyn
25 Haziran 2008, 19:52
senin niye korktuğun anlaşıldı şimdi . ya bak bi taktik söyleyecem ama biraz deli olman lazım yapmak için. mesela otobüsler dolmuşlar genelde sen anayolda giderken parmağının camdan çıkarıp iki defa sallar pat diye önüne çıkarlar. yada dikiz aynasından bakarlar senin de onlara baktığını görünce pat diye çıkarlar.görmemezlikten gelmelisin. ben bunu çok defa denedim ve işe yarıyo. onları görmemezlikten gel ve yoluna devam et , o zaman durup senin geçmeni bekleyeceklerdir.yalnız şunu da belirteyim , kendi kullandığım motosikletle bir defacık kaza yaptım ve o kazada bu taktik yüzünden oldu :mrgreen:bir defasında da tam okulumun önündeki kavşakta göbekten dönen otobüs yavaşlaması gerektiği halde yavaşlamadı ve resmen üstüme sürdü , yol vereceğimi sandı . bilmiyo deli olduğumu :queen: bende onun üstüne sürdüm motoru :mrgreen:körüklü otobüs birde :queen:burnumun dibinden vızt diye geçti .frenlere asıldı durdu. aynadan bana bişe olup olmadığına bakıyodu.ben durmadım tabi :mrgreen: eminim bembeyaz olmuştur.çünkü ben kumraldım o günden bu yana beyazım:mrgreen:. bir daha da öyle bişe yapmaz.hesaba almıyolar bizi dişimizi göstermek zorunda kalıyoruz.sonra onlar şöför biz de maganda olarak adlandırılıyoruz.:)

ya abla sen neymişsin be:queen::queen::queen:pskopatmısın lem sen:Pkazalar sennin gibi magandalar yüzünden oluyo zaten.sen toyota reklamındaki bayan gibisin:Phani canavara benziyen bi adam çıkıo ya içinden:P:queen:

vıceroy
25 Haziran 2008, 19:54
huceyn,:)
İlk kayıtta unumayacağım nik sordu,bende masamdan ayırmadığım tek kötü dostum olan sigaramın adını kullandım.:P

adameus
25 Haziran 2008, 19:56
trafikte korkmak iyidir korkan insan aşırı tedbirli olur normal bişey kafana takma .:)

dedigin gibi degil cunku trafikte bazen risk almakta gerekir bunun en iyi yolu da etrafindaki herseyi gorebilmek ve rahat olmaktan gecer.

iptaluyelik02
25 Haziran 2008, 19:58
İlk kayıtta unumayacağım nik sordu,bende masamdan ayırmadığım tek kötü dostum olan sigaramın adını kullandım.:P

Hocam o sigarayı kaç senedir içiyorsun?
Ben 30 sene sigara içtim.En son 3,5-4 paket Marlboro'ya çıkınca bıraktım.
6ay filan oldu birinci sınıfa atlama çabasında.
O beni bırakmamakta inat ediyor.Eski, sapık bir sevgili gibi peşimde:)

adameus
25 Haziran 2008, 19:59

aslinda motorundan korkma sadece yaptigin isin dikkat istedigini bil.atalarimizin bir sozu vardir ; korkunun ecele faydasi yok diye.onemli olan gerekli egitimi ve yetenegi barindiyor olman..

vıceroy
25 Haziran 2008, 20:05
Savaşım hiç sorma..problemli öğrenciler yüzünden başlamıştım 10 sene oluyor... Hava filtresi lazım KN gibi :mrgreen:Ben terketmedim heralde o beni terkedicek bu gidişle:)
konuyu saptırmadan değerli kardeşim,korkulu rüya görmektense tedbir almak iyidir.Sen tam korumalı ol,trafikte ise defansif davran, mümkünse sıkışmadıkça risk alma.Trafik olaylarına akıl sır ermiyor hepimiz emanet yaşıyoruz resmen,sen dikkat etsen karşındaki etmeyebiliyor. Tedbirli ol sen.:wiinkk:
Bu arada konuyu açan motorla iki tur geziyor heralde hiç yorum yok:P

tubis
25 Haziran 2008, 20:07
Trafikte en acımasızları
1.Kamyon sürücüleri(Anında şerit değiştirirler)
2.Toplu taşıma araçları(Otobüs,minibüs,taksi) Yeterki 1 yolcu görsün istersen arkadaki ölsün umrunda olmazlar
3.Ticari taksiler(Kaza yapmış insanın bile üzerinden geçerler)

İnsanları bu şekilde sınıflandıramazsın. Çok yanlış.

huceyn
25 Haziran 2008, 20:11
Hocam o sigarayı kaç senedir içiyorsun?
Ben 30 sene sigara içtim.En son 3,5-4 paket Marlboro'ya çıkınca bıraktım.
6ay filan oldu birinci sınıfa atlama çabasında.
O beni bırakmamakta inat ediyor.Eski, sapık bir sevgili gibi peşimde:)

hocam benm yaş 19 olunca 30 sene içme şansım olmadı:Pama bırkmak istemiyorum ya.seviyorum yani mereti.bu arda topici de geyiğe sardık:queen:

ya değiştir baq bitane da yakyorum.:P

BIYIKLI
25 Haziran 2008, 20:22
Biraz korku iyidir, insanı pek canlı yapar, reflekslerini hazırda tutar. Tabi çok olursa hatayı da artırır. Bunun için korkunun üstüne dozajı artıra artıra gideceksin. Ama her zaman içinde birazcık kalmalı. :cat:

Az önce işten eve dönerken önümdeki yüksek kasalı minibüs toz, toprak kaldırdı. Malum hava sıcak kaskın önü açıktı sol elimle kapatırken üstüne ani fren yapmaz mı! Hem kask kapatıp hem fren yapma deneyimi eklendi tecrübelerime. :) Neyse tamponuna yakın durabildim ve trafikte çok yaşanılan ucuz atlatmalardan olduğu için önemsemedim. Şimdi düşünüyorum da o yolun tanıdık olması, korkunun az olması tedbir almamı engelledi. Sürüş mesafesini kısa tuttum, çoğunlukla o ara yolda önümde araç olmadığı içinde kalkacak tozu yutacağım ihtimalini hesaplayamadım.

Velhasıl azıcık korkmak hiç korkmamaktan yeğdir. :)

reak41
25 Haziran 2008, 20:28
kardeşim sakınılan göze çöp batar korkma olucagı varsa olrr
tedbirini al gerisi allaha kalmışş

Özer
25 Haziran 2008, 20:50
Bence korku sadece tedirginliği tetikler o da paranoyak yapar insanı zamanla!
yok öyle birşey olacakmış diye korkmak:silent: niçin ve nedenini bilmiyorsan korkmak niye pek anlam veremiyorum:silent::silent:
Temkinli ve dikkatli olmak elbette ŞART ama korkmanın yeri yok motosikletin üzerinde!!

İçinde korku olan bence motosikletten uzak dursun daha güvenli! hem kendisi için hemde diğer trafik bireyleri için:bounce:

niçin ''kendine güvenmek'' kabul görmemekte onuda anlamış değilim:silent: kendine güven,trafik işaret ve sinyalizayonlarına riayet etmekle beraber birazda centilmen olunursa bence sorun yaşanmayacak.
benim felsefem: bana hata yapan (kasıtlı/kasıtsız) ona misilleme diye birşey olmaz ama puntunu yakalar ve ona hatasını ve sonrasında olabileceklerle ilgili uyarıda bulunurum....inanın uygun dille yaklaşıldığında herkes dinliyor ve teşekkür ikramı tabi......

dunpa
25 Haziran 2008, 21:05
ne kadar kaygılı olursan o kadar tedbirli olmaya başlarsın; zamanla alışırsın ama kaygı duymak o kadar da kötü bişey değil...11 yıl oldu kullanalı zaman zaman bende de oluyor...kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim.

