PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Büyük Yardım!

mevlutgs
10 Şubat 2008, 14:57
merhabalar site cemaati ben 2.nci el bir motosiklet alıcam ama bu ruhsat işlemleri bana kaç paraya mal olur motoru üstüme almak bu konu hakkında bana ufacıcık bir yardımınız olursa çok sevinirim şimdiden herkese teşekürler;);)

CRAZYUSUFCUK
10 Şubat 2008, 15:03
evet arkadasım yardımcı olayım konuyu acarmısın

mevlutgs
10 Şubat 2008, 15:05
merhabalar site cemaati ben 2.nci el bir motosiklet alıcam ama bu ruhsat işlemleri bana kaç paraya mal olur motoru üstüme almak bu konu hakkında bana ufacıcık bir yardımınız olursa çok sevinirim şimdiden herkese teşekürler;);)

konu bu abi?

slayer2694
10 Şubat 2008, 15:08
2005 model 600cc bi motorun geçen seneki noter masrafları 230 ytl tutmuştu.trafikten üzerine almak için fazla para harcamıyosun tabi muayenesi dolmadıysa.dolduysa da 150ye falan yapılır heralde.

mevlutgs
10 Şubat 2008, 15:12
150 ytl muyane parasımı vay anasını bu her motor için geçerlimidir yani yaa?? benim alıcam motor büyük bir ihtimalle cbr 125 olucak

mete_han
10 Şubat 2008, 15:15
evet arkadasım yardımcı olayım konuyu acarmısın

hangi marka ve model motor alacaksın diye açarmısın diyor mevlüt gardaşım...:silent:ona göre masraflar artacak veya azalacak...

mevlutgs
10 Şubat 2008, 15:17
hee peki olur abicimm:) siz isteyin dylan 150 yada cbr 125? oke

CRAZYUSUFCUK
10 Şubat 2008, 15:18
peki.. ruhsat sahibi satışı üzerine alman konusunda senı sıkıştırmazsa sorun yok ama üzerıne alman şart .motor 125 cc ve üzeri ise.1 ruhsat sahibi satış için temiz kağıdı çıkaracak 2.muayenesini ve sigortasını yaptıracak. bundan sonra herheangi bir notere gidiyorsunuz satış yapılacağını söylüyorsunuz noter 186ytl aşağı yukarı alıyor.imzalar atılıyor ve işlem bitiyor.
devlet sana ruhsat yaprağını değiştirmen icin 30 gün veriyor bu zaman icerisinde aracın bağlı olduğuı trafik subesıne gidip ruhsattaki isim ve bilgilri güncelliyorsun buda sana 25 ytl ye patlıyor bundan sonra sigortanın isim deşikligi yapılması gerekıyor.ait plan sigorta acentesine gidiyorsunve 5 ytl vererek işlemi tamamlıyorsun.
umarım aydınlanmışsındır bu işlemler toplam 1 gün içinde biter kolay gelsin...

mevlutgs
10 Şubat 2008, 15:23
fazla para deilmiş be abi o zaman ii ii peki ben 18 yaşındayım motoru üstüme yapabilirm dimi bide şey ruhsat sahibinin muayene ve sigortayı yapdırması zorunlumu 2 yeni ruhsat çıkacağı için muyane ve sigortada yapdırmak zorunlumu

CRAZYUSUFCUK
10 Şubat 2008, 15:30
trafikte seyir edn bütün notorlu aracların trafik sigortası ve fenni muayene si olması şart senın durumda da muayene ve sigorta olmazsa satiş yapamazsınız

mete_han
10 Şubat 2008, 15:35
fazla para deilmiş be abi o zaman ii ii peki ben 18 yaşındayım motoru üstüme yapabilirm dimi bide şey ruhsat sahibinin muayene ve sigortayı yapdırması zorunlumu 2 yeni ruhsat çıkacağı için muyane ve sigortada yapdırmak zorunlumu

07.02.2008 de yeni ruhsat ve plaka ödenilen ücretler 125 cc için.

ruhsat harcı : 63.00 ytl
plaka : 13.50 ytl
şöförler odası : 20.00 ytl
zorunlu sigorta: 22.00 ytl

toplam : 118,50 ytl

noter devir masrafı hariç...

trafikte seyir edn bütün notorlu aracların trafik sigortası ve fenni muayene si olması şart senın durumda da muayene ve sigorta olmazsa satiş yapamazsınız

burda yanılabilirmisin...temiz kağıdı alırken zaten bu durumların önemi yok...devir yaparkende bir önemi yok...

örnek...Bizim Syrıana Bilo cbf 250 yi alırken heyecandan muayeneyi kontrol etmiyor...ona girdi tüm işlemler...kendisi yaptırdı muayeneyi...sigorta dediğin ise günü geçsede bir anlamı yok zaten...zorunlu trafik sigortası ama adam 25-30 liray önemsiyor...sattığı adam bişeyden anlamıyorsa ona kitliyor...

ennginn
10 Şubat 2008, 15:42
1) noter masrafı kasko bedeli, plakanın aynı şehirde olmasına ve noterin sınıfına göre değişiyor. 5.000 YTL lik bir aracın masrafı 150-200 YTL arası.

2)Trafikte işlemini sen yapsan bile ruhsat, dosya masrafı çıkıyor. Komisyoncu masrafı ise şehire göre 150-200 arası değişiyor.

