PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yılın 3’üncü fuarında 2008 modeller görücüye çıkıyor / Ayşe Şule BİLGİÇ

Erhan Erdil
17 Ekim 2007, 13:43
http://www.motosiklet.net/images/ayse8tx.jpg
Yılın 3’üncü fuarında 2008 modeller görücüye çıkıyor Bu hafta iki haberim var size. Birincisi yılın 3’üncü fuarı olma özelliğini taşıyan Motosiklet 2007 Fuarı. 15-18 Kasım 2007 tarihlerinde Lütfi Kırdar’da toplam 8 bin metrekare kapalı alanda düzenlenecek İstanbul Uluslararası Motosiklet Fuarı için organizasyon sahibi Bennan Tokdemir’den biraz bilgi aldım.

Bennan beyin söylediğine göre fuar butik kalitesinde ve çizgisinde olacak. Pek çok motor sevdalısının bildiği gibi bu yıl iki motosiklet fuarı yapıldı. İşte bu da yeni yıla girmeden ama içinde 2008 modellerin de yer alacağı yeni bir fuar olacak. Bennan Tokdemir, "Bu sektörde yaklaşık 17 yıldır varım ve ilk defa bu fuarı bisiklet-motosiklet fuarı olarak ülkemizde yapmaya kalktığımda bana hayalperest diyenler, alaycı bir tavırla gülümseyenler, bu iş olmaz diyenlerin yüzdeleri inanın çok yukarılardaydı; şimdi şöyle bir arkama baktığımda bu sektöre olan inancımın, inadımın, uzun vadedeki getirisinde ne kadar haklı olduğumun haklı gururunu yaşamaktayım" diyor.

PİYASA HAREKETLENECEK

Tokdemir, motosiklet sektörünün durumunu ile ilgili ise; "İki yıl öncesine kadar bu sektörün ne kadar büyüdüğünü, inanılmaz satış rakamlarının,ve limitsiz yatırımlarını konuşuyorduk değil mi? Ama ne yazık ki sanal büyümelerin önünü açarak olduğundan çok daha farklı, gerçeklerden çok uzak, yazıldı çizildi yorum üstüne yorum yapıldı ve çok abartıldı sonra işte sonuçlarını hep birlikte yaşıyoruz. Ülkemizde yaşanan mikro ve makro ekonomi dengelerinin bu sektörde hemen hissedildiğini ve ön plana çıktığı gerçeğini sanırım kabul etmemiz gerekiyor her ne kadar istemesek de. Son olarak yeni gelen vergi ve KDV artışlarından sonrada bugünkü durum ortadadır ve sektör gerçekten sıkıntılı günler geçirmekte olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir" yorumunu yapıyor.

Aslına bakarsanız Bennan bey yılın bu 3’üncü fuarını düzenlerken biraz da motosiklet sektörünün hali hazırda üzerine serpilmiş ölü toprağını kaldırmasını, sektöre yeniden bir hareket gelmesini istiyor.

FUAR LÜTFİ KIRDAR’DA

"Motosiklet sektörünün içine bulunduğu sıkıntıyı da aşmak anlamında 2008 modellerinin ilk gösterimlerini, aksesuar ve kıyafet distribütörü firmaların özellikle kışlık kreasyon tanıtım ve satışlarını, stokları bulunan tüm firmaların gerekli promosyonlar yaparak ürünlerini eritmelerini hedefleyen MOTOSİKLET 2007 Fuarı sektöre yeniden hayat ve coşku getirerek firmaların ve markaların yüzlerini güldürmek suretiyle gene ilklerden birini yaşatarak sektöre ne kadar önem verdiğimizin kanıtı ve gerçeği olacaktır." Sözleri de benim tespitimi ispatlıyor. Bence bu fuarın en büyük avantajı şehrin merkezinde tüm iş yerleri, otellere ve anayollara yürüyüş mesafesinde olan, ulaşım konusunda bir çok avantaj teşkil eden Lütfi Kırdar’da düzenleniyor olması. Öyle ayak altı bir yer ki bence 15-18 Kasım tarihlerinde çok uzaklarda değilseniz mutlaka bir uğrayın.

