PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Elcik ısıtma yapalım veya topluca alalım diyorum

Sayfa : [1] 2

shi_bumi
25 Ekim 2006, 20:28
Arkadaşlar, kış geldi ve sizi bilmem ama benim ellerim ne yaparsam yapayım üşüyor. Bu yüzden elcik ısıtma için araştırmaya giriştim. En iyisi Saito marka gibi görünüyor. Louis.de sitesinde 2 modeli var. Aşağıda resimleri inceleyin lütfen

http://img75.imageshack.us/img75/5581/saito1uz0.jpg (http://imageshack.us)

Bu model 34,95 euro. 3 kademeli ısıtması var. Başlangıç 40 Watt. Yüksek 20, alçak 10 Watt.

http://img255.imageshack.us/img255/8671/saito2gv2.jpg (http://imageshack.us)

Buda 14,95 Euro. 2 kademeli ısıtması var.

Site yöneticileri ile yaptığım yazışma sonucunda belli bir kiloya kadar 27 Euro kargo parası ödemem gerektiğini belirttiler. Sanırım 4-5 taneye kadar kargo ücreti aynı olacak. Sonuç olarak demem odur ki bir kaç kişi birleşirsek oradan bu elcikleri ucuza getirtebiliriz. Sadece elcikde olmayabilir. Birinin çok istediği ama kargo ücreti yüzünden getirtemediği malzemeler olabilir.

Ürünlerin Türkiyede'ki satış fiyatlarına gelince....İlk ürün Türkiye'de yok. İkincisine ise 60-70 Euro fiyat veriyorlar. Yani kargo ücretine katlanıp Louis'den alsanız bile daha iyi.

Bu ilk teklifimdi. Şimdi ikinci bomba geliyor. :). Ben bu ıstma işine kafayı takınca baya bi araştırma yaptım haliyle. Ve gördüm ki bu ısıtmalı elcik denen şey öle çok ahım şahım bişey değil. Bir arkadaşın F650 sinde inceledim olayı. elciğe ince çelik rezistans teli sarılmış ve sisteme birde voltaj anahtarı eklenmiş o kadar.

V= I X R
W= V X I

Arkadaşlar bu iki formülü bilen bu ısıtmalı elciği yapar diyorum :). Merak ettiğim kendisi elciğine böyle bir sistem yapan var mı ?. Çünkü ben bu akşam malzemeleri satan yeri buldum. Yarın gidip fiyat alacam. Bide teknik yardım rica edecem :)...Hadi bakalım milet....ısıtalım elleri diyoruuuuummmm....

TÜRETKEN
25 Ekim 2006, 20:33
ii güzel hoşta abicim ne kadar bu

pardon abicm gördm şimdi demin açılmadı yazılar :)

Mel-a-ku
25 Ekim 2006, 20:44
e alalım ama scooter da ne kadar gerekır bılemıyorum...

rainboss
25 Ekim 2006, 20:47
Bende Scooter kullanıcısıyım; uygulanabilirliği varsa tercih ederim.

shi_bumi
25 Ekim 2006, 20:50
e alalım ama scooter da ne kadar gerekır bılemıyorum...

22 mm elciği olan her motosiklet için uyumlu ürünler bunlar. sen scooter kulanırken elin üşümüyorsa yapcak bişey yok tabi :)

Mel-a-ku
25 Ekim 2006, 23:12
ya usuyor usumesıne, ama bızım alternator bu kadar watt ı kaldırcakmı o da var. ya farı kapatıcaz ya da elcik ısıtmayı :D yagmur dan etkılenme gıbı bırseyı olurmu bunların? yolda çarpılmayalım bır de elektrıkten. ve turkıyede satısı nerde yapılıyor. emınonunde ucuza bulmak mumkunmu?

delicoban
25 Ekim 2006, 23:29
ya usuyor usumesıne, ama bızım alternator bu kadar watt ı kaldırcakmı o da var. ya farı kapatıcaz ya da elcik ısıtmayı :D yagmur dan etkılenme gıbı bırseyı olurmu bunların? yolda çarpılmayalım bır de elektrıkten. ve turkıyede satısı nerde yapılıyor. emınonunde ucuza bulmak mumkunmu?

yılın sorusu bende cok merak ettım:queen: :queen:

shi_bumi
25 Ekim 2006, 23:54

Motorun kitapçığına bakman lazım. Alternatörün belli bir devirde vereceği watt miktarını yazması lazım. Far, sinyal, arka stop falan filan hesaplayıp fazladan bi 40-50 watt varmı bakmak lazım...

Bu arada 12 V çarpmaz :)

İHTİYAR
26 Ekim 2006, 00:06
İşte size bomba cevap.Elektrik malzemesi satıcıların da üzeri silikon izolasyonlu krom nikel rezistans telleri var,elektrikli battaniye imalatın da kullanılır belki göreniniz vardır bundan uygun boyda sararak çözüm bulabilirsiniz.

Not : sargının üzerine silikon sürüp yapıştırabilirsiniz.

Mel-a-ku
26 Ekim 2006, 00:20
ihtiyar ;

bunun kaç watt çekeceginden haberin varmı senin :D

İHTİYAR
26 Ekim 2006, 00:41
ihtiyar ;

bunun kaç watt çekeceginden haberin varmı senin :D

Senin varmı evladım:wiinkk: Motorunun gücü yetmezse bağlamazsın.

Sağ ve sol elciğe 20-25 şer watlık sarılabilir.sinyal lambalarımız 21 wat,Farlar yanıyorken ısıtma kapatılabilir veya seri bağlanıp güç yarıya düşürülebilir.

bur-k@
26 Ekim 2006, 00:46
bu rezistanslar kaç wat olacak bu birinci sorum
sarım sayısı arttıkça direnç değeri yükselmiyor mu bu ikinci sorum
yada yarın gidip bunları elektronik hocama mı sorayım bu üçüncü sorum :P

Mel-a-ku
26 Ekim 2006, 00:53
ben artık susayım bırazda yazılanları okuyayım :P bılmıyorumda ekstradan 40 veya 50 watt yuklenme motor ıcın saglıklı olmaz gıbıme gelıyor. bıde marşa bastıgımızda boşalmış bır akuyle karşı karşıya kalmayalım sonra. serı baglayıp da aydınlatmadan feragat etmek bence pek akıl kârı deıl..

shi_bumi
26 Ekim 2006, 11:21
Eğer motorunuzun diğer elektrik aksamından kalan güç yeterliyse (far, sinyal, arka stop lambası, gösterge ışıkları vb.) bir problem olmaz. Genelde motorlarda extra takılacak aksesuarlar için bir miktar gücün reserve olması lazım. Mesela benim motorumda uzun farlar, sinyaller açık, frene basılı ve arka stoplar yanıyor ve korna çalıyorken bile güç var...

Benim asıl merak ettiğim böyle bir teçhizatı motoruna daha önce takan var mı ? Montajı hakkında bilgi almak istiyorum. Yani rezizstans telini elcik altına sarıp sonra üstüne elcik geçirme falan...

ARBETUS
26 Ekim 2006, 11:40
iyi fikir biraz bobin teli bide pot hepsi bu.
Diz ısıtması da yapalım bari de hepimizin birer goldwing i olsun:P
bu işlem için aküyü büyütmek gerekebilir yani en azından 7 a yerine 9 a taktırmamız gerekebilir. mantık elektrikli sobadakiler gibi onlar yüksek akım çekerler.

shi_bumi
26 Ekim 2006, 11:54
Arkadaşlar, Louis.de sitesinden 14,95 euroluk üründen 5 adet sipariş verdim. Kargo parası ne kadar isteyecekler denemek için. Eğer makul ölçülerde bir fiyat gelirse yanıma 4 arkadaş arıyorum malı almak için.

ferrari_gani
26 Ekim 2006, 12:29
öle bi bağlantı yapıldıında eğer yeterli akım yoksa sadece genel elektrik gücü düşer + akünün bitmesi die bişi olamaz zaten (motoru durdurduktan sonra ısıtıcıyı kapattıınız sürece)

yapılmayacak bişi diil ama benim tavsiyem(tecrübe konuşuo bizim evi yakıodum :) )işi yeterince bilmiosanız tek başınıza yapmamanızdır

godfather
26 Ekim 2006, 18:29
V= I X R
W= V X I

:) ben biraz açam bunu:

potansiyel fark(voltaj)=akım şiddeti x direnç

güç= potansiyel fark x akım şddeti

doğrumudur :)

bide aklıma takıldı 30-40w lık bi yük sistemi nasıl etkiler?

yürekçe
26 Ekim 2006, 18:36
İşte size bomba cevap.Elektrik malzemesi satıcıların da üzeri silikon izolasyonlu krom nikel rezistans telleri var,elektrikli battaniye imalatın da kullanılır belki göreniniz vardır bundan uygun boyda sararak çözüm bulabilirsiniz.

Not : sargının üzerine silikon sürüp yapıştırabilirsiniz.

abicim sen sar, bikaç gün sonra bize haber ediver. yaşıyosan saracam. yaşamıyosan rahmet okucam. nasıl teklif ama??:bounce: :queen:

hakanyildirim28
27 Ekim 2006, 01:16
Eğer motorunuzun diğer elektrik aksamından kalan güç yeterliyse (far, sinyal, arka stop lambası, gösterge ışıkları vb.) bir problem olmaz. Genelde motorlarda extra takılacak aksesuarlar için bir miktar gücün reserve olması lazım. Mesela benim motorumda uzun farlar, sinyaller açık, frene basılı ve arka stoplar yanıyor ve korna çalıyorken bile güç var...

Benim asıl merak ettiğim böyle bir teçhizatı motoruna daha önce takan var mı ? Montajı hakkında bilgi almak istiyorum. Yani rezizstans telini elcik altına sarıp sonra üstüne elcik geçirme falan...

Benim bildiğim kadarı ile bütün tesisattaki akım ceken herseyi actıktan sonrası degil acma anındaki çektiği güçlerin toplamı önemli yani her seyi calıstır 100 w çeksin ama farı select ederken 115 e vurabilir mesela, bunu nasıl bilebiliriz. belkide bırakılan fazlalık bunu tolere ediyor olamazmı?

shi_bumi
28 Ekim 2006, 14:23
Dear Mr. Kahraman

thank you for your order and your interest in our products.

Shipments to foreign countries are only possible by payment in advance
because
of administrative reasons.
Therefore please would you be so kind to transfer the amount of money
mentioned
below within 10 days to our account.

Please mention customer- and invoice-number on the moneytransfer.

For this period your order will be placed ready for shipment and will leave
our
stock immediately to the address mentioned below when we received the
money.

The merchandise will be shipped after full payment of the respective
invoice.
Please pay attention to declare our IBAN- and Swiftcode on the
moneytransfer,
the bankcharges will be reducted.

Bank and transfer charges have to be paid by you.
Please make sure that you stipulate "all charges will be born by myself",
when
filling in the transfer form.

invoice total : EUR 74,75
postal costs : EUR 29,55
minus deposit : EUR 0,00
------------------
outstanding amount : EUR 104,30
==================
With best regards

Arkadaşlar görüldüğü üzere 5 adet elcik ısıtma alırsak kargo ücreti 29,55 Euro.
Yani ürünün bize maliyeti 20,86 yani 21 Euro. Türkiyedeki satış fiyatı 60-70 Euro. 4 kişi arıyorum. Parayı havale edelim ve 1-2 hafta içinde ürün elimizde olur....SADECE 21 EUROOOOOO

gurcan
28 Ekim 2006, 22:17
merhaba arkadaşlar

ortalığı karıştırmak istemem ama bmw nin ısıtmalı elcikleri türkