PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Transalpin arka lastiği neden çok ısınıyor?

CBF150
21 Ağustos 2007, 16:48
Arkadaşlar selam,
Transalp kullanıcılarının fikrini ve yorumlarını almak istiyorum.Bilgi verir iseniz sevinirim.
Yaklaşık olarak bundan 20-25 gün önce Artçım ile birlikte Ankara'nın Çubuk ilçesinden çıkıp pursakları geçtikten sonra Otobana (Konya istikametine doğru) girdik. Bayındır barajı manzarasını izlemek için mola verdik.Motorun sağını solunu kontrol ederken lastiği kontrol ettim.Aşırı ısınmıştı.Normalmiydi anormalmiydi bilgim olmadığı için fikir yürütemedim.Yaklaşık olarakta en fazla 50 km. ancak yapmışımdır.Ama ondan sonrada fazla basmadım.Ne olur ne olmaz diye.1000 km.Rodaj bakımına gittiğimde konuyu usta ile paylaştım normal olduğunu söyledi.Ama verdiği cevap beni tatmin etmedi."Ustanın söylediği abi senin motor sürat açısından orta sınıf dedi s.s makinalarda daha fazla ısınıyor dedi.Ama işin açıkcası içimde hala bir şüphe var.Ama şu bir gerçek lastiğin o kadar ısınması gidilen mesafeye göre anormal bana göre motorun ısısından çok etkileniyor bu bir gerçek.Fikirlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.
Herkese kazasız sürüşler.

MNY46
21 Ağustos 2007, 17:30
motosikletin lastiklerinin ısınamasının en buyuk nedeni lastiğin hamurunun yumuşak olmasıdır. yumuşak hamurlu lastik cabuk ısınır ve yol tutuşu kaliteli olur.. ama buna karşılık lastiğin omrü az olur...
hocam sen lastiğin ısınmasından değil lastiğin ısınmadığı zamanlarda duşun kafanı yor...

Wallace
21 Ağustos 2007, 17:36
lastik ısınması normaldir. lastiğin markasına ve hamuruna göre de farklılık gösterirler. lastikler ısındıkça yol tutuş kabiliyetleri artmaktadır. yere sürtünmenin verdiği ısı hem lastik yüzeyinde hemde içindeki havada ısı artışına neden olur.

CBF150
21 Ağustos 2007, 17:52
Motoru aldığımdaki orjinal lastiğin markası Bridgestone

gugukk
21 Ağustos 2007, 17:55
Arka fren çok sıkı ise gene sürtünmedende ısınır

CBF150
21 Ağustos 2007, 18:08

gugukk;
1000 km. rodaj bakımını yeni yaptırdım.Heryerini elden geçirdiler.

viper_1
21 Ağustos 2007, 21:13
Her araçta lastik ısınması doğal bişeydir.
Motosikletlerde de lastikler ısınır ve yola tutunmasında avantaj olur!

Arka frenle lastik ısınması arasındaki ilişkiyi anlayamadım.. :silent::silent:

barrokas
21 Ağustos 2007, 21:34
Her araçta lastik ısınması doğal bişeydir.
Motosikletlerde de lastikler ısınır ve yola tutunmasında avantaj olur!

Arka frenle lastik ısınması arasındaki ilişkiyi anlayamadım.. :silent::silent:

balatalar sürtüyorsa-yı kastetmiş galiba ama,buda zor bakımdan yeni çıkmış,normal bence iki elini birbirine sürt elinde ısınıyor,ısınsın daha iyi

tubis
21 Ağustos 2007, 21:48
Benim transalpim olsun ben durunca tekerine üflerim, yeter ki olsun. :mrgreen: Valla şikayet etmeyeceğim söz. :mrgreen:

qrar
22 Ağustos 2007, 11:08
lastik ısınır. ısındıkça yola yapışır. yaz günü elini yakacak kadarda ısınır. bunda endişeye gerek yok.

arka teker daha fazla ısınır. çünkü:

ağırlığın daha fazlası bu teker üzerinde.

sürtünme arka tekerde daha fazla.

en önemliside motorun çekişi arka tekerlekte o nedenle gücün uygulandığı teker daha fazla ısınır. eğer motosiklet önden çekişli olsa idi ön teker lastiğinin daha fazla ısındığını görecektin.

CBF150
22 Ağustos 2007, 11:24
Arkadaşlar değerli fikirleriniz ve görüşleriniz için hepinize tek tek teşekkür ederim.Rahatlamaya başladım.Herkese kazasız sürüşler.

Benim transalpim olsun ben durunca tekerine üflerim, yeter ki olsun. :mrgreen: Valla şikayet etmeyeceğim söz. :mrgreen:

Tubiş,
Antalya'da şubemiz var Ankara'dan motorla gelmeyi düşünüyorum.Ama motosiklet ile uzun yol tecrübem olmadığı içinde biraz tereddütteyim.Ama yanıma bir iki arkadaş bulabilirsem gelirim.Söz geldiğimde de sana Transalpi kullandırırım:cherry: