PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Fuarda Honda Motosiklet Alıp, Honda'zede olanlar buraya

Sayfa : [1] 2

leto
31 Mayıs 2007, 12:04
Arkadaşlar aşağıda okuyacağınız yazıyı ben www.sikayetvar.com adresine yazdım aynı şekilde madur olan arkadaşlar da varsa aynı başlık ile yeni şikayetlerini, şikayetvar sitesine yazsınlar.
Ayrıca honda merkez ile konuşup şikayet telefonu bıraktım hala bana geri dönmelerini bekliyorum.
Bu duruma düşmüş olan arkadaşlar varsa birlik olalım bişeyler yapmaya çalışalım zar zor alabildiğimiz motosikletleri, satış yok bahaneleriyle fiyat düşürüp gene bize satıyorlar fuarda kazıklanana geçmiş olsun, yok arkadaş bu kadar değil, tek kişi birşey olmaya bilir ama hepimiz bir araya gelirsik bu durumu tersine döndürebiliriz, japonya hondaya şikayetimizi yazarız isimlerimizi ve motor şase numaralarınıda yazarız. vs..
Ayrıca sizleri uyarayımda bunun sonunda birşeyde olmayabilir çünkü hondanın internet sitesinde fiyatı 600 RR için konuşuyorum 21.990 ytl ve fiyat listesinin altında model ve fiyatlarda değişiklik yapma hakkı saklıdır diyor.
Ama bayilerini aradım el altından motor satıyorlar ucuz fiyatlara. biz sanırdık ki fuarda indirim olur en uygun fiyat odur meğer artık öyle değilmiş. Fuardan alanları enayi yerine koyuyorlar.

Buradanda söylüyorum ALMIŞ OLDUĞUM SON HONDA MOTOR BUDUR. iyiydi güzeldi ama artık azıttılar geçen senede fuardan sonra indirim yapmışalrdı eyvallah dedik bu senede yaptılar 1000 ytl kadar onada eyvallah dedik ama bu yaptıkları fazla olmaya başladı. canım acıdı motoru artık aynı hevesle kullanmıyorum satsam diye düşünüyorum yeni aldık satabileceğimiz fiyat ikinci el oldu artık en fazla 18.000 nede olsa piyasada sıfırı var 19.500 e . ::angry2::

HONDA’nın Yüksek Fiyatla Yaptığı Motosiklet Satışı!

2007 Nisan ayında motosiklet fuarından Honda bayisi olan Özen Motorlu Taşıtlar’dan 2007 600rr model motosiklet almak için kapara verdim ve fuar bitiminden sonraki ilk gün paranın %80 kısmını havale ettim. Geri kalanını 02.04.2007 motosikletimi teslim almaya gittiğim gün elden teslim ettim. Motosikleti 22.500 YTL + 250 YTL (plaka) masraflarıyla teslim aldım. Mayıs ayında arkadaşımdan 600rr model motosiklet bayide 19.000 YTL’den satılıyor bilgisini aldım. Bunu üzerine bayileri 29.05.2007 tarihinde arayarak fiyat sordum.

Bayilerdeki fiyatlar şöyledir: Honda Otosever'de 20.500 YTL'ye veriyoruz dendi, daha başka indirim olur mu nakit paraya dediğimde 20.000 YTL'ye veririz dediler. Gelin görüşelim dendi. Honda Özen Motor'da fiyat sorduğumda 20.000 YTL’ye satıyoruz dendi. Nakit fiyatı ne olur indirim yapacak mısınız dediğimde gelin burada görüşelim yaparız bir şeyler dendi. Honda Pazarbaşı'da 20.000 YTL'ye veririz dediler.

Bu öğrendiklerimden sonra Honda’nın beni kandırmış olduğunu düşünmeye başladım. Ve benden almış oldukları fazla ücreti geri almak için çaba harcamaya karar verdim.

Luxor
31 Mayıs 2007, 12:15
seni honda kandırmamış arkadaşım
seni bir çok başka arkadaşı da zor durumda bırakan ÖZEN MOTOR kandırmış şu durumda.
ÖZEN MOTOR dan uzak durun diye boşuna yazılmıyor forumlarda...

a vagrant
31 Mayıs 2007, 12:30
şu özen motor yok mu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Kaldırın reklamlarını bu siteden.Motorcuların düşmanı....

Syriana
31 Mayıs 2007, 12:33
arkadaş madem bu özen motordan bu kadar şikayet var Honda Türkiye'ye bi imza kampanyası düzenleyip bayiliğinin iptali isteyelim...bu konuda kayıtsız kalıcaklarını sanmıyorum...en azından yeni motor alıcak arkadaşların kazık yemesini önlemiş oluruz diye düşünüyorum...

leto
31 Mayıs 2007, 12:36
arkadaşlar özenmotor veya öteki değil ki bayilerin tamamı şu anda el altından satıyor o fiyatlara motorları sadece biriyle değil birkaçı ile konuştum. ve bunlara honda demese bu fiyata satabilirsin, hondanın dediği fiyattan aşağı satamazlar.

kıllıtarkan
31 Mayıs 2007, 12:38
evet çok fazla duymaya başladım özen motoru bende :farao:

Arthas
31 Mayıs 2007, 12:40
leto Hiç etik bir davranış değil, senin adına üzüldüm. Genelde indirimler sezon sonu yapılır. Sezon açılmadan motoru pahalıya veripte sezonun başında indirim yapmak önce alan insanları enayi yerine koymaktan başka birşey değil.:farao:
Leto'nun da dediği gibi olay özen motorluk değil honda lık bir konu. Genel dağıtıcıdan izinsiz kafana göre fiyattan satamazsın motoru. O fiyat için onay alınmıştır hondadan.

swort
31 Mayıs 2007, 12:45
duyuyoruzda bir icraat yok kampanya başlatalım bende özen motor zedeyim toplanalım topluca boykot edelim alışveriş yapılmasın kendilerine bi çeki duzen versin firmalar belki örnek olur bu tarz firmalarada biraz ahlak sahibi olurlar yazık değilmi insanların emeklerini çalıyolar ...

leto
31 Mayıs 2007, 12:52
swort ve arkadaşlar olay anlaşılmadı galiba yada okumuyonuz yukarıdaki yazıyı sonuna kadar. özen motor zede değil olay honda zede diğer bayilerde aynısını yapmakta. olayı özen motora çekmeyelim lütfen. rezaleti bayilere yaptıran honda.
bu arada özen motoru bende tavsiye etmiyorum.

