PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet en sonunda top oldu!!!

regresyon59
27 Mart 2008, 01:04
Motosikletimden oldukça menumdum ta düne geçen pazar gününe kadar. Ne olduysa bu pazar günü babamla tekirdağ'dan malkaraya giderken oldu (60 km). Motorsikletten acayip bir titreşim ve ses geldiğini fark ettim. Ama genel performanssında düşüş yoktu. Neyse Malkara'dan arkadaşı alıp. Gelibolu'ya geçtik. Yolda da aynı titreşim ve ses. Konforun içine ediyordu. Acayip sarsıntı,titreşim, ses. Belimi ağrıttı. Neyse dayanamadım Geliboluda bir motosiklet tamircisine getirdim. Adam baktı. tamam dedi. Motor bağlantı civatalarını sıktı. Ama yine aynı. Hiç fark yok. Ertesi gün döberken Şarköy'de bir tamirciye girdim. Oda bu sarsıntı normal dedi. Sabit akoz varmız bunlarda dedi. Başından saldı. Şarköyden Tekirdağa dönerken titreşim baiz bir şekilde devam ediyordu. En son Tekirdağın girişinde motosiklet kornası yola düştü. (Titreşimden kırıldı galiba). Bu haldeyim. Ne yapayım bilemiyorum.
Kitapçıkta eğer titreşim varsa diyor
1- Motor destek burçları aşınmış
2- Motor denge çubuğu arızalı
3-Zincir gevşek,yağsız...
4-Lasitk aşınmış olabilir diyor.

Motordan iyice soğdum. O kadar severken. Şuan 16.000 km. Motor mondial 125 agk..

06bluedragger
27 Mart 2008, 01:41
yav agk nın da pohunu çıkardınya helal olsun artıkın askere gitde motor bi rahat nefes alsın..:mrgreen::mrgreen:

viper_1
27 Mart 2008, 01:54
yav agk nın da pohunu çıkardınya helal olsun artıkın askere gitde motor bi rahat nefes alsın..:mrgreen::mrgreen:

:cherry: .

regresyon59
27 Mart 2008, 01:56

12 Nisan'da askerim kısmetse. Son turlar bunlar. Haftaya son kez bir tur yapıp kaldıracağım depoya. Ciddi bir bakım gerekiyor. Ama gider ayap bu sorun nesin nesi kafama taktım doğrusu.

06bluedragger
27 Mart 2008, 02:10
hayırlı teskereler kardeşim..:rendeer:

boşwer mondiyi takma parçaları çok ucuz az bi masrafla altından kalkarsın..:cat:

avatarını gitmeden değiştir çok pis dalacam ona göre..:P

ExTReMa
27 Mart 2008, 02:25
Arkdaşım motorun içinden yabancı sesler duyuyormusun?
Yani rolantideyken dahi daha önceden gelmeyen sesler?
Eğer sesler çoğaldıysa muhtemelen içerde rulmanlardan birisi hakkın rahmetine kavumak üzredir ki vakit geçirmeden değiştirmeni öneririm arkadaşım değiştirmedi rulman değil motor öldü :)
Eğer motorun calışması normal ise motor kulaklarına bak gözle görülmeyen çatlak kırık v.s. olabilir

regresyon59
27 Mart 2008, 14:10
Sabahleyin motoru çalıştırdığımda motosikletin orta altında bulunan salıncak mekanizmasının civatasının marşa bastığımda kendi kendine tur attığını fark ettim. Ve civatayı elimle yokladığımda çok gevşek olduğunu fark ettim. Hemen sıktım. Şu an eskisi gibi. Titreşim normala döndü. Allah koruyormuş demek bizi. Servise götürdüm oda fark etmedi. Ne aptal adammış. Öbür tarafa gidecekmişis demek civata açılsa. Çünkü 100-110 arası gittim o halde tam 550 km .Tura çıkmıştık arkadaşla. Tekirdağ-Şarköy-Sazlıdere-Evreşe-Gelibolu-Bolayır-Eceabat-Çanakkale Keşan-Malkara-Tekirdağ.

redrose
27 Mart 2008, 14:49
Geçmiş olsun, hakkını yeme motor iyimiş kim nederse desin seni yolda bırakmamış..

rsc86
27 Mart 2008, 22:05
geçmiş olsun yolda kalmadığına şükret

asfalt meleği
27 Mart 2008, 22:17
16000 az mı? bence o alet fazlasıyla seni üstünde taşımış..

Fatih
27 Mart 2008, 22:25
Tekirdağın girişinde motosiklet kornası yola düştü.
:queen::queen::queen::queen:

geçmiş olsun diyelim
bu motorların haftada bir civatalarını sıkmak lazım demekki :)

06bluedragger
28 Mart 2008, 17:39
bence agk mondialın en sağlam motoru..

çünkü diğer modellerden daha az sorun çıkartıyo..

motor saplamalarından biri kopmuş yada gevşemiştir..

o takurtukur ses krank bilyasından olabilir motorun kaç model ve kaç km de..

cumoni
28 Mart 2008, 18:02
Anlamıyorum... Neyin ustasıdırlar bunlar yahu?

Ustaya gidiyorsun; motorumda daha önce bulunmayan anormal bir vibrasyon ortaya çıktı diyorsun...

Usta, motosiklete bakıyor ve gözüne çarpan civataları ulu orta sıkıyor. Ama salıncak milinin somununu kontrol etmek aklına bile gelmiyor!

Şimdi bu adamlar usta ise ben de 14-15 İngiliz Anahtarım anasını satiim...

ferhat1972
28 Mart 2008, 18:45
Ben Mondial Tamircisine Götürdüm Bi Kaynak Işi Vardı Usta Diye çağırılan Ak Sakallı Bi Adam Akü Kutup Başlarını Sökmeden Kaynak Yapmaya çalışırken Bobinleri Yaktı Bobinin Fiyatı 60 Ytl Yenisini Takmak Zorunda Kaldı Tabi Kendi Cebinden

srhtsglm
28 Mart 2008, 19:09
geçmiş olsun.
memlekette sanatkar adam kalmamış.böyle büyük bir piyasada
nasıl iyi usta yetişmez anlamıyorum anlamayacağımda.usta denecek
adam sayısı 2 elin parmaklarını geçmez.!