PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : karbüratör hava ayarı yapan alet

derya_motor
13 Nisan 2008, 02:46
arkadaşlar motorların hava ayarını ölçen bir alet varmış bilgisi olan varmı nerden bulabilirim

nitrious81
13 Nisan 2008, 02:54
İlk defa duydum valla :) Varsa bizde ogrenelim..

mterayes26
13 Nisan 2008, 02:54
hemen alalım bır tane eger varsa , olsada fabrıkada vardır boyle bır alet

Burhansefa
13 Nisan 2008, 03:08
valla bu gün bizim usta arabanın bujisini söküp buji yerine garip bi alet dürttü

ordan nasıl olduysa o aletle bişiler ölçtü belki ondan bahsediyosundur

sizin şehirdede honda servisi(araba) varsa muhtemelen orda da vardır

ExTReMa
13 Nisan 2008, 03:17
valla bu gün bizim usta arabanın bujisini söküp buji yerine garip bi alet dürttü

ordan nasıl olduysa o aletle bişiler ölçtü belki ondan bahsediyosundur

sizin şehirdede honda servisi(araba) varsa muhtemelen orda da vardır

O başka bir alet :)
Kompresyonu ölçmüştür o şekilde :)
Karbüratörçülerin çoğunda bu makinalardan var zaten ama motosiklette ne kadar etkili olur bilemiyorum..

derya_motor
13 Nisan 2008, 12:52
karbüratarün tahliye hotumunun olduğu yere takıyorlar saat gibi birşey

asfalt meleği
13 Nisan 2008, 13:26
ben bi soruşturayım... merak ettim ben de

oficime
13 Nisan 2008, 21:06
selam,
aradigin alet cok silindirli motorlarda, aralarindaki dengeyi esitlemek icin kullanilan senkronlama cihazi...

vlad1462
13 Nisan 2008, 21:45
aradığın cihaz piyasada tamircilerde ve karbüratörcülerde mevcut.egzoz gazı analizi yaparak karbüratör ayarı yapılmasını sağlar.avans ayarı yapılır bu cihazla.
enjeksiyonlu bi motorun varsa o markanın kendi test cihazlarını kullanman gerekir.

derya_motor
14 Nisan 2008, 01:42
ama bu cihazın egzost ile hiç bir alakası yoktu sadece karbüratöre giriş yapıyorlar.internette çok aradım satan biyer bulamadım

GKN
14 Nisan 2008, 01:43
senkron saatiyle karıştırmıyosun dimi?

demirgursel
14 Nisan 2008, 13:14
tam olarak o...............

derya_motor
14 Nisan 2008, 14:39
senkron saati olabilir adı ama nerden bulacam ben bu aleti bilgisi olan yokmu

yucika
14 Nisan 2008, 16:06
Bireden fazla karbüratöre sahip olan motorlarda silindirlerin düzgün çalışması için her iki karbüratöründe birbirine eşit ayarda olması gerekir. Aksi taktirde örneğin iki silindirli ve iki karbüratörlü bir motorda silindirin birine diğerinden daha fazla hava yakıt karışımı gelirse o silindirin üreteceği güç ötekinden fazla olur. Bu da motorun vuruntulu ve dengesiz çalışmasına neden olur.
İki karbüratörü biribirine eşit ayara getirmeye yarayan alet senkron saatidir.
Eskiden şeffaf bir hortumun içine motor yağı koyarak ortasından U şekli alacak şekilde bükerek yapıldığını yine forumda okumuştum. Hortumun iki ucu karbüratörlere bağlanıyor U kıvrımındaki yağın iki taraftaki yüksekliği eşit olana kadar hava ayarı yapılıyor. Bileşik kaplar kanununa göre iki taraftaki yağ seviyesi eşit olduğu zaman her iki karbüratördeki basınç eşit demektir.

Özer
14 Nisan 2008, 16:11
arkadaşlar motorların hava ayarını ölçen bir alet varmış bilgisi olan varmı nerden bulabilirim

Yetkili / kaliteli servislerde Diagnostic cihazları bulunur!
Ateşleme zamanı,hava - yakıt oranlamasını belirleyebiliyor yanılmıyorsam! en azından yakı enjeksiyonlu makinalarda.
Karbüratörlülerde de işe yarar sanırım.

