PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Üzerine "ön tekerl için" yazılı olan lastik arkaya

Majesty
30 Eylül 2005, 09:18
Liberty200 icin aldıgım Arka 120x70x14 Dunlop Lastigin üzerinde "Ön Tekerlek için" yazısı oldugu için lastigi iade ettim. Lastigi aldıgım yer Liberty200 de bu lastigi arkaya da takabilirsiniz dedi. Dogru cevabı bilen acıklık getirirse insanlar aydınlanır satıcıya ınanarak baslarına bır iş gelmez.

Olcay Avşar
30 Eylül 2005, 09:32
Lastiklerin bazılarında dönüş yönü olduğunu biliyorum ama ön arka diye ayrıldıklarını ilk defa duydum. :silent:

Majesty
30 Eylül 2005, 09:45
Lastigin üzerinde "For front wheel" yazıyor

Makine
30 Eylül 2005, 10:56
Şöyle söyleyeyim ön arka farklı olabilir. Desenide farklı olabilir. Mesela ön tekerlerk deseni yağışlarda altından suytu atsın diye daha fazla kanallı olabilir. Arka tekerlekte çekiş nedeniyle farklılıklar arz edebilir. Ama değişmemesi gereken birşey varsa oda hamur sertliğidir. Ön arka hamur sertliği aynı olmalıdır. Çünkü hamur sertlik düzeyi yol tutuşa direkt etki eder. Yalnız bu dediklerim yüksek hız motorları veya arazi motorları için değil. Cruiser veya ufak motorlar için çünkü yüksek hızlı motorlarda yola tutunma çok önemli bu nedenle bu tip motorlarda ön ve arka desen aynı, hatta lasik yanal yüzeyleride özeldir. Arazi motorları içinde zaten üzerindeki çamuru çabuk atabilecek ve maksimum yere tutunmayı sağlayacak yapıdadır.

Arkadaşın dediği doğrudur. Ön lastik için diyorsa doğrudur. Arka tekerde (çekişin olduğu tekerde) bu lastiğin kullanılması hem lastiğin yapısını bozabilir hemde tutunma problemlerine sebep olabilir. Arkadaş doğrusunu yapmış.

Görüşmek üzere.

RUZGARSEVDALISI
30 Eylül 2005, 11:03

sereye
30 Eylül 2005, 11:11
Kamyonlarda ön tekerleklerin farklı ve diğer lastiklere göre pahalı olduğunu duymuştum.
Makine arkadaşın söyledikleri mantıklı.

wishmaster
30 Eylül 2005, 11:35
örneğin bendeki metzeler me22 öne de arkaya da takılabiliyor, üzerinde öne veya arkaya takıldığında ne yöne dönmesi gerektiğini gösteren oklar var. bunun gibi birşey olabilir mi acaba dunlop.ta da?

Makine
30 Eylül 2005, 11:49
Merhaba

Her lastikte dönme yönü belirtilir. Yalnız arkaya veya öne takılması belirtiliyorsa ona göre kullanmak gerekir.

Görüşmek üzere.