PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : celik (yuan ya100-7) hakkinda...

dalyanoner
02 Nisan 2007, 14:27
arkadaslar calistigim sirket bana bu motoru tahsis etti. Celik(yuan ya100-7) Gunde ortalama 50km yol yapmaktayim. Su anda 828km'de. Fakat motorun herhangi bir kullanim kilavuzu yok. Ben de 500km'de yag ve buji degisimini yaptirdim. Fakat bundan sonraki bakimlari nelerdir kac bin'de yapilir bilmiyorum. Oturdugum semtteki motor tamircisi 2000km'de gel dedi. Fakat bu cok fazla degil mi? Yardimci olursaniz sevinirim:)

teknikhoca
02 Nisan 2007, 17:46
Herhangi bir markanın yetkili servisi sana yardımcı olur. Markayı satan kişiler servis konusunda yardımcı olmadı mı?

dalyanoner
02 Nisan 2007, 18:33
teknikhocam motoru aldigimiz yer bir parti getirip satmis onlar benden cahil.

TuğrulÖzbek
03 Nisan 2007, 00:37
motorun yağ değişimi için dikkat etmen gereken sürekli olarak tavsiye edilen sınıfta yağ kullanman ve mümkünse yağda marka değiştirmemendir.
ıslak karter çalışan motorlar için tam sentetik tavsiye ediliyor yinede senin motorun benzer modellerini satan bir bayiden hangi sınıf yağ kullanıldığını öğrenip ona göre yağ markasına karar vermendir. sürekli aynı marka ve sınıf yağ kullanman motorun ömrü açısından önemlidir.
genelde 1000 kmde bir yağ değişimi yapılır. her yağ değişiminde hava filtresi kontrol edilip iki yağ değişiminde buji ve hava filtresinin değiştirilmesi öneriliyor.
2500 km ye kadar rodaj kabul edip ona göre rodaj yaparsan uzun ömürlü ve performanslı motorun olur. 4000 - 5000 km civarı ise sübap ayarı yaptırıp her 5000 de kontrol ettir.
cup motorlar soğutma kanalları geniş olmadığı için çok sıkıştırmaya gelmez bunu düşünerek gazlarsa uzun yıllar kullanabilirsin.

dalyanoner
03 Nisan 2007, 18:47
tugrul bey bilgiler icin tesekkur ederim:)

TuğrulÖzbek
03 Nisan 2007, 21:27
rica ederiz forumda aklımızda kalanları tekrar ettik:)

genç kaptan
26 Mayıs 2007, 20:20
:rendeer:bende çelik(yuan 100cup)alıcam..bu motor hakkında bilgi veriseniz sewinirim...tşk

storm_18
30 Mayıs 2007, 22:49
arkadaşlar bende çelik motor var ya100-7 benim motor'da bir sorun var ama anlamış değilim ...
benim motoru son gaza dayadığım zaman şanzımandan acayip bir ses geliyor hani denize dalarsınızda bir ses gelir tıkır tıkır die eh işte aynen öle bişey bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ...

haso
11 Temmuz 2008, 11:26
motorun yagı 1500km degişir 1 kaç kez sonra 2000 kmde degişrsin

arkadaşlar egsozdan siyah duman çokyorsa
bujide problem vardır

burak__
13 Ocak 2009, 14:48
slm sayın abım . ben samsun bafradan burak az da olsa motordan anlarım . sana tavsıye edılen km normal. çunkı konulan yağın 2 çeşiti var 1 normal yağ 2 sentetık yağ. ben motormda sentetık yağ kullanıorum ve 5000 km değiştırıorum . yanı normal bi yağ için normal 2000 km.......... eğerki sorularınınz varsa ben yardımcı olabaılırım ... msn adresımı ekleyin
burak_koc_@window......

ierisen
14 Ocak 2009, 02:06
arkadaşlar bende çelik motor var ya100-7 benim motor'da bir sorun var ama anlamış değilim ...
benim motoru son gaza dayadığım zaman şanzımandan acayip bir ses geliyor hani denize dalarsınızda bir ses gelir tıkır tıkır die eh işte aynen öle bişey bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim ...

Merhaba, bende de aynı motor var. sadece marka arora arkadaşımda sizinki ile aynı model var. bu motorların hepsi hemen hemen aynı. Bunlar fazla zorlamaya gelmez ve bahsettiğiniz olay hepsinde var. son gaz da (en yüksek devirde) kullanmanız zararlı. çünkü bunlar çin malı. Bence o ses normal ama duymadan kesin yorum yapmak yanlış olur o yüzden siz onu bir servise gösterin derim. ama son deviri de kullanmayın bence...

mcromeo19
13 Ağustos 2010, 14:17
selam arkadaşlar size bi sorum olucak bizim yuan çelik ya 100-7 var motor soğukken istop ediyor rolant ayarını yükselttinmi normalleşiyor ama ısındığı zaman hızlı çalışıyor bu seferde rolantı düşürdünmü motor soğudumu tekrar istop ediyor düzensiz çalışıyor modeli 2006 sorun neresinde acaba bilgilendirirseniz sevinirim ben hava filtresinden şüpeleniyorum