Bireden fazla karbüratöre sahip olan motorlarda silindirlerin düzgün çalışması için her iki karbüratöründe birbirine eşit ayarda olması gerekir. Aksi taktirde örneğin iki silindirli ve iki karbüratörlü bir motorda silindirin birine diğerinden daha fazla hava yakıt karışımı gelirse o silindirin üreteceği güç ötekinden fazla olur. Bu da motorun vuruntulu ve dengesiz çalışmasına neden olur.
İki karbüratörü biribirine eşit ayara getirmeye yarayan alet senkron saatidir.
Eskiden şeffaf bir hortumun içine motor yağı koyarak ortasından U şekli alacak şekilde bükerek yapıldığını yine forumda okumuştum. Hortumun iki ucu karbüratörlere bağlanıyor U kıvrımındaki yağın iki taraftaki yüksekliği eşit olana kadar hava ayarı yapılıyor. Bileşik kaplar kanununa göre iki taraftaki yağ seviyesi eşit olduğu zaman her iki karbüratördeki basınç eşit demektir.

İnsan okudukça farklı bilgilere ulaşabiliyor :cat:
Güzel bir anlatım teşekkürler.....

oficime
14 Nisan 2008, 19:59
http://www.polo-motorrad.de/group/1138/product/137568/dmc_mb3_search_pi1.num/12/dmc_mb3_search_pi1.page/4/Produktdetail.productdetails.0.html

bu linkte aletin nasil oldugunu göreblirsin! fiyatida altinda...

ExTReMa
14 Nisan 2008, 20:06
http://www.polo-motorrad.de/group/1138/product/137568/dmc_mb3_search_pi1.num/12/dmc_mb3_search_pi1.page/4/Produktdetail.productdetails.0.html

bu linkte aletin nasil oldugunu göreblirsin! fiyatida altinda...

Tamamda bu senkron ölçümü için değil mi?

muratti_R1
14 Nisan 2008, 20:49
4 silinidir motor servis ve tamircilerinin hemen hepsinde var senkron ayar saati dedikleri 4 adet basınç saatinden oluşan bir alet

derya_motor
15 Nisan 2008, 01:57
anladım arkadaşlar da türkiyede nerde satılıyor bu alet ve fiyatı kaç lira.onu bulamıyorum.internette baya aradım ama satan bir yer bulamadım

dblack
15 Nisan 2008, 02:40
würth firmasında war değeri yaklaşık 1500 ytl

yucika
16 Nisan 2008, 12:08
Yetkili / kaliteli servislerde Diagnostic cihazları bulunur!
Ateşleme zamanı,hava - yakıt oranlamasını belirleyebiliyor yanılmıyorsam! en azından yakı enjeksiyonlu makinalarda.
Karbüratörlülerde de işe yarar sanırım.

İnsan okudukça farklı bilgilere ulaşabiliyor :cat:
Güzel bir anlatım teşekkürler.....

Kim yazdı şimdi hatırlamıyorum ama forumda bir arkadaş eski tansiyon aletinin manometresini bağlayarak yapıyorum yazmıştı. 4 silindiri yada 2 silindiri aynı anda görmek mümkün olmaz ama sırayla aynı değere getirene kadar ayar yapılabilir.

derya_motor
16 Nisan 2008, 15:47
gerçekten öyle birşey olabilirmi.bu aletin çalışma mantığını bilsek aslında olup olmuyacağını bilirdik

oficime
16 Nisan 2008, 23:09
Selam,
yucika Hocamin anlatigi gibi, sefvaf hortumlarla kendinin bir alet yapma inkanin var! Hocamizin bmw`de isi kolay olamakta; iki silindirde u- sekline verdigimiz hoortumu atf yagiyla doldurarak hem hacim haznemiz hemde göstergemiz temiz sekilde ic ice....
Iki silindir daha bu sisteme eklemek yada ikiser ikiser ayarlamak silindirler arasinda degesizlik meydana getirmekte....
Bunun icinde ayni hazneden yagi cekmemiz dahadogrusu havuz olusturmamiz gerekir! bu yüzden dört sefvaf hortumu agzi genis bir siseye yerlestirip uclarini da karbürator memesine takmaliyiz!! Hortumlar ayni boyda 6mm ic capinda ve 1800mm uzunlugunda olmali!!! gerisi Sizin beceriniz ve pisik kurallari...

kolay gelsin

derya_motor
17 Nisan 2008, 01:08
peki endoğru hava ayarını nasıl bulacağız

Naci63
18 Nisan 2008, 21:27
Daha önce aşağıdaki linkte buna benzer birşey tartışılmıştı. Belki işinize yarar. Selamlar.