digi_boy26
25 Haziran 2008, 21:48
size bişey söleyimmi ? :) Türkiye şartlarında bence en dikkatli sürücüler biz motosiklet sürücüleriyiz :) bende korku yok fakat böyle caddede manevra yapan araçların aralarından geçecekken hafif bi tedirginlik oluyor ve gözümü kırpmayarak geçiyorum o kalabalıktan. :)

muvattali
25 Haziran 2008, 22:28
5 ay geçmiş de olsa trafik tecrübesini motosikletle ediniyor olman bu tedirginliğin başlıca sebebi ve bence bunda anormal birşey yok. Kendine kısa ve güvenli parkurlar seç ve bir süre böyle devam et. Zamanla öyle yoğun korku falan kalmıyor merak etme.

HeadbaNgeR
25 Haziran 2008, 22:31
mavi minibüslere dikkat et.mümkün olduğunca sollarından geç.ne yapcakları hiç belli olmuyo. zank diye dururlar.ne olduğunu anlamazsın.
aynalardan sürücüleri kes.
onları görüyosan onlar da seni görüyo demektir.
ön tekerlekleri izle.
sağa ya da sola kırmalarını bekle.
arkadan iyice izle sürücüyü. kadınsa uzak dur :)
iett diplerinde gezme kaldırıma atarlar.adam direksiyonu zor görüyo bazen milyar tane insan binince.
dhaa başkaa mmm.
şimdilik bu kadar..:cat:

Azimli
25 Haziran 2008, 22:48
Sevgili Kardeşim, diğer arkadaşlar her şeyi söylemiş. Ben gençliğimden beri motorcuyum. Şu sıralar 2005 model FZ6 Fazer kullanıyorum. Senenin neredeyse 10 ayı motor üstündeyim. Motor 41.000 Km.de. Ben de her binişimde az da olsa korkarım. Korku tedbiri getirir. Ancak aşırı korku panik ve kaza getirebilir. Zamanla bunu yeneceğini, normale döneceğini düşünüyorum. Motosiklet güzel, motosiklet kullanmak çok güzel. Güzel günler dilerim.

atlantic
26 Haziran 2008, 01:16
aslinda motorundan korkma sadece yaptigin isin dikkat istedigini bil.atalarimizin bir sozu vardir ; korkunun ecele faydasi yok diye.onemli olan gerekli egitimi ve yetenegi barindiyor olman..

Motorumdan korktuğumu kim söyledi? :) Ben başkalarından korkuyorum. Zaten biz kendi kendimize herhangi bir hata yapıp düşmüyoruz ki. Dış etkenlerden dolayı oluyor ne oluyorsa. Bunun örneğini bizzat kendim yaşadım. Orta şeritten sinyalsiz bir şekilde sola giren bir özel halk otobüsü yüzünden asfalta yapıştım daha iki ay önce. Hala daha iyileşmiş değilim. Cuma ikinci ameliyatıma giricem. Bu yüzdendir ki genel anlamda iki tekerlekli her türlü araçtan korkmak gerekiyor diyorum. Korkunun tabiki ecele faydası yok ama bu işte biraz korkmak iyidir. Korkmazsan, kendine çok güvenirsen, bir gün o güveni sarsacak birileri çıkar karşına ve hayal kırıklığı yaşarsın. Herşey dozunda güzel. Bu yüzden, kendine güven ama o inceden korku hissi hep içinde olsun. :cat:

yürekçe
26 Haziran 2008, 01:24
korku iyidir. hem korku canlılar içindir. böylece mantıksız davranmazsın. bana da bazen oluyor. -bu sefer 80 i geçmicem- diyorum. ama 30 sn sonra sahil yolunda 120 lerde geziyorum. sonra ışıklarda duruyorum. bu sefer tamam diyorum içimden ama o ne, tek rakip THY :D
bu sıkıntını paylaşman güzel bence, arkadaşların dediği gibi toplu gezilere katıl ama güveneceğin arkadaşlarınla. ben kızkalesinde yan ayaklığı açık unuttuğum için öyle bir düşmüştüm ki yıllar evvel, arkadaşlarım tutmazsaydı motorumun deposunu ateşe verecektim ama şimdi anlıyorum ki, o bir bebek ve birlikte büyüteceğiz birbirimizi.... yeter ki güvenliğini sağla, kaskın, zırhın, dizliğin, eldivenin... herşeyin tam olsun ve mümkün olduğunca sakin yollara çık. motorunun tepkilerini öğrendikçe emin ol o sana, sen ona çoook şey anlatacaksınız..... tekerinin düz basması dileğiyle...

