PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzinli Motorsiklet deposuna mazot konursa!!

Sayfa : [1] 2

regresyon59
26 Şubat 2008, 15:48
Bizim evde 10 lt falan mazot var. Arada az az alıp zinciri temizliyorum. Başka bir işe yaramıyor. Acaba 3 lt benzin alıp bu mazotton azar karıştırsam motora birşey olurmu ?. Değerlendirme amacı ile. Zarar vermezse doğru oran nedir. Elimdeki mazot euro diesel. Motor Mondial 125 Agk 125 cc

ErTech
26 Şubat 2008, 15:50
Hiç bulaşma bile... 10 lt. mazotu değerlendirip ekonomi yapacağım derken motoruna daha büyük zarar verirsin...

tasarslan
26 Şubat 2008, 15:51
Bi dene bize haber ver sonuçları:cherry:Sakın deneme..........

deli_mavi
26 Şubat 2008, 15:51
Arkadasim zincir temizliginde benzin mazot ikiside petrol urunu benzin daha ucucu oldugu icin cozuculugu daha cok olur ayrica ne zarari zincire surecen yagi cozecen.

babaçi
26 Şubat 2008, 15:52
nerden aklınıza gelirki böyle şeyler bilmemki:)

tbk_1980
26 Şubat 2008, 15:54
Her tam depoya 1lt dök devam et dostum gider bişy olmaz :)

dgrmr
26 Şubat 2008, 15:55
Şimdi arkadaş (regresyon59), mazotla benzini karıştırıp zincir mi temizleyecek yoksa o şekilde yakıt olarak mı kullanacak? Ertekin yakıt olarak kullanacağını düşünmüş, deli_mavi aksini...

Ben de, zincir temizliğinde bir işe yaramadığı için yakıt olarak kullanacağı mânasını çıkardım... Bir açıklık getirirsen iyi olur regresyon59...

regresyon59
26 Şubat 2008, 15:57
Şimdi arkadaş (regresyon59), mazotla benzini karıştırıp zincir mi temizleyecek yoksa o şekilde yakıt olarak mı kullanacak? Ertekin yakıt olarak kullanacağını düşünmüş, deli_mavi aksini...

Ben de zincir temizliğinde bir işe yaramadığı için yakıt olarak kullanacağı mânasını çıkardım... Bir açıklık getirirsen iyi olur regresyon59...

Yakıt olarak kullanmak istiyorum. Zincir temzileme için kullaıyorum bitmiyor. Çok fazla. Bekliyor. Benden değerlendirmek istiyorum.

dgrmr
26 Şubat 2008, 16:03
Ben o kadar net bilgiye sahip değilim ama mantığım karıştırma diyor. İkisinin yanma değerleri, yanma ısıları ve yandıktan sonraki etkileri çok farklı. Birbiri ile asla homojen olarak karışmazlar ve yanma odasına (ya da karburatöre) senin ayarladığın miktarda gitmezler. Bence hiç kurcalama... Bunlar sadece aklıma gelen sakıncaları başka şeyler de olabilir, ben mantık yürütüyorum net bir bilgiye sahip değilim mutlaka iyi bilen biri yazacaktır...

Ayrıca zincir temizliği için motorin alman lazım ya da gazyağı eurodizel değil...

Sinan Er
26 Şubat 2008, 16:08
Aslında sen mazotu hiç ziyan etme

Her 1 depo benzine 1 litre su kat daha ucuza gelir

jesse
26 Şubat 2008, 16:15
off offf... ne güzel bi dünya (((:..

hayatımHepyek
26 Şubat 2008, 16:15
revver.com/video/149144/if-you-put-diesel-instead-benzine-in-the-engine/

crayzboyone
26 Şubat 2008, 16:17
:queen: En ıyısı sen bana ver mazotu :cherry:

alp_tunay
26 Şubat 2008, 16:23
1 depoya 1 litre mazot at mahallede sinek kalmasın......:P

mondializzet100
26 Şubat 2008, 16:28
Yakar salında ama deneme simsiyah......duman atar.Ama hiç deneme ok.

achille
26 Şubat 2008, 16:35
yav kardesım sen dalgamı gecıyorsun.

