PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaskım düştü bir şey olmuşmudur???

Sayfa : [1] 2

novaJRdeli
11 Mart 2008, 14:19
Merhabalar;

talihsiz olay şu şekilde gerçeklşti: Motorun yolda bir anda gaz kesmeye başladı garip bir şey oldu bende saga çektim motoru ayağına aldım.neyse kaskı selenin üstüne koydum bir anda elim kaska çarptı selenin üstünden yola düştü 2-3 metre yuvarlandı korkuluğun oraya dogru.kaskta kırılma, çizik yok.(zeusun 200 ytl lik modellerinden yani öyle 400-500 euroluk kasklardan değil kalite olarak).benim aklıma takılan soru daha öncede burda okuduğuma göre kask bir kullanımlıktır.bir kere düşünce işlevini yerine getirir tarzı mesajlar vardı.aklıma "acaba" geldi? bu mesajlara bir arkadaş ta abartmayalım kaska kondom muhamelesi yapmayalım demişti :) bir soruyum dedim.
herkeze kazasız&sorunusz günler...

tubis
11 Mart 2008, 14:21
Valla benim ki de düştü bi çok kez.. :mrgreen: Param olsa zaten değişcem de.. :mrgreen:

Ama yuvarlanmadı hiç... Yanlışlıkla düşürdüm elimden..

alico96
11 Mart 2008, 14:36
Merhabalar;

talihsiz olay şu şekilde gerçeklşti: Motorun yolda bir anda gaz kesmeye başladı garip bir şey oldu bende saga çektim motoru ayağına aldım.neyse kaskı selenin üstüne koydum bir anda elim kaska çarptı selenin üstünden yola düştü 2-3 metre yuvarlandı korkuluğun oraya dogru.kaskta kırılma, çizik yok.(zeusun 200 ytl lik modellerinden yani öyle 400-500 euroluk kasklardan değil kalite olarak).benim aklıma takılan soru daha öncede burda okuduğuma göre kask bir kullanımlıktır.bir kere düşünce işlevini yerine getirir tarzı mesajlar vardı.aklıma "acaba" geldi? bu mesajlara bir arkadaş ta abartmayalım kaska kondom muhamelesi yapmayalım demişti :) bir soruyum dedim.

kafana düşmedikten sonra hiçbirşey olmaz.

casper_07
11 Mart 2008, 14:50
15- 20 ytl lik çinli kasklardan değilse boşwer kardeş sorun olmaz..:cat:

Mert
11 Mart 2008, 14:55
hiç bişi olmaz fırat bu abi :P:P

COMPACT5555
11 Mart 2008, 15:11
benim kaskım olmadığı için bir şey diyemiyorum. malum mobilet max hız:40-50km/s

navigator55
11 Mart 2008, 15:12
Gözle görülecek kadar oluşan bir çatlak veya derin çizik yoksa herhalde fazlaca
bir hasar almamıştır,bende defalarca düşürmüştüm ama düşüş pozisyonu,vurdu
ğu zeminin vasfı ve vuruş noktası bu gibi olaylarda çok etkendir.
Arkadaşımızın biri omzuna astığı bez çantasıyla motorunu almaya servise giderken bel hizasından SCHUBERT kaskını düşürünce 3-4 cm lik kocaman bir çatlak oluvermiş ve herkes hayretler içinde kalmıştık,yani hiç belli olmuyor eğer
şansın varsa sağlamdır.

ennginn
11 Mart 2008, 15:20
kasklar düştüğü zaman darbe emici özellikleri vardır. Bunun sayesinde kafamızı en az zararla kurtarırız. Eğerki aldığı darbe içeride darbe emici bölüme zarar verdi ise bundan sonra oluşacak kazada bu özellğini yitirdiği için gerektiği şekilde koruyamayacaktır.