Luxor
31 Mayıs 2007, 12:57
arkadaşlar özenmotor veya öteki değil ki bayilerin tamamı şu anda el altından satıyor o fiyatlara motorları sadece biriyle değil birkaçı ile konuştum. ve bunlara honda demese bu fiyata satabilirsin, hondanın dediği fiyattan aşağı satamazlar.

tabii ki özen motorluk bir durum.honda bayilere tek fiyattan satar ki düşünün kar marjlarını.bayii de istediğine istediği fiyattan satar.size düşende iyi pazarlık yapmak, alacağınız bayii yi ve fiyatları iyice belleyip almaktır.
hondanın burda suçu nedir ki?
özeni kayırıyor mu yani, aferim en pahalı sen satıyorsun diye.serbest ekonomide kendinizi kollamayı bileceksiniz arkadaşlar.siz gözü kapalı alırsanız önünüze gelen fiyattan motoru bu piyasada kimse size ah vah demez ki.aksine satıcılar birbirini kutlarlar
vayy bee, amma kazançlı satmışsın aleti diye.gelmiyoki bize böyle müşteri diye de yakınırlar...

leto
31 Mayıs 2007, 12:59
luxsor anladığını zannetmiyorum durumu.

onr.sual
31 Mayıs 2007, 13:01
arkadaş madem bu özen motordan bu kadar şikayet var Honda Türkiye'ye bi imza kampanyası düzenleyip bayiliğinin iptali isteyelim...bu konuda kayıtsız kalıcaklarını sanmıyorum...en azından yeni motor alıcak arkadaşların kazık yemesini önlemiş oluruz diye düşünüyorum...

tamamen katılıyorum sana arkadasım

redrose
31 Mayıs 2007, 13:01
Özen motor'un kendi ithalatı var HELD, HELD ürünlerinde fiyatları uygun, motor tarafını bilemem...

Luxor
31 Mayıs 2007, 13:05
gayet iyi anladım ama senin tarafında olmadığım için mi anlamayan kişi oluyorum acaba?
tekrar ediyorum, serbest piyasada kendini ilk sen kollayacaksın.
honda yüksek fiyatla mal satıyorsa nasıl oluyorda o zaman diğer bayiiler düşük fiyattan satıyorlar.başka bir gelir kaynakları varda amme hizmeti diye zararına mı veriyorlar sence malı.
senin burada honda şikayet mercii olarak muhattabındır.özen motor ise seni yanıltandır ki yine tekrar ediyorum sen malı başta kabul edip almışsan sonradan sana mal kusurlu yada hatalı değilse al fazla paranı yada ver malı geri demez.ister tüketici mahkemesine git istersen normal mahkemeye mal kusurlu olmadığı sürece bir sonuç alamazsın...
bu arada bazı arkadaşların şimdi çıkıp "senin honda ile yakın ilişkilerin var heralde" diye yazma ihtimaline karşı baştan söyleyeyim.honda ile olan tek alakam honda marka bir motorum olmasıdır.başka bir şey değil.

boy
31 Mayıs 2007, 13:09
Motosiklet sahipleri her durumda mağdur oluyor zaten. Geçen sene de ÖTV zammından yedik kazığı. Gerçi ben yemedim ama ha ben ha başkası, zamanlama farklı olsaydı ben de kazık yemiş olacaktım. Kimse sesini çıkartmadığı müddetçe bunlar at koşturur, biz de arkalarından bakar kalırız. Bence fiyat konusunda mağdur olan herkes tepkisini bir şekilde göstermeli. İsmail arkadaşımız başlangıç yapmış, bundan sonraki aksiyonu diğer mağdur arkadaşlardan bekliyoruz.

Özen Motor falan hiç farketmiyor, hepsi aynı...

@Luxor

honda yüksek fiyatla mal satıyorsa nasıl oluyorda o zaman diğer bayiiler düşük fiyattan satıyorlar
Honda diğerleri içinde en ucuz motor abi...

egelim
31 Mayıs 2007, 13:17
ona bakarsan cbf 150 yi de ben 3440 a aldım 10 gün sonra 3900 oldu 3900 e aldı millet 3640 oldu yani yapacak bişey yok şans işi diyelim biraz da pazarlık yapmak lazım acele etmemek lazım böyle konularda:rendeer:

Luxor
31 Mayıs 2007, 13:20
Motosiklet sahipleri her durumda mağdur oluyor zaten. Geçen sene de ÖTV zammından yedik kazığı. Gerçi ben yemedim ama ha ben ha başkası, zamanlama farklı olsaydı ben de kazık yemiş olacaktım. Kimse sesini çıkartmadığı müddetçe bunlar at koşturur, biz de arkalarından bakar kalırız. Bence fiyat konusunda mağdur olan herkes tepkisini bir şekilde göstermeli. İsmail arkadaşımız başlangıç yapmış, bundan sonraki aksiyonu diğer mağdur arkadaşlardan bekliyoruz.