Firavunlar arasında ilk Türk

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen, Mısır çöllerinde geçen Firavunlar Rallisine, bu yıl ilk defa motosikleti ile bir Türk de katıldı. Size ne zamandır bahsetmek istediğim Ümit Salkım. 30 Eylül’de Mısır’ın başkenti Kahire’de ’Sfenks’in önünden’ başlayan olan Firavunlar Rallisi, yedi etabın ardından 6 Ekim’de yine Kahire’de son buldu. AMS sponsorluğunda Mısır çöllerinde yarışan Ümit, yarış öncesinde ilk amacının sadece yarışı sağ salim tamamlayıp tecrübe kazanmak olduğunu söylüyordu ancak yarış sonunda gördük ki Ümit damarlarındaki asil kan sayesinde 102 motosikletin yarıştığı ralliye ilk kez katılmasına rağmen 53’üncü olarak ülkemize döndü. Öncelikle kocaman, kucak dolusu tebrikler iletiyorum Ümit’e. Öyle basit bir iş değil yani yaptığı Firavun Rallisi 2 bin 950 km’lik uzunluğuyla Dakar Rallisi’nden sonra en uzun cross country rallisi.

Bu arada ilk milk dedim ama tabi ki bu yarış Ümit’in hayatındaki ilk yarış değil. Ümit 16 yaşından beri Türkiye’deki çeşitli yarışlara girmiş ve çeşitli dereceler almış bir motor sevdalısı. 53’üncü olduğu bu yarış için bahardan beri çeşitli antrenmanlar yaptığını söyleyen Salkım, kendini forma sokabilmek için uyku alışkanlığını değiştirdiğini ve alkolü tamamen hayatından çıkardığını söylüyor. Kemal Merkit’in Dakar’da kullandığı KTM 450 EXC ile yarışan Ümit, sponsor desteği olmadan bu tip organizasyonlarda yer almanın çok zor olduğunu da söylüyor. Haklı. Mesela bu Firavunlar Rallisine hadi katılayım desen yaklaşık 25-30 bin Euro’yu gözden çıkarmanız gerekiyor. Eee öyle her babayiğidin harcı değil. İşte bu noktada, motosiklet sporlarına destek verecek sponsorlar devreye giriyor. Bu anlamda aslında Ümit’in kazandığı bu başarının büyük bir kısmı da sponsoru AMS (Aviation Managemenet Solutions)’a borçlu. Havacılık konusunda faaliyet gösteren AMS’nin başka firma ve markalara da örnek olmasını umuyor ve tüm AMS yöneticilerine bu güzel desteklerinden ötürü kutluyorum. Helal olsun Ümit, helal olsun AMS!!!

Ayşe Şule BİLGİÇ
ruzgarinkizi@hurriyet.com.tr
Rüzgarın Kızı - Ayşe Şule Bilgiç'in Yazıları Her Çarşamba Hürriyet Gazetesi Otoyaşam Ekinde Yayınlanır.

Syriana
17 Ekim 2007, 14:12
Neymiş yılın üçüncü fuarıyla sektör üzerindeki ölü toprağını atıp piyasa hareketlenecekmiş...ne kadar hayalperest bir yaklaşım...ne değişecekde piyasa hareketlenecek...sanki markalar teknoloji olarak üstüne çok katlamış ve fiyatlara yansıyan vergiler yarı yarıya düşülmüşte piyasa hareketlenecekmiş...bunlar sadece hayalperest yaklaşımlar...

piyasanın hareketlenmesini istiyolarsa % 37 ÖTV ve % 18 KDV ile sıfır motor satış fiyatlarının %55'ine etki eden kısmı indirmek için çalışmalara başlamaları ve makul düzeylere çekmeleri gerekir...yoksa senede 10 tane bile fuar düzenleseler farkedecek çok bişey olduğunu sanmıyorum...:farao:

Tutkun22
17 Ekim 2007, 14:16
Neymiş yılın üçüncü fuarıyla sektör üzerindeki ölü toprağını atıp piyasa hareketlenecekmiş...ne kadar hayalperest bir yaklaşım...ne değişecekde piyasa hareketlenecek...sanki markalar teknoloji olarak üstüne çok katlamış ve fiyatlara yansıyan vergiler yarı yarıya düşülmüşte piyasa hareketlenecekmiş...bunlar sadece hayalperest yaklaşımlar...

piyasanın hareketlenmesini istiyolarsa % 37 ÖTV ve % 18 KDV ile sıfır motor satış fiyatlarının %55'ine etki eden kısmı indirmek için çalışmalara başlamaları ve makul düzeylere çekmeleri gerekir...yoksa senede 10 tane bile fuar düzenleseler farkedecek çok bişey olduğunu sanmıyorum...:farao:

::plus1:: söylenecekleri söylemişsin..

paylaşım için ::thanks: admin..

SilentScream
17 Ekim 2007, 14:42

katılıyorum +1 , güzel paylaşım için teşekkürler...

DARKDIAMOND
17 Ekim 2007, 15:11
Hiçbir iktidar bugüne kadar koyduğu herhangi bir vergiyi geri çektiğini görmedim.Bundada öyle olacağına eminim.Motor ve aksesuardaki fahiş karların azaltılması belki hareketliliği getirebilir.Eee bunuda tatlı kara alışmış esnafın yapması imkansız.İş yine motor sevdalısı insanların sırtına binecek.Biz motora binmeye devam ettikçe bu motorları ve ekipmenlerı almak zorundayız.Herksede bunu bildiği için kılını bile kıpırdatmıyor.Tek ümidim elinde mal kalmış esnafın son çırpınış için indirimli mal satması olacak.En sonunda bizide mezarcı yaptılar ya helal olsun.

Syriana
17 Ekim 2007, 15:19
Hiçbir iktidar bugüne kadar koyduğu herhangi bir vergiyi geri çektiğini görmedim.Bundada öyle olacağına eminim.

Oğuz aynı şeyi konuşuyoruz işte...eğerki hükümete bir yaptırım uygulayamazlarsa 2005 ve 2006 başlarındaki satış rakamlarını ancak rüyalarında görürler...

Tek ümidim elinde mal kalmış esnafın son çırpınış için indirimli mal satması olacak.En sonunda bizide mezarcı yaptılar ya helal olsun.

Sanırım elde kalmış dediğin 2006 vergi bindirimi öncesi alınıp hala satılayan stokta bekleyen ürünler...peki bunlarda satıldıkdan sonra ne olacak...ben söyleyim sana tüm markalar sinek avlayacak...eskiden ayda 30 motor satan bayi 3-5 motorla ayı kapatacak...bakalım bu duruma onlar ne kadar dayanacak en çok da onu merak ediyorum...bekleyip göreceğiz...

s3ns4t10n
17 Ekim 2007, 15:39
herkesin söylediği doğru walla bende tamamiyle katılıyorum

aYe
17 Ekim 2007, 21:11
Ben sordum da 2008 Hondalar fuarda olmayacakmış, Hondanın yenisi yoksa neyin yenisi olacak ki:silent:

Bence motor açısından tırt geçer bu fuar, ama mont almaya giderim.:cherry:

dream_way
17 Ekim 2007, 22:00

insaf be motorsiklet fiyatlarını 30 40 milyara çıkartmışlar.bian önce avrupaya gitmek isterdim. gencim hevesliyim ama hevesimizi kursağımızda bırakmışlar:queen::queen:
Avrupadaki yeğen akraba v.s'im gömlek değiştirir gibi sportbikeler değiştiriyorlar
Biz türkler ise daima ileri bakacağız:queen::queen: = :pr:

http://img102.yehhe.com/images/2643MV_aguta.jpg

http://img60.yukle.tc/images/4833MV_Agusta_F4_1000_Senna_2006_02_1024x768.jpg

http://img60.yukle.tc/images/2367r1.jpg

http://img60.yukle.tc/images/8490R1_Y.jpg

http://img60.yukle.tc/images/8320SUZUKI.jpg

http://img60.yukle.tc/images/4997Suzuki_1.jpg

DARKDIAMOND
17 Ekim 2007, 22:45
Oğuz aynı şeyi konuşuyoruz işte...eğerki hükümete bir yaptırım uygulayamazlarsa 2005 ve 2006 başlarındaki satış rakamlarını ancak rüyalarında görürler...

Sanırım elde kalmış dediğin 2006 vergi bindirimi öncesi alınıp hala satılayan stokta bekleyen ürünler...peki bunlarda satıldıkdan sonra ne olacak...ben söyleyim sana tüm markalar sinek avlayacak...eskiden ayda 30 motor satan bayi 3-5 motorla ayı kapatacak...bakalım bu duruma onlar ne kadar dayanacak en çok da onu merak ediyorum...bekleyip göreceğiz...

Eğer insaf edip o motorlarada vergi bindiriminden önceki fiyata çekerlerse dediklerin gerçekleşir biraderim.Onun içinde ümitli değilim ama yanıltmalarını çok isterim.Bu fuara gidiş sebebimde kask,mont ve eldiven vs. ekipman için olacak.

Syriana
18 Ekim 2007, 10:40
Eğer insaf edip o motorlarada vergi bindiriminden önceki fiyata çekerlerse dediklerin gerçekleşir biraderim.Onun içinde ümitli değilim ama yanıltmalarını çok isterim.Bu fuara gidiş sebebimde kask,mont ve eldiven vs. ekipman için olacak.

Aynı fikirdeyiz oğuz...:wiinkk: benimde o gün boş vaktim olursa gezme amaçlı gelir biraz dolaşır çıkarım zaten...:)

DARKDIAMOND
18 Ekim 2007, 11:35
Aynı fikirdeyiz oğuz...:wiinkk: benimde o gün boş vaktim olursa gezme amaçlı gelir biraz dolaşır çıkarım zaten...:)

Orada buluşuruz yada organizasyon olursa birlikte gideriz artık.Bizim stand olacakmı acaba fuarda?

babaçi
18 Ekim 2007, 12:38
Orada buluşuruz yada organizasyon olursa birlikte gideriz artık.Bizim stand olacakmı acaba fuarda?

evet erhandan açıklama yapmasını bekliyoruz ,nasıl bir organizasyon yapmayı düşünüyor,

geçen fuardan beri kask almak istiyordum,artık fuarın son gününe denk getirip indirimli olanlara bakacağım

timtim
21 Ekim 2007, 22:28
valla motor alanlar bu fiyatlara çok değerli bişi yaptıkları için tebrik ediorum motor almak artık ferrari almak gibi bişi oluyor bu vergiler yüzünden arkadaşların dediği gibi stoklar bitse bile alınacak olanlar böle değerli yani yazık bizlere :pale:

D C R
21 Ekim 2007, 22:40
Syriana çok haklısın !

Yurt dışındaki motor fiyatlarını gördükçe deliriyorum. :pr:
Türkiye neden vergileri bu kadar ağır tutuyor :pr:

dorlion
21 Ekim 2007, 23:17
arkadaşlar, bir örgütlenirsek, hep beraber gidelim derim, hem siz benim gibi çaylaklara ön ayak olursunuz aksesuar alırken. Allah'tan maaşı aldıktan sonraya denk geliyor fuar :P gerçekten dediğiniz gibi ucuz olursa, benim komple kışlık takım almam lazım :)

superzzt
25 Ekim 2007, 00:11
Lütfi Kırdar'da ki fuar mı? Ben almiyim, 15 ytl verip içeride iki tane dandik çin malı 2006 model mağazalarda göreceğimiz motorlar vs...Tıp kı 2007 nisandamıydı neydi o zamn yapılan gibi Lütfi kırdara o kadar para verip içeride 15 dakika durmuştum.Yamaha,honda,suzuki,ducati ne varsa adamlar kızıltopraktaki mağazalardaki motorları getiriyorlar onun yerine giderim kızıltoprağa hem daha az kalabalık hemde temiz hava alırım.Bu arada avrupada fiyatlar ucuz ama orada insanlar 2006 model motor alıp aa 2007 si çıktı onu alayım demiyorlar,bir motoru alıp senelerce kullanıyorlar.Her sene motor değiştirme hemen 2 ay kullanıp yok abi kesmedi bir üst cc.e geçeyim gibi dertleri tasaları yok.Ben almanyada yaşadığımda ordaki bir arkadaşımın 50cc.lik scooter ı vardı adam 5 sene sonra kendine gitti 250 cc.lik aldı ki parası olmadığından değildi.Zırt pırt motor değiştirmek veya araba neyse ne biraz hazmedememektir.Savurganlıkta cabası avrupanın kişi başına düşün milli gelire baktığınızda buradakine göre çok daha yüksek ama burada model yükseltmek cc. ıvır zıvır...Tabii vergiler konusu ayrı bir olay o konuda söylenecek ne varsa söylendi.Ama daha ucuz olsada biraz elimizdekini kullansak daha ekonomik olmaz mı?Birde şunu unutmayalım 2001 ekonomik krizinde döviz fırladı,borsa çöktü ama lüks araba satışları fırladı,(o günlere ait gazetelerden yazılarda bulduğum an koyacam.) yani vergi bahane oluyor bu vergileri koyanlarda az buçuk toplumumuzu tanıyan tipler ee hal böyle olunca adamlar düşünmüyor mu ekonomik krizde lüks araba alıyosun şimdide paşa paşa hava cıva vergileri ödersin.Yanlış olabilirim ama bu vergiye laf etmek olmuyor memleket sorunları forumlarda konuşuluyor ama çözüm ...yok çünkü herkes lafla peynir gemisine okyanus geçirtmeye çalışıyor.Vergiler yüksek diyipte ondan sonra 3-5 aylık sıfır motorunu satıp sıfır yüksek cc.li alanların vergi pek umurunda değil bunun farkında olanlarda ekmeğini yiyor , 3-5 kuruş biriktirip 1 liralık motora 3 lira veren arakdaşlara oluyor.Motor dergileri seçimlerden önce bu fırsatı değerlendirelim dedi kim değerlendirebildi? (Ne fırsatı bu arada adamlarında motorlar çok umurundaydı).Kusura bakmayın söylenecek çok söz var ama benim konuşmaya dilim varmıyor hem forum kuralları hemde insanlar yanlış anlar