BaD BoY
26 Şubat 2008, 16:37
:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

spawnem
26 Şubat 2008, 16:49
olurmu oyle sey duman edersin walla motoru süper benzin desen amenna olabilir ama elindeki mazot motor o mazotu yakamaz bujiyi pisletir motor teklemeye baslar.en sonunda tıkarsın motoru.sen değerlendirmek istiyosan dizel bi arac kullanıcısına sat satamassa hayrına ver:P

titanxxx
26 Şubat 2008, 16:55
valla güzel fikir:) yaw arkadaşım ver birisinede hayrına arabasına koysunda binsin 10 litre mazotla bişey olmaz adama

crayzboyone
26 Şubat 2008, 16:59
5 ytlye alam ver işte :queen:

mach1
26 Şubat 2008, 19:30
gaz yağını duydum ama mozotu

kıllıtarkan
26 Şubat 2008, 19:35
ihtiyacı olan birine ver hayır duası al daha iyi olur :)

efendy_iso
26 Şubat 2008, 20:02
KArdeş ful depoya bir litre koyarsan hiç bişey olmazz,çok çok platin meme yapar,onada oje sürersin geçerr:queen:zaten full depoya goyacağın bir litreyi depo dolu olduğu için almayacaktır,döktüğün mazotta yere dökülecektir dene ve görr:queen:

Rigel
26 Şubat 2008, 20:07
KArdeş ful depoya bir litre koyarsan hiç bişey olmazz,çok çok platin meme yapar,onada oje sürersin geçerr:queen:zaten full depoya goyacağın bir litreyi depo dolu olduğu için almayacaktır,döktüğün mazotta yere dökülecektir dene ve görr:queen:

Full depoya mazotu ince bir hortumla dibinden koyarsan 1 litre benzin yere dökülür mazot içeride kalır...:queen:

Mazot bujilerine ve karbüratörüne zarar verir. Zincir temizlemek için kullan onu, ya da bir arkadaşına ver arabasına koysun. Bu arada O ring zincir kullanan arkadaşlara sesleniyorum: Zinciri mazotla değil gazyağı ile temizlemelisiniz.

slayer2694
26 Şubat 2008, 20:08
hey allahım ya daha neler.kömürde at kardeş güzel yanar!

MoToR
26 Şubat 2008, 20:16
ya böyle bişey varmı,:queen: gel öpimde geçsin,evde ayçiçek yağı varsa onadan benzin kou bio dizel olsun:queen:

ozrace
26 Şubat 2008, 20:19
dostum o kadar düşüneceğine git dizel aracı olan birine litresi 2 ytl den sat kurtul.o paraylada git kendine benzin al.......

RoLa
26 Şubat 2008, 20:29
o az biraz miktarı biraz bi miktar geçsin geberir gidersin. nerden buluyosunuz bööle fikileri(pardon filminden alıntıdır) :queen:

yakut36
26 Şubat 2008, 20:30
simdi hiç alkol almayan adama rakı içirmekle

benzınlı motora mazot katmanın farkı yok.. aslında aynı :-)))))

ikiside kafayı yer... ikiside nara atar.. dene dene belkı çığr acarsın valla :-))

yollardogam
26 Şubat 2008, 20:46
bu benzin mazot karışımı olayı yağlı benzin kullanan motorlarda geçerli olabiliyor.bilindiği gibi motor benzine konan yağla korunuyor ve motorun yağlanması bu türlü gerçekleşiyor.mazot benzinden epey kalın ve yağlı oldugu için benzine karıştırılınca sanki bir bakıma yağlı bennzin e yakın bir karısım elde etmiş oluyorsun hatta iyi biliyorum eski bir java da kullanıldı bu karısım .sonuç motor çalıştı performansta bir gerileme kaydedilmedi ancak duman olayı komikti . ancak elbette bujiler daha cabuk kirlendi. fakat bujiler belirli aralıklarla temizlendi ve karışım kullanılmaya devam edildi. fakat söylediğim gibi yağlı benzinle çalısan motorlar için geçerli bu durum sadece.onun için uzak dursan iyi edersin. bunu düşündüğün içinde sakın utanma. benzini dünyamızda en pahalı satan hükümetimiz utansın.

