PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ön fren tutmuyor, balatanın değişmesimi lazım?

bestamik19
20 Mayıs 2007, 10:39
motorun altı bi hayli yağlı idi,mazot aldım ve sildim, silerken ha burası ha şurası derken ön diski de sildim ve şuan fren hiç tutmuyor, durduğum yerde frene basıp ittirdiğimde dahi tutmuyor. ne yapmam gerekiyor, diski tekrar su ile falan silmeliyim tekrar? şimdiden teşekkürler.

tanermavi
20 Mayıs 2007, 10:53
Su ile olmaz! balata temizleme spreyleri var,onlardan al ve güzelcene temizle yada yarım litre benzinde işini görecektir...

vlad1462
20 Mayıs 2007, 11:05
fren kaliperi civarından yağ aktıysa ve fren hidroliğin boşaldıysa frenlerinin tutmaması normal.servis yolu görünüyo.bu şekilde motorunu kullanma

bestamik19
20 Mayıs 2007, 11:43
yok yok yağ falan yok. mazot la diski sildiğimden oldu galiba. artık sprey alacaz yani. bugünde pazar ya, önce deterjanlı su ile sileyim de yarın falan sprey alayım.

SaLToN
20 Mayıs 2007, 12:46
Bir parça beze az bişe benzin dök ve diski sil. Ve sonrada temiz bir bezle kurula. vlad1462'in dediği gibide fren yağını bi kontrol et.

bestamik19
20 Mayıs 2007, 22:48
valla benzinle sildim ama yine aynı hamam aynı tas. tutmuyor yine. allaha emanet gidiyorum.

teknikhoca
20 Mayıs 2007, 23:40
İyiakşamlar;

Fren mekanizmanın neresine tam ne kadar mazot bulaşmış bilemeyiz. Bunun için bir oto yıkamacısına gidip, sıcak su+benzin karışımı ile yıkatman en doğrusu olacak gibi. Ancak sanki sorun başka bir yerde gibi gözüküyor. Temizleme esnasında kalipere giren pislikler pistonun çalışmasına engel oluyor gibi. Kontrol etmek için disk ile balata arasına bir kağıt sıkıştırıp frene basarak balata kağıdı sıkıştırıyor mu bakmak gerekir.

akin_2003tr
21 Mayıs 2007, 00:07
benim başıma böyle bi durum geldi ben arabalarda kullanılan balata temizleme spreyi var ondan kullandım her derde deva valla özellikle arka frenleri tambur olan motorlarda her 1000km açıp bu spreyle temizlik yapmak lazım inanın çok işe yarıyor tabii sadece frenlerde değil mesela motorun metal aksamındaki herhangi leke sararma v.b gibi durumlarda kullanıldığında temizliyor çok amaçlı bir sprey fiyatıda çok makul yanlızca 5 ytl her oto parçacısında mevcut kullanmanı tavsiye ederim

özellikle fren diskinin üstüne bu spreyden uygula inan sorunun cözülecek

erhan 1982
21 Mayıs 2007, 00:47
Mazot YaĞlidir Ona Balata Temİzlİyİcİ Yada Sicak Suyla Sabunla Dİskİ Bİ Temİzle Bakalim

yucika
21 Mayıs 2007, 15:01
Eğer balatalar diski sıkıyor ama tutmuyorsa o zaman balataların yağlanmış demektir. Balatalar yağlandığı zaman pekte iflah olmuyolar çünkü yağı emiyor ve her sıktığında tekrar kusuyor bence değiştirsen iyi olur.
Eğer freni sıktığında balatalar diski sıkmıyorsa ya hidroliğin azalmıştır ya hava yapmıştır yada ayarı bozuktur. Bunları düzeltmek kolaydır ama bilene :)