PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : sizin gözünüzde tamirciler

kont88
05 Mart 2008, 23:29
arkadaşlar ben merak ediyorum motosikletini servise götüren herkes içinde acaba kandırılırmıyım korkusuylamı gidiyor
veya motosikletinizin kapalı bir bölümde yapılmasından rahatsız oluyormusunuz.Şimdiye kadar kaç usta değiştirdiniz nedenleri
neydi ve ya bunları şıklayım en iyisi.

3-ilk gittiğiniz yerin mekanınamı baktınız yoksa ustanın şeklinemi veya birimi tavsiye etti
4-çin malı servisliği yapan bir ustaya marka motosikletlerinizi götürürmüsünüz.
5-ustanın yaptığı yerden 1 hafta içinde motosikletiniz aynı arzayı verdimi.verdiyse tekrar gittiğinizde sizden para aldımı
6-hiç alakasız parçaları değiştiren oldumu.
7-ben şu an gittiğim ustayı hayatta bırakmam diyeniniz varmı nedeni nedir.
8-gittiğiniz yerde sizin için en önemli şey nedir?

buradan isim vermeden servisler hakkındaki yorumlarınızı yaparsanız herkes hatalarını anlamış olur diye düşünüyorum

efendy_iso
05 Mart 2008, 23:33
Ben adanadaki tüm servisleri tek tek deniyorum ,bi yaptırdığım yerde bi daha yaptırmıyorum,taki tüm servisleri deniyene kadar,ama en gıcık aldığım şey,ustaların artist umursamaz tavırları,yok yani müşteri benmiyim onlarmı anlamıyorum

ozan150zc
05 Mart 2008, 23:36
bugun git yarın gel motorun hazır lafını duymaktan nefret ediyorum:)

playboy_77
05 Mart 2008, 23:37
ben tavsiyelerle gittim.indirim yada güzellik yapıyor..sonrada versem olur diyor.hakkını yememek lasım ama işini biraz gevşek tutuyo.tek sıkıntım o :(

kont88
05 Mart 2008, 23:40
efendy_iso
haklısın bu gerçekten çok söylenen birşey fakat birde şunu kabullenmek lazım motorcuların büyük çoğunluğu çılgındır ve büyük bir bölümüde dengesizdir gerçekten ben motosiklete binenlerde diğer insanlara göre bir dengesizlik görebiliyorum hepsinde var az ve ya çok durum böyle olunca karşına nasıl biri çıkacağıda belli olmuyo birisi geliyo
usta bende jawa var
tabi der demez yok kardeş jawa yapmıyorum diyorsun (miladı dolmuş biryerini yapsan diğer yeri dağılıyo sonra ustaya suç atılıyo)
o zaman ben sadece soru soracam diyo evet diyorum
180-200 le otobanda giderken motor gaz kesiyo diyo nedersin şimdi sen bu adama gelde uğraş
o yüzden bazıları daha içeri girerken kendini belli ediyo bazılarınıda yanlış canlandırıyosun kafanda ve stres başlıyo böyleleride var tabi başka yokmu buyurun arkadaşlar

HULK
06 Mart 2008, 00:14
Arkadaşlar ben ilk günden beri motorumu aldığım bayiinin tavsiye ettiği servise gidiyorum ve çok memnunum. Şu ana kadar arıza anlamında hiç bir zaman gitmedim. Rutin bakımlar için servis km aralarında gidiyorum ve motoru bırakıp, sağa sola gezmeye çıkıyorum asla başında beklemedim. Karşılıklı güvene dayalı bir ilişkimiz var. Temennim bütün motorcu arkadaşların aynı paylaşımlar içinde güvenecekleri servisi ve ustalarını bulması... Herkese sevgiler...

kont88
06 Mart 2008, 00:26
bugun git yarın gel motorun hazır lafını duymaktan nefret ediyorum
evt öylelerde var ama bazılarıda zevkinemidir nedir motoru indirsen usata acil işim var hemen gidecem diyo her seferinde aynı şey.

spawnem
06 Mart 2008, 00:30
walla benim ustam bile yok:) buradaki honda servisine gideceksen ilk bastan telefon ediyosun sana 2 hafta sonrasına yer ayırıyor bizimkisi rezarvazyonlu motoru bırakıyosun 2-3 saat sonra sıra gelirse alıyosun ustayı mustayı gormuyosun.:) bana dertlerimi paylasabileceğim bi usta lazım:)