BİSANCI_42
26 Şubat 2008, 20:50
iki odun salla köz geçmesin:mrgreen:

Rigel
26 Şubat 2008, 20:56
bu benzin mazot karışımı olayı yağlı benzin kullanan motorlarda geçerli olabiliyor.bilindiği gibi motor benzine konan yağla korunuyor ve motorun yağlanması bu türlü gerçekleşiyor.mazot benzinden epey kalın ve yağlı oldugu için benzine karıştırılınca sanki bir bakıma yağlı bennzin e yakın bir karısım elde etmiş oluyorsun hatta iyi biliyorum eski bir java da kullanıldı bu karısım .sonuç motor çalıştı performansta bir gerileme kaydedilmedi ancak duman olayı komikti . ancak elbette bujiler daha cabuk kirlendi. fakat bujiler belirli aralıklarla temizlendi ve karışım kullanılmaya devam edildi. fakat söylediğim gibi yağlı benzinle çalısan motorlar için geçerli bu durum sadece.onun için uzak dursan iyi edersin. bunu düşündüğüm içinde sakın utanma. benzini dünyamızda en pahalı satan hükümetimiz utansın.

+1 :cat:

mterayes26
26 Şubat 2008, 20:56
yaaa aga mazotla , benzinin yanma seklınde daglar kadar fark var sakın deneme

muratgergerli
26 Şubat 2008, 21:04
Günün Topici olarak oyum sana paşam...Helal sana...:cherry:
Benim arabam motorinli.::belge::..Almaya talibim.:bounce:.Kargodan alıcı ödemeli..:P
Konuyu Toplam 13 üye okuyor. (9 Kayıtlı üye ve 4 Misafir)
muratgergerli, koray gfb, slayer2694, yollardogam, Lebowski, efendy_iso, kartalizma1903, kkorhann34, BİSANCI_42

okayyorukcuoglu
26 Şubat 2008, 21:09
hocam senin hiçmi işin yok ya ne istiyorsun 10 lt mazottan harcamaya yer bulamadıysan bana ver :P en iisi neyap biliyormusun 1 depo benzinin içine 1 su bardağı tiner 1 subardağı mazot birazda lpg attırı verirsen motorun daha ii gider birazda motor yağı tamamdır :mrgreen:

ata_06
26 Şubat 2008, 21:10
size bir örnek veriyim elektirikler gitmişti jenaratörü çalıstırdık benzini bitti bizim iki uyanık arkadas gıtmısler mazot almıslar çalıstırmaya çalısıyorlar çalısmıyor patron geldı o sırada bu dedı nıye çalısmıyor mazot aldık çalısmıyor deyınce adam delirdi :) tabi o mazotu yutturdu onlara ondan sonra çalıstı ama ilk çalısmada caddesi bembeyaz bir duman kapladıkı goz gozu gormuyor bence deneme

yakut36
26 Şubat 2008, 21:13
hocam senin hiçmi işin yok ya ne istiyorsun 10 lt mazottan harcamaya yer bulamadıysan bana ver :P en iisi neyap biliyormusun 1 depo benzinin içine 1 su bardağı tiner 1 subardağı mazot birazda lpg attırı verirsen motorun daha ii gider birazda motor yağı tamamdır :mrgreen:

yakıt kokteyllll.. yanınada bır dılım lımon kabugu koy:queen::cat::rendeer:

namk
26 Şubat 2008, 22:17
benzini pahalı satan(az karla satmayan)bugüne kadar,gelmiş geçmiş bütün utanmaz hükümetler utansın.sen aslan gibi motor sevdalısı bir arakadaşımızsın.izmire gel mazotu ver,benzin vereyim sana by.

Memotor
26 Şubat 2008, 23:01
bir poaş bayisi olarak pek bişey etkıleyecegını sanmıyorum...ama bence hiç riske atmaya degmez..ama birer litre birer litre koyarsan sanmıyorum bişey olacagını..mazotlu bir araca benzin koyarsan o asıl büyük sorun...ama bu yorumu arabaları baz alarak yaptım aklında bulunsun diye daha iyi bilen arkadaslar sana yardımcı olurlar...

fatihsevim
26 Şubat 2008, 23:09
bizim hoca anlatmıştı sebze ve meyve taşıyan hal kamyonları hale giriş vaktini kaçırmamak için dizel kamyonlara benzin karıştırıp patlayıcılıgını artırıp daha hızlı gidiyorlarmış fakat bu mazota benzin karıştşrılıyor ama senınkini bilemiyecegim

hgunarbay
26 Şubat 2008, 23:10
bana ver kalerifere dökeyim motora koyma

hanedan12
26 Şubat 2008, 23:34
Adam Gayet basit bir soru sormuş işte ....
Motosikleti eğer iki zamanlı ise , azar azar eklenebilir ....
Koyulan benzinin %10 u kadar mazot karıştır ...bir şeyciz olmaz ...
O depoyle iyice gez bitir benzini ...
Bildiğin üzere benzin hafif mazot ağır ...
Biraz dinlenince mazot depoda dibe çöker çalıştırmadan önce biraz çalkala :)))
(yani motoru salla ... :) )

Bizatihi vakti zamanında tarafımdan denenmiştir.(tabiki motosiklette değil başka bir benzinli motor da ... )

regresyon59
26 Şubat 2008, 23:45
Adam Gayet basit bir soru sormuş işte ....
Motosikleti eğer iki zamanlı ise , azar azar eklenebilir ....
Koyulan benzinin %10 u kadar mazot karıştır ...bir şeyciz olmaz ...
O depoyle iyice gez bitir benzini ...
Bildiğin üzere benzin hafif mazot ağır ...
Biraz dinlenince mazot depoda dibe çöker çalıştırmadan önce biraz çalkala :)))
(yani motoru salla ... :) )

Bizatihi vakti zamanında tarafımdan denenmiştir.(tabiki motosiklette değil başka bir benzinli motor da ... )

4 zamanlı motorda kullanılaz mı? Mesala 15 ylt 'lik benzin alsan (4.7 lt) içine 1 lt falan mazot atsan. Ne olur acaba? Yada 6,4 lt benzin içine karıştırsan

noloud
27 Şubat 2008, 00:02
motor denilen şeyde eger ikiside karişabilseydi niye iki yakit turu olsun ve adamlar geliştirmek için masraf etsinlerki, ikisini kariştirir onla ugraşirlardi:) hocam olmaz ole şey gozunu svem deneme bile,tabi motorunu sevmiyosan bişey diyemem:)

ReNoN
27 Şubat 2008, 03:14
adam bi soru sormus sorduguna pisman olmustur heralde.ne kadar cok seviyoruz geyik yapmayi.

uzun uzun benzin ve dizel cevriminin ozelliklerini farklarini yazmaya gerek yok merak eden bakar ogrenir. soruyu soran arkadasin konu hakkinda hic bi fikri olmadigini anliyorum sorus biciminden. sadece onemli 2 farki goz onunde bulundurarak sunu soyleyebilirim.
benzinli motorda atesleme emme-sıkıstırma isleminden sonra buji vasitasiyla yapilir.dizel cevriminde ise sıkıstırılan hava ve yakit karisimi,karisimdaki bu sicak hava vasitasi ile yanar.burdan benzini yakmak icin ayriyetten bi eleman kullandigimiz ortada.yani benzinli motorda daha yuksek enerji lazim patlama icin.mantik kurup gidildiginde o halde benzinli motorda motorin yanar diosun.ancak motorin bildiginiz gibi puskurtulmelidir.ole karburatorden oluk oluk gelen motorini yakamazsinz.bi makina muhendisi adayi olarak dicegim sudur ki; kesinlikle ama kesinlikle benzinli motora motorin bulastirmayin.soora deposudur,borusudur,karburatorudur,bujisidir,kilid ir,yunudur temizlemek zorunda kalirsinz.