Özen Motor falan hiç farketmiyor, hepsi aynı...

@Luxor

Honda diğerleri içinde en ucuz motor abi...

ben zaten tepki verilmesine karşı değilim.arkadaşımız bence haklı da ama suçladığı yer bence yanlış.
bu gibi girişimlerde de sonuna kadar destek veririm herkese çünkü sonuçta kazançlı çıkan tüketici olur.
honda diğerleri içinde en ucuzu olabilir mehmet. onada bir şey demiyorum ki zaten.benim demek istediğim honda kendi çıkış fiyatından bayiisine verir motoru.diyelim ki o fiyat da 18000 ytl olsun.bayii 20000 yada 22000 e satınca bu suç hondanın olmuş olmuyor ki.kimi az karla kimi tutturabildiğine geçirip satıyor motoru.hondanın burada bence tek hatası bayiilerinin fiyatını tek fiyat olarak belirtletmemiş olması ki bu ekonomik ortamda buna pek imkan vermiyorum ben.

Barış Şuşut
31 Mayıs 2007, 13:30
bayi istediği fiyattan satış yapamaz .. distrübütör firma bayileri arası eşitliği sağlamak zorundadır ..Honda dan cevap beklemeyin.. belki lütfen geri ararlar ..muhtemelende bayi stratejisidir der geçerler..

Honda hayat onda (Yersen tabi)

Bu arada forum olarak müşteri şikayetlerini distrübütör firmalara iletmekteyiz. Ancak honda hiçbir şekilde geri dönmemekte bu yüzden forum olarak arkadaşa malesef yardımcı olamayacağız.

Hakkını hukuksal yollardan aramasını tavsiye ederiz.

pazer
31 Mayıs 2007, 13:44
bayi istediği fiyattan satış yapamaz .. distrübütör firma bayileri arası eşitliği sağlamak zorundadır ..Honda dan cevap beklemeyin.. belki lütfen geri ararlar ..muhtemelende bayi stratejisidir der geçerler..

Bu arada forum olarak müşteri şikayetlerini distrübütör firmalara iletmekteyiz. Ancak honda hiçbir şekilde geri dönmemekte bu yüzden forum olarak arkadaşa malesef yardımcı olamayacağız.

Malesef bayi istediği fiyattan yasal olarak satış yapabilir.Buna hakkı vardır.Dikkat ederseniz Honda'nın internet sitesinde yazan fiyatlar, önerilen fiyatlardır.Aksine Honda'nın bayilere sadece şu fiyattan satabilirsin tarzı birşeyler söylemesi yasal değildir.

Luxor
31 Mayıs 2007, 13:46

bbrr senin hondaya olan önyargını artık iyice biliyoruz forumca ama sana malesef katılmıyorum söylediklerinde.22000 ytl lik bir motorda 1000-2000 ytl oynama fazla bir oynama değildir ve bir uçurum olmadığı için "distrübütör firma bayileri arası eşitliği sağlamak zorundadır" lafı burada devreye girmemektedir bence.
tamam eğer bir bayii 28000 den bir 20000 den satarsa zaten o bahsettiğin mekanizma devreye girer zaten.
ama hepimiz de biliyoruz ki bu rekabet ortamında her bayii kendi karından iyice kısarak hatta zaman zaman zararına satarak müşteri edinme peşinde.
eğer ütopik bir ülkede yaşıyor olsaydık sana sonuna kadar hak verirdim ben de.

swort
31 Mayıs 2007, 13:47
mağdur arkadaş için başka sitelerdeki arkadaşlarıda durumdan haberdar ediyorum ve buradaki açtığı başılktan haberdar ediyorum gelen cevaplardan birisi şuydu honda anadoluyu bir arasın dediler ben honnda kullanmadım politikasını bilmem bu konuda elimden geleni yapmaya çalışıyorum sitede tepki koyabileceğimiz bir organizasyon tertiplense katılımı artırsak sonuç alınsa guzel olur kanaatindeyim.

BBRR benim başka bir başlıkta özen motorla ilgili bir şikayetim vardı acaba aynı duyarlılık orası içinde geçerlimi?

aktifdiver
31 Mayıs 2007, 13:50
bende bu konuda luxor a katılıyorum. honda denetim mekanizması olarak kendi ürününün piyasadaki maksimum satış rakamını belirler. bunu ilan eder. tüketicinin ilan edilen fiyat üzerinde bir rakamdan mal edinmesinin yani kazıklanmasının önüne geçer. böylece stokların tükenmesi ithalatın gecikmesi gibi nedenlerle birtakım bayilerin fazladan fiyat bindirme veya malı stokta bekletme yada piyasayı kızıştırma durumlarının önüne geçer. ancak belirtilen ürün fiyatından düşük fiyata satışlar ise bayi karlılığıyla alakalıdırki hondanın buna karışması sözkonusu olamaz. siz alım gücünüz ve sıcak para cazibenizle bu rakamları aşağı çekebilirsiniz. zaten piyasada her mal için durum aynıdır. gidin buzdolabı alın bakın liste fiyatlarının ne kadar altında alabilirsiniz. gidin araba alın durum aynıdır. bende cbf 150 aldım liste fiyatı 3990 dı 3800 ytl ödedim plaka dahil. şimdi 3640 a inmiş. tahmin ediyorum 3400 - 3500 civarı bayiden alına bilir ama kazık yedim demek haksızlık olur, serbest piyasa ekonomisi.

Erhan Erdil
31 Mayıs 2007, 13:51
Hondanın zaten belli bir fiyat politikası yok, fuar öncesi, fuar sonrası, sezon başı, sezon sonu fiyatlar dengesiz bir şekilde oynuyor.
Letonun dediği gibi sorun bayilerde değil Honda merkezden kaynaklanıyor. Belirlediği fiyatlara motosikletleri veriyorlar bayi bu fiyatta ufak oynamalar yapabilir.
Fuarda 22.500 ytl ye satılan bir motor fuar sonrası 19.500ytl ye satılıyorsa burada bir adaletsizlik var demektir. Honda diğer motosiklet markalarından daha ucuza motosiklet satabilir ama müşterilerini enayi yerine koymaya hakkı yok.

pokermon78
31 Mayıs 2007, 13:51
Bizde şanslı olanlardanız bu durumda.2007 model mavi-beyaz rr 20000 e aldık dayıma.

Barış Şuşut
31 Mayıs 2007, 13:53
Malesef bayi istediği fiyattan yasal olarak satış yapabilir.Buna hakkı vardır.Dikkat ederseniz Honda'nın internet sitesinde yazan fiyatlar, önerilen fiyatlardır.Aksine Honda'nın bayilere sadece şu fiyattan satabilirsin tarzı birşeyler söylemesi yasal değildir.

yasal olanı değil etik olanı anlattım .. anlayana tabiki

Luxor

2000 ytlde 200 ytl fark kabülenilebilir ama 20000 ytl gibi bir rakamda %10 denk gelen 2000 ytl oynama pek kabullenilecek bişi değildir.

Ayrıca ben eski bir honda binicisiyim ilk vitesli motorum 1991 yılında aldığım 1988 model bir xl 125 ti...bu motordan sonra en az 4 tane daha hondam oldu

Muhtemelen sen o yıllarda kısa pantonla kumda oynuyodun :bounce:

a vagrant
31 Mayıs 2007, 14:01
Luxor bu bayilik kârı tutturmuşsun gidiyorsun.Sana katılmıyorum.Bu bayiler motorda 10.000 Ytl kâr etmiyor ki istediği fiyattan satsın.Ben de daha yeni bayiden Honda aldım.Aldığım yer gerçekten en ucuza verdi.Ama diğerleri arasında çok fark da yoktu.Mağdur arkadaş bunu yapmamış belki.Araç kataloglarının en son sayfasında değişiklik yapma hakkı denilen birşeye sığınacaklardır muhtemelen tabi geri dönüp ararlarsa

Luxor
31 Mayıs 2007, 14:02
yasal olanı değil etik olanı anlattım .. anlayana tabiki

Luxor

2000 ytlde 200 ytl fark kabülenilebilir (fiyat malına göredir ve 2000in %10 u olan 200 ytl de yeterince büyük bir farktır) ama 20000 ytl gibi bir rakamda %10 denk gelen 2000 ytl oynama pek kabullenilecek bişi değildir.

Ayrıca ben eski bir honda binicisiyim ilk vitesli motorum 1991 yılında aldığım 1988 model bir xl 125 ti...bu motordan sonra en az 4 tane daha hondam oldu

Muhtemelen sen o yıllarda kısa pantonla kumda oynuyodun :bounce:

düşüncelerine karşı çıkan herkese bu örnekle cevap vermen de ilginç bir durum bbrr.sen yaşlısın, büyüksün diye en iyiyi biliyorsun yani.aklı başında bir motosiklet kullanıcısı olmak için senle sınıf arkadaşı olmam gerekmiyor diye düşünüyorum.
bende 34 yaşındayım ve gerek kariyerim gerekse yaşam standartım ile gayet aklı başında biriyimdir Allaha Şükür.
zaten konumuz benim kumda oynadığım zamanlarda değil günümüzde geçiyor.

ps.. konu hakkında bbrr ye özel mesajla da cevap verebilirdim ama konu içi kısa pantolonlu velet muamelesi görmemiş olsaydım.bu konuda bana direkt bir atıfta bulunulmadığı sürece artık mesaj yazmayacağım.saygılar...

efsane_35
31 Mayıs 2007, 14:04
sagolun arkadaşlar dediginiz doğruysa özen motor:farao:

Ümit
31 Mayıs 2007, 14:14
leto honda kullanıcısı değilim ama sana yapılan benim bile zoruma gitti.. Yapmayı planladığın bi tepki hareketi varsa ve buna dahil olabiliyorsam sonuna kadar yanındayım..

Shamyl
31 Mayıs 2007, 14:20
Serbest Piyasa Ekonomisi
Bunun anlamı şudur; İsteyen istediği fiyattan, istediği zaman, kanun ve nizam çerçevesinde malını pazarlayabilir. Bu fiyatları da arz-talep dengesi oluşturur. Arz artarsa fiyat düşer, talep artarsa fiyat yükselir. Zaten Honda kanunsuz bir durum yaratsa Rekabet Piyasası Üst Kurulu müdahale eder.
Siz buna ister kıyak, isterse kazık deyin. Bayii piyasada isim yapmak, yer edinmek için karsız ürün satabilir. Bu durumda ona 'satamazsın' demek sadece distribütör firmaya kalmıştır. Adam belki batıyordur, nakit sıkışıklığı vardır, elindeki motorları üçe beşe bakmadan satıyordur. Adam battıktan sonra çoluğuna çocuğuna siz mi bakacaksınız? Diğer bayiiler de rekabet edebilmek için fiyat kırarlar, bu çok doğal.
Bazı arkadaşlar 'el altından satış' demiş:) Bahsettiğiniz ürün bir motorlu taşıttır arkadaşlar, elma-armut değil...bunun faturası var, vergisi var, kayıtı kuyutu var...
Bir de şöyle bir konu var; Yurtdışından gelen ürünler, getiren distribütörler tarafından döviz ile ödeniyor. Fuar zamanındaki döviz kuru ile şu anki döviz kuru aynı olmayabilir, hatta gerçekten değil.
Bence 'kısmen' daha yüksek fiyata alan arkadaşlar kazık yediklerini değil, o anki değerinden aldıklarını düşünsünler. Çünkü o motoru siz almasaydınız büyük ihtimal başkası alacaktı.
Ben dolar ile kira ödüyorum mesela, atıyorum bir ay 1000 ytl öderken ikinci ay 900 ytl ödüyorum. Şimdi ben gidip yer sahibini şikayet mi edeyim? Bunların hepsi ticarette var... kafanızı bunlara değil de 'daha fazla para nasıl kazanırım' konusuna yorarsanız daha huzurlu olursunuz:)

