PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : neden sağa yatamıyorum ?!

strangedenial
27 Mayıs 2007, 23:26
slm,
ya bugün birşeyi farkettim. Sola dünüşlerde yatış sorunu yaşamıyorum. Hatta acayip de zevk alıyorum. ama sağa dönerken (keskin viraj baabında) soldaki rahatlığı ve cesareti gösteremiyorum. Sanki birşey war sağa dönerken beni sola çekiyor. Aslında daha önce sol tarafıma düştüm. Yani düz mantık sola yatamamam gerekmez mi. Aynı sorunu yaşayan var mı merak ettim. Bir de bunu nası değiştirebilirim acaba.

efsane_35
27 Mayıs 2007, 23:29
vallaha bende şimdi merak ettim
neden acaba

mostwanted_57
27 Mayıs 2007, 23:31
Bu konu tartışılmıştı uzun uzun. Arama yaparsan bulursun.

marwel114
27 Mayıs 2007, 23:33
bu solak olmakla sağlak olmak gibi bişey bence, ters geliyor olmalı.:silent::mrgreen:

TuğrulÖzbek
27 Mayıs 2007, 23:34
sağ el ile gaz verip kontra verirken kendine doğru çekince tendonlar gerildiği için olabilir mi?

ilnapoli
27 Mayıs 2007, 23:34
bu konu zaten konuşuldu... ama kısaca gaz kolu sağ elinin altında olduğundan sağa dönüşler yatışlar genelde daha zor olur.. normal bir durum yani :)

Khutuck
27 Mayıs 2007, 23:38
Ben de sağa keskin dönüş yapamıyorum, nerede tartışıldı birisi link verebilir mi?

ozkansava
27 Mayıs 2007, 23:39
bu konu zaten konuşuldu... ama kısaca gaz kolu sağ elinin altında olduğundan sağa dönüşler yatışlar genelde daha zor olur.. normal bir durum yani :)
Yok yok sağa sola dönüş olsa tamam dediğin doğru ama arkadaş yatış diyor farketmemesi lazım.:wiinkk:

mostwanted_57
27 Mayıs 2007, 23:42
Tartışma konusunu bulamadım ama DD nin şu konusunu oku.

http://www.motosiklet.net/forum/donald-duck/6382-motosiklet-teorisi-3-koseyi-donme-sanati.html

paylasimciturk
27 Mayıs 2007, 23:42
kardeş bu herkezin yaşadığıı bi sorun ben teker kaymadıktan sonra 0 yatırıyorum ama teker kayıyo tabi.sağ hiç aklıma gelmedi.haklısın herkezde öyle oluyor.sağa yatanlar kırma tekniğiyle yatıyolar.

saykem
27 Mayıs 2007, 23:43
bu beyni kullanmakla ilgili müzisyenler daha iyi bilir her iki elinide kullanırken beyin iki elinede ayrı ayrı hükmeder bu uzun zaman çalışmayla ilgili birşey.
yani beynin sol tarafı sağ ele sağ tarafıda sol ele hükmeder. bunu geli,ştirmek tamamen egzersiz ile mükündür

strangedenial
27 Mayıs 2007, 23:44
ya aslında bi sağa-sola dönüş var ev yolumda önce sol sonra sağ olunca çok süper oluyo öyle çabuk dönüşlerde sorun yok ama keskin oldumu yani yavaşçana dönmek icap ettimi kasıyor, cidden uyuz kaptım bugün (epey virajlı bir gezintiye çıktım da). aradım bulamadım gerçi nerde konuşuldu ama aramalarım devam ediyor.

patriote
27 Mayıs 2007, 23:46
Güzel konu...

Aynı sorun

Bende de vardı.

3 seanslık bir viraj eğitiminden sonra attım o korkuyu.

ilk öğrendiğim şey durduğun zaman hangi ayağını yere koyduğunla ilgiliydi.

Sağ tarafta hayatımızı koruyacak metaryaller var.