CİHAN
06 Mart 2008, 00:51
önceden gidiyordum motosikletim gözümün önünde tamir oluyordu,
eskiden de gidiyordum hondayı ilk aldıgım zamanlarda,
şimdi gitmiyorum ne begendigimden nede işini iyi yaptıgından,
ben kendi motosikletimi kendim tamir ediyorum,
kendim bozuyorum,
kendim garanti veriyorum yani herşey benim elimde, motosiklette benim servise benim.

walla benim ustam bile yok:) buradaki honda servisine gideceksen ilk bastan telefon ediyosun sana 2 hafta sonrasına yer ayırıyor bizimkisi rezarvazyonlu motoru bırakıyosun 2-3 saat sonra sıra gelirse alıyosun ustayı mustayı gormuyosun.:) bana dertlerimi paylasabileceğim bi usta lazım:)

hele bide motosikleti o bayiden almamışsan 1 aya kadar erteliyor
benim başıma geldi servise gittim başka servise adam bana 45 gün sonraya gün verdi bende hadi bana eyvallah dedim daha ugramadım otosever e

pitbull222
06 Mart 2008, 00:57
ahaha en iyisi seninkiymiş be isim verseler ne olurki ? faydalanırız hiç yokdan mesela ankarada iyi bi usta varmı bildiginiz ?

cbf 150
06 Mart 2008, 01:06
bence hepsi üç kağıtçı ustanın o anki morali nasılsa öyle davranıyor çok iyi dediğin adam 2 ay sonra deli gibi davranıyo

pitbull222
06 Mart 2008, 01:13
Öüşteri ve usta bağını iyi tutmak lazım , çok haşır neşir olunca olaylar karışıyor.Herzaman tek üslupla takılmak lazım.

Eğer işinin yapılmasını istiyorsan.

crxforever
06 Mart 2008, 01:25
benim konyadaki ustamla aram çok iyiydi.topladığı motor da kolay kolay arıza vermezdi. istanbulda mobiletten anlayan usta bulamadım ama anlasa bile çok uğraştıracak bir sıkıntı olunca

"böyle bin boşver ne gereği var üç kuruşluk motora "tipi muhabbetler duyuyorum hoşuma gitmiyor.:pr:

en iyisi anlayıp kendimiz yapmak ucuz motorlarda.

06bluedragger
06 Mart 2008, 01:31
ben de servislerden şikayetçiyim adamlar hussarı sadece krank değişimine 200 ytl istiyolar bende 100 ytl ye motoru kendim sıfırladım üstelik 150cc oldu
yarın ilk marşını yapcaz bakalım hayırlısı artıkın servisler avcunu yalasın müşteriyi kapmak için havada kaç takla atarlar bilemem..

müşteriyi kazıklamak müşteriyi kaybetmektir ben kendi arkadaşımın tamirhanesine gitmiyorum kaldıki başka ustalara gitcem..

THE_LANCET
06 Mart 2008, 01:49
Amcam motosiklet tamircisi. Aynı zamanda hızar motorları pancar motorları çim biçme motorları vb. Motosikletlerin elektrik tesisatındanda iyi anlıyor. Ben genelde kendisine danışıp yapmam gerekenleri öğreniyorum. Yapabilirsem ne ala yapamazsam kendisine devrediyorum. Tanıdık olunca biraz geç bakıyor ama sağlam yapıyor. Şimdiye kadar yaptığı bir yerden bir daha arıza verdiğini görmedim. Sadece benim motorumda değil, müşterisinin motorundada aynı. Eğer yaptığı yerden arıza verirse tekrar para talep etmez. Belirli motorlara bakmıyor. Bir motorumun arızası olmuştu, yanına götürdüğümde ben bakmam buna dedi. :) Sorununu çözemedim bende mecbur güvene bileceğim başka bir ustanın yanına gittim. Kısaca ben ustamdan memnunum. :) Ayrıca motoru ustaya götürmekten yanayım. İster çin malına baksın ister japon. İşinin ehli ise sorun olacağını sanmıyom.

demirgursel
06 Mart 2008, 01:57
ben de servislerden şikayetçiyim adamlar hussarı sadece krank değişimine 200 ytl istiyolar bende 100 ytl ye motoru kendim sıfırladım üstelik 150cc oldu
yarın ilk marşını yapcaz bakalım hayırlısı artıkın servisler avcunu yalasın müşteriyi kapmak için havada kaç takla atarlar bilemem..

müşteriyi kazıklamak müşteriyi kaybetmektir ben kendi arkadaşımın tamirhanesine gitmiyorum kaldıki başka ustalara gitcem..

hadi hayırlı olsun sevindim yapmana:)

GKN
06 Mart 2008, 02:03
servise giderim, kendi işimi kendim yaparım
ustaya soru sorarım, cvpp vermeyiince fırça atarım
anahtarları kapbedince o fırça atar
6 dan soora soğuk saati gelir
öle geçinir gideriz:cherry:

kendi işini kendin yap demişler:)

asm
06 Mart 2008, 02:05
Bir ustaya giderken bir tanıdık aracılığı ile gitmeye çalışıyorum. (soruşturarak)

Tanımadığım bir yere gidersem kendimi pek rahat hissetmiyorum açıkçası

Yeri geldi param çıkışmadı. Ustam "sonra verirsin, mühim değil" dedi

Yeri geldi gene param çıkışmadı bu sefer başka birine ben "sonra veririm" dedim ve sürekli gittiğim bir yerden " ben paramı bilirim,kusura bakma nereden bulursan bul getir" gibi öküzce bir laf işittim. (bu para çıkışmama olayı sanayide bir işiniz olduğunda cebinizdekinin yeteceği sanıpta yetmediği anlarda olur. Ama siz siz olun aklınızdaki rakamdan daha fazlasını düşünerek hazırlıklı gidin. )

2 sitede yöneticiyim ve ben bu öküz heriften bu tavrı görmese idim yöneticisi olduğum sitede bana "rot-balans işi yapan nere var" diyenlere bu adamı gösterecektim.

Oysaki hiç tanımadığım bir yerde benim arabamın aküsünün artık bitik duruma geldiğini ve değiştirmenin isabetli olacağını söyleyerek aracımın aküsünü(o anda o aküyü alacak param olmamasına rağmen) değiştirmiştir ve ben çoğu arkadaşımı o ustama yönlendiririm.

"Herşey para demek değil" kavramını iyi idrak etmiş kişilere gitmek lazım.

Not: Yahu bu para çıkışma işine bakıpta " birader sende hiç mi para almazsın yanına" demeyin. Benim sanayi işlerim kadınların alışveriş işleri gibidir. Gördüğünü alır hesabı. Sanayiye "birşey danışmaya gidiyorum" diye çıkarım.Sonra kesin para sıkışır bir yerlere. :)

muratgergerli
06 Mart 2008, 04:47
Şimdikileri; usta tabir edilen bisiklet tamircileri diye düşünüyorum...http://www.motosikletclub.com/forum/images/smilies/motorbike.gif

Asıl usta nasıl olunur? diyorsanız ise...Yarın bir başlık açacam..

Bakın motosiklet ustası nasıl olmalı...:wiinkk:

Dipnot: Arızalı bir motosikleti para..Sahibinide yolunacak kaz niyetinde değil
makinayı yaralı bir kuş, sahibinide yolunu kaybetmiş bir ceylan gibi görmeli.. Tabi avcı değilse...:P

Tequ
06 Mart 2008, 10:13
abi tanıdıksan sever değilsen keper..:P

mzcı
06 Mart 2008, 10:21
benim 10 yıldır ğittiğim bi usta var adamla kanki oldu :queen:son iki yıldır adam benden para almıyor kesinlikle hatta bazen ufak tefek parcasınıda değiştiriyor yinede almıyor :)gecen sene motoru rektefiye ettirdim sadece parcasını aldım el işçiliği veremedim imkanı yok veremiyorum herkese böyle bir usta nasip olur insallah :queen::queen:

kont88
06 Mart 2008, 11:34
Öüşteri ve usta bağını iyi tutmak lazım , çok haşır neşir olunca olaylar karışıyor.Herzaman tek üslupla takılmak lazım.

Eğer işinin yapılmasını istiyorsan.
bence çok doğru

böyle bin boşver ne gereği var üç kuruşluk motora "tipi muhabbetler duyuyorum hoşuma gitmiyor
şimdi kardeş senin motosikletiniz usta dört dörtlük yapsa parça v.s. tam olarak moblet parçalarını bilmiyorum ama kendini geçer o sana öyle bir fiyat çıkartınca ya usta motor neki diyeceksin isarelik yapsa bu kezde arza verince yine ustaya suç bulacaksın yani yukarı bıyık alt sakal hesabı oda ne gerek var başım ağrımasın diyo yapmıyo

Yeri geldi gene param çıkışmadı bu sefer başka birine ben "sonra veririm" dedim ve sürekli gittiğim bir yerden " ben paramı bilirim,kusura bakma nereden bulursan bul getir" gibi öküzce bir laf işittim.
şimdi devamlı gittiğin bir yerse ayıp etmiş fakat yeni tanıştığın müşterilerde bunu diyebiliyor genelde kuryeler bu işten para kazandığı için oluyor olmuyor motorunda yapılması lazım yapıyorsun fakat hep ustada suç yok üçkağıtçılarda var

http://www.imageturk.com/thumbs/th_32323773f9bc13612c811.JPG

bunlar güvenmediğim kişilerin bıraktığı ruhsatlar aylar geçti halen alan yok ruhsatı bırakıyım diye gidenler kimisi motosikletinide aldı depomda 5 tane motosiklet var birisi 1,5 senedir gelmedi motosikletlerin hallerini çeker yollarım belki sahipleride görür resmen çürüyo birini hurdacıya verdim yamaha kros 90 modellerdeydi adam gelmedi 1 sene sonra beni aradı motorum nerede diye hurdaya verdim dedim laga luga ediyo utanmadan kardeşim 1 senedir nerdesin sen diyorum vaktim olmadı diyo ben onların motorlarını depo depo taşımak zorunda değilimki kimisi ilk kez gelir motoru yaparsın iş bitince usat bi ara bırakıyım der kardeşim biz tanışıyormuyuz neden motoru yaptırmadan önce usat param yok daha sonra bırakayım sen yap demiyorsun bizde eşşek değiliz elimizden geldiğince yardımcı oluruz elimdeki acil işleri bırakıp bana onu yaptırıyor para vermiyor ve birdaha görmüyorsun tabi böyle çok alacağım var bunları bulmak için dükkanı kapatıp 2 gün gezmen lazım ne gereği var o gezsin senin peşinde tabi herkes böyle değil

Deryali
06 Mart 2008, 11:36
ben Honda Servise gidiyorum valla motora bakım yapılırken ynaında duruyorum oradaki tamircilerle sohbet ediyorum :) Aslında yasak ama alıştılar bana :p

MoToR
06 Mart 2008, 11:57
benim başım servisle çok ağrıdı usta diyorum motor 80 i geçince titeşim yapıyor ustadan cevap abi sende 80 i geçme.........usta diyorum 5.vitesde ses yapıyor geri 4 e atıyor cevap abi sende 5.vitesi kullanma....ben bu adama dalmadım 7 ay sonra 2-3-5 vites komple bitti gittim benim ustaya söktürdüm vites takımını aldım doğru servise usta dedim albu vites grubunu biyerine monte et dedim verdim eline patronuna anlattım garantiye aldı komple değiştirdi sonrada ustayı değiştirdi.Şimdi servise gitmiyorum kendi ustam var abi kardeş gibi olduk o nederse alıyorum bazen para bile almıyor.Geçen sene kaza yaptığımda motoru topladı düzeltti bu sene verecem parasını öyle bir usta ve çooooooook zeki

kont88
06 Mart 2008, 12:36
benim başım servisle çok ağrıdı usta diyorum motor 80 i geçince titeşim yapıyor ustadan cevap abi sende 80 i geçme.........usta diyorum 5.vitesde ses yapıyor geri 4 e atıyor cevap abi sende 5.vitesi kullanma...
:mrgreen::mrgreen: gerçekten komik motora binme bari.

nitrious81
06 Mart 2008, 12:54
3-ilk gittiğiniz yerin mekanınamı baktınız yoksa ustanın şeklinemi veya birimi tavsiye etti
4-çin malı servisliği yapan bir ustaya marka motosikletlerinizi götürürmüsünüz.
5-ustanın yaptığı yerden 1 hafta içinde motosikletiniz aynı arzayı verdimi.verdiyse tekrar gittiğinizde sizden para aldımı
6-hiç alakasız parçaları değiştiren oldumu.
7-ben şu an gittiğim ustayı hayatta bırakmam diyeniniz varmı nedeni nedir.
8-gittiğiniz yerde sizin için en önemli şey nedir?

Valla ilk gittigim yer haliyle sımdıkı motorumun servısıydı ustanın tıpıne cok bakmadım yerı zaten bıldıgınız servısdı ıste.

Valla atıyorum Yamaha yada Honda marka motoru kendı servısıne getırırım ancak cok acılse ve kendı servısınıe goturemıyorsam gonul rahatlıgıyla sımdıkı Ustama gotururum.Kı kendısı daha once Yamaha da calısmıs bır ınsan.

Bir kere oldu debrj contası taktırmıstım 1 hafta kadar sonra tekrar aynı yerden conta attı ve tekrar getırdıgımde (conta ucretini ) hıc bır ucret alınmadı ( ki işçilik ucreti vermıyorum zaten hıc bır zaman)

Kesınlıkle hıc alakasız parca degısımı olmadı olmazda zaten.

Evet ben suanda gıttıgım ustayı kesınlıkle bırakmam ( motorumu degıstırmedıgım surece sonucta Asya nnın kendı servısının ustası.)

Gittiğim yerde en onemli şey gelen kısıye nasıl davrandıkları nasıl ilgli alaka gosterdıklerı Ustanın bilgi becerısı ve durustlugu , ucretlerde hak edilen kadar ücret alıınması.

bulosele
06 Mart 2008, 13:00
Allaha sükür 2 senedir servisle isim olmadı ama ufak tefek seyler icin gittigimde ne kadar düzenbaz ve kazıkcı insanlar olduklarını anlamak güc degil!
Edirne'de yaşamak bu acıdan cok büyük bir talihsizlik, bu kadar TOK bir esnafı olan sehir yoktur:pr:

Bursa'da Honda servisine rutin bakıma götürmüstüm, hersey cok iyi ama orda da fiyatlar cok yüksek.

Benim en büyük sikayetim tamircilerin fazla laubali davranmaları, o yüzden kesinlikle tek üslupla konusmak lazım.

Motorunu kendi tamir edebilenler gercekten de cok sanslılar, Allah benim gibi motordan anlamayıp tamircilere muhtac olanlara yardım etsin:salut:

atlantic
06 Mart 2008, 14:10
Ben eski motorumu periyodik bakımları için yetkili servise götürmüştüm bikaç kere. Daha sonra anladım ki bakımlarda hiç birşey yapılmadan 60-70 lira cepten gidiyor. Ufak ufak başladım kendim yapmaya bakımları. Zararın neresinden dönerseniz kardır. Servisin periyodik bakımda tespit ettiğim yanlışları; hava filtresini değiştireceğine tornavidayla delmiş. Allah ne verdiyse motora girsin ne farkeder ki servis için? Temizlememiş bile. Motorun kendi bujisinden takacağına gitmiş aynı markanın başka bir modelini takmış (NGK DPR7EA-9 takacağına, DPR8EA-9 takmıştı sanırım). Benim benzin de egzoztan yanmadan çıksın, ne farkeder ki servis için? Kalkışta titreme yapıyodu motor, gitmiş tahrik burçlarını yağlamış. Bi açıp baktık toz kaplamış her tarafını. Ne farkeder ki servis için? Tohumuna para saymadı sonuçta.

Bunun gibi servislerin yaptığı bir sürü hatadan bıktım. Çok mecbur kalmadıkça her türlü bakımını kendim yapıyorum artık motorumun. Siz de mecbur kalmadıkça servislere gitmemeye özen gösterin. İstisnaları saymıyorum, tabiki aralarında işini severek ve bilerek yapanlar da var. Ama bana denk gelmedi henüz...

LTF06
06 Mart 2008, 14:13
Ben adanadaki tüm servisleri tek tek deniyorum ,bi yaptırdığım yerde bi daha yaptırmıyorum,taki tüm servisleri deniyene kadar,ama en gıcık aldığım şey,ustaların artist umursamaz tavırları,yok yani müşteri benmiyim onlarmı anlamıyorum

Adanadaki bütün servislere borç takıyonda ondandır canım...:queen:

yoksa hepsi şeker gibi adamlar:cat:

crxforever
06 Mart 2008, 22:36
bence çok doğru

şimdi kardeş senin motosikletiniz usta dört dörtlük yapsa parça v.s. tam olarak moblet parçalarını bilmiyorum ama kendini geçer o sana öyle bir fiyat çıkartınca ya usta motor neki diyeceksin isarelik yapsa bu kezde arza verince yine ustaya suç bulacaksın yani yukarı bıyık alt sakal hesabı oda ne gerek var başım ağrımasın diyo yapmıyo

şimdi bana daha önceden konuştuğumuzda şöyle yaparıum böyle süper olur diyince ve olmayınca üzülüyorum.bir de parça bulmak dert bu lanet şehirde konyada olsa usta da bol parça da.