richy
31 Mayıs 2007, 14:27
honda müşterilerini kazıklıyo yazınca da suclu olursun en iyisi hiç karışmamak

Barış Şuşut
31 Mayıs 2007, 14:28
Luxor
bizlere motor tecrübeni ve ilk motorunu sölersen memnun oluruz.. hani karşılıklı fikir beyen adenlerin markayı ne kadar tanıdıkları belli olur

honda senin bindiğin motodada aynı fiyat politikasını yaptı ..
3150 ytl ye piyasaya çıkardığı cbf150 yi 4200 ytl gibi fiyatlara çıkardı şimdi yine indiriyor..

Motoaktuelin yanılmıyosam mart sayısında hondanın en iyi satış yapan bayisi olan kıvrak motorla yaptığım bir söyleşi var hatta bu röportajın ses kayıtlarıda bende ..bayi diyorki bu politika yanlıştır..ama biz bayi olarak honda nın fiyat stratejisini deiştiremeyiz.

cbf 150 başlığında %30 ları geçen bu astronomik artış zaten motyorun hakkı bu şeklinde yorumlandı motoru 3200 ytl ye alanlar tarafından yanılşmıyosam ordada honda silahşörlüğü yapmıştın bende halen senin gibi honda kullanıyorum (cbf 250) ama bu yanlış uygulamalara sessiz yada taraf olmamı gerektirmiyo .

Bir arkadaşımızın canı yanmış .. burda bizlerle paylaşmış.. sen ne diyosun ??bu normaldir hondanın suçu yok sütten çıkmış ak kaşık .. tabi o para senin cebinden çıkmamış ..

leto yu çok iyi anlıyorum zamanında çin malları yokken yerli araba fiyatının yarısına scoter satan bu firmalardan en büyük kazıkları yiyen asıl benim gibi 20 küsur senedir motor binen insanlar ..Tuzu kuru olanlar tabiki bu normaldir diyecekler, serbest piyasa diyecekler, honda hayat onda diyecekler ..

Hondayı savunması gerekenbir kişi varsa oda benim 16 yıllık ve çeşitli segmentlerde motor binen biri olarak at gözlüğü takıp honda ne yapsa doğrudur demem lazım ..

asıl yarın sen motorunda bir sorun yaşadığında karşında muhattap bulamassan ne yapacaksın onu merak ediyorum .. yetkili honda servisi tarafından motorun küçünsenip gecenin bir vakti servise alınmadığında elinde o motoru başka servise götürürken içinden acaba BBRR sen zaten honda düşmanısın diyebilecekmisin ??

Ben somut örneklerle cevap verebilecek tecrübe ve deneyime sahibim...işkembei kübradan yasal olarak buna hakları var ... gibi masalları zamanında çok dinledim burda sizlerin çıkarlarını koruduğum süre içinde her markaya yaptığı haksız uygulamalarda aynı sertlikte söylemlerim devam edecek .

Bu arada senin mantığınla cbr 1000 rr ın %10 luk fiyat oynanma stratejisi ile senin motor bedavaya gelebilecek bir para çıkar ortaya ne dersin ...honda haklıdır dimi??

Shrieker
31 Mayıs 2007, 14:34
Serbest piyasa ekonomisini savunanlar "ama bu sisteme geçilmeden önce hiç birşey bulunmuyordu" savunmasına geçecekler hemen, evet artık herşeyi bulabiliyoruz (bilmemne bıt bıt peyniri yok cart curt elması) ve boğazımıza kadar da borçluyuz.Evet hakkaten çok güzelmiş serbest piyasa ekonomisi.Küresel şirketlerin bizim gibi ülkeleri soyma dalaveresi:farao:

Luxor
31 Mayıs 2007, 14:40
Luxor
bizlere motor tecrübeni ve ilk motorunu sölersen memnun oluruz..

konumuz senin beni bastırmaya çalışman mı acaba bbrr, yoksa başka bir konu mu?
bence başka bir konu ve sana bu durumda uzun cevap vermeye lüzum görmüyorum.
ben söyleyeceklerimi söyledim, yarın öbürgün benim bir sorunum olsa tabii ki buraya yazarım, bu forum bunun için de var sonuçta.beni haklı bulanda olur, bulmayan da.şimdi ben senin tezine karşı çıktım diye utanıp yarın öbür gün buraya benzer bir durumu yazmamalımıyım, seni haklı bulmak zorundamıyım.hayır tabii ki değil.
şimdiye kadar kibar bir dille, anlanır heralde diye yazdın durdum ama malesef anlaşılmadı.burada sorun anladığım kadarı ile arkadaşımızın iyice araştırmadan bakmadan kazık yemesi, sonra da burada veryansın etmesi.kimse kusura bakmasın ama kendi düşen ağlamaz.seni başkası düşürdüyse de sonuna kadar arkandayım, destek olurum ben.
sözlerim bu kadar, son olarak şunu söylüyorum.senin bir moderatör olarak karşındaki bir kişiye onları tam tanımadan "kısa pantolonlu velet, sen ne bileceksin ki" üslubunda yaklaşman çok hemde çok yanlış...

ps...bana direkt atıfta bulunulmadığı sürece bu son mesajımdır ve lütfen gereksiz polemik yaratmayın ki ben bu konuya daha fazla mesaj yazmak istemiyorum.

a vagrant
31 Mayıs 2007, 14:51
Arkadaşlar bizler motorcuyuz.Markası ne olursa olsun tekerlekleri ve motoru olsun yeter dedim hep.Konu değişsin artık ne olur.Herkes şu anda bizi okuyor.Rezil olmayalım.Leto arkadaşımız biraz fiyat araştırması yapmalıydı bence.Bunu yukarıda da yazdım.Ama kendi rızasıyla gitmiş beğenmiş almış fuarda.Allah hayırlı birşekilde kullanmayı nasib etsin.Yapılacak birşey yok.Fiyat ve diğer değişiklik hakkını saklı tutarlar hep.Bunu hepimiz biliriz.Daha yeni de yaşadım bunu.Babmın aldığı araba pekçok yetkili bayide 4 milyar oynadı.Biz de gittik en ucuz yerden aldık.Bu sadece Honda 'da değil pek çoğunda.

boy
31 Mayıs 2007, 14:52
@BBRR

Luxor bizlere motor tecrübeni ve ilk motorunu sölersen memnun oluruz.. hani karşılıklı fikir beyen adenlerin markayı ne kadar tanıdıkları belli olur
Barış, bunun konuyla ne alakası var? Ona bakarsan ben buradaki çoğu kişiden daha uzun süredir motor kullanıyorum ve ne kadar Honda tutkunuyum bilirsin. Bu herhangi bir konu ile ilgili haklı veya haksız olduğumu ne kadar değiştirir? Evet şimdiye kadar birçok model Honda kullandım ama Honda'nın veya bayilerinin uyguladığı satış politikalarını biz normal kullanıcılardan kimse bilemez. Benim tek bildiğim birşey var, bu memlekette herkes birbirine geçirmeye çalışıyor. Serbest rekabetmiş yalaan, Honda en iyi firmaymış yalaaan, herşey yalan. Sanıyor musunuz diğer markalar çok farklı. Biri motoru satarken geçiriyor, diğeri yedek parça satarken geçiriyor. Bir problem olup da fabrikayla iletişim kurduğunuzda hanginiz doğru düzgün bir cevap alabiliyor? Tüketici hakları neden çıktı sanıyorsunuz? Ama yurtdışında bu böyle değil ne yazık ki. Yamaha yeni R6'da problem var diye tüm bayilerini uyarıp piyasadaki R6'ları toplattı, motorunu kullanmak isteyen kullanıcıların da ücretsiz parça değişikliği yaptılar. Burada ise bayiler birşey olmaz deyip ilk bakımda o parçayı da değiştirip bir de üstüne para aldılar! Ne yazık ki boktan bir ülkede yaşıyoruz...

Shamyl
31 Mayıs 2007, 14:57
Küresel şirketler için 'tu kaka!' diye düşünen arkadaşlar acaba 1 adet Murat 131'in 2 apartman dairesi olduğu zamanları hatırlıyorlar mı merak ediyorum? Onu da mı küresel şirket üretiyordu? Veya Anadol'u küresel şirket mi üretiyordu da valizle parayla giderdik araba almaya Otosan bayiilerine. Serbest Piyasa Ekonomisi'ne dönüldü de halkımız 'kalite' kelimesinin anlamını öğrendi.
Ticarette geçiren geçirir arkadaş, bunun ecnebisi Türkü yok...akıllı olacaksın geçirtmeyeceksin o zaman...kazanmadığın parayı harcamayacaksın. İmkanın varsa sen geçireceksin, biraz realist olalım derim ben...

xnode
31 Mayıs 2007, 15:00
Aslında sözlerinizde haklısınız ancak bir de işin şu boyutu var.
Bayi kârı denen bir hadise var. Bu tür malzemeyi satan yerlere ana üretici belli bir alt limitte malını gönderir ve üst limiti söyleyerek satış aralığını belirler. Biz de böyle yapıyoruz.
Bunu şunun için yapar. Firma acenteleri ve bayilerinin kendi koşullarına göre satış yapabilmesi önemlidir. Örneğin Taksimdeki bir bayi ile Gültepedeki bir bayinin kendine göre bir stratejisi ve gideri vardır. Bu bayiler satış fiyatlarını üst limiti geçmeyecek şekilde belirleme hakkına sahiptir.
Bayi, kendi kârını düşürerek promosyon yapabilir bu merkezi bağlamaz. Ama üst limiti geçmesi merkezi bağlar. Aslında bu aynı zamanda tüketici lehinedir.

Acenta için maliyeti 16 milyar olan bir malın alt limiti atıyorum 17.500 ile firma tarafından verilen 22.5 milyar olabilir.
Firma 17.500 ile 22.5 arasında bir fiyat belirler ve bunu durumuna göre yapar. Kişinin satış yaptığı yer çok lükstür, tavan fiyattan satar. Bir dostuna satıyordur alt limitten satar.

Böyle de düşünmelisiniz.
Burada biraz da, tüketicinin cin'liği ve rekabet koşullarını iyi tartarak araştırma yapması devreye girer.

Syriana
31 Mayıs 2007, 15:05
@BBRR

Barış, bunun konuyla ne alakası var? Ona bakarsan ben buradaki çoğu kişiden daha uzun süredir motor kullanıyorum ve ne kadar Honda tutkunuyum bilirsin. Bu herhangi bir konu ile ilgili haklı veya haksız olduğumu ne kadar değiştirir? Evet şimdiye kadar birçok model Honda kullandım ama Honda'nın veya bayilerinin uyguladığı satış politikalarını biz normal kullanıcılardan kimse bilemez. Benim tek bildiğim birşey var, bu memlekette herkes birbirine geçirmeye çalışıyor. Serbest rekabetmiş yalaan, Honda en iyi firmaymış yalaaan, herşey yalan. Sanıyor musunuz diğer markalar çok farklı. Biri motoru satarken geçiriyor, diğeri yedek parça satarken geçiriyor. Bir problem olup da fabrikayla iletişim kurduğunuzda hanginiz doğru düzgün bir cevap alabiliyor? Tüketici hakları neden çıktı sanıyorsunuz? Ama yurtdışında bu böyle değil ne yazık ki. Yamaha yeni R6'da problem var diye tüm bayilerini uyarıp piyasadaki R6'ları toplattı, motorunu kullanmak isteyen kullanıcıların da ücretsiz parça değişikliği yaptılar. Burada ise bayiler birşey olmaz deyip ilk bakımda o parçayı da değiştirip bir de üstüne para aldılar! Ne yazık ki boktan bir ülkede yaşıyoruz...

söylediklerine katılmamak elde değil...ama bu malesef bi türkiye gerçeği...insana saygı yok...daha doğrusu kimsenin kimseye saygısı yok...önce zihniyetin değişmesi lazımki bu da ancak katı kurallarla olur...

topiğinde hitliğini tavan yaptırmışsınız vallahi şuraya bak...

Konuyu Toplam 23 üye okuyor. (20 Kayıtlı üye ve 3 Misafir)
Bilooo, sercanbekler, richy, Luxor, yeschim, golfy, kkarabidan, groundzero, rayjay, SilentScream, Shrieker, ceronimo, boy, Shamyl, Tencere, maitan, terra nova, ali_yildiz, GUARDIAN, BJK

boy
31 Mayıs 2007, 15:19
@a vagrant

Leto arkadaşımız biraz fiyat araştırması yapmalıydı bence.Bunu yukarıda da yazdım.Ama kendi rızasıyla gitmiş beğenmiş almış fuarda.
Hayır arkadaşım, senin dediğin şekilde olmadı. İsmail'de 2005 model 600RR vardı, motorunu satıp yeni motor almak istiyordu. Bu sefer Honda almayayım demişti hatta. Daha sonra fuardan önce fiyatlar netleşti ve fuardan sonra da indirim yapılmayacaklarını söylediler. Bu her sene yapılan bir geyiktir. Ben motorumu almadan kaporayı öderken fiyatı bile belli değildi. Sonra 2006 model 1000RR için 19500 YTL fiyat belirlendiğini söylediler. Sevindim tabi, 2000 YTL kadar indirim yapmışlardı. Motorumu fuardan 1 ay önce aldım ve indirimden yararlandım. Fuardan sonra motorun fiyatı 22500 YTL oldu. ÖTV bilmem ne derken de 26500 YTL gibi bir fiyata kadar çıktı.

a vagrant
31 Mayıs 2007, 15:22
@a vagrant

Hayır arkadaşım, senin dediğin şekilde olmadı. İsmail'de 2005 model 600RR vardı, motorunu satıp yeni motor almak istiyordu. Bu sefer Honda almayayım demişti hatta. Daha sonra fuardan önce fiyatlar netleşti ve fuardan sonra da indirim yapılmayacaklarını söylediler. Bu her sene yapılan bir geyiktir. Ben motorumu almadan kaporayı öderken fiyatı bile belli değildi. Sonra 2006 model 1000RR için 19500 YTL fiyat belirlendiğini söylediler. Sevindim tabi, 2000 YTL kadar indirim yapmışlardı. Motorumu fuardan 1 ay önce aldım ve indirimden yararlandım. Fuardan sonra motorun fiyatı 22500 YTL oldu. ÖTV bilmem ne derken de 26500 YTL gibi bir fiyata kadar çıktı.

İşte zaten olayı anlatmışsın.Arkadaşın motoru aldıktan sonra marka indirime gitmiş.Bunu zaten katalog arkasın da ufacık yazarlar herzaman.

vedo
31 Mayıs 2007, 15:26
Turkiyede birçok firma tahtakale mantığıyla ticaret yapıyor. Satış yapan kişiler bilir. Bir malı liste fiyatına en yakın fiyattan indirim yapmadan yada minumum indirimle satmak satıcı için başarıdır. Maalesef ticaret piyasaları acımasız. Peşin parayı görünce müşteri da kaçırmak istemiyorlar. Firmalar da ayakta durmak ve kar etmek zorunda. Ancak bu şekilde prensipsiz bir piyasa ortaya çıkıyor.

Malı almadan önce yapması gereken piyasa araştırmasını ve pazarlıklar sırasında satıcılar birkaç kanaldan kontrol edilmeli. Maalesef müşteri temsilcisi oluyolar ama hep firma çıkarına çalışıyorlar. Satıcılara fazla güvenilmemeli. Planlanmış indirimleri de müşteriden saklamak için bolca yalan da söyleniyor .
Tüm arkadaşlarımıza ders olması gereken bir konudur. Piyasa araştırmasını, pazarlık yapmasını bilmeyen yada deneyimli olmayan arkadaşlarımız bu işleri tek başlarına yapmak yerine kurnaz ve deneyimli büyüklerinden ve arkadaşlarından yardım almalılardır.
Bir zaman Metehan arkadaşımız bu konuda topik açıp motor alacak arkadaşlarımızı uyarmıştır. Taktikler vermiştir.
Bu tahtakale mantığıyla çalışan firmalara karşı aynı yöntemleri uygulamak gerekir. Pazarlık uzerine pazarlık yapmak, son fiyat aldıktan sonrada başka bayilerden tekrar tekrar son fiyatlar istemek gerekir.
Para kolay kazanılmıyor. Harcarken de dikkatli olmak gerekir.
Tekrar geçmiş olsun..

a vagrant
31 Mayıs 2007, 15:37
Bana bakın boy ve tencere!!!!!!!!!!!!!!!!ağzınızı toplayın.Unutmayın ki sizin nenlerinizin de belki okuması yoktu.Haddinizi aşmayın.Terbiyeli olun.Moderatörler lütfen kilitleyin.Hakaret içeriyor artık burası.

boy
31 Mayıs 2007, 15:39
@vedo

Malı almadan önce yapması gereken piyasa araştırmasını ve pazarlığı malı aldıktan sonra yapmıştır.
Vedatcım hangi piyasa araştırmasından bahsediyorsun? Adam 2007 model 600RR aldı. Yurtdışında millet bu motorla aylardır geziyorken bizde daha piyasada bile yoktu. Neyini araştıracak ki adam? Honda'nın belirlemiş olduğu bir fiyat söylediler ve kesinlikle bu fiyatın altında motor satmayacaklarını söylediler. Ben aynı durumu geçen sene yaşadım, dedikleri gibi oldu, hatta motora zam geldi. En ucuz fiyattan aldım motoru. Kimin ne yapacağı belli olmaz, o yüzden İsmail'in yapabileceği birşey yoktu.

R3N
31 Mayıs 2007, 15:39
sonradan ucuzlaması hoş değil katılıyorum ama

şöyle ters bir cevap vereyim, daha ucuza alsaydınız motoru ve 2 ay sonra zam gelseydi , honda size gelip hadi bakalım zam kadar olan farkı sizden istiyoruz dese verir miydiniz ? :P:P

boy
31 Mayıs 2007, 15:40
@a vagrant

Bana bakın boy ve tencere!!!!!!!!!!!!!!!!ağzınızı toplayın.Unutmayın ki sizin nenlerinizin de belki okuması yoktu.Haddinizi aşmayın.Terbiyeli olun.Moderatörler lütfen kilitleyin.Hakaret içeriyor artık burası.
Pardon??? :silent: Kime hakaret etmişim açıklar mısın?

a vagrant
31 Mayıs 2007, 15:42
@a vagrant

Pardon??? :silent: Kime hakaret etmişim açıklar mısın?

Yazdıklarını bir daha oku arkadaşım.

R3N
31 Mayıs 2007, 15:46
boy insanımız bişeyden çünkü falan demişsin ya onu diyor :P

boy
31 Mayıs 2007, 15:48
@a vagrant

Yazdıklarını bir daha oku arkadaşım.
Ben değil de istersen sen bir daha oku. Ben kimseye küfür etmedim, hakarette bulunmadım. Haaa "cahil" kelimesine takıldıysan ne yazık ki savunduğum şeyin arkasında duruyorum. Cahil demek imkansızlık nedeniyle okuyamamış insan demek değildir. Eğitimli cahiller de var bu ülkede, ben genelden bahsediyorum. Bu memleketteki cahil insanlar nedeniyle İngilizce bile bilmeyen, İmam Hatip mezunu insanlar başbakan olabiliyorlar. Ülkenin nereye doğru gittiğinin farkında değil misin? Konumuz bu değil, o yüzden kelimelere takılıp konuyu dağıtmamanı rica ediyorum.

Barış Şuşut
31 Mayıs 2007, 15:49
boy

Serbest rekabetmiş yalaan, Honda en iyi firmaymış yalaaan, herşey yalan. Sanıyor musunuz diğer markalar çok farklı.

CBF 150 lansman fiyatı (ilk çıkış) =2900 ytl
cbf lansman fiyatı 2 ay sonra= 4150 ytl (bahane 250 $ lık fon)

transalp ekim 2004 ekim lansman fiyatı 14500 ytl
transalp 2006 şubat lansman fiyatı 12218 ytl
transalp 2006 haziran lansman fiyatı 15500ytl

bumudur her markada olan evet doğru her marka yaz sezonu sonunda elinde kalan bulundukları yıl stokunu eritmek için çalışır ve fiyat düşürür geçen sene aprilla pegasonun 12000 ytl ye fiyat düştüğü gibi

yukardaki rakamlar ay ve ay verilmiştir.. burda politika aprillanın uyguladığı politika değildir..bana her marka tutarsız gibi genel konuşmayın ay ve yıl olarak lansman fiyatlarını verin karşılaştıralım bende daha örnekler var uzun uzun yazmadım ..

özellikle son iki yılımı firmaların fiyat politikalarını dikkatli inceleyerek geçirdim
seçici bir alıcı olduğum için .. Honda kim iddaa ederse etsin fiyat istikrarı olmayan bir firmadır ..ne yamaha ne diğer japonlar böyle değildir..honda bir malın fiyatını yıl içinde artırır azaltır tekrar artırır tekrar azaltır..yani topla oynar gibi oynar müşterisi ile .. ben eski bir honda binicisi ve son iki yıldır piyasayı hermarkada dikkatli takip eden biri olarak ..bu istikarrsız fiyat politikasından dolayı honda dan bir daha kolay kolay sıfır motor almam ..2. el çok daha istikrarlı

ayrıca motoru daha önceden bilmek sadece üstüne binmek değildir..yıllar önceki fiyat politikalarınıda bilmektir..honda türkiyeyei hala 1980 yıllarda kalmış zannediyo
bir gün elbet uyanacaklar ama geç olacak