Eğer imkanların müsait ise değiştirmekte ve risk almamakta fayda vardır.

longinus
11 Mart 2008, 15:21
normalde "1 mt den sert bir zemine düştüğünde özelliğini yitirir" deniyor..
ama çizik ve çatlak yoksa..sorun da yoktur..
ben olsam değiştirmezdim..

sen sele yerine bundan sonra kaskını yere koyarsan düşmesi gibi bir olasılığı 0' a indirmiş olursun..ben öyle yapıyorum..daha hiç düşmedi..

tubis
11 Mart 2008, 15:25

20 ylede düşsen asfalt aynı asfalt 120 ylede. 50 le giderken arkandan bi kamyon uçurursa seni o zaman bunları okuyup arkandan üzülmeyiz inşallah...

derin_07
11 Mart 2008, 15:54
gitti kesin at o kaskı :P

yucika
11 Mart 2008, 16:00
Yok ya bişey olmaz arkadaşım amma pimpirikli adamlarsınız.
Gözle görülür bir çatlak kırılma eğilme yoksa kullanmaya devam edebilirisin.
1m. yükseklikten yere düşünce kullanılmaz hale gelecek kask 50 km saat hızla düşen adamı nasıl koruyacak o zaman.

longinus
11 Mart 2008, 16:15
1m. yükseklikten yere düşünce kullanılmaz hale gelecek kask 50 km saat hızla düşen adamı nasıl koruyacak o zaman.

sen asker miğferi ile karıştırıosun..
motor kaskı ilk darbeyi emiyor ve o bölge özelliğini yitiriyor
çünkü önemli olan kaskın zarar görmemesi değil, kafanın zarar görmemesi..

..aynı noktaya 2. kere gelirse de direk kafaya alıyosun darbeyi..

ama arkadaşın kaskında bişey yok gibi..

derin_07
11 Mart 2008, 16:19
çünkü önemli olan kaskın zarar görmesi değil, kafanın zarar görmemesi..

o zaman baskanım kask denen olay bebek bezı gibi bişi..emiyo emiyo şişiyo sonna su koyverıyo:queen:

kalidor
11 Mart 2008, 16:22
bir daha takılmaz o... ucuz bir fiyata bana sat onu:P

derin_07
11 Mart 2008, 16:27
Yok ya bişey olmaz arkadaşım amma pimpirikli adamlarsınız.
Gözle görülür bir çatlak kırılma eğilme yoksa kullanmaya devam edebilirisin.

tabıkı pımpırıklı olucaz abı can bu:cat:
cehaletimi madur gör kırık ve çatlak kaskı gördümde eğik nasıl oluyo?

longinus
11 Mart 2008, 16:28
o zaman baskanım kask denen olay bebek bezı gibi bişi..emiyo emiyo şişiyo sonna su koyverıyo:queen:

sanırım öyle bişi kardeş...
beklenmedik tepkiler verebiliyo zaman zaman..
o şekilde bakmamıştım hiç kask mevzusuna..:queen:

novaJRdeli
11 Mart 2008, 17:48
cevaplarınız için teşekkür ederim herkeze.sonuç olarak; eskisi kadar bütünleşip güvenemiyecem ama gönül rahatlığıyla kullanmaya devam edicem :)

celıl ybr
11 Mart 2008, 18:36
darbe emme dagıtma ozellıgı azalmıstır kaza anında ilk aldıgın gıbı korumaz :)

ByPaTr10
11 Mart 2008, 18:55
cevaplarınız için teşekkür ederim herkeze.sonuç olarak; eskisi kadar bütünleşip güvenemiyecem ama gönül rahatlığıyla kullanmaya devam edicem :)

sen bılırsın ama bıdaha duserme bence kaskını:P

alp_tunay
11 Mart 2008, 18:56
Amma sallama cevaplar var... Herkes mühendis olmuş....

Hiç bişey olmaz ne olacak ki..... Kırığı çiziği yoksa dahası ne?...

daha motoru ve kaskı olmayanlar bile yorum yazmış...Yapıcı aydınlatıcı olmak yerine kafa bulandırmaktan öte birşey yapmıyorsunuz....:pr:

iptaluyelik02
11 Mart 2008, 18:57
içinde kafan olmadıktan sonra o kadar mesafeden düşmesinin zararı olmaz:)

VaScO1925
11 Mart 2008, 19:03
valla kaskın sana darılmış olabilir.. bu gunlerde daha yakın daha içtenlikle özenli bak derim kaskına sonra maazallah kendılıgınden fırlamasın :queen:

bişi olmaz bişi olmaz çatlak matlak yoksa hiç bişi olmaz :cat:

COMPACT5555
11 Mart 2008, 19:13
tubis haklısın ama bizim arkadaşlar mobilette kask falan deyip güldüler bende motosiklet kıyafeti ve kask almaktan vazgeçtim inşallah yeni motoruma tam tekmil oturacağım:cat: uyardığın için sağolda uyarının sonunu kötü bitirmişsin be abi:pale:

airman
11 Mart 2008, 19:44
kaskın içinde kafan yoksa dert degil bir şey olmaz.

pre_lude
11 Mart 2008, 19:47
cizilmiş olabilir kask iyi bak bence :D

hoxy
11 Mart 2008, 19:47
kasklar düştüğü zaman darbe emici özellikleri vardır. Bunun sayesinde kafamızı en az zararla kurtarırız. Eğerki aldığı darbe içeride darbe emici bölüme zarar verdi ise bundan sonra oluşacak kazada bu özellğini yitirdiği için gerektiği şekilde koruyamayacaktır.

Eğer imkanların müsait ise değiştirmekte ve risk almamakta fayda vardır.

Kesinlikle çok güzel bir açıklama. :cat:

Kasklar düştüklerinde görünen veya görünmeyen çatlaklara yol açabilirler ve gizli bir tehditdir bizler için. Biçoğumuz bu konu üzerinde gerçekçi durmayız ama maalesef kaza sırasında kaskın karpuz gibi ayrıldığı olabiliyor bu sebepten dolayı.
Kasklarımızı bu tür durumlarda bizleri koruması için takıyoruz .
Sanırım o yüzden daha dikkatli olmalıyız kasklarımızı koruyalımki kafamızı korusun...

Lebowski
11 Mart 2008, 20:08
1 metre yükseklikten yere düştügünde kask işlevini kaybedecekse niye takıyoruz ki kaskı

alp_tunay
11 Mart 2008, 21:01
tubis haklısın ama bizim arkadaşlar mobilette kask falan deyip güldüler bende motosiklet kıyafeti ve kask almaktan vazgeçtim inşallah yeni motoruma tam tekmil oturacağım:cat: uyardığın için sağolda uyarının sonunu kötü bitirmişsin be abi:pale:

Abi değil...Abla abla..... :cat::cat::cat:

Kesinlikle çok güzel bir açıklama. :cat:

Kasklar düştüklerinde görünen veya görünmeyen çatlaklara yol açabilirler ve gizli bir tehditdir bizler için. Biçoğumuz bu konu üzerinde gerçekçi durmayız ama maalesef kaza sırasında kaskın karpuz gibi ayrıldığı olabiliyor bu sebepten dolayı.
Kasklarımızı bu tür durumlarda bizleri koruması için takıyoruz .
Sanırım o yüzden daha dikkatli olmalıyız kasklarımızı koruyalımki kafamızı korusun...

Gerçekten güzel açıklama... Ama sadece açıklama....

Hiç bir kask neden yapılır nasıl korur kafamızı diyipte eski bir kaskı ortadan ikiye yarıp ta incelediniz mi?....

Darbe emici bir yaratık yok içinde... Veya yumuşatıcı yumoş denen ayıcık ta yok....

Darbe emme diye bişey de yok...Ama darbeyi en aza indirmeye yarayan bildiğimiz köpük diğer adıyla strafor veya ona yakın malzeme var... Bunlar öyle 1-2 darbeyle aşınmaz eskimez...

Dışında herhengi bir kırık çatlak olup olmadığını güzelce kontrol ettikten sonra güvenle kullanabilirsiniz.... İçindeki maddeye birşey olmaz merak etmeyin... :cat::cat:

departed
11 Mart 2008, 21:10
:queen::queen::queen::queen::queen:

Merhabalar;

temel fırası gibi valla:queen::queen::queen:

Alisan
11 Mart 2008, 21:43
Arkadaşlar çok saçma diil mi? Sen tut 200 - 300 dolar para ver elinden düşür çatlasın at çöpe... Varmı böyle bişey. Adı üstünde kask sağlam bişey olması gerekmiyor mu?
Sanki bizi kazıklıyorlar gibi geliyor bana:pr:

limp65
11 Mart 2008, 21:49
şimdi ben kendi bildiğimi söyliyim polemiğe girmiyim:) kask cama benzer ve çizildiği yerden kırılması çok daha kolaylaşır yani düşürmeyin çizilmesine izin vermeyin:cherry:

Sinan Er
11 Mart 2008, 21:56
E yuh yani

Daha kask kendini bi düşmeden koruyamıyor beni mi koruyacak

Sallamayın yaw kask dediğin sapasağlam olur Öyle düşmelerden hava şartlarından yağmurdan sudan bilmemneden hiçmi hiç etkilenmez.

