PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Marka yönlendirmelerinde biraz dikkat lütfen

motoman
24 Ağustos 2005, 14:22
Motosiklet seçimi ve modeller konulu forumumuzun “DADYW DD250E-9 REGAL REPTOR YAKLAŞIK BİR AYDIR KULLANIYORUM” başlıklı topic ini okuyunca biraz birşeyler yazma geregi duydum.
Malum motosiklet piyasası çok kızışmış durumda ve yeni markalar hergün mantar gibi bitiyor. Bence burda biz kullanıcılara düşen görev yeni motor alacak olan arkadaşlarımızı yönlendirirken almış olduğumuz 3-5 günlük yada 1 aylık motorumuzu şöyle süper, böyle mükemmel, bu paraya alınacak en iyi motor gibi yönlendirmelerden ziyade, artı ve eksilerini detaylı bir şekilde diğer arkadaşlarla paylaşmaktır. Sizin açınızdan o paranın alabileceği görüntü olarak en güzel motor olabilir ama ben cruiser sevmiyor olabilirim herkezin zevki farklı farklı ve ayrıca hiçbir motorun ne malı olursa olsun 1 ay veya 1000km içinde çok önemli bir sorun çıkartmayacağıda aşikar.
Amacım kimseyi eleştirmek yada ukalalık değil. Bence yeni motor alacak arkadaşları yönlendirirken eğer kendi motorunuzu tavsiye edecekseniz “şunlarını sevdim, bunlarını sevmedim, hem şu kadar servis noktası var, geçen gün şusu kırıldı bu kadara, şu sürede temin edebildim, alışta ödeme kolaylıklarını şu şekilde sağladılar, vs” şeklinde yapılacak açıklamalar eminim daha yönlendirici olacaktır aksi takdirde kendimi;
“Bu kadar marka içinde bizim markaya potansiyel alıcı kitlesi yaratıp bolca sattıralımki bizim motoru satarken ikinci elde problem yaşamayalım kaygısı içinde herhalde” diye düşünmekten kurtaramayacağım.
Benim kullandığım motoruda kimse kullanmıyor hatta siteye ilk kayıt olduğum gün bi topic açıp bu markayı bilen olup olmadığını sordum. Birkaç kişi bakmış olmasına karşın cevap gelmedi, bende kendi araştırmalarım sonunda gidip aldım ve bu marka ile ilgili görüşlerimi bi topicle sizlerle mutlaka paylaşacağım ama kimseyi yanlış yönlendirmemek adına 2500km bakımından sonra bu işi yapacağım çünkü doğrusu bu bence.
Herkeze selamlar

ChatnoiR
24 Ağustos 2005, 14:46
motoman, aynen katılıyorum. en çokta belli markaların bedava reklamını yapanlara kızıyorum. burada amaç kullandığımız araçların iyi ve kötü yanlarını yazıp sorunlarımızı paylaşmak olmalıyken reklam yapmak olmamalı. sonuçta herkesin okuduğu ve fikir aldığı bir site burası, yönlendirici reklam yazılarla insanları yanıltmaya kimsenin hakkı yok...

Gültekin
24 Ağustos 2005, 15:02
dogru söylüyorsunuz. :cat:
bazen muhabbetle karisik benden de cikiyor.
sanki aldim kullandim da. :bounce:
dikkat etmemiz gerekiyor. birilerini yanlisa sevkedebilirken, birilerinin de ekmegine yag sürüyoruz. :bounce:

Barış Şuşut
24 Ağustos 2005, 15:16
motoman, +1
evet sitede bunun örneklerini yaşadık daha önce benim bu konuya ekliyeceğim şu bir tavsiye yaparken hayalinizdeki motoru deil kullandığınız motoru tavsiye edin yani + ve - lerini bildiğiniz motoru tavsiye edin adam motor soruyo x motoru al diyo biri ya arkadaşım bindinmi kullandınmı :farao:

MeTaL
24 Ağustos 2005, 15:44
motoman +1

Sanırım bu toplumumuzun tez canlılığından kaynaklanan bir olay ve tüketici aldığı malı seviyor, onun için en iyisi o oluyor gerisi önemli değil. Kimse hata yaptığını kolay kolay kabullenmek istemiyor. Her insan kendi adına ölümsüz olduğu gibi her kullandığı malda onun için paranın ve imkanların sahip olabileceği en iyi mal olarak geliyor. Geçenlerde bir arkadaş Mondial ZAT 150 ile Burgman 600 ü kıyas yapmıştı :cherry: ve Burgman dan daha iyi olduğunu söylemişti. Fiyat - Kalite performansı olarak tabii :). Mesela benim scooterım olan Kymco xL 125 dünyaca tanınmış bir marka ve inanın ki hiç sorun çıkartmadı daha 2 ayda 5000 km. ye ulaştı ve tık demeden. Ama sinyal sesi iğrenç + 98 oktan benzinle sizi yolda bırakabilir motoru kaldırmıyor yani + kalkışı biraz zayıf ama sonradan yiyemeyeceği 100-125 cc scooter yok sanırım (Aprilla SR 125 haiç :P). Soran olmadan yazdık ama örnek teşkil etsin hesabı ...

railor
24 Ağustos 2005, 16:28
hepinize merhaba dostlar, şuan motor alma aşamasındayım ve de kafamda bir, iki tane var ya yamaha chopper 800cc lik yada bmw gs 850 enduro ama ben bu motoru anlatsam ne yazar anlatmasam çünkü tanınmış ve kalitesi biliniyor ama mondiali yada ne bileyim diğer tanınmamış markaları burada al ver gibisinden tartışmak biraz ilginç geliyor. giriyorum bazı sitelere bakıyom ediyom tamam güzel motorlar ama tanımıyom. zevk almak için hayatımı riske sokamam. motomen :queen: sana tamamiyle katılıyorum ama şunuda unutmamak lazım bir çoğumuzun bütçesi 2 ile 4 milyar arası ve bu sohbetlerin olması, şuan bana normal gelmeye (yıldırım çarpmışcasına) başladı. eleştrilerinde haklısın insanların hayatlarını bukadar ucuz aletlere teslim etmesini istemiyorsun, çünkü hepsinin kalitesi 10 üzerinden 4 ile 6 arası değişen puanla yer alır ki aralarında hiç bir farkları yok anlamına gelir hepinize iyi günler.

son sözüm ise :
hayat kendini bilenler için çok zevklidir.
w.g :rendeer:

muto
24 Ağustos 2005, 16:56
Kesinlikle motoman arkadaşıma katılıyorum :cat: , bir ürünün tanıtımını yaparken daha objektif olmamız lazım, tabi ki her zaman olduğu gibi bazen A'la B markası karşılaştırılamaz. Ama tabi ki her zaman sahip olduğumuz, algılamamızdan dolayı en iyisi olacaktır, motoman'in dediği gibi ama bu işin karanlık tarafını da arkadaşlara söylemekte fayda vardır; mesela parça temininde sorun çıktı, yok şurası kırıldı, ya da MeTaL arkadaşımızın da değindiği gibi sinyal sesi bunlar da sorun teşkil edebilir.

Tuncer Sezen
24 Ağustos 2005, 17:51
motoman,e bende katılıyorum ama bunu söylemekten ben gerçekten sıkıldım.Sitede bazı isimler var ki (herkez biliyor üstüne alınmak isteyen alınabilir) markadan çok reklam yapıyorlar bazen inanamıyorum bu kadar saçma işlerin yapılabildiğine.Hatırlayanlar çıkacaktır bi dostumuz yeni aldığı 50 cc lik mondial ini (ki henüz 1 hafta bile olmamış ve daha önce hiç motor tecrübesi olmamış bi arkadaştı) herkeze ŞİDDETLE tavsiye ediyordu.Adama dostum yapma etme bilmeyen tavsiye arayan bi adama bu söylediklerin yön göstericek biraz daha kullan emin ol sonra yaz daha kaç gün oldu kaç km yaptın yarın bi gün adam senin dediklerine uyup alsa bi mondial 50 tt sürekli sorun çıkarsa nasıl vericeksin hesabını dedim... Adam bana ne ben bayii miyim de hesap vericem hem sen kimsinde bana hesap soruyosun dedi...
Şimdilerde de değişik isimler ama senaryo aynı...

Neyse umarım biran önce bu tür işler son bulur da herkez gerçekten emin olduğu markayı tavsiye eder... :king:

MeTaL
24 Ağustos 2005, 17:54
Mesela arkadaşlar sitede bir arkadaşımız var zuhtupasa nickinde herkeze daha yeni aldığı motoru olan Mondiali şiddetle tavsiye ediyor ve en kaliteli Çin malı olduğunu söylüyor. İşte bu tip insanlar sadece "mal benim enkalitelisi odur. Ben alırsam tam alırım doğru seçim yaparım" diyenlerden. Bence bu tür arkadaşların tam olarak tüm yorumlarını okuyup sonra onun önerdiği markaya yönelmek gerekir :) ...

pacino
24 Ağustos 2005, 21:36
MOTOMON BIRAVO ADAMIM
özellikle bu çin furyasının foyası seneye çıktığında yazının önemi dahada anlaşılacak

Barış Şuşut
24 Ağustos 2005, 21:46
pacino, çin halk cumhuriyeti bir ülkenin haysiyet ce şerefiyle oynamaktan sana her an dava açabilir :bounce:

cafein
24 Ağustos 2005, 22:56
Ya arkadaşlar Allah aşkına. Sapla samanı karıştırmayalım. Ben çin malları hakkında yeterince bilgiye sahibim ve yıllardır da bir çinli firmada çalışıyorum. Şimdi bu motorlar (isim ayrımı yapmıyorum) kalitelidir diye kim ısrar ederse yalan söyler. İkiside çinli ama yok benimki çinlilerin içinde daha kaliteli yok böyle birşey. Burada önemli olan amaca hizmet etmesi. Ben 2002 yılında motor ehliyetimi aldım bir ayda Endro (BMW) motorla ders aldım. Daha sonra bazı maddi nedenlerden dolayı motor alımını erteledim. Yanlız şehir içide işe gidip gelirken tecrube edemediğim için başlangıçta düşük bir cc motorla ki bu scooter olacaktı bir motor alıp deniyecektim. Bu motorun miadı da bir yıl olacaktı benim için. Yıl sonunda baktım kıvırıyorum daha üst seviye, gerçek bir motor alıp devam edecektim. Uymuyorsada motoru satıp bu işi bırakacaktım. İşte bu aşamada bu motorlar bu boşluğu dolduruyorlar. Bu motoru göre göre de gidip daha yuksek fiyata 0 motor alıp zarar etmenin anlamı yok. Yada garantisi bitmiş parçası ciddi para tutan motoru alıp gene zarar etmenin anlamı yok. Şu anda sıkıntılıda olsa serviste 2 sene boyunca bişiler yaptırıyorsunuz. Öyle ahım şahımda arıza çıkmıyor. Ki arkadaşlar sağolsun artısı ve eksisi ile her şeyi yazıyor. Ben Pacino ya katılmıyorum bu motorlar seneye falan patlamaz arkadaşım. Hatta senye daha fazla yollarda görürsün hemde onlarca değişik markada. Bence bu bir yandan iyi çünkü rekabeti arttıracak marka bilinirliği de bir yere kadar, şimdi diğer A kalite markalarda giriş seviyesine ürün konumlandırmaya çalışacaklar. Mecburlar buna, yıllarca yuksek fiyata ürün sattılar. Bu adamlar bir tekTürkiye den mi ARG masraflarını çıkarıyorlar yani. Size bir örnek vereyim mesela Motomax bu çin furyası başlayınca peşin fiyatına 12 taksit yapmaya başladı. Bu kampanyanın arkasından baktılar olmuyor şu an peşin fiyatına 24 ay taksit yapıyorlar. İsteyin motomaxtan listeyi görün. Bu işler kolay değil, zor oyunu bozar.
Sağlıcakla kalın, :king:

burakara13
24 Ağustos 2005, 23:11
Motoman'a katılıyorum... Ben henüz araştırma aşamasındayım ve yorumların yanıltıcı olması oldukça kötü olur benim için... Özellikle, kullanılmamış motorlar hakkında yorumlardan kaçınmak en doğrusu sanırım... Ama sıfır alan arkadaşların, sıfırdan adım adım izlenimlerini aktarmaları oldukça faydalı bence... Örneğin just_life, şu an benim de ilgimi çeken tiger 250 hakkında ilk izlenimlerini adım adım aktarmış, sevdiği yanları, çıkan sorunlar, nasıl çözüldüğü... Bence yeni motor alan her arkadaş, böyle bir günük oluştursa... (tabiii zamanı olanlar) En azından benim gibi yeniler, bir motor alındığında ne gibi sorunlar çıkabiliyor, bu sorunlar neden kaynaklanıyor, nasıl bir çözüm yolu var gibi pek çok sorunun yanıtını tek yerde, üstelik doğrudan ilgisini çeken motorla ilgili olarak edinebilir...

buradaki paylaşıma katkıda bulunan tüm dostlara teşekkürler... :rendeer:

pacino
25 Ağustos 2005, 03:10
çin mallarının tek faydası
diğer markaları gıdıklaması birde motosikleti yaygınlaştırması olacak
bu konularda CAFEİN sana katılıyorum
gelecek yılda yollarda kalmayacak olayına gelince
gelecek yılı beklemeye gerek yok iki üç ayda topu diken az değil

powerbyaydin
25 Ağustos 2005, 12:20
Konu tam yerinde olmuş
Ben artık model seçimi bölümüne uğramıyorum desem yalan olmaz inanın insanı dellendiren soru arıyorsanız hepsi orda hele x firması mı xfirması mı alınmalı sorusuna görünce bitiyorum ya hepsi aynı kalite yada adam öyle bir karşılaştırma yapmış ki alakası olmayan sorular
tamam herkez kaliteli motor almıyabilir ama içindeki elemelere dikkat etmek lazım benim bütçem kısıtlıydı kanuni aldım memnunum ama nereye kadar arıza çıkarmıyor mu çıkarıyor ama kul yapımı bu arıza olmuyacak diye bir kayde yok en kaliteli markada bile çıkıyor
hele kulaktan dolma bilgilerle motor yorumu yapanlarla işim olmaz konuyu kapatırım denemeden görmeden bana yorum yapana ben yorum yapmam yada konuşmam