PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 04.02.2007 [Adana MT] Mersin Kanlıdivane ve Korikos Kalesi Gezisi

Makine
01 Şubat 2007, 10:27
Merhaba

Bu haftasonu hem kültürel aktivite olması hemde biraz yol yapma amaçlı Mersin'in birkaç tarihi mekanını gezmeye karar verdik.

Buluşma Saati: 07:30

Hareket Saati: 08:30

Not: Hareket saatinde kesinlikle yola çıkılacaktır. Geç kalan arkadaşlar mevcut güzergahtan gruba katılabilir.
Yolun uzun, gezilecek yerlerin vakit alması ve günlerin kısa olması sebebiyle erken çıkılmaktadır.

Buluşma Yeri: Ç.M.S.K - Süleyman Demirel Bulvarı

Rota: Otobana Kurttepe yolundan girip Çeşmeli çıkışına kadar devam edilecek. Yolda sadece gişe çıkışında 5dk mola verilecektir.
Ardından Mersin - Antalya yoluna girilip Kanlıdivane sapağına girilecektir.

Menzil: 120km civarı

Seyir: Yerine göre 30-100km/h arası

Yol Durumu: Temiz asfalt.

Hava durumu: Parçalı bulutlu muhtemelen açık beklenmekte

Yemek: Yörük çadırlarında yemek yenecektir.

Gezilecek Yerler: Kanlıdivane ve Korikos Kalesi

DİKKAT
Grup sürüş kurallarına katiyen uyulacaktır.
Tüm katılımcılar gezi öncesi yakıt ikmallerini yapmış olmalıdır.
Kask takmak mecburidir.

Naci63
01 Şubat 2007, 12:16
Bari ben de gidilecek yerler hakkında biraz bilgi vereyim.

Kanlıdivane, (Canytellis, Kanytella) Mersin’in Erdemli ilçesindeki antik kent.

Antik Olba Krallığı’nın kutsal yerleşim yeri olan kentin tarihi MÖ 3. yy.a kadar gitmektedir. MS 4. yy.da adı Neapolis olarak değişen kent en parlak dönemini yaşamıştır. Bizans İmparatoru II. Theodosius (408-450), bu alanda kutsal bir Hristiyanlık merkezi kurmuştur.
Kent, 60 metre derinliğinde geniş bir obruk etrafında kurulmuştur. Doğal bir çöküntü alanı olan bu çukura efsaneye göre Roma çağında suçlular atılıp vahşi hayvanlara yem edildiği için kente Kanlıdivane denilmiştir. Obruğun içinde divan üzerinde oturan bir kadın ve iki erkek kabartması yer alır. Yağmur sularıyla toprak rengine bulanan bu kabartmalar nedeniyle kente Kanlı Divan denildiği ve zamanla Kanlıdivane’ye dönüştüğü de anlatılır. Merdivenlerle inilen çukurun, büyüklüğünden ötürü tanrısal olduğu düşünülmüş ve kent tarih boyunca dinsel bir merkez olmuştur.
Obruğun etrafında kesme taştan yapılmış bazilikalar, caddeler, kaya mezarları, sarnıçlar, kaya kabartmaları bulunur. Güneybatısında MÖ 2. yy.dan kalma bir kule vardır. Kulenin kitabesinde, Tanrı Zeus için rahip-krallardan Olbalı Tarkyaris'in oğlu Teukros tarafından yaptırıldığı yazmaktadır.
Kanlıdivane, Erdemli, MersinKentte bulunan üç nekropolden kuzeydekinin en yüksek yerinde Kraliçe Aba'nın kocası ve iki oğlu için yaptırdığı anıtsal mezar bulunur. Obruğun bir kilometre güneybatısındaki Çanakçıkaya mezarları Kilikya İmparatorluğu’nun soylularına aittir ve üzerlerinde bunu belirten rölyefler vardır. Obruğun çevresindeki bazilikalar 4. yy. sonları ile 6. yy. ortaları Bizans dönemi eserleridir.
19. yy. ortalarında Fransız gezgin Victor Langlois tarafından keşfedilen kent, 70’li yıllarda yapılan kazılarla ortaya çıkarılmıştır. Yöredeki ilk arkeolojik araştırmaları Prof. Dr. Semavi Eyice gerçekleştirmiştir.
Akustiği çok iyi olduğu için günümüzde konserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Korikos Kalesi
Mersin-Erdemli-Silifke karayolunun 60. Km'sinde Kızkalesi beldesindedir. Roma ve Bizans dönemlerinde yoğun olmak üzere, İslami devirlerde de iskan görmüştür. Nekropol alanından çıkarılan eserlerden burada ilk yerleşimin MÖ 4. yüzyıla ait olduğu anlaşılmıştır. MÖ 1.yüzyılda kendi adına sikke darbettirmiştir. Herodot bu kenti Gorges adında Kıbrıslı bir prensin kurduğunu yazar. Korikos, Kilikya bölgesinin bir liman kenti olduğundan çok el değiştirmiştir. MÖ 4. yüzyılın sonunda Seleukhos Nikador Silifke kentini kurduğunda, Korikos'u yönetimi altına almıştır. Kent, MS 72 yılında Roma egemenliğine girmiş ve 450 yıl Roma yönetimine bağlı kalmış, bu dönemde tarım alanında büyük bir gelişme göstererek zeytinyağı ihraç merkezi olmuştur.
Bizanslılar zamanında Arap istilalarına karşı etrafı kuvvetli surlarla çevrilmiştir. 13. yüzyılda Kilikya Ermeni Krallıkları döneminde önemli bir icaret limanı olmuş, Ceneviz ve Venedik gemilerinin uyğrak limanı durumuna gelmiştir. Korikos 1448 yılında Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından ele geçeirilerek, yeniden imar edilmiştir.
Örenyerinde iç ve dış kale kiliseler, sarnıçlar, su kemerleri, kaya mezarları, lahetler ve taş döşemeli Roma yolları kısmen ayakta dır. Adını, adadaki kaleden almaktadır.
Kare planlı kale, içiçe iki sıra surdan oluşmaktadır. Etrafı hendekle çevrilmiştir. Kaleye giriş bugün mevcut olmayan hareketli bir köprüyle sağlanmakta idi. Bugünkü haliyle kale, tipik Orta Çağ mimari özelliklerini yansıtmaktadır

Yol üzerindeki su kemerlerini de unutmamak lazım!

Burcu
01 Şubat 2007, 14:18
benim için muhteşemmmmm bir gezi olacak :mrgreen:

abi neden 07:30da buluşmaya başlanılıyor :silent:
08:00 olsun, yarım saatte gelenlerle yola çıkılır,
zaten güzergâh belli, katılırlar sonra.

(genelde ilk gelen ben oluyorum, bu kez uyanamaz geç kalırmışım, motor da gitmio, arabaya atlar takılırım walla peşinize) :cherry:

Makine
01 Şubat 2007, 14:32
Burcu herkesin erken gelmesi lazım. Gerçekten gezilecek çok yer var.

Veyis hocam bilgiler için teşekkürler.

adaminbiriyim
01 Şubat 2007, 21:23
gezi benim güzargah yoldan katılacağım ben hala gidemedim galibada gidemeyeceğim şirketin son verdiği tarih aynen şöyle ali sen adana dan bi ev tut bide kız bul kendine

Fuut
02 Şubat 2007, 01:01
Abi bulacağın kızın kardeşi yada ablasıda olsun :mrgreen: :mrgreen:

Guwencin
02 Şubat 2007, 01:05
umarım pazar günü hava güzel olurda sizlerle güzel zaman geçiririz...hasan abi cameranda benim için birkaç karelik yer vardır umarum :D

kayasertac
02 Şubat 2007, 01:35
benden başkada scooter olsunda bende joker motorcu olurum bakarsınız :)

Burcu
02 Şubat 2007, 01:39
Abi bulacağın kızın kardeşi yada ablasıda olsun :mrgreen: :mrgreen:

dua et Ali'nin bulduğu kızın annesi dul falan olsun,
çünkü sana yaşça uyan kızın annesidir :queen:

teknikhoca
02 Şubat 2007, 02:53
Arkadaşlar;

Bugün iki hayır üç kat hızlı çalışıp mutlaka motorlardan birisini çalışır hale getirmeye çalışacağım. Sizlerle tanışmak ve mutlaka bu geziye katılmak isterim.

Motor klübüne üyeliğim yok. Sakıncası olur mu

Burcu
02 Şubat 2007, 07:58
Motor klübüne üyeliğim yok. Sakıncası olur mu

olmaz :)

inşallah hava yağışlı değildir:silent:

Makine
02 Şubat 2007, 09:37
@adaminbiriyim Hemşeri olacaz demekki güzel :mrgreen:

@Fuut Fuat kardeşim sene evde kaldın. Hazmet bunu artık :mrgreen:

@Güwencin Ne demek her zaman yer var. Buluşalım bol bol pozlarız :)

@kayasertac Sertaç bu geziye bekliyorum. Özlettin kendini.

@teknikhoca Geziye gelebilirsin. Saygılı, seviyeli, oturup kalkmasını bilen herkes bizimle gezilere, toplantılara katılabilir. Bekliyorum geziye gel.

@BUnReCU Burcu soğuk hava dalgası geliyor, beraberinde de yağış var. Bölgemizde sağnak olmasa da yağış olacağı ama Mersin tarafında yağış olmayacağı görülüyor. Allah bilir ne olacağını. Biz gene geziye devam edelim :)

Arkadaşlar lütfen herkes vaktinde gelsin çünkü tam hareket saatinde yolda olunacaktır.

Görüşmek üzere.

Burcu
02 Şubat 2007, 09:40
tüh, adem abi de gelmiyor ki, arabada takılim yine :P

yağmura yakalanma olasılığını göz önünde bulundurursak, ben arabayla gelim en iyisi :)

tatlısu motorcusuyum işte :mrgreen:

karasu
02 Şubat 2007, 09:54
Selamlar, gezinize mersinden katılma olanağı varmı? hem tanışmak hemde kaynaşmak için :)

@adaminbiriyim abi sende gel gs200 bulusması :p

Makine
02 Şubat 2007, 10:08
@karasu Elbette var. Zaten Mersin'li motorcu dostlarımızla da buluşucaz. Mersin MT ile beraber etkinliğimizi sürdürücez inşallah. Beklerim.

agokce
02 Şubat 2007, 10:37
yine güzel bir gezi organizasyonu. yolunuz açık olsun.Şimdilik gezilerinize katılım ancak hava tahmini vermekle sınırlı.
gezi gününde hava: sabah erken saatlerde hafif yağmurlu sıcaklık 4-5 derece. rüzgar kuzeydoğudan 5-6 km/saat.
öğlen : rüzgar sakin,hava parçalı bulutlu sıcaklık 11 derece civarı
akşam saatlerinde: rüzgar güneybatıdan 4-5 km/saat. hava çok bulutlu.sıcaklık 5 derece.

keyifli geziler.

Araba ile geziye katılabiliyormuyuz.

adaminbiriyim
02 Şubat 2007, 11:08
yağmur olursa ben yokum abi şimdiden söliim

wodka
02 Şubat 2007, 12:08

yağmura yakalanma olasılığını göz önünde bulundurursak, ben arabayla gelim en iyisi :)

olur mu kankim ya kim diyeblir sana tatlısu motorcusu die:silent:
rüzgarın kızı seni:queen: :queen: sen arababyla gel kimse bişi digemez arkanda ben warım ve ogünde yanında olacagım hatta yan koltugunda:queen:
yer war dimi:silent: :P

ciks33
02 Şubat 2007, 20:29
sevgili adanalı motor dostları,
bugün gün boyu hava kapalıydı. hepimizin moralleri bozuk :(
ha yağdı ha yağacak derken bu ikilem akşama kadar devam etti.
umarım havanın bize karşı bu oynu yarın da devam etmez. hafta sonu güzel bir hava ile yolarda oluruz.
mersin mt olarak güzel bir yol ve buluşma olacağı düşüncesindeyiz.
mersinden katılacak olan arkadaşlar için de bana alper_ipek@hotmail.com'dan ulaşabilir.

görüşmek dilekleriyle...

enginkadan
02 Şubat 2007, 22:05

heheheeeheee:queen:

teknikhoca
02 Şubat 2007, 22:25
Merhabalar.

2 hafta uğraş sonunda motorlardan birisini bugün çalıştırdım. Ancak Motorun Asya 125T sccoter. diğer motorum GY125 kros. Yarın uğraşacağım ama sanırım yetiştiremem. Geziye mutlaka katılmaya çalışacağım.

bugün metorolojiyi aradım. Hava pazar günü kapalı olacakmış. buna hazırlık yapılmalı. Birde gelirken yanımızda neler olmalı? İlk defa böyle bir geziye katılacağım. Uzun yol tecrübem var. İki yıldır Adana Organize sanayi - Mersin organize sanayi arası motorla mekük dokudum. ancak gurupla ilk defa katılacağım. Gelirken yanımızda olması gerekenler neler olmadılır?

Fuut
03 Şubat 2007, 00:24
dua et Ali'nin bulduğu kızın annesi dul falan olsun,
çünkü sana yaşça uyan kızın annesidir :queen:

Ulen bi dur yaa illa bir laf atacan yani ha. :queen: :queen:
Haricennn olgun erkek diye bişi var yani. hehe :mrgreen: :mrgreen:

Merhabalar.

2 hafta uğraş sonunda motorlardan birisini bugün çalıştırdım. Ancak Motorun Asya 125T sccoter. diğer motorum GY125 kros. Yarın uğraşacağım ama sanırım yetiştiremem. Geziye mutlaka katılmaya çalışacağım.

bugün metorolojiyi aradım. Hava pazar günü kapalı olacakmış. buna hazırlık yapılmalı. Birde gelirken yanımızda neler olmalı? İlk defa böyle bir geziye katılacağım. Uzun yol tecrübem var. İki yıldır Adana Organize sanayi - Mersin organize sanayi arası motorla mekük dokudum. ancak gurupla ilk defa katılacağım. Gelirken yanımızda olması gerekenler neler olmadılır?

Eveet öncelikle motorunu al birrr. kitaplarını allll bu ikiii birde yanına azık almayı unutmaa :queen: :queen: :queen:
Şaka bir yana yağmur ihtimaline karşı sıkı giyin :)

Makine
03 Şubat 2007, 10:23
@teknikhoca Yağmur yağma ihtimaline karşı giysilerini ayarla. Yağmurluk alman gerekiyorsa al. Bunun haricinde motorunu arıza durumunda sökebileceğin önemli anahtarlar yanında bulunsun. Şimdilik bunlar. Biz yanındayız kimse arkada kalmaz. İçin rahat olsun.

Görüşmek üzere.

ciks33
03 Şubat 2007, 13:03
yağmur dün gece saat 23:00'ten beri devam ediyor:(
bakalım yarına hava nasıl olacak...

tüzemen
03 Şubat 2007, 13:17
Sabah 8 de Adana da da yağmur başladı. Ancak Ceyhan Osmaniye İskenderun tarafı şu saat itibariyle kapalı (03.02.2007 saat 12:15)
Ama dileğimiz yağması. Gezi bu hafta olmazsa ertesi hafta olur ama toprağın acilen suya ihtiyacı var. Yağış haftaya ertelenemez elimizde değil .

pazer
03 Şubat 2007, 14:30
Yağdır mevlam su?!
Yağdır mevlam su?!
Ben gelemiyorum ya, gıcıklık yapayim?!:queen:

ZEytUN
03 Şubat 2007, 20:03
arkadaslar hepinize iyi yolculuklar ben yine her hafta oldugu gıbı p tesi gunu gezı raporunu beklıcem sabırsızlıkla ....
napalım kaderde bu varmıs bı motor alamadık gıttı yaaaaaaa:pr: :pr: :pr: :pr:

adaminbiriyim
03 Şubat 2007, 21:17
deli gibi yağıyor mubarek yarın sabah açık bir hava olacakmı acep napıyoruz şimdi

ciks33
03 Şubat 2007, 21:36
yağmur halen yağmaya devam ediyor,
umutlarımız yarına kaldı...

wodka
04 Şubat 2007, 02:08
yağsın bea bende çamurda kross yapcam:mrgreen:

teknikhoca
04 Şubat 2007, 02:48
Arkadaşlar,

Şu anda yağmur devam ediyor. Yarınki gezide herhangi bir aksama olacak mı?

Sabah 7:30'da oradayım.

Burcu
04 Şubat 2007, 04:19
benim weatherscope'mde yarın için sadece sabah yağmurlu olacağı görünüyor ama hayırlısı diyorum, kısmetse gideriz :)

TT532
04 Şubat 2007, 12:36
Tüh ya havada yağmadı zaten :) siz gezin ben çalışayım..:pr:
Eh ne yapalım artık umarım kazasız belasız iyi bir gezi oluyordur:salut: ahhhh ah!

Fuut
04 Şubat 2007, 14:05
Bende evde yatmayı uygun buldum :mrgreen:

Tequ
04 Şubat 2007, 15:08
forumu bırakırsan pazar evde oturursun.. biride kalkıp sana demez.. o gece onlardan birisiyle görüşmene rağmen..
Neyse ozaman bu ve bundan sonraki tüm gezilerinizde iyi eğlenceler.

pazer
04 Şubat 2007, 15:46
forumu bırakırsan pazar evde oturursun.. biride kalkıp sana demez.. o gece onlardan birisiyle görüşmene rağmen..

Kardeşim, senin yerin bizim yanımızdır.Ben sana demiştim zaten.Bırak bunları demiştim.En güzelini yapmışsın.Gelecek pazar birlikteyiz, kimseye söz verme.:cherry:
Dağıtırım Adana-MT'yi!!!Kim bu benim gardaşıma yanlış yapan?::evil:: :cherry:

Burcu
04 Şubat 2007, 20:04

ne demek forumu bırakmak, günboyu nettesin, foruma 5 dk ayıramıyor musun?
gece sadece benle değil, gruptan birkaç kişiyle daha görüştün, kulüpte gezi hakkında birşey konuşulmadı dün. sadece yağmur yağarsa cross'a giderim dedin, bana desene 'sabah gezi varsa beni de haberdar edin' diye.
sabah hasan abiyi aradım, gezi var mı dedim yok dedi, ok diyip yattım, sonra 5 dk geçti, erhan aradı, hadi gidioz dedi,
hemen hazırlanıp kulübe gittim ve anında yola çıktık, 2 motor 3 kişi, ben hasan abiye artçı oldum, sonra tarsusta ali eklendi, yemekte mersin grubuyla buluştuk (alper, vs) yemek esnasında adanadan 2 motor daha geldi, böyle geçti bugün.
ne bilelim senin geleceğini, madem geleceksin hasan abiyi arayıp sorsana benim yaptığım gibi, dedik millet yağmur var diye yatağından kalkmadı heralde.

Tequ
04 Şubat 2007, 20:53
şimdi olayı tartışmaya çevirmein. ben dedimkki yarın gezi yapmazlar sanırım bizimkiler yağmur durmuyor sende evet dedin tmm dedim. heleki motorumuda yaptırmışım yol yapasım var deli gibi.. dedim yaamur yaarsa crossa çıkarım bende öle de yaptım Ali abia aradı bişiler sordu dedim nerdesiniz mersin.. oke dedim ne diim.. nyse kapatalım bu konuyu yaw .. sevem böle konularda konuşmayı.
forum konusunda gelince ilk başlar çok gzeldi artık geriyo buraya girmeye çalışmak beni. sadece gezinize bakmak için 20 dk ayırdım girebilmek için.Düzelmesini bekliorum sessizce. onun için girmiorum.
Volkan haftaya ayarla kardeş bişiler ya sen ii yerler biliosun :P yağmur da olur zaten ohh..
ne konuştum yaws :P

bizi arayacak bir erhan abimizde yok :P

Burcu
04 Şubat 2007, 21:03
erhana hasan abi demiş, burcu beni sabah aradı, o da gelecekti, ara gelsin diye.

yolda erhanla laklak ettik, telsizlerden, bombaydı :mrgreen:

pazer
05 Şubat 2007, 01:01
forum konusunda gelince ilk başlar çok gzeldi artık geriyo buraya girmeye çalışmak beni. sadece gezinize bakmak için 20 dk ayırdım girebilmek için.Düzelmesini bekliorum sessizce. onun için girmiorum.
Mali, sayfaların geç açılması sorunu bende de vardı.Mozilla'yı yükledikten sonra bu tarz bir sorunla bir daha karşılaşmadım.Sana da öneririm.