Eğerki etkileniyor ve sen kafanı nasıl bir kaskın içine koyacağını bilemiyorsan o halde derhal motora binmeyi bırak hayatını kurtar.

Saygılar...

gokhan150zat
11 Mart 2008, 22:49
peki şimdi benim farklı bi sorum olucak... yolda giderken bi kaza yaptık varsayalım madem bu kask 1 kullanımlık biz bize carpan kişiden kask paramızı nasıl alıcaz yada diğer bir yolla polisler oluşan hasarlar bölümüne ne yazacak??? yani kaza yaptıgımızda kaskımızı eldivenimizi montumuzu hasar görmüşse nasıl ücretlendirilecek..madem kask mecburu olarak trafik kurallarında,nasılki arabanın farı açık olmadan yolda seyir etmesi yasaksa bunuda sigorta şirketleri karşılıyorsa bizim giyim ve kuşamımızıda karsılamalılar düşüncesindeyim benim bu konuda bilgim yok belkide karsılanıyodur ama yinede sorma hissi geldi içimden

celebi
11 Mart 2008, 23:30
peki şimdi benim farklı bi sorum olucak... yolda giderken bi kaza yaptık varsayalım madem bu kask 1 kullanımlık biz bize carpan kişiden kask paramızı nasıl alıcaz yada diğer bir yolla polisler oluşan hasarlar bölümüne ne yazacak??? yani kaza yaptıgımızda kaskımızı eldivenimizi montumuzu hasar görmüşse nasıl ücretlendirilecek..madem kask mecburu olarak trafik kurallarında,nasılki arabanın farı açık olmadan yolda seyir etmesi yasaksa bunuda sigorta şirketleri karşılıyorsa bizim giyim ve kuşamımızıda karsılamalılar düşüncesindeyim benim bu konuda bilgim yok belkide karsılanıyodur ama yinede sorma hissi geldi içimden

mantık cok hosuma gitti :)

novaJRdeli
11 Mart 2008, 23:32
gokhan; kaskın zararınıda rapora bildirirsen alabiliyorsun diye okumuştum yine forumda ama doğrumu bilmiyorum.
--------------------------------------------------------------
herşey motorun arızası yüzünden oldu.onamı üzülüyüm kaskamı bilemedim.
hazır başlık açmışken onuda yazıyım aslında
motor mondial 150 zat.sorun şu; farları açınca akü 10 sn sonra bitiyor gibi.güç filan gelmiyor ama farları kapıyınca 10 sn bekliyorum akü tekrar kendini sarj ediyor ışıkları açmıyınca normal çalışıyor.acaba bağlantılarda mı bir çıkma,kopma oldu hani farları açınca kısa devre oluyor akü gücü kesiyor gibi?

murti06
11 Mart 2008, 23:41

aynı noktaya darbe alırsa ne demek kaskın yuvarlak olması darbeyi eşit şekilde dağıtır. bir bira şişesiyle dikkatli vurduğunuz zaman çivi çakabilirsiniz aynı noktadan defalarca vursanız bile kırılmaz. Bilmeden amma saçma yanıtlar veriyorsunuz iyi onca para ver bir defa düştü diye kaskı at olacak işmi bu :farao:

alp_tunay
11 Mart 2008, 23:49
aynı noktaya darbe alırsa ne demek kaskın yuvarlak olması darbeyi eşit şekilde dağıtır. bir bira şişesiyle dikkatli vurduğunuz zaman çivi çakabilirsiniz aynı noktadan defalarca vursanız bile kırılmaz. Bilmeden amma saçma yanıtlar veriyorsunuz iyi onca para ver bir defa düştü diye kaskı at olacak işmi bu :farao:

Sen dahamı iyi biliyorsun hocam onlardan..... :P:P:P At diyorlarda kendileri atıyormu çok merak ediyorum.... :queen::queen::queen:

Terrorizer
11 Mart 2008, 23:51
uf olmuştur.. öp de geçsin =)

Şaka bir yana buna en iyi düşüşe tanık olan karar verebilir. Ama elden düşme ile falan birşey olacağını şahsen düşünmüyorum

pre_lude
12 Mart 2008, 00:24
ben kalıp hazırlatıyorum malzeme müh arkadsım var celik dökcez icinide pamuk doldurcaz kendine güvenen arkadaslar kırmaya calısabilir :D
olmazsa kendi okudgm meslekle ilgili betondan yapıcam bakalım kısmet =)))

murti06
12 Mart 2008, 00:25
Sen dahamı iyi biliyorsun hocam onlardan..... :P:P:P At diyorlarda kendileri atıyormu çok merak ediyorum.... :queen::queen::queen:
daha iyi bilseydim detaylı açıklamalarını ve şemalarını buraya koyardım. Bir program seyretmiştim, orda tüm detaylarıyla yuvarlak cisimlerin darbeyi nasıl yaydığı felan gösteriyordu. Bu ve buna benzer başlıklarda bilen bilmeyen herkes yazıyor ve yanlış bilgilendirmede oluyor çoğunlukta. Arkadaştan alıntı yapmam rastgele buna benzer cavap veren sadece o arkadaş değildi :wiinkk:

yucika
12 Mart 2008, 11:50

Yok karıştırmıyorum merak etme. Askerliğimi de 16 ay yedek subay olarak yaptım.
Miğferlerin teknik özelliklerinden bahsetmek gerekirse:
Amerikan miğferi dik gelen 7.62mm tüfek mermisini 850m mesafede durdurabilir.
Alman miğferi aynı mermiyı 640m. mesafede durdurabilir. Yani alman miğferi daha sağlamdır.
Motosiklet kaskına gelince 3 katmanadan oluşur.
1-En dışta sert kabuk kısmı bulunur. Bu kısım kaska şeklini verir ve sert cisimlerin oluşturacağı darbelerden korur.
2-Altta bulunan kısım darbe emici polistirenden yapılmış kısımdır (bildiğiniz ambalaj köpüğü) Bu kısım 3 santimetre kalınlığında olup kafaya gelen darbelerin yumuşatılmasına yaramaktadır.
3-En içte ki kısım içliktir. Buda ince bir süngerin üstüne kumaş kaplanarak yapılmış kafamıza değecek kısmıdır. Hem güzel görünmesi için hemde köpüğün zarar görmesini önlemek için yapılmıştır.
Şimdi kaskınızı düşürdüğünüzde içinde kafanız olmadığına göre darbe emici köpüğün herhangi bir yerinin ezilmesi yada bir kuvvete maruz kalıp deforme olması mümkün değildir.
En dıştaki kabuk kısmı ise karbon-fiber ve reçine karışımından yapımaktadır. Yani fiberglasın karbon takviyelisidir. Şimdi karbon lifleri çok hafif çok sağlam ve bir o kadarda serttir. Yani esnek değillerdir bir darbeyi ya alırlar yada kırılırlar.
Bizde arkadaşa eğer kaskında gözle görülür bir kırık çatlak yoksa kullanabileceğini söyledik. Eğer çatlak olsa görülmemesi mümkün değil çünkü lifler birbirinden ayrılıyor ve mutlaka boyayı patlatıyor.

derin_07
12 Mart 2008, 12:05

abi bira şişesi mi takalım şimdi kafamıza :queen:diyosuki dikkatli vurursan çivi bile çakarsın ama dikkatsiz bi şekilde düşerse kırılır:)arkadaş kaskını dikkatli düşürdüyse soron yok kafasıyla çivi çaksın ama dikkatsiz düşürdüyse:silent:
kimsenin yorumununa aşırı tepki vermeye gerek yok herkesin ne bildiği ortada..

