PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor cırcır böceği takliti yapıyor

domdom
21 Haziran 2007, 12:48
Merhaba arkadaşlar motoru çalıştırdığımda cırcır böceği gibi ötüyor şuan 10.000 km geçti ve daha sibop ayarı yapılmadı acaba ondan olabilirmi? birde yolda giderken 3. viteste motor ileri geri ileri geri sarsıyor sanki gaz keslip geliyor gibi bunu neden yapar acaba tıkanan biryermi varmı acaba
bu arada motorum zelasun 150-19 chopper

taner_k
21 Haziran 2007, 13:07
sibop ayarı yapılmadığndan olabilir..dediğin ses balanstörden de geliyor olabilir. bizim motorlarda çır çır diye bi ses hep var zaten..eğer balanstör ise motorun açılması gerekir.ama sesten başka bi zararı yok..iyi bir ustanın dinlemesi gerek o daha iyi anlar...

4 ve 5 vitese zor atıyorsun devirde düşüyor motor gitmiyor demi:)

honda.cbr.125
21 Haziran 2007, 15:38
Abicim bence de o büyüh ihtimalle subaptan kaynaklanıyordur benim motordan da geliyodu servisine götürdüm bakım için sonra bişi kalmadı ama hafiften yine bi ses geliyor bu arada bu ileri geri sallama bazen benim motordada oluyor neden acaba??

enginkadan
21 Haziran 2007, 16:39
Merhaba arkadaşlar motoru çalıştırdığımda cırcır böceği gibi ötüyor şuan 10.000 km geçti ve daha sibop ayarı yapılmadı acaba ondan olabilirmi? birde yolda giderken 3. viteste motor ileri geri ileri geri sarsıyor sanki gaz keslip geliyor gibi bunu neden yapar acaba tıkanan biryermi varmı acaba
bu arada motorum zelasun 150-19 chopper

ileri geri sallamanın sebebi jikleden olabilir.sol elinin altındaki jikleyi yukarıya dogru oldugundan emınmısın.bi kontrol et.jıkleyı yukarıya kaldırıp.yola cık test et..bence ondan olabılır.:)

ogulcan
21 Haziran 2007, 16:50
bence subablardan vuruyor olabılr

TavukBiti
21 Haziran 2007, 19:33
circir sesi zincirden de gelebilir, ayari iyi degilse veya zincirin uzunlugu her yerinde ayni degilse. eger ses sadece sürerken cikiyorsa tabii.
bazi motorlarin resonanz frekansi vardir. yani basi frekanzlarda bütün motor, daha cok benzin tanki asiri sekilde titreme yapar. ses belki ordan gelebilir.
benim eski motorumdan da 4-5 bin rpm arasinda öyle sesler geliyordu. motorun bütün vidalarini siktiktan sonra ses yok oldu.

yamyamaha
22 Haziran 2007, 15:10
zincir sbop v.s ses gelebilir ama eyr motorun içinde bir şeyler sökülmüş dökülmüş ise o zamanda ses gelebilir. ben bu vazıyette 1000 km kullandım motoru sonra birde baktık ki motorum marşı ile ilgili bir parçası dagılmış butun bilge yay somun kalterde yağla dans edıyor. sebebini mutlaka bul benım yaşadıgım olay gıbi bir sorunsa başına çok büyük masraf açar. ustaya gotur ustanın dedıyı senı tatmın etmezse başka ustaya götür.
elin alet tutuyorsa kendın motorun her tarafına bak gerekırse basıt ihtımallerı eledıkten sonra motoru aç bak .
herkese iyi günler

domdom
22 Haziran 2007, 21:25
Teşekkürler arkadaşlar yorumlarınız için şuan vakit bulamıyorum ama enkısa sürede servise baktırıcam buraya yazarım sonuçları

yürekçe
22 Haziran 2007, 22:51
benzine böcek ilacı karıştır bişeyi kalmaz....