Asıl freni yaptığımız ön fren sağda.
Arka fren pedalı sağda.
Gaz sağda.
Yani güvenliğimiz motorun sağ tarafında.

Güvenliğimizi sağlayan bu objelere bilinç altımızda tam olarak hakim olmak istiyoruz.

Yani güvenliğimizi riske atacak etkenlerden uzak duruyoruz.

Sola yatıkken bu faktörlere hakimiz.
Fakat sağa yattığımız da, kendimizi güvende hissetmiyoruz.

Bu sorun ne yazık ki kendine ve sürüşüne güven ve bol bol antremanla giderilebiliyor.
Yani olayın psikolojik telkin kısmı pek etkili olmuyor.

Güvenli yollarda bol bol sağa viraj çalışmanı tavsiye ederim.

Sağ viraj olan bir yolda, kendine bir giriş ve çıkış noktası belirle.
Sürekli aynı vitesle viraj dön.
Her seferinde hızı biraz daha arttır.
Vitesi asla değiştirmeyeceksin.
Uygun vites olarak 4. vitesi önerebilirim.(tecrübeniz uygunsa)

viraj çıkışında motoru bayıltmadan hızlanabileceğin şekilde viraj dönmeye başladığında,(vitesi küçültmeden)

giriş ve çıkış noktalarını daralt.

Tüm bu antremanları yaparken aynı vitesi kullanacaksın.

Aslında bu söylediklerim, viraj çalışmak isteyen tüm arkadaşlar için geçerli.
Sağ-sol farketmez.

En dar alandan dönüş yapıp, motoru bayıltmadan viraj çıkışında hızlanabilir hale geldiğinizde aynı çalışmayı değişik viteslerle yapabilirsiniz.

Tabii bunun daha bir sürü tekniği var.
Konu sağa yatma olduğu için, bu kadarla keselim....

Hızınızı arttırdıkça daha fazla yatmak durumunda kalacaksınız.
Sonuçta bunun korkulacak bir durum olmadığını fark edecek ve kendinizi daha güvende hissedeceksiniz.

ozkansava
27 Mayıs 2007, 23:47
ya aslında bi sağa-sola dönüş var ev yolumda önce sol sonra sağ olunca çok süper oluyo öyle çabuk dönüşlerde sorun yok ama keskin oldumu yani yavaşçana dönmek icap ettimi kasıyor, cidden uyuz kaptım bugün (epey virajlı bir gezintiye çıktım da). aradım bulamadım gerçi nerde konuşuldu ama aramalarım devam ediyor.
Tamam işte öyle desene.Sen yatış diyorsun.Keskin ve yavaş dönüşlerde normaldir.:cat:

Guwencin
28 Mayıs 2007, 00:08
motor olayı psikolojik bir olay bence.. bazen motor çok iyi gibidir bazende bir sorun vardır ama motor aynı motordur... genel olarak psikoljide tam olarak adını bilmesemde bu vardır.... bir şeyi kafaya taktık mı o işi düzgün yapamayız.. bende biraz antrennman yap... sola dönebiliosan sağada dönebilirsin ;)

strangedenial
28 Mayıs 2007, 00:09
patriote - teşekkürler. mantıklı geldi oldukça. çünkü hani düşme korkusu olsa sola yatışta da korkardım ama solda sınırları zorlayabiliyorum sağda ise çok yavaş olsam da bi gerginlik oluyor.. bol çalışacağım dediklerini de dikkate alarak.

ozkansava - Keskin virajlarda da yatılıyor bildiğim kadarıyla, ve daha çok yatmak gerektiğinden yatmak dedim. yanlış mı dedim yau :)

myheart
28 Mayıs 2007, 01:35
Bu konu tartışılmıştı uzun uzun. Arama yaparsan bulursun.

evet bu konu tartısılmıstı forumda...

voldemort
28 Mayıs 2007, 01:55
motor olayı psikolojik bir olay bence.. bazen motor çok iyi gibidir bazende bir sorun vardır ama motor aynı motordur... genel olarak psikoljide tam olarak adını bilmesemde bu vardır.... bir şeyi kafaya taktık mı o işi düzgün yapamayız.. bende biraz antrennman yap... sola dönebiliosan sağada dönebilirsin ;)

tamamen katılıyorum.Motor kuallanımımızda bilinç altı ve psikolojının cok onemı war. Full korumalı oalarak gırdıgım vıraja kasksız bır sekılde aynı hız ve vitesde giremiyorum bunu kasksız olarak gırıp cıktıktan sonra anladım. Ama tezat bende sağ tarafımı kullanırım ama sağ virajlara daha rahat ve daha güvenılır gırıyorum. sol benı korkutuyor

emredvm
28 Mayıs 2007, 02:26
bunun bir sebebi vardır sadece.Çünkü Türkiye'de trafik sağdan işliyor.
Merkezkaç Kuvveti= kütle.hızınkaresi/yörüngenin yarı çapı
bu demek oluyor ki kütlen ne kadar büyükse, hızın ne kadar fazlaysa ve dönüşmesafen ne kadar kısa ise o kadar çok virajın dışına doğru iter seni kuvvet.sağa virajlar küçük yarıçaplı daire etrafında dönüldüğünden motor ayağa kalkma eğilimini sola dönüşten daha fazla gösterir.bütün mesele budur.

MadBikerMert
28 Mayıs 2007, 02:32
valla ben 2 tarafada cok rahat bi sekilde yatabiliyorum..
ama bu gibi seyler düşe kalka ogrenilir derler ya bende ole yaptım zamanında:)
motorla beraber temeLLi hem saga hem sola yata kalka kavradım olayı :bounce:

Barış Şuşut
28 Mayıs 2007, 02:38
bunu ilk diyen sen değilsin demekki bu bazılarında oluyo bende hiç bu güne kadar sorun olmadı sağada solada aynı şekilde dönüyorum ..Yani hata yapıyosam bile bunu her iki yönede yapıyorumdur..

myheart
28 Mayıs 2007, 02:49
İşte buldum linki :mrgreen:

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/27510-solaklarin-motosiklet-kullanmasinin-zorluklari.html

strangedenial
28 Mayıs 2007, 03:19
evet linkleri okudum, tüm cevaplarını da okudum ve nedenini öğrendim.
tamamen psikolojik.
Ama şöyle de bir gerçek var, bir arkadaş da demiş, motora soldan biniyorum sağdan binerken denge kaybı yaşıyorum diye, aynısı bende de oluyor, ama konuyla alakası yok bence.

Şimdi soluma düştüm demiştim ya, şimdi filmi geri sarınca aklıma geldi ki, kalktığımda hem motor hem de ben sol şeritteydik. Yani eğer karşıdan biri geliyor olsa ikimizde sağ kalamazdık.

ve bugün yaşadığım birşey aklıma geldi virajlı yol gezintimde. Sağa uzun viraj alıyordum çok keskin sayılmasa da çok da normal değildi. Ve malum dar iki şeritli yollarımızdandı. Ben normal girdim viraja normal de çıkıyordum ki karşıdan gelen ve görüş açım olmamasından dolayı (sağda dağ var, sağa dönüyoruz) arabayı gördüğümde pek bi yakındı ve arkadaş neredeyse yolu ortalamış geliyordu, allahtan virajı kaçırmamıştım çünkü eğer bir metre ile hata yapsam adam girerdi bana.
Ve şimdi anladım ki, düşme tecrübemden dolayı karşı şeride geçme korkusu oluşmuş ve sağdan işleyen trafikte de virajdan çıkma korkusundan dolayı sağa yatamıyorum.
Bunu aşmam lazım kanımca...

Barış Şuşut
28 Mayıs 2007, 04:15
motora binmme yönü kesinlikle yan ayakla alakalı ..motorların yan ayakları hep soldadır (Ben sağda olanını hiç görmedim belkide vardır) şimdi sola doğru yatmış motora binerken sağ ayağını kaldırırsın yani destek ayağın soldur. motorda sola doğru yatık olduğundan kıçın seleye oturduğunda ağırlık hala sağ ayaktadır. Motoru kaldırır dik duruma getirirsin ve sağ ayağını yere koyar desteği ona verir ve tam ters yöne yatırır motoru yan ayaktan kurtarırsın.

Aynı şeyi sağdan denersen eğer motorun sele boyu çok alçak değilse destek ayağını kaldırmak zorunda kalırsın .yani tüm yük motorun yan ayağına biner ..Motor boşta ve aşağı doğru eğim varsa motorun ayaktan kurtulup yan yatma olasılığı vardır.. Bunun solaklıkla ilgisi yok bu tamamen motorun yan ayağının solda olması ile alakalı bir konu ..

strangedenial
28 Mayıs 2007, 04:26
haklısın tabi ama dediğin gibi bu durum tek ayaklık varsa geçerli zira bende yok ondan. Yani motora önce oturup sonra hop diye ileri itip de gidiyorum.

mit-x
28 Mayıs 2007, 10:38
Alışmakla alakalı olduğu kesin! Tabi konuya daha bilisel açıdan yaklaşan ve açıklayan arkadaşlarda olmuş! Ben daha önce hiç düşünmemiştim ama böyle bir sorun yaşamadığım için! Bol pratikle çözüleceği kesin...! Kolay gelsin...

obkavi
28 Mayıs 2007, 11:10
bencede psikolojik bi durum farkettim bende yatamıyorum

myheart
28 Mayıs 2007, 12:10
@strangedenial Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize :cat:

ennginn
28 Mayıs 2007, 12:26
Arkadaşlar bütün mesele eğitim almamaktan kaynaklanıyor.herkes genelde eşin dostun arkadaşın demesiyle motor kullanıyor.
hangi yaşta olunursa olunsun, hangi seviyede motor kullanırsan kullan eğitim şarttır.

Eğitim alalım.

iptaluyelik06
28 Mayıs 2007, 13:53
farketmiyor her türlü yatarız :)

pg13
28 Mayıs 2007, 18:05
herkesin aksine sağa yatışlarım çok rahat, solda aynı rahatlığı gösteremiyorum..

-hayır hayır solak da değilim..

kim açıklar bu işi?

mostwanted_57
28 Mayıs 2007, 18:11
http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/27510-solaklarin-motosiklet-kullanmasinin-zorluklari.html

limp65
28 Mayıs 2007, 18:16
kontra tekniğinden dolayı sağa dönmek için sağ elcik ileri itilir. belkide hem sağ elciği ileri itmek hemde gaz ayarını doğru konumda tutmak zor gelio olabilir.

SilentScream
28 Mayıs 2007, 18:35
sayın donald duck anlatmış kendi sitesinde sola ve sağ dönüş tekniklerini :
http://donald.hypermart.net/Teori/15SOLA.htm
http://donald.hypermart.net/Teori/16SAGA.htm

Sokollu
07 Temmuz 2017, 03:50
Güzel konu...

Aynı sorun

Bende de vardı.

3 seanslık bir viraj eğitiminden sonra attım o korkuyu.

ilk öğrendiğim şey durduğun zaman hangi ayağını yere koyduğunla ilgiliydi.

Sağ tarafta hayatımızı koruyacak metaryaller var.

Asıl freni yaptığımız ön fren sağda.
Arka fren pedalı sağda.
Gaz sağda.
Yani güvenliğimiz motorun sağ tarafında.

Güvenliğimizi sağlayan bu objelere bilinç altımızda tam olarak hakim olmak istiyoruz.

Yani güvenliğimizi riske atacak etkenlerden uzak duruyoruz.

Sola yatıkken bu faktörlere hakimiz.
Fakat sağa yattığımız da, kendimizi güvende hissetmiyoruz.

10 sene önce yazılmış, forumda okuduğum en aklıma yatan, beynimde lamba yakan yorumlardan birisi bu oldu. :cyclopsan

Çok mantıklı. :cat: