PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ABS Motosiklet

exorcist
09 Şubat 2008, 14:20
cep telefonu motosikletler üzerindeki abs sistemini etkilermi ?

Ö.Z.€.R
09 Şubat 2008, 14:36
ABS çalışma sistemine bağlı.Cep telefonunun etkilememesi için gerekli cihaza sahipse, No problem :)

banistercaq
09 Şubat 2008, 15:24
Motosikletler pek çok motorlu araç gibi, kapalı bir çelik konstrüksiyon yapıya sahip değiller, yani açık ortamdayız =) Kapalı ortamda ise dış anteni olmayan bir cep telefonu kullanıldığında, çelik yapı, manyetik dalgaları hapseden bir kafes (Faraday kafesi) görevi görüp, bazı noktalarda manyetik dalgaların kesişerek yoğunlaşmasına sebep olabilir.
Eğer etkiliyor olsaydı yanından geçtiğimiz yada bizi geçen aracın veya yayanın sahip olduğu cep telefonu da etkilerdi.

exorcist
09 Şubat 2008, 16:21
valla ben şu ana kadar absde cep telefonundan etkilenmiş bi aracın içinde yada tepesinde olmadığım için bilmiyorum ama şmyle bi sıkıntımız var...

madem sadece kafes görevi gören arabalarda oluyo bu benzinliklerde neden cep telefonunu kapalı tutmamız önerilir ? ben hep bi aracın frelerine zarra verip kazaya sebebiyet vermesin diye şeeyolduunu sanırdım

patriote
09 Şubat 2008, 19:51
Ben de bir soru sorayım o zaman.
Cep telefonlarının hangi araçta olursa olsun,
ABS sistemine bir zararı varmıdır?

Yoksa, bu meretlerin beyin zamazingosu çabuk bozulduğu ve değiştirme işlemleri de garanti kapsamında olduğu için özellikle otobüs firmalarına sistemi üreten firmalar tarafından uydurulmuş bir şehir efsanesimidir?

Eğer öyle değilse, neden Türkiye dışında kullanılan otobüs ve diğer araçlarda, cep telefonu yasağı yoktur?

Bu işin altında ne gibi bir çapanoğlu vardır?

tugcetugce
09 Şubat 2008, 20:00
http://www.frmtr.com/nokia/522957-cep-telefonlarinin-otobuslere-etkisi.html
patriote bu linkte otobüs ve cep telefonu bıdı bıdısını anlatmışlar..
http://www.mmoistanbul.org/yayin/soylesiler/6/index.html
semih burada da ABS ve cep telefonunu mühendis biri anlatmış...
Ay yararlı oldum:mrgreen::cherry:

banistercaq
10 Şubat 2008, 12:37
exorcist benzin istasyonlarında cep telefonunun kapatılması elektronik bir dalga veya frekans yüzünden değil de, sadece cep telefonlarının, yanıcı madde buharının bulunabileceği ortamlarda kullanılmak üzere dizayn edilmediğinden dolayı.
Discovery Channel, Mythbusters (Efsane Avcıları) isimli programa rastladıysanız. Programın 1. sezon, 2. bölümünde cep telefonunun bir patlama yaratıp yaratamayacağını test etmişlerdi
Cep telefonu yerleştirilmiş kabinin içine benzin püskürtüp, yeterli hava girişini sağladıktan sonra telefonunu çaldırdılar ve sonuç olarak bir patlama gerçekleşmedi =)
yine de küçükte olsa bir ihtimal yok değil tabi ki.
Aynı ihtimal vücudumuzda bulunan statik elektrikle de gerçekleşebilir yani
benzin doldururken, depoya giren benzin, içerideki havanın dışarı çıkmasına sebep olur. Dışarı çıkan hava da benzin buharıyla birlikte depodan dışarı çıkmaktadır. Elimizi benzin pompasının metal kısmına dokunduracak olursak, eğer üzerimizde yeteri kadar statik elektrik biriktiyse, bir kıvılcım oluşacaktır. Bu kıvılcım, depodan dışarı çıkmakta olan benzin buharının alev almasına yetecek büyüklükte olursa, aracın benzin deposu alev alacaktır. Kısaca statik elektirik üreten bizler cep telefonundan daha riskli olabiliyoruz benzin istasyonularında :D

kıllıtarkan
10 Şubat 2008, 13:28
exorcist benzin istasyonlarında cep telefonunun kapatılması elektronik bir dalga veya frekans yüzünden değil de, sadece cep telefonlarının, yanıcı madde buharının bulunabileceği ortamlarda kullanılmak üzere dizayn edilmediğinden dolayı.
Discovery Channel, Mythbusters (Efsane Avcıları) isimli programa rastladıysanız. Programın 1. sezon, 2. bölümünde cep telefonunun bir patlama yaratıp yaratamayacağını test etmişlerdi
Cep telefonu yerleştirilmiş kabinin içine benzin püskürtüp, yeterli hava girişini sağladıktan sonra telefonunu çaldırdılar ve sonuç olarak bir patlama gerçekleşmedi =)
yine de küçükte olsa bir ihtimal yok değil tabi ki.
Aynı ihtimal vücudumuzda bulunan statik elektrikle de gerçekleşebilir yani
benzin doldururken, depoya giren benzin, içerideki havanın dışarı çıkmasına sebep olur. Dışarı çıkan hava da benzin buharıyla birlikte depodan dışarı çıkmaktadır. Elimizi benzin pompasının metal kısmına dokunduracak olursak, eğer üzerimizde yeteri kadar statik elektrik biriktiyse, bir kıvılcım oluşacaktır. Bu kıvılcım, depodan dışarı çıkmakta olan benzin buharının alev almasına yetecek büyüklükte olursa, aracın benzin deposu alev alacaktır. Kısaca statik elektirik üreten bizler cep telefonundan daha riskli olabiliyoruz benzin istasyonularında :D

aynen katılıyorum misal ben her araçtan indiğimde kocaman bir kıvılcım çıkarabiliyorum

Rigel
10 Şubat 2008, 13:43
Doğu görevi için Konya'da çalışırken, eşim de İzmir'de ihtisasta olduğundan 2.5 yıl boyunca her Cuma gecesi İzmir, her Pazar gecesi de Konya yollarında otobüste geçti. Yaklaşık 100x2=200 kez Konya-İzmir yolunu gittim.

ABS otobüslerde, cep telefonu da Türkiye'de yeni o zamanlar. Mercedes otobüslerde birkaç yerde birden cep telefonu yasak stickerları var. Ama Mitsubishi Safran otobüslerde "bu otobüste cep telefonunuzu kullanabilirsiniz" yazıyordu. Safran otobüslerinin muavinleri ise, buna rağmen cep telefonuna şiddetle karşı çıkıyorlar, ve neden diye sorulduğunda da "noolur noolmaz, abi!" diyorlardı.

10-15 yıl öncesinin endişelerini hortlattığınız için teşekkürler.

aynen katılıyorum misal ben her araçtan indiğimde kocaman bir kıvılcım çıkarabiliyorum

Ben de sinir oluyorum buna. Sürekli çarpılıyorum. Ama bunun sadece yün kazak ve lastik ayakkabı giydiğimde gerçekleştiğini farkettim. Benzin alırken de korkmadığımı söylersem yalan olur.

deli_mavi
10 Şubat 2008, 16:09
Arkadaslar su noktada olaya el koymak istiyorum.abs fren sisteminde arizalanma cep telefonu ile iliskilendirilmesin artik.cunku alakasi yok abs tamamen sensorlerle calisan bi sistem ve frekans sensorden module kablo ile iletilmekte bu olayi uyduran otobusculerede igreniyorum artik.olayi ben bildigim halde bosch da calisan yazilim ve konfigrasyonunu yapan muhendis arkadasimada sormustum oda ayni cevabi verdi.unutun yok oyle bisey yahu

patriote
10 Şubat 2008, 16:40
Tuğçe;
hakikaten yararlı oldun.:)
Deli Mavi, de olayın bilincinde olduğunu göstermiş.

Soru sorarak tartışmaya açmak istedim.
Çünkü buraya direkt yazdığım şeylerde polemik çıkıyor.
Cep telefonunun ABS sistemine doğrudan bir etkisi olmadığı defalarca açıklandı.
Ama bizim millet kek yerine konduğundan,bazı uyanıkların ilginç uygulamalarına şahit olduk yıllarca.

Ama yine de sürüş esnasında cep telefonunuzla konuşmayın.
ABS sistemini etkilemiyor ama sürüşünüzü ve dikkatinizi etkiliyor....:)

tugcetugce
10 Şubat 2008, 16:52
Tuğçe;
hakikaten yararlı oldun.:)
Deli Mavi, de olayın bilincinde olduğunu göstermiş.

Soru sorarak tartışmaya açmak istedim.
Çünkü buraya direkt yazdığım şeylerde polemik çıkıyor.
Cep telefonunun ABS sistemine doğrudan bir etkisi olmadığı defalarca açıklandı.
Ama bizim millet kek yerine konduğundan,bazı uyanıkların ilginç uygulamalarına şahit olduk yıllarca.

Ama yine de sürüş esnasında cep telefonunuzla konuşmayın.
ABS sistemini etkilemiyor ama sürüşünüzü ve dikkatinizi etkiliyor....:)

:cherry:
Yoladığım yazıda da etkisi zararın olmadığını sölüyor..
Tabi dediğin gibi sürücüye etkisi var , o ayrı:cat:

KRAL1146
10 Şubat 2008, 17:08
araçla pek alakası yok ben hep kullanıyorum. bizim serviste işi giden 40 kişi vardı. bu 40 kişinin emin olun bütün samimiyetimle söylüyorum hepsinin ceptel de açıktı. araçta sadece klima sistemini etkiliyormuş. yani masraf çıkmasın başımıza diye izin vermiyorlar.

Gökhan
10 Şubat 2008, 17:51
Otobüslerde özelliklede mercedeslerde neden cep telefonunu kapattırdıklarınıda ben açılayım.

Bende yıllardır her sene bayram tatilleri ve bazı günlerde şehir dışına çıkıyorum , ve her seferinde inatla mercedes otobüslerde cep telefonunu kapattıyorlar.İşin kötü tarafı bu cep telefonu denen zımbırtının abs'leri etkilemedigini çok iyi biliyorum. Bir defasında dayanamadım sordum. "Cep telefonu abs'yi etkilemediği halde neden kapatıyorsunuz" (üstelik soför ve muavinin cep telefonları açık arada konuşuyorlar)Cevapları;

Mercedes otobüslerde klimalar kablo yerine sinyal ile yönetiliyor denildi. Yani şöförün oldugu bölmede bir verici , klima üzerinde bir alıcı devre var arada herhangi bir kablo yok diyorlar. Cep telefonları klima ile söför bölümündeki devre arasında soruna yol açabiliyor dedi.Hatta bir defasında klimadan yolcuların üzüerine soguk hava yerine su gelmiş:mrgreen: Bu nedenle yasaklıyoruz dedi

nitrious81
10 Şubat 2008, 21:16
Evet klıma ıle ılgılı sorunu bende duıydum fren degılde genelde klımayı bozuyor dıyorlar.Zaten ogle olsun MAN,TEMSAne bilim SETRA gıbı marka otobuslerde cep telefonu serbest ne yanı Onlarda ABS yokmu elbette var.Bu sadece klima ıle ılgıı oldugunu dusunuyorum.Ayrıca motosiklet acık bı araac oldugu ıcın etkılemez.

Rigel
10 Şubat 2008, 21:20
Ya motosiklet etkilense noolur ki yani...Her saniye ABS mi kullanıyorsunuz?