PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzinin bittiğini nasıl anlarsınız?

porsuck
15 Kasım 2006, 10:27
Merhaba arkadaşlar,
Hafta sonları trafiğe kapalı bir alanda (pazar yeri) yeni motoruma alışma sürüşleri yapıyorum. Geçtiğimiz pazar günü çalışma yaparken motosikletin benzini bitti. Motosikletimin (Honda Shadow 600 VLX) benzin göstergesi veya benzin ışığı yok.:silent:
Benzinin durumunu nasıl anlarım?

yucika
15 Kasım 2006, 10:32
Bu durumda aldığın benzinin yaklaşık kaç kilometre gideceğini tahmin edip Km saatinden takip edeceksin yada arasıra depo kapağını açıp içine bakacaksın. Ne kadar benzin kaldığını gözünle göreceksin. Hava karanlıksa sakın deponun içini görmek için kibritle, çakmakla bakmaya kalkma.:pr: el feneri kullanabilirsin. Zamanla benzin durumunu daha rahat takip etmeye başlarsın ve sorun olmaz.

porsuck
15 Kasım 2006, 10:45
Matematik yapacağız demek ki. Sağol :)

gazman
15 Kasım 2006, 10:49
:) once bir guleyim ..dostum..her motorda rezerv diye birsey vardir ..once benzini normal konuma alirsin, surersin eger motor teklemeye basladigi an hemen rezerv konumuna gecirirsin..bu demek oluyorki rezervde motorun yaklasik en az 5~10 km daha gider...

porsuck
15 Kasım 2006, 11:02
evet, biliyorum. Benzin bitince ilk işim musluğu rezerv bölümüne çevirmek olacaktı... Gel gör ki daha önce benzin koyarken açtığım rezerv musluğunu kapamayı unuttuğum için rezerv bölümüde bitmişti. Bende sinirden gülmüştüm..

MoToR
15 Kasım 2006, 11:13
kendi düşen ağlamaz,gazmana katılıyorum bendede gösterge yok ama takometreyi sıfırlıyorum 20 ytl lik benzin yaklaşık 186 km götürüyor rezerve düşmeden petrole çekiyorum,sakın takometre yok deme koskoca hondada, karnımı kaşıya kaşıya gülerim o zaman

gazman
15 Kasım 2006, 11:15
saglik olsun dostum..:)daha ne olaylar yasayacaksin..kim bilir..umarim hep sonunda gulersin..:)

trenox
15 Kasım 2006, 12:03
beim motorda da benzin göstergesi yok. defalarca bitti hatta senin başına gelen defalarca beim başıma geldi reservde unuttugum ıcın yolda kaldım kaç kere. reservin reservi de yok ki bizim gibi unutkanlar için :)))
benzinin bittiğini bakmadan ya da matematik hesabı yapmadan normalde anlayamazsın bence. sadece bitmeye çok az kala anlarsın bu da ne kadar işine yarar?en azından kenara felan çekersin işte.
bitmeden çok kısa bir sre önce gazı verdiğinde motorun ivmelenmediğini ve teklediğini görüyon hemen çek kenara ve dua et."Allah'ım nolur reservde olmasın" :)

fakir ama gururlu
15 Kasım 2006, 12:11
kilometre hesabı ve deponun içine bakma tekniklerinin yanısıra birde motoru sallama tekniği var:) durduğun yerde motorun üstündeyken ön freni sık, sağa sola ileri geri salla motoru. depodan gelen sese göre nekadar benzin kaldığını yorumlayabilirsin. biraz deneyim ister tabi doğru yorumu yapabilmek.

tigermbz
15 Kasım 2006, 12:22
bunun dışında motorun bagaj kısmında 250-500ml(diğer gereçlerden kalan yer kadar) bir pet içinde benzin bulundurmakta fayda var, 5-10 km yol yaptırır motora.

trenox
15 Kasım 2006, 12:29
arabada yakıt taşımak yasak olarak hatırlıyorum. motorda serbest mi?
bunu ben uzun yola çıkarken çok düşündüm lakin tehlikeleri de olabilir diye almadım. ıssız bir yolda kaldığımızda yararı olacağı da kesin.

tigermbz
15 Kasım 2006, 12:32
çoğu motorun depo kısmı daha fazla tehlikeye maruz. 10L benzini bacaklarımızın arasında taşıyoruz da 0,5L yi kıç tarafta taşısak ne olacak :cherry:

beetle65
15 Kasım 2006, 12:57
SUZUKI BURGMAN ALACAKSIN :cat:
BENZİN GÖSTERGESİ VAR SORUN YAŞAMAZSIN :queen: :queen: :queen:

MrCool
15 Kasım 2006, 13:57
Bende de benzin göstergesi yok. Bitmeye yakın zamanlarda rölantide devir iyice düşüyor bir de kompresyondayken egzostan yüksek sesle çat-pat diye sesler çıkarabiliyor. 3 şeritli anayolda 90-100 km/saat hızla orta şeritte seyrederken bir defa benzinim bitmişti ve sağa yanaşacak durumum yoktu. İyi ki önceden böyle olabileceğini düşünüp de rezerv vanasını yerine bakmadan açma denemeleri yapmıştım. Belki sadece 10 km/saat hız kesmiş olabilirim ve rezervi hemen açıp aynen yola devam edip bir benzinciye gitmiştim. Yani bu alıştırmayı yapmasaydım canımı tehlikeye atmış olacaktım.

yürekçe
15 Kasım 2006, 14:06
ee hepsi doğru...
bari ben de güleyim ki takım tamam olsun :D

MrCool
16 Kasım 2006, 01:44
Bugün öğlen yazdım, akşamına başıma geldi. Yolda giderken ışıklarda rölantimin düştüğünü fark ettim. 500-600 m ileride de yolda giderken stop eder gibi oldu, hemen rezervi musluğunu açıverdim. Bu sefer sağ tarafım boştu, yanaşıp işlerimi hallettim.

hasan soner açıkgöz
16 Kasım 2006, 01:54
ben km saatıne bakıyorum 370. km de yedege dusuyor bu cıvarda ılk gordugum benzıncıye gırıyorum.

sonix
16 Kasım 2006, 01:59
eğer benzin biterse ön freni sıkıp motora sallandırılır.sağa-sola yatırılır.çalışmıyorsa benzin deposunun kapağı açılıp deponun içine doğru üflenir..

gittardando
16 Kasım 2006, 02:48
Bende reserv yok :) ben de motosikletin her 100 km.de 3.6 lt benzin yaktığını hesap ederek (10 YKr/km) takometreden ayarlıyorum. Hesap her zaman tutuyor, çünkü hesapladığın oran maksimum oran. Yani uslu kullanırsam deponun her dolup boşalmasında biraz daha az benzin alıyorum. Gösterge var ama sadece dolu ve boşken doğru gösteriyor. Ara değerler güven vermiyor.

Buna rağmen iki defa motosikleti denemek için sınrları zorladım ve yolda kaldım :)

ARBETUS
16 Kasım 2006, 10:50
bende de gösterge yok km ile takip ediyorum 10 ytl lik benzinle 100 km den fazla yol yapıyorum ayrıca rezerv de var. her benzin aldığımda 0 lıyorum günlük km yi çıkıyorum yola.

denizcimuzaffer
17 Kasım 2006, 21:52
ben anlayamadığım için hep full geziyorum :) genelde kafam birçok işle meşgul olduğundan hesap kitap da unutuluyor :) Tam depo kullanıyorum genelde, bir de tehlikeli olduğunu bildiğimden, büyük boy metal bir askeri mataraya yedeklediğim benzini ön çatalın üstüne gidon un hemen altına yerleştirdim :) çok mu abarttım bilmem, daha bir yararını göremedim

şakirt
17 Kasım 2006, 22:08
ilginç motor honda olmasına rağmen göstergesinin olmaması ancak ne koyduğun zaman o ne götütür onu hesap etmen lazım gelir mat.yapacan yani yaptığın kilometrenin hesabını tutacan

ruby
17 Kasım 2006, 22:40
Ben takametre hesabı yapıyorum ama bir gün meraklının biri takametreyi sıfırlamış ben de fark etmedim. yolda istop edince takometreye bakarak benzinde sorun olmadığını düşünerek çeşitli taklalar atarak motoru servise götürmüştüm. Adam rezerv'i açıp motoru çalıştırmıştı. Utanç vericiydi...

serdar23_Bilgem
18 Kasım 2006, 00:14
Herkes, motosikletinin ne kadarlık benzinle kaç kilometre yol yapacağını az çok bilir.
Her benzin alışta kilometre sayacını sıfırlıyorum.O benzinle ne kadar yol alabileceğimi de aklımın bir köşesine yazıyorum.Kanuni Tiger'de depo göstergesi olmasına rağmen bu dediklerimi yine de yapıyorum.

alp_tunay
18 Kasım 2006, 00:28
gezeceğin mesafede ne kadar yakacağını tahmin ederek çıkarsan yola sonunda kalan benzin sana kar olarak döner...

sadece motorunu tanıman yeterli.....

mücahid
18 Kasım 2006, 01:01
Markası honda olan bir motorda basit te olsa bir benzin göstergesi niye olmaz garip dogrusu. Motoru kullandıkca ne kadar benzinin kaç km gittiğini kestirebileceksin ve bu sıkıntı zamanla cözülecek.

porsuck
18 Kasım 2006, 09:47
Saolun arkadaşlar.. Dün gece depoyu fulleyip, km'yi sıfırladım. Bakalım sonuç ne olacak?

tubis
18 Kasım 2006, 10:11
:mrgreen: :mrgreen: Budur,yani km hesabını bilmediğin motora mı biniyorsun :silent:

porsuck
18 Kasım 2006, 19:09
ewet.. Motosiklet yeni.. İlk kez depo fulledim , kitapçıkta yazan tüketim miktarı dışında henüz hiç bir fikrim yok :)

fakir ama gururlu
18 Kasım 2006, 19:32
Markası honda olan bir motorda basit te olsa bir benzin göstergesi niye olmaz...

ilginç motor honda olmasına rağmen...

hondayla bi alakası yok. cruiser motorlarda genelde benzin göstergesi olmaz. istisnalar var tabi.