http://www.motosiklet.net/forum/teknik-bilgiler/28619-virago-535-de-karburator-denge-ayari.html

yucika
21 Nisan 2008, 11:48
Naci63 arkadaşımız ilgili topiği bularak ayrıntılı bilgilere ulaşmamızı sağlamış kendisine teşekkür ederim.
Tegin ve İhtiyar dan da özür diliyorum yukarıda bir arkadaş şöyle demiş bir arkadaşta böyle demiş diyerek birazda ilgili konuyu forumda aramaya üşendiğimden heralde kendilerinden isim vermeden bahsettiğm için.
Her ikiside bu forumda değerli bilgiler paylaşan müstesna insanlardır.
İleride de bilgileriyle bizleri aydınlatmaya devam etmelerini diliyorum.

VECTRALP
21 Nisan 2008, 12:57
Selam arkadaşım bu cihazı İstanbul'daysan Sirkeci' de motosikletciler çarşısında Arif usta var herkes bilir, ondan bulabilirsin. Birde büyük sanayi sitelerinde bulabilirsin ölçüm ekipmanları hırdavat satan kişilerden

89adiguz
14 Ekim 2009, 22:16
Sahibinden.com sitesinde 200 TL ye var

mogli
14 Ekim 2009, 22:43
Motosikletlere özel bir alet var mı bilmiyorum ama otomobillerin ekzoz larına takılıp ölçümle hava ve benzinin ideal ayarını tutturmanıza yardımcı olan aletler var. Hatta LPG taktırdığımda bu aletle ölçmüşlerdi ayarı.

_OLD_
14 Ekim 2009, 23:05
Aradığınız saatin diyeyim Tam Türkçe adı:Negatif Basınç Ölçer Manometre
Basit açıklaması:Üfleneni değil(Lastik basıncını ölçen gibi) Emilen havanın basınç kuvvetini ölçen.İstanbul Perşembe Pazarında veya benzeri yerlerde Tabelasında Pnömatik yazan mağazalarda bulabilirsiniz.Tek karbüratörlü motorda üreticinin verdiği değeri bilmek kaydıyla doğru emme ayarı yapılabilir.Yada ellenmemiş normal çalışan muadilden referans alınabilir.
2-4 silindirli motorlarda silindir sayısı kadar saat kullanarak senkron ayarı yapılır.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:05 PM ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:01 PM ----------

Motosikletlere özel bir alet var mı bilmiyorum ama otomobillerin ekzoz larına takılıp ölçümle hava ve benzinin ideal ayarını tutturmanıza yardımcı olan aletler var. Hatta LPG taktırdığımda bu aletle ölçmüşlerdi ayarı.

Tamamen başka bir cihazdan bahsediyorsunuz.Egsozdan çıkan gazın içindekileri analiz eden Emisyon ölçen cihazı kastediyorsunuz.Burada sorulan karbüratörün emdiği havayı ölçmek.

mogli
15 Ekim 2009, 21:34
Dediğiniz doğru. Benim motorum tek karbüratörlü olduğundan aletin verdiği değerleri kullanarak hava ayarı yapabiliyorum. Bunu söylemek istemiştim ama aceleden tam anlatamamışım.:queen: Eğer tek karbüratörünüz varsa emisyon ölçüm cihazının verdiği değerlere gre benzin ve hava ayarını yapabiliyorsunuz.:cat:

Ama......

Eğer 1'den fazla karbüratörünüz varsa..... O zaman sizi bir üstteki mesaja alalım. :cherry:

Mikrop
15 Ekim 2009, 22:19
http://img133.imageshack.us/img133/5669/dsc01622eo3.jpg
Yeşil hortum direkt cihaza bağlı, hemen yanındaki ise hava ayar vidası
http://img186.imageshack.us/img186/2220/dsc01623re2.jpg
Bu da ayar cihazımız.
http://img237.imageshack.us/img237/9906/dsc01624xc4.jpg
Sağ tarafın bağlantıları da tamam

Devir saatini ve cihazı gözlem altında tutarak ayar yapıyor usta
http://img516.imageshack.us/img516/2109/dsc01625gk3.jpg
Okunan vakum değerlerinin birbirine denk olması gerek, denkliği sağlayıncaya kadar ayara devam,

Biraz da avans ile oynamak gerekiyor.
http://img168.imageshack.us/img168/4391/dsc01626yt1.jpg

demirgursel
16 Ekim 2009, 03:02
güzel bilgi güncel olmalı