acemi60
26 Haziran 2008, 01:35
İstanbul'da motosiklet kullanıp ta senin kaygılarını yaşamayanlar. Yeterince gerçekçi değiller. Ben motosikleti ulaşım aracı olarak kullanıyorum. Yaz kış her gün biniyorum. Kullanırken senin gibi ciddi kaygılar duyuyorum. Motosiklet kullanmak zorunda da değilim. İşime giderken otomobil kullanmaktansa motosiklet kullanmayı tercih ediyorum. Seven tehlikeleri de göze alıyor.

busihido_kadir
26 Haziran 2008, 01:47
Bence bu olay psıkolojık ılk once ıcıntekı korkuyu yen sonra motosıklete bın
Çünkü bu olay senın kaza yapmana neden olacaktır.

merichhh
26 Haziran 2008, 02:24
bende henüz ehliyet olmadıgından dolayı genelde hep kendi oturdugm semtte kullanıyorum motoru cok sık kullanıyorum vede iyi kullandıgımı düsünüyorum,bi kere semtim haricinde 40 km yol yaptım 2 kişi ama hiç bir problem tedrgnlik faln yasmadm hatta eglenceliydi aradan uzun zamn gecti smdilerde yyne semt içinde kullnyorum yesilyurtta,en yakın sınawda ehliyetimi alıcam fakat simdilerde hep alısık olmadıgım yollarda kullanıcagımı düsündükce tuhaf hissediyorum trafik bilgim var fakat uygulayamazsam diye korkuyorum cünkü hep son dakikada aklıma dank ediyor mesela kavsak dönüslerinde içten dıstan girecgm vs bunn gbi seyler sanki ehlyetimi alınca bu tür basit bi seyden dolayı problem yasıyakmısm gbi hssedyorum rüyalar görüyorum vs :S fakat motorda oldukca iiym o benm parcam gbi btünlesiyorum asl sorun düsüncelerm :S:S:S

bach
26 Haziran 2008, 02:31
Motoruna olan hakimiyetin arttıkça bu güven kaybı yerini zevke bırakıyor. Sanırım trafiğin yoğun olmadığı yerlerde birazcık daha pratik yapmak çözüme katkı sağlayacaktır. Şayet daha önceden başka tarz motosikletlerde deneyimleriniz olsa bile farklı tarz bir motosiklet kullanmaya başlamış iseniz bu tanışma sohbetini uzatmak yine faydalı olacaktır.

istanbulccc
26 Haziran 2008, 10:03

Yenersin yenersin, örnek vereyim sana istersen motosikletimi alalı 2 hafta oldu daha resim çekip başlığını bile açmadım :), dün dolmabahçe önündeki ışıklarda motoru yan yatırdım ve sakindim motorumu kaldırdım kaldırıma çektim 10 dakika bekledim sonra tekrar yola çıktım. Bu gibi durumlarda panik olmak çok tehlikeli tedbiri elden bırakmamak ve kesinlikle tam koruma olmak gerekiyor.

mhyen
26 Haziran 2008, 10:15
Eğer içinde cidden birşeyler olacak korkusu varsa direk kontağı kapat in aşağıya.İlk başlarda aynı sıkıntıları ben de yaşıyordum.Hatta E-5'in ortasında ciddi bir kaza da atlattım.Ne zamanki aklına bu tür korkular geliyorsa o gün illakine birşey olur.Bu da tabi psikolojik.İçindeki korkuyu yavaş yavaş yeneceğine inanıyorum:cat: