PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motor sevdası ve karşılığı :(

takendy
20 Mayıs 2007, 03:50
arkadaslar bugün başımdan geçen küçük fakat şaşırtıcı olayı sizlerle paylaşmak istedim...sizce bu bakış açısı doğru mu ?
(konu 1.boğaz köprüsü gişe amirliğinde geçmekte .istanbul dışındaki arkadaslar bilmeyebilir 1. boğaz köprüsü sadece KGS veya OGS ile geçiş hakkı tanımakta nakit ödeme gişesi yok.)
19 Mayısı da bahane ederek Avrupa yakasına geçiş yaptım hava güzel heryer cıvıl cıvıl :) gezdim tozdum neyse ;
dönüyorum köprüye girdim manzaraya baka baka akşamın tadını çıkarıyorum ahha ::150:: KGS arabada kaldı off dönüş yok bişi yok napıcaz şimdi:pr:
bi sürü motor kullanıcısı var onlar bana yardım eder onun kgs/ogs ile geçer bedelini öderim:cat: benim ki hayal ...en az 10 motorcu durdurarak rica ettim ve :salut:kimse yardımcı olmadı
peki dedim iş başa düştü gittim köprü üssüne buldum görevliyi durum böle böle oo amma yaptın abi sende diğer arkadasların gibi geç ben mi öğretecem bi sürü yol var beleş geçmek için dedi milletin içinde bozuldum alla alla ben diyorum parasıyla geçicem aslında o kadar alışmışlar ki bana git suradan geç diyebilecek kadar rahatlar
motor sporsa ve sporlar içinde pahalı bir sınıftaysa
motor karizma ise
motor yaşam biçimiyse
3-4 lira vermemek için motor camiasının geneline bunu yakıştırmak REVA mı ?

erhan 1982
20 Mayıs 2007, 08:16
yolda kapladıkın alan ne kadar trafiği ne kadar engellıyosun asfalta ne kadar zarar veriyorsun ne kadar para alıyolar motorların zaten ücretsiz olması lazım

watercolours
20 Mayıs 2007, 08:23
Ücretsiz olması demek başka, ücretsiz olmalı deyip kuralları çiğnemek başka. Motorları sıkıştıran otomobillere ne kadar karşıysak kuralları hiçe sayan motorlara da o kadar karşıyız. Siz küçük taşıtız diye kırmızı ışıkta geçme hakkını kendinizde görüyorsanız otomobillerin de sizi küçük taşıt görüp sıkıştırmalarına birşey diyemezsiniz.
Yaptığın davranış bize yakışan davranıştır arkadaşım. Yolundan dönme.

rainboss
20 Mayıs 2007, 10:02
Yurdum insanı kendince çözmüş prolemi.:pr::pr::pr:

Benim memurum işini bilir zihniyeti:farao::farao::farao:

yürekçe
20 Mayıs 2007, 11:19
yolda kalmış bir motosikletin yanında durduğumda geçen dialog :

-allah allah, kaç tane motora el salladım durmadı
-hadi yaa, ama zaman kötü, hak vermek lazım
-nerelisin kardeş?
-buralıyım, mersin?
-allah allah...
-niye şaşırdın abi, yolda arıza yapmışsın durdum
-2 sattir burada bekliyorum ( motosiklette bir çuval yüklü)
-arızsı nedir?
-depodan çıkan benzin hortumu patlamış sürekli benzin akıtıyor

neyse yaptık ve adını unuttuğum yaşlı amca çuvalı açtı ve içinden 2 tane gül çıkardı, bana uzattı (adam çiçekçiymiş)

-buyur, ben de dükkana mal götüryodum. buyur hediyem olsun, sevgiline götürüsün.
-sağol abi. sen de sağlıcakla kal

bir motosiklet arıza yapmış ve ben durmuşum, adam şok geçirdi :(

kirke
20 Mayıs 2007, 11:38
sen en dogrusunu yapmıssın arkadasım ıstesen sende yapamazmıydın sankı ama durustluk baSka birşey..:cat:

MadEnd
20 Mayıs 2007, 11:47
arkadaşlar yaptıklarınız en doğrusu
ben motosikletlerin arabalarla aynı ücreti vermesine karşıyım.arabanın 10 da biri ağırlığında ne yapar yola köprüye ne trafiği sıkıştırır ne yolu bozar.
bazı kurye arkadaslar işi gereği günde 5-6 kere geçiyor.buna can dayanmaz yani.

donniedarko
20 Mayıs 2007, 11:58
aslında bizi arabalarla aynı kategoride ücretlendirmeleri büyük bir adaletsizlik ama bu adaletsizliğe karşı 'ben de kaçak geçerim' demek de doğru değil, ben kgs aldım çok fazla köprüyü kullanan biri olmasam da, geçerken de bir çok kişiye yardım ettim bugüne kadar, hiç sevmediğim halde taksicinin birini bile kendi kartımla geçirdim umarım cezası yoktun bu arada

Predator[23rd]
20 Mayıs 2007, 12:28
...umarım cezası yoktun bu arada

zannetmiyorum. amac parayi almak, kimden gelirse gelsin ...

exile
20 Mayıs 2007, 12:39
yolda kalmış bir motosikletin yanında durduğumda geçen dialog :

-allah allah, kaç tane motora el salladım durmadı
-hadi yaa, ama zaman kötü, hak vermek lazım
-nerelisin kardeş?
-buralıyım, mersin?
-allah allah...
-niye şaşırdın abi, yolda arıza yapmışsın durdum
-2 sattir burada bekliyorum ( motosiklette bir çuval yüklü)
-arızsı nedir?
-depodan çıkan benzin hortumu patlamış sürekli benzin akıtıyor

neyse yaptık ve adını unuttuğum yaşlı amca çuvalı açtı ve içinden 2 tane gül çıkardı, bana uzattı (adam çiçekçiymiş)

-buyur, ben de dükkana mal götüryodum. buyur hediyem olsun, sevgiline götürüsün.
-sağol abi. sen de sağlıcakla kal

bir motosiklet arıza yapmış ve ben durmuşum, adam şok geçirdi :(

Yürekçe ben olsam oturup aglardım heralde adam beni tam can evimden vurmuş olurdu ::):):)

mete_han
20 Mayıs 2007, 13:16
takendy hoca neslin tükenmek üzere...:P

Syriana
20 Mayıs 2007, 14:08
dostum bencede neslin tükenmek üzere...böyle ufak şeyleri kafana takmaman lazım...

Ramazan Can
20 Mayıs 2007, 15:34
arkadas bencede ender bulunan insanlardansın..bence farklısın ve farkının farkında olarak kendini korumaya devam etmelisin.harbiden seni taktir ettim....peki nası gectin..

watercolours
20 Mayıs 2007, 15:43
Refüjden atlayıp karşı şeride geçmiş ve dönmüş. Refüjden atlamak motorlara mübahmış :queen:.

kuvva
20 Mayıs 2007, 16:06
seninle aynı düşünceleri paylaşıyorum,
böyle devam et, hep kazık yiyen biz olsak dahi iyiler birgün mutlaka ama mutlaka kazanacaktır.
saygılarımla,

gittardando
20 Mayıs 2007, 17:24
GEçen kış bir motosikletli arkadaşla tanıştık, ayaküstü sohbet ederken laf otoban-köprü fiyatlarının yüksekliğinden açıldı, cevap ve içindeki soru şaşırtıcıydı:

"-Ne parası , siz geçişe para mı veriyorsunuz? Ben yıllardır hiç ödemedim, plakam çamurluğun içinde, OGS'den transit geçiyorum..."

Şimdi bu adam seninle aynı oksijeni yakıyor.... yazık...

watercolours
20 Mayıs 2007, 18:46
Plakam çamurluğun içinde kısmını anlamadım ben.

-CRiminAL-
20 Mayıs 2007, 19:55
Gizli demek istiyo :):):)

semih20
20 Mayıs 2007, 20:04
dün 3 milyon verdikiki moto r paralı geçişe....kaçacaktık korktuk kaçmadık...

ozkansava
20 Mayıs 2007, 21:43
Yok yok insanlık ölmüş.Okudum ve üzüldüm.Demek o kadar motorcu kardeşim sana yardımcı olmadı.Yuh diyorum.Hiç yaşamayın ulen siz.:farao:
Geçenlerde KGS doldurmak için durdum,doldurup dışarı çıktığımda bir vatandaş tamda motora binmek üzereyken durdu ve dedi ki; rica etsem kartınızla geçsem ücreti neyse veririm.Direkt indim gittim kartı geçirdim tamda uzatmış parayı bana doğru yolunuz açık olsun dedim.Kardeş anlayacağın biz daha ölmedik burdayız.:cat:

burakxxxxx
20 Mayıs 2007, 22:27
aslında yazdıklarınıza katılıyorum ama ben ogrenciyim ve okulum anadolu yakasında evim avrupa yakasında once kgs aldim hersey guzel fakat biyerden sonra bunu odeyecek gucu bulamadim ayrica araclarla aynı odenen ucreti odemekte biyerden sonra rahatsız etmeye basladı bunu arastırdım dunyanın hiç biyerinde araçlarla motosikletlerin geçiş ücretleri eşit degil ayrıca koprunun zararı çıkardıktan sonra ücretsiz olması planlanmıştı fakat boyle bi durumda yok
sonuç olarak haklısınız bu kaçak geçmeyi gerektirmez ama makul bi ücret yapsalardı beni o 4 katım araçlarla aynı katagoriye sokmasalardı bende boyle yapmazdık ayrıca diger kurallara uyuyorum kırmızı ışıkta geçmekle bir tutmayın lütfen

diger motorcularda terbiyesizlik etmis benimde kgs m var kullanmadigim halde bazen en sagdan gecerken istiyenlere veriyorum sonuçta çok çaresiz bi durum arabalar icin bi arkadas sormus bu arada sorun olmuyo arabalar kullansada

takendy
20 Mayıs 2007, 22:28
nesli tükenmek üzere diyen arkadaslar kaçak geçmeyi bilmediğimi sanmasınlar fakat sizlere şunu soracam bir bakkal arkasını döndüğünde tezgahtan çukulata yürütüyormusunuz neden motora biniyorum die özel haklara mı sahip oluyorum ltf temsil ettiğiniz vizyona sahip çıkın

burakxxxxx
20 Mayıs 2007, 22:44
eger bakkal cukulatayı pasta fiyatına satıyorsa almam fakat kopruden gecmeme gibi bi sansim yok kendi sehrimin il sınırları icinde bir okulda okuyorum ve okuluma gitmek icin devlete hergun 4 lira vergi odemek zorunda olmamalıyım cok yanlıs karslastirmalar yapiyosunuz bence

takendy
20 Mayıs 2007, 22:48
evet bende aynı fikirdeyim protesto için ;değil kolay olduğu için kaçak geçiliyor
TR şartarında bunu kabul ettiremiyoruz sesimizi kaçak geçerek değil farklı protestolar ile dile getirsek :)

denizcimuzaffer
20 Mayıs 2007, 22:57
Devlet Deli Dumrul gibi köprübaşını tutmuş haraç kesiyor:pale:
Bu köprü benim paralarımla yapıldı. Kendini amorti edince bedava olacak vaatleri ile (sanırım o zamanki muhalefeti susturmak içindi).
Yolcu vapurları ve feribot bedava değil :pale:
Eeee, demek ki haraç vermeden anamı babamı görmeye gidemem!
Kişilere alternatif (Ve genellikle azap dolu!) bir yol bile göstermeden böyle şeylerin yapılmasına Anadoluda Eşkiyalık derler. Ben motorumun vergisini veriyorum, E hadi diyelim bu para kayıt ve takip sisteminin giderini karşılıyor, bir de yollarımızın aşınma bedelini, Muayene Harcı veriyoruz e hadi bu, bu işlemi yapanların bedeli-gideri, yakıt alıyoruz %70 i vergi ki bunu da anlamaya çalışıyorum petrolsüz bir ülkede yaşadığımdan. Pekiyy köprü parası ne??
O zaman çeşmelerimizden akan suyun litresini 4 YTL yapalım, kullanan kullansın, içen içsin. Parası olmayan susuzluktan ölecek değil ya. Bulunur bir yolu elbet:cat::cat:

derwish
21 Mayıs 2007, 11:32
muzaffer o köprü senin paranla yapılmadı kardeşim (gerçi yaş kaç bilmiyorum ama :))
şimdi köprüden kaçak geçmek hırsızlık mıdır ?
asıl konu budur . bence değil . köprüye diğer araçlardan oluk oluk para gidiyor zaten. ben bu parayı verince sanki yol-su-elektirik olarak geri mi dönüyor ?
Ali dibo desem yeterli olur sanırım.
bu konuyu bu kadar ahlaksızlık boyutuna taşımayın, güzel bir laf vardır "at izi ile it izi birbirine karıştı". benim maaşım 2.000 ytl olsun her geçişimde 4 de veririm 5 de veririm.
yapılanın yasal olmaması yanlış olduğunu anlamına gelmez..
(bu arada ben köprüden pek geçmiyorum belki ayda 3-4 kere, her seferinde karşığını öderim, hergün geçmek zorunda olsaydım bu tablo değişebilirdi)
saygılar

slope
21 Mayıs 2007, 11:54
taknedy'e katılıyorum.
Mesele şu ki hukukun üstünlüğüne inanıyorsanız ve bunu savunuyorsanız, mücadelenizi hukuksal yollardan yapacaksınız. Yoksa eşkıyalardan, teröristlerden ne farkımız kalır.
Açlık, insanın ekmek çalmasını haklı çıkarmaz. O yine hırsızlıktır. Cezası koşullara göre verilir. Sen açsın, gir, istediğin yerden istediğini al denebilir mi? Adam arabamdaki teybi çalıyor, yakalanınca açtım diyor. İyi de ben ekmeğimi hırsızlık yaparak mı kazanıyorum? Çalışmak boşuna mı?
Ortada haksızlık varsa, mücadele edilecekse bununla kanunlar, kurallar çerçevesinde mücadele edilecek. Protesto edilecekse de yine kanunlara uygun protesto edilecek.
Devlet bütçesinde nereden ne geleceği ve nereye ne kadar gideceği belli. İnsanlar bir yerden kaçırdıkça, başka bir yerlere zam biniyor. O köprüden kaçak geçenlerin parası, bizim gibi verenlere zam olarak bindiriliyor.
Neyle nasıl mücadele ettiğimize dikkat etmemiz lazım.
Saygılar.

pröfösör
12 Haziran 2007, 01:40
dogru şekilde protesto edilmeli diyorsunuz. bu konudaher türlü protestoya katılırım. bi öğrenci adamız böle organizasyonlar yapmaya vaktimiz yok :)

siz yapın organizasyon biz gelelim