aargh
27 Şubat 2008, 03:19
Bence cok parlak bir fikir ama kesinlikle denenmemesi gereken birsey. Benzin motorlu araclarda mazot nasil yansin? :mrgreen:

By_DosT
27 Şubat 2008, 03:38
ya dostum öle bi hata yapma sonuçta motora zarar verirsin mazotu yakmaz çünkü yaksada zararına olur kar yapim derken zarar edersin anladı sen...

5 ytlye alam ver işte :queen:

ben 6 ytl veriyom benim araç dizelde :P

COQ
27 Şubat 2008, 03:40
Cahil cühela olduğum bir konu olmasına rağmen, eşim sayesinde bilgi sahibi olduğum (sorarak öğrendiğim) bir mevzu.
Nostalji yaşattı bana.
:)

Kısaca söylemek gerekirse, az bir miktar karıştırmada hiç bir sorun çıkarmıyor.
Eşimin karıştırma oranı yarı yarıya olduğu halde bir sorun yaşamadık.
Nasıl becerip de pompa arabanın deposuna uygun olmadığı halde dalgınlıkla bu işi yapmış hala anlamıyorum.
Ama hatayı farkedince hemen beni aradı ve ben de servisi aradım.
Üzerine benzin koyup devam etmemizi söylediler.
Servisin tavsiyesi üzerine depo yarıya indiğinde benzin ekleyip kullanmaya devam ettik.
Yaklaşık 6 ay sonra arabayı satmak için teknik kontrolünü yaptırdık.(Burada mecburi)
Ne bujiler de ne de başka bir yerde hiç bir sorun yoktu.

Fakat bunlar otomobil için geçerli.
4 zamanlı bir motorun varsa, çalışma prensibi olarak çok fark etmeyeceği için zararlı olmayabilir.

Fakat burada enteresan bir konu var.
Depoya koyduğun mazot büyük ihtimalle yakılmayacak ve çiğ olarak atılacaktır.
Çünkü mazot sıkıştırılarak patlayan bir nane.
Yani buji ateşlemesiyle motora itici bir kuvvet vereceğini zannetmiyorum.
Muhtemelen eşimin arabasında da aynı şekilde, bir işe yaramadan çiğ olarak atılmıştır.

Yani koyman sana yakıt tasarrufu sağlamayacak.
Çünkü motor o yakıtı yakmayacak.
(Bildiğimden değil, mantık yürüterek yazıyorum)

Yani kısacası bu durumda zincir yağlamaya devam et, demeyi çok isterdim ama onu da yapma.
Zincir mazotla yağlanmaz.

Arkadaşların aksine bir ilave daha.

Gazyağıyla da olmaz...:)

THE_LANCET
27 Şubat 2008, 03:44
Diyelim ki motorunda benzin var. Azaldığı için benzinliğe gittin ve üzerine mazot attırtdın. Karbüratörde, kısaca silindire önce ulaşacak yakıt benzin olacağı için motorun çalışır. Daha sonra motoru istop etmediğin sürece o mazotla istediğin yere gidersin. Motora bir zararı olurmu bilmiyorum ama tahminimce olmaz. Mazot benzide oranla daha yağlıdır. Bu yüzden yanmasına sebebiyet veren motorun daha önceden benzinle çalışmış olması ve devridir.

regresyon59
27 Şubat 2008, 04:02
Herkese çok teşekkürler ben vazgeçtim. Bu işten