PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : muaynesı bıtmıs ve sıgortası olmayan motor

gazi_serdar
23 Temmuz 2007, 18:45
arkadaslar hepınıze selamlar bende dun ıtıbarıyle motor sahıbı oldum sonunda fakat bıkac sorunum var.1. sı motorumu aldıgım yere bırakan sahıs tatıle cıkmıs oldugu ıcın uzerıme alamadım 15 gun beklemem gerekecek asıl sorun muaynesının bıtmıs olması ve trafık sıgortasının olmaması polıs cevırırse herhangı bı sorun yasarmıyım? kaskımı takmadan cıkmıyorum yanlız motorumun eksozu acık ve ruhsatta sıyah olarak gozukuyo ama uzerınde alev seklınde boya var.ayrıca muaynede bunlar sorun teskıl edermı?motor 250lık vırago hepınıze saygılar...bu arada motosıkletı aldıgım yer tanıdıgım bırısı kafanızda soru ısaretı kalmasın

banavurma
23 Temmuz 2007, 18:55
nasıl pazarlk yaptınız bilmiyorum ama motorun üzerindeki tüm eski borçlar önceki sahibine aittir...bence borcu kağıdı almadan önce keşke pazarlığı bitirmeseydin...çünkü muayenesidir, sigortasıdır birde varsa trafik borcudur dünyanın parasını verme...

eksozu dikkat çekecek kadar rahatsız edici ise polisinde dikkatini çekmemesi mümkün değil...ana yollara ve şehirler arasına çıkmak için acele etme. çünkü birde ceza parası eklenebilir bunların üstüne ...

alev şeklindeki çıkartmaya gelince muayene memurunun insafına kalmış...ruhsata işletmen gerekiyor diye biliyorum...

kazasız sürüşler....

songokhu
23 Temmuz 2007, 19:03
uzerıme alamadım
muaynesının bıtmıs olması
trafık sıgortasının olmaması

Sende öyle bir iş yapmışsınki yani hiç sorma.
Ya arkadaş tatilden hiç dönmezse ???
Her iki durumdada -sigortasız ve muayenesiz- başın çooook ağrır bence halledene kadar trafiğe çıkma

serendepity
23 Temmuz 2007, 19:08
peki arkadaşlar yeni başlık açmadan bende sorıyım buradan trafik muayene ücreti hakkında bilgisi olan var mı + faizi ne kadardır

gazi_serdar
23 Temmuz 2007, 19:21
arkadaslar bende bılmıyorum neden boylle sacma bı ıs yaptım ama ılk motor heyecanından olsa gerek gaza gelıp pazarlık dahı yapmadan ıstenılen fıyata alydım aldım.ama herhangı bır borcu benı ılgılendırmıyo dıye dusunuyorum cunku devrını benım ustume yapmak ıcın temız kagıdı alması gerekıyo ondan sonrada benlık bısı kalmıodur.tatılden ayın 5sınde doncekmıs ozamana kadar bınmessem olurum ben garajda gecıyo zaten gecem gunduzum :))

eczaci101
23 Temmuz 2007, 19:25
Hemen gidip 20 ytl ye arkadaşının adına sigortasını yaptır ;(süresi geçikse 25-27 ytl civarında) yalnız emanet motora biniyorsun her türlü mesuliyet arkadaşına aittir!

Bence binme derim ;

heves tamam da başın çok ağrıyabilir...

İNFERNO
23 Temmuz 2007, 19:25
kardeş almadan once bakaydın borcu cezası harcı vergisi varmı odenmişmi diye?

banavurma
23 Temmuz 2007, 19:33
peki arkadaşlar yeni başlık açmadan bende sorıyım buradan trafik muayene ücreti hakkında bilgisi olan var mı + faizi ne kadardır

yanlış hatırlamıyorsam 45 - 50 ytl gibi bir masrafı var...ancak ne kadar gecikme faizi alıyorlar bilmiyorum...

bildiğime göre bir kaç yıl muayene yaptırmasanız da yeni yapılan muayene sırasında eski yapılmayan muayenelerin bedelini sizden talep etmiyorlar (dı galiba:silent:)...

metemen
23 Temmuz 2007, 19:39
52 ytl masrafı vardı ama bu rakam 1 yıllık harç üğcreti idi ancak son değişiklik ile motosiklet muayene süresi 1 yıldan 2 yıla çıktı devletimizi belki bu ücreti 52 x 2 104 yapmış olabilir

eczaci101
23 Temmuz 2007, 19:49
Bu Konuda GerÇek Bİlgİ Şudur ArkadaŞlar ;

52 Ytl Masrafi Var...

Fakat SÜre 2 Yil Olarak İŞlenİyor...

(umarim Muayeneye Kasksiz Gİtmezsİnİz.....)

:)

gazi_serdar
23 Temmuz 2007, 20:00
kaskım bellıgım fılan tam,aslında hıc sevmem boyle huzursuz bı seklılde bınmeyı ama bı anlık hevesın kurbanı oldum borcuna harcına vergısıne nasıl bakılıyor bu meretın bı arkadas yardımcı olursa hemen baksam ıı olucak.bu arada trafık sıgortasını yaptırıcam. sadece muayne kalmıs olucak cezası sanırım 40 mılyonmus yakalanırsam,pekı bu bedelı odedıgımde benı salıverırler mı yoksa motoru fılan baglamaya kalkıp ıyıce oluyın rengı degısır mı?

ttopchu
23 Temmuz 2007, 20:55
heycanlanacak bişey yok zaten size satışı yaparken temiz kağıdı alacak bunu alması için tüm borçlarını ödemeli.

Yanlız muayenesinin yapılmaması ne vergi dairesini nede noteri bağlar, bu yüzden temiz kağıdı alırken motorun muayenesini de yaptırmasını belirtin. Ama bildiğim kadarıyla siz mtosikleti üzerinize aldıktan sonra tarafik sigortasını ve motorlu taşıtlar vergisini bir daha ödüyorsunuz. Motosiklet el değiştirdiği için temmuzdan sonra aldığınız için MTV sadece 2. taksidini yatıracaksınız.

Hakki
23 Temmuz 2007, 22:21
muayneyi bazı nedenlerden dolayı geç yaptırırsanız faiz gibi ek ücretler söz konusu değildir.
muaynesiz olarak polis kontrolüne denk gelirseniz motorunuz bağlanır. ağlarsanız belki baglamazlar :)

yucika
24 Temmuz 2007, 13:03
muayneyi geç yaptırdığınız taktirde muayene istasyonunda cezai bir işleme tabi tutulmazsınız. Sadece trafikte muayenesiz yakalanırsanız hakkınızda işlem yapılır.
Ruhsat devir işlemleri sırasında motosikletin devri yapılırken muayenesi yoksa sizi muayeneye gönderirler. Aksi taktirde üzerinize ruhsat çıkarmazlar. Yeni ruhsatınızın üzerinde muayenesi falanca tarihe kadar geçerlidir diye yazar. Eğer motosikletin vergisinin birinci taksidi yatırılmışsa sadece ikinci yatırmanız gerekir. Muayene ve satış için borcu yoktur kağıdı isterler. Motorun üzerinde ödenmemiş ceza varsa ödetirler.
Ruhsat yanınızdaysa trafiğe çıkabilirisnzi ancak muayenesi ve sigortası olmadığı için ceza yazabilirler.