PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Africa Twin üretimi ne zaman durdu acaba ?

strangedenial
16 Ekim 2007, 22:39
slm,

bu AT 'nin üretimi birkaç yerde 1993 'te durdu diye yazıyor, bazı yerlerde 2001 hatta 2003 model AT var satılık diye ilanlar var.

Heralde motor değiştiriyorlar , KM sıfırlanınca modeli de sıfırlıyolar mı nedir anlamadım.

Bilen var mı merak ettim en en son kaç yılında üretildi, satışa çıktı AT ? Alacam da bileyim.
teşekkür

ucanteneke5
16 Ekim 2007, 22:43
arkadaşım afrika twin en son 2003 yılında üretildi ve durdu sebebiğise bildiğim kadarıyla abisi olan varadero satılsın diye ve dier sebeb nerdeyse hiç ağırıza vermemesiidi.
bence hiç düşünme ve al derim afrika pişman olmassın.

strangedenial
18 Ekim 2007, 23:09
teşekkür ettim, demek 1993 de durdu diyenler, 2003 demek istemişler. :)
alacağım, hem de bir an önce alacağım, dayanamayacağım, her gece rüyamda görmekteyim, alacağım bineceğim kaçacağım uzaklara..

sağolasın

alp_tunay
18 Ekim 2007, 23:12
Valla ben bile düşündüm bi aralar... Bir arkadaşa aldım.... Çok güzel makinaydı... Hala da düşünmüyor değilim....

Cyberm
19 Ekim 2007, 00:03
Afrika olsunda çamurdan olsun :P

erdo2002
19 Ekim 2007, 00:37
Africa Twinin ne özelliğinden ötürü tercih ediliyor.:silent:Tipi pek hoş değil.Sorunsuz olması güzel.Vibrasyon ve yakıtı nasıldır acaba?Kullananlar varsa cevaplıyabilirmi?:silent:

alp_tunay
19 Ekim 2007, 00:44
Africa Twinin ne özelliğinden ötürü tercih ediliyor.:silent:Tipi pek hoş değil.Sorunsuz olması güzel.Vibrasyon ve yakıtı nasıldır acaba?Kullananlar varsa cevaplıyabilirmi?:silent:

Endurolar içinde en yakışıklısı yaww... En performanslı ve bana göre en az yakıtlısı....

Çok dengeli ve oturaklı bir makina...Daha ne olsun?....:cat:

erdo2002
19 Ekim 2007, 01:03
Endurolar içinde en yakışıklısı yaww... En performanslı ve bana göre en az yakıtlısı....

Çok dengeli ve oturaklı bir makina...Daha ne olsun?....:cat:

bilmiyorum farlarının yuvarlak olmasını pek hoşuma gitmedi.Yoksa motoru olsun sorunsuzluğu olsun tabiki cezbedici.Ayrıca çokda sağlam olduğundan bahsediliyor.
Şu farları daha modern yapsalarmış :)
http://img155.imageshack.us/img155/2475/africatwinzk0.jpg (http://imageshack.us)

alp_tunay
19 Ekim 2007, 01:10
bilmiyorum farlarının yuvarlak olmasını pek hoşuma gitmedi.Yoksa motoru olsun sorunsuzluğu olsun tabiki cezbedici.Ayrıca çokda sağlam olduğundan bahsediliyor.
http://img155.imageshack.us/img155/2475/africatwinzk0.jpg (http://imageshack.us)

Denge konusunda hiç bir makinanın bu kadar dengeli olabileceğini sanmıyorum..Sanki bisiklet sürüyorsunuz..O kadar hafif bir sürüşü var... Gazı açınca resmen kükrüyor... Anında tepki veriyor...Atlıyor resmen....

Efsane olması boşuna değil .......

İki farlı olması daha güzel biri kırılırsa öteki ile idare edersin ne güzel.....:P

bbaday
19 Ekim 2007, 02:54
benimde ciddi ciddi düşündüğüm birmakina dl650 şu an uzak olduğu için bu makinayı ilerde düşünüyorum

jeansatar
19 Ekim 2007, 03:39
honda africa twin gercek bir endurodur ve hatta ona çöl aslanı demek abartı olmayacaktır bu motosiklette öyle ilginç özellikler var ki,çift olan sadece öndeki iki yuvarlak formdaki farları değil çift radyator ve çift fanlıdır ve üstten çift egzantriklidir adeta toprak çöl kum ve zor şartlarda her ne olursa olsun ilerlemesi için yapılmış ve honda tarihine geçen en dayanıklı enduro makinedir.ucanteneke5 arkadaşın dediği gibi yeni versiyon ağabeyi varadero nun önünün açılıp yüksek satışlar kazanması için malesef honda tarafından üretimi 2003 ilk yarısında sona ermiştir.ikinciel pazarda çok tutan ve nice yolları devirecek temizlikte bulunması olasılıkta bir seçenek şimdiden hayırlı olsun derim almayı düşünen dostlara.............tekeriniz yola düz bassın

General information
Model: Honda XRV 750 Africa Twin
Year: 1990 - 2003
Category: Enduro / offroad
Rating: 73 out of 100. Show full rating and compare with other bikes
Engine and transmission
Displacement: 742.00 ccm (45.28 cubic inches)
Engine type: V2
Stroke: 4
Power: 60.30 HP (44.0 kW)) @ 7500 RPM
Torque: 62.00 Nm (6.3 kgf-m or 45.7 ft.lbs) @ 6000 RPM
Compression: 9.0:1
Bore x stroke: 81.0 x 72.0 mm (3.2 x 2.8 inches)
Fuel system: Carburettor
Gearbox: 5-speed
Transmission type
final drive: Chain
More details Consult a Honda repair manual.
Physical measures
Dry weight: 205.0 kg (451.9 pounds)
Seat height: 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting.
Overall height: 1,430 mm (56.3 inches)
Overall length: 2,315 mm (91.1 inches)
Overall width: 905 mm (35.6 inches)
Ground clearance: 215 mm (8.5 inches)
Wheelbase: 1,565 mm (61.6 inches)
Chassis and dimensions
Front suspension travel: 220 mm (8.7 inches)
Rear suspension travel: 214 mm (8.4 inches)
Front tyre dimensions: 90/90-21 54H
Rear tyre dimensions: 140/80-R17 69H
Front brakes: Dual disc
Front brakes diameter: 276 mm (10.9 inches)
Rear brakes: Single disc
Rear brakes diameter: 256 mm (10.1 inches)
Speed and acceleration
Power/weight ratio: 0.2941 HP/kg
Other specifications
Fuel capacity: 23.00 litres (6.08 gallons)

Yzb. Volkan
19 Ekim 2007, 04:29
Madem konusu açılmış ben de hep aklıma takılan soruyu sorayım :) Adı neden Africa Twin ?Daha doğrusu africa kısmını anlıyorum da neden twin?

Gecenin bu saatinde yazan olmayınca buldum biryerlerden; V-Twin motor, twin radyatör, twin fan, twin far, twin egzantrik, vardır başka twinleri de :)

ucanteneke5
20 Ekim 2007, 01:26
Madem konusu açılmış ben de hep aklıma takılan soruyu sorayım :) Adı neden Africa Twin ?Daha doğrusu africa kısmını anlıyorum da neden twin?

Gecenin bu saatinde yazan olmayınca buldum biryerlerden; V-Twin motor, twin radyatör, twin fan, twin far, twin egzantrik, vardır başka twinleri de :)

twin olması heralde nerdeyse herşeyi iki olmasından dolayıçünkü bujileri bile silindir başına iki tanedir.sağalamlığıda iki motosklet kadar olduğundan dolayıdır başka açıklama gelmiyo aklıma.
bende nerdeyse alıyodum ama ben super tenerenin hayranı olduğum için tenereyi tercih ettim afrikadan biraz daha fazla yakar ama ona göre daha çevik ve güçlü ama sonuçta ikiside mükemel denicek dengeye ve harika bi sürüş zevke sahip motosikletlerdir:cat:
almak isteyenlere tavsiye ederim kesinlikle pişman olmassınız.

metalgod
20 Ekim 2007, 10:40
abi africa twin efsane motor yahu ktm ler varederolar gsler caponardlar halt etmiş yanında imkanım olsa hiç sektirmez alırdım...

stolga
20 Ekim 2007, 12:52
afrikamda 2. yılım ve inanılmaz memnunum, virajları bir enduro için mükemmel, Afrikanın bir problemi vardır , kullananlar bilir ; benzin pompası.
onun dışında hiç bir aksilik çıkardığını duymadım ve başımada gelmedi
inanın satayımda başka bir enduroya geçeyim diyorum alacak bir motor aklıma gelmedi, yakın bir arkadaşım varedero aldı, düzde Afrikayla kıyaslanmaz bastığın zaman fırlıyor ama virajları belkide motorun acemisi olduğumdan olsa gerek Afrikaya göre zayıftı.
yani ne diyebilirim çok kaliteli bir motor, tarz değişikliği yaparsan satılır ancak

tr.davutak
09 Nisan 2009, 12:55

mesala şöylemi olsun:cat::cat::cat::cherry:

http://i306.photobucket.com/albums/nn275/davutak/AfricaTwin2009.jpg

belo
09 Nisan 2009, 14:23
mesala şöylemi olsun:cat::cat::cat::cherry:

http://i306.photobucket.com/albums/nn275/davutak/AfricaTwin2009.jpg

valla binin bakalım inebilirmisin ben 2001 ini gordum yakinen inceledim yetti bana hatta alalım sana oldu yok dedim yemes bana numarası buyuk :mrgreen:ben gittin kle500 aldım le500 12 lt deposu bunların galiba 27 lt :queen:

motorhocası
09 Nisan 2009, 14:25
Yakıtı ortalama 5.5 lt/100 km - Africa Twin :cat:

jeansatar
09 Nisan 2009, 14:45
honda xvr.750 africa twin
(yol şartları ve kullanıma göre değişkendir)

şehiriçi tüketim...... 6,5lt/100km 8lt/100km
uzunyol tüketim..... 5 lt/100km 6,5lt/100km

juniyear
10 Nisan 2009, 19:06
güzel makina hayırlısı olsun :cat:

hegemonya
10 Nisan 2009, 23:40
temiz afrika bulunmuyor, kimse satmak istemiyor. olanları almak için ise fazla fazla vermek gerekiyor. uygun bulunursa gözü kapalı alınacak motor.

acan
10 Nisan 2009, 23:52
Birde benim bildiğim afrikanın üretim sebebi yeni modele yer vermek değildi.O yıllarda çıkan EURO normlarını sağlayamadığı içindi. Emisyonla ilgili bir sebebtendi galiba.

Barış Şuşut
11 Nisan 2009, 00:02
2003 yılında son twinleri piyasaya sürdüler ve üretimini durdurdular. efsane oldu .. hani derlerya bırakacaksan en tepedeyken bırak efsane ol diye.. öle oldu..

2004 yılında suzuki v-storm u üretene kadar rakib çıkmadı twine..150 000 evet yannış yazmadım yüzellilbin km gidip motor bloğuna anahtar değmemiş örnekleri var.

diğer yaygın bir inanışa göre yedek parçasını satamadılar. Kaza yapmadan kolay kolay parça istemeyen bir motordu. o yüzden kaldırdılar diyende çoktur.

kim ne derse desin özelikle beyaz kırmızı mavi rengi ile endurocuların gönlüne taht kurmuş bir motordur.

COQ
11 Nisan 2009, 00:10
Bir onceki yaz avare avare dolasirken, benim eski motoru yanina park etmistim.
Sonra sahibi ile tanistik.
Yaris motoruyla enduroculuk mu yapiyorsun? diye sormustu.:)
Ben de Africa Twin'le avrupada ne ariyorsun, Afrika'ya gitsene seklinde karsilik vermistim.:)
Madem buralarda gezeceksin Pan europa al diye de eklemistim.
:P

Son gorusmemiz oldu.:cherry:

http://i191.photobucket.com/albums/z312/fotoefekt/moto/DSCN1102.jpg

Kalitedir.:cat:

zattaras
02 Temmuz 2012, 20:32
keske hic baslamasaydi su lanet motorun uretimi.Ocagina incir agaci dikmek icin birebir.
2. el arka amortisorun tanesini 750 tlye bulabilirseniz sanslisinizdir.

sercan2667
02 Temmuz 2012, 20:50
Zaten dünya turu yapan kişilerin çoğunda Africa Twin eski Süper Tenerelerden var.

zattaras
02 Temmuz 2012, 21:01
Africa twine verecegin o paralara daha bircok motosikletle yapabilirsin bu yolculuklari.Hatta gecenlerde gormustuk r1 ile bi amcam da yapiordu bu yolculugu.200 cclik bir scooterla yapani da var transalple yapani da cok fazla bmw su ile yapan da africa twin le yapan da var ki, bu motorlarla yapmak emin ol daha rahattir. Africa twinin nin tastan selesinin uzerinde 100 km yapmak 300 kmye bedeldir zaten.Parca fiyatlari almis basini gitmis fiyatlar da cabasi. En son Hello Africa macerasi icin cikan arkadas ta 10 yasinda africa twin fiyatina 1 yasinda son teknoloji tenere ile yolculuguna devam ediyor.