PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç Ruhsatları Değişiyor

Olcay Avşar
12 Şubat 2008, 15:08
http://www.motosiklet.net/images/ruhsat.jpg
AB uyum çalışmaları kapsamında, trafik tescil belgeleri yenileniyor. Eski belgeleri değiştirme zorunluluğu getirmeyen uygulama ile 2 Şubattan sonra araç satın alan veya devir işlemi yaptıranlara yeni belgeler düzenleniyor.

Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, AB uyum çalışmaları çerçevesinde getirilen yeniliklere trafik tescil belgelerinin değiştirilmesi de eklendi. Daktiloda iş takipçileri ya da vatandaşlar tarafından doldurulan araç ruhsatları, İçişleri Bakanlığının talimatıyla başlayan uygulama ile artık lazer yazıcılarla polis tarafından dolduruluyor.

Vatandaşı iş takipçilerinin elinden kurtaran ve yaklaşık 13 milyon araç sahibini ilgilendiren düzenleme kapsamında, Maliye Bakanlığınca bastırılan yeni belgelerin düzenlenmesine Türkiye genelinde 2 Şubatta başlandı.

Yeni tip araç tescil ve trafik belgelerinde, ruhsat sahteciliğini önleyecek şekilde değişik güvenlik tedbiri de bulunuyor. Üzerinde Türk bayrağı bulunan belgelerde 3 yerine 6 muayene bölümü bulunması sayesinde vatandaşlar belgelerini eskiye oranla daha uzun süre kullanabilecek. Araç tip ve onay numarası da yazılan yeni belgelerde vatandaşların T.C. kimlik numaraları veya şirketlerin vergi numaraları yer alacak.

Uygulamaya göre, eski belgelerin değiştirilme zorunluluğu bulunmuyor. Ancak araç sahipleri değiştirmek isterse ücretini ödemek kaydıyla yeni belge düzenleniyor.

Elinde doldurulmamış, eski belgelerden bulunan vatandaşlar ise 29 Şubata kadar müracaat ettikleri takdirde ücret ödemeden, ellerindeki eski belgeleri teslim ederek yeni ruhsatlarını çıkarttırabilecek.
Uygulama ile yeni sistem kurulan Trafik Tescil Şube müdürlüklerinde, bir taraftan vatandaşların başvuruları alınırken, bir taraftan da personel eğitimine devam ediliyor.

AA

aykan
12 Şubat 2008, 16:29
değimesi iyi olmuş muayne sürelerinin uzaması bi okadarda gereksiz olmuş çünki ne yapar ne eder sahtesini gene basarlar....

Prometheus
12 Şubat 2008, 17:48
bir örnek yok mu nasıl bir şey olacakmış ki?

Syriana
12 Şubat 2008, 17:58
faydalı bilgiler için teşekkürler...yalnız anlamadığım bişey var...şimdi ruhsat yenilerken 2 sayfa birdenmi değişicek yoksa eski usul gibi tek sayfamı ?

mhrrmkpnr
12 Şubat 2008, 20:28
tek sayfa degişio defter gbi birleşik 2 yaprak oluyo bitişik ama ince kagıttan yapılmıs elektronik esyaların garanti belgelerine benzio:)

Deryali
12 Şubat 2008, 22:18
ben yeni motorumu 7 şubatta aldım ve ruhsatın yeni versiyonunu aldım. Daha güzel bi duruşu var ve içindeki bilgilerde aracın beygir gücüne ve taşıyacağı yük kapasitesine kadar yer verilmiş.

ER6iNbay
12 Şubat 2008, 23:14
abi şu ruhsata bi baksaydık ne fark var ne fark yok...

kıllıtarkan
12 Şubat 2008, 23:22
memlekete hayırlı olsun :)

SaLToN
12 Şubat 2008, 23:40
Ehliyet belgesini tam 1 haftada teslim eden emniyet, ruhsatıda bir ayda teslim eder heralde.

Erfer
13 Şubat 2008, 00:00
hayırlı uğurlu olsun .. motorunmu var derdın vr..(keske olsada derdı de ceksem..)

GKN
13 Şubat 2008, 00:15
evet ruhsatlar değişti bile, yeni alınan ruhsatların 2. sayfası 2 parça oluyor
üzerinde parlak bantlar var..
kötü tarafı ise sanıyorum yeni bi uygulama olduğu için 1 günde alınan ruhsat muameleciyle dahi olsa 4-5 gün sürebiliyor..
2 ruhsat bekliyoruz kaç gündür:)

aykan
13 Şubat 2008, 00:38
eski ruhsatlardaki hatalar inşallah bunlarda yapılmaz 12 beygir yerine 8 beygir 2 kişi yerine tek kişi yazılmaz .....

Aspendos8181
13 Şubat 2008, 00:38
slmlar. Yeni Ruhsatların iki side iki sayfadan oluşuyor ve pasaport gibi bişi.
Dilerseniz aşağıdaki linke Tıklayıp Görebilirsiniz..

http://www.kayseri.pol.tr/images/new_arac_tescil_1_4.JPG

http://www.kayseri.pol.tr/images/new_arac_tescil_2_3.JPG

asm
13 Şubat 2008, 00:40
Yeni ruhsatları bilemeyeceğim ama ehliyet,nüfus cüzdanı,sağlık kartı(karne tarih oluyor galiba) gibi kimlikleri bir araya toplacak kimliği merakla bekliyorum.

By Mükemmel
13 Şubat 2008, 12:05
Zaten takipçilerin ruhsat doldurması hep garibime gitmiştir.Bu uygulama iyi olmuş...

Syriana
15 Şubat 2008, 18:11
yeni ruhsatımı şimdi aldım arkadaşlar...yukarıdaki resimlerin tıpkısının aynısı...:)

değişiklik olarak gözüme çarpan şey plakadaki harflerin küçük yazılması ve beygir güçünün BG yerine KW yazılması oldu...ruhsatta 72 kw'yi görünce buda nesi diye gözlerim faltaşı gibi açıldı ama karşı değerinin 98 beygir olduğunu öğrenince yüreğime su serpildi resmen...:mrgreen:

ayhansozen
16 Şubat 2008, 11:22
ya ben 3-4 gün önce gittim devir için küçükçekmece trafiğe ama beni dışarı gönderdiler formu daktiloda yazdırmak için.. memur lazer yazıcıda felan yazmadı yani.. 10ytl daktiloda yazdırmasına bayıldım sonra birde zorunlu sigortayı yaptırmadığım için ruhsatıda memur çıkartmadı. sigortayı hallet dedi ilk önce.. off karışık durumlar ya..

Olcay Avşar
27 Mayıs 2008, 10:32
bir örnek yok mu nasıl bir şey olacakmış ki?

Örnek var, dün aldım.

Eaki ruhsatın 2. yaprağı (muayene bölümü olan) dolmadığı için sadece 1. yaprağı değiştirdik. (Yeni satış yapıldı)

Yeni 1. yaprak bu ;

DIŞI
http://img355.imageshack.us/img355/7691/resim001smallzm0.jpg

İÇİ
http://img144.imageshack.us/img144/6427/resim002smallmu2.jpg

Veriliş süresi hakkında bazı üyeler karamsar mesajlar yazmış.

Ben evrakları verdiğim günün ertesi iş günü aldım ruhsatı.

Güzel olmuş mu?

Bence hayır, süper dandik ötesi bir kağıttan üretilmiş. İnce , zayıf , gazete kağıdı gibi. Ruhsatın içine koyacaksın birdaha çıkarmıyacaksın, yırtılması an meselesi.

Eski ruhsat gibi sert , sağlam ve pvc li değil. Eski ruhsatlarda olan soğuk damga bunda yok.

Fakat bilgilerin yazıldığı bölüm çok ayrıntılı, Güç Ağırlık Oranı (Motosiklet) kw/kg diye bir bölüm bile var.

Ama dandik olmuş beğenmedim işte.

Ayrıca ;

Daktiloda iş takipçileri ya da vatandaşlar tarafından doldurulan araç ruhsatları, İçişleri Bakanlığının talimatıyla başlayan uygulama ile artık lazer yazıcılarla polis tarafından dolduruluyor.

Evet belli oluyor yazılar üst üste binmiş.

Syriana
27 Mayıs 2008, 10:38
Olcay almışsın sonunda kamyonetini hayırlı olsun kardeşim :cherry: :cat:

muzaffer1968
27 Mayıs 2008, 10:49
ben yeni ruhsatı gördüm, içeriği güzelde kağıdı çok kalitesis gibi geldi bana, daha kaliteli kağıda yapılabilirdi:P

ozaktasi
27 Mayıs 2008, 12:19
Abeler nasıl zengin olacak...Malzemeden çalarak..

SELÇUK ASLAN
27 Mayıs 2008, 12:59
çok oldu bu uygulama başlayalı