longinus
12 Mart 2008, 12:30

...bunlar şahsi fikirlerim değil..makalelerden okuduklarımı arkadaşla paylaştım..tabii ki kaskının zarar görüp görmediğini bilemem..ama sen de bilemezsin..kimse de bilemez..kendisi iyice inceleyip bakmalı..çatlağı kırığı varmı diye..

yeni nesil kasklar daha iyi korur çünkü darbeyi emerler..bunu yapabilmek için de kendileri deforme olurlar..çarpmanın enerjisi kaskın gövdesinde emilmiş olur..
yeni nesil otoların çarpışma testlerini youtube dan izlersen nasıl dağıldıklarını görürsün..bu aynen öyle bişi...ve yeni nesil araçlar bu şekilde eskilerden daha güvenlidir..

tak kafana bişey olmaz diyerek bu vebalin altına girmemekte fayda var bence..

derin_07
12 Mart 2008, 12:36
yucika naptın sen abı yaaaa konuyu dırek polemık konusuna cevırıyosun?
biri bira şişesi der biri miğerin özelliklerini anlatır abowwwwww
madem bu kadar bılgın var kaskın eğilebilme ihtimalini nerden çıkardın?sert madde eğilirmi kendin demişşin.....

murti06
12 Mart 2008, 12:58
abi bira şişesi mi takalım şimdi kafamıza :queen:diyosuki dikkatli vurursan çivi bile çakarsın ama dikkatsiz bi şekilde düşerse kırılır:)arkadaş kaskını dikkatli düşürdüyse soron yok kafasıyla çivi çaksın ama dikkatsiz düşürdüyse:silent:
kimsenin yorumununa aşırı tepki vermeye gerek yok herkesin ne bildiği ortada..
kafana bira şise mi tak dedik. Bu sadece bir örnekti. Yuvarlak cisimlerin darbeyi yaydığı anlamıda. Aynı çiviyi şişenin içine atıp salladığın zamanda şie çok kolay kırılabiliyor. çünki iç kısmı iç bükey

derin_07
12 Mart 2008, 13:01
kafana bira şise mi tak dedik. Bu sadece bir örnekti. Yuvarlak cisimlerin darbeyi yaydığı anlamıda. Aynı çiviyi şişenin içine atıp salladığın zamanda şie çok kolay kırılabiliyor. çünki iç kısmı iç bükey

ama sen dememişsin ki bira şişesinin neresiyle çakıcamızı:P
darbeyi yayıyo madem neden tek noktadan kırılma örnekleri görüyüruz?

yucika
12 Mart 2008, 13:05
yucika naptın sen abı yaaaa konuyu dırek polemık konusuna cevırıyosun?
biri bira şişesi der biri miğerin özelliklerini anlatır abowwwwww
madem bu kadar bılgın var kaskın eğilebilme ihtimalini nerden çıkardın?sert madde eğilirmi kendin demişşin.....
Az miktarda da olsa dış kabuğu çelik yada alüminyum gibi metalden olan kasklar da var. Bazı kasklarında çene kısımlarında metal takviyesi oluyor orda da eğilme kasma olabilir.
Polemiğe de yol açmak istemem. Miğferle karıştırıyosun deyince dayanamadım. Hiç mi miğfer takmadık canım :)
Zamanında çelik kabuklu üzeri deri kaplı polis kaskı almak istemiştim ama çok pahalıydı alamamıştım. Biraz ağır oluyo ama çok güzel bir kasktı.

murti06
12 Mart 2008, 13:07
ama sen dememişsin ki bira şişesinin neresiyle çakıcamızı:P
darbeyi yayıyo madem neden tek noktadan kırılma örnekleri görüyüruz?
O kadar bilimsel olabilseydim profösör olurdum :wiinkk:

derin_07
12 Mart 2008, 13:18
yucika kardesım miğfer bizde taktık.senın yaptıgın kadar askerlık bızde yaptık :P
hatta daha fazlasını....ama artık senın bahsettıgın kasklardan kalmadı saglam dayanıklı olarak gozuksede darbeyı bı noktadan emmedıgı ıcın ıcındekıne yanı kafaya kafamıza :P zarar verıyo....

murti kardeşim sende hiç mi bira içmedin yawww... kaç kere şişenin kıcı cıktı elımde :D neyse artık kutu takılalım :P