Aldığın aracın ruhsatında muayene süresi ve geçerli sigorta varsa bunları yaptırman gerekmiyor.Ancak ruhsatı üzerine aldıktan sonra sigortayı yenilemen gerekiyor veya zeyilname ile adına değiştirmen gerekiyor.

demirgursel
11 Şubat 2008, 00:41
hangi marka ve model motor alacaksın diye açarmısın diyor mevlüt gardaşım...:silent:ona göre masraflar artacak veya azalacak...

meteciğim adanalılarla son zamanlarda çok muhabbete girdiğin belii oluyor.
mevlüt gardaşım falan ...:mrgreen:abi sende delaanlılık yolunda ilerlemeler görüyorum:rendeer:

mete_han
11 Şubat 2008, 09:49
meteciğim adanalılarla son zamanlarda çok muhabbete girdiğin belii oluyor.
mevlüt gardaşım falan ...:mrgreen:abi sende delaanlılık yolunda ilerlemeler görüyorum:rendeer:

Ohoo sen Adanlıysan bende yiğidin besili dana olduğu Uşakdan geliorum...:Pbenümm atalaarımm gavuru Yunanı kovalamış...sizinkiler napmış caretta caretta...yan gel yat osman hesabı adanalıyık diyerek olmaz bu işler paşam...:bounce:kahraman bir yörenin evladıyım...

sen kimlerin torunusun bi açıkla bakem biyo...:queen:

spawnem
11 Şubat 2008, 11:04
benimde bu sene mart ayında zorun trafik sigortamın süresi bitiyor.yenilemek nekadar tutar.herhangi bi sigorta acentesinde yenileyebilirim değilmi:silent:

mete_han
11 Şubat 2008, 11:16
benimde bu sene mart ayında zorun trafik sigortamın süresi bitiyor.yenilemek nekadar tutar.herhangi bi sigorta acentesinde yenileyebilirim değilmi:silent:

şimdi acenteler malın değerine sigorta değerinden o an hemen bakıyolar...seninki pahalı biraz bizim cbf lerden... 40 lira falandır...ben 30 gayme verdim cbf 150 ye 2 hafta oldu...:cat:

xhantos
11 Şubat 2008, 11:28
Arkadaşım ne model? ne marka? alıcaksın bilmiyorum ama şimdiden hayırlı olsun.

Satış yaparken zaten ruhsat sahibi yani sana satacak olan şahıs motorun temiz raporunu alması gerekiyo buna muayene dahil degil sanırım benim aldıgim motorun muayenesi vardı 2009'a kadar. Neyse satış yapılırken notere 160 YTL verdim tabi bu aldığın modele göre degişir ve bi bir ay içinde ruhsati üzerine alman gerekiyor bu da 150 YTL civarı birşey tutar fiyatlar böyle eğer sen alana kadar bir değişiklik olmazsa

tekrar hayırlı olsun

thaii_vtec
11 Şubat 2008, 11:44
ben benım 250 cc lık chooper ı noter satısında 175 e aldımmm

spawnem
11 Şubat 2008, 11:52
şimdi acenteler malın değerine sigorta değerinden o an hemen bakıyolar...seninki pahalı biraz bizim cbf lerden... 40 lira falandır...ben 30 gayme verdim cbf 150 ye 2 hafta oldu...:cat:

wayy anasını yaw bundada sigortacıların insafınamı kaldık hee.devletin sigortası değilmi bu belirli bi fiyat endeksinin olması gerekmiyormu.

mete_han
11 Şubat 2008, 12:58
wayy anasını yaw bundada sigortacıların insafınamı kaldık hee.devletin sigortası değilmi bu belirli bi fiyat endeksinin olması gerekmiyormu.

bu sigortanın devletle olan tek alakası ZORUNLU olması...:)zorunluda olsa bir nevi sigorta işte...

sigorta aslında iyidir...ama DASK gibi sigorta şirketlerinin lobileriyle devlet zoruyla olunca anlamı kalmıyor...bu konudaki bilincsizliğimiz zaten ortada...:P

Syriana
11 Şubat 2008, 13:16

burda yanılabilirmisin...temiz kağıdı alırken zaten bu durumların önemi yok...devir yaparkende bir önemi yok...

örnek...Bizim Syrıana Bilo cbf 250 yi alırken önemsemediği için muayeneyi kontrol etmiyor...ona girdi tüm işlemler...kendisi yaptırdı muayeneyi...sigorta dediğin ise günü geçsede bir anlamı yok zaten...zorunlu trafik sigortası ama adam 25-30 liray önemsiyor...sattığı adam bişeyden anlamıyorsa ona kitliyor...

evet yusuf usta ben CBF250'yi aldığımda aynen öyle olmuştu...noter satışından sonra ruhsatı kontrol ettiğimde zorunlu trafiğinin geçmiş olduğunu ve muayenesinin bittiğini gördün...bu da iyi niyetimizin bir sonucu oldu hiç düşünmemiştim böyle birşey varsa arkdaş söyler diye düşünmüştüm ama yanılmışım neyse...sonrasında bu işlemlerin hepsini kendim halletmek zorunda kalmıştım...

yusuf usta konuyla alakasız ama ben sana şeyi sorcaktım bu ruhsat işlemlerini kendimiz yapsak kaça malolur bir bilgin varmı...muameleci arkadaşım 150 ytl gibi bir tutar istiyor sence uygunmu ne yapsam ne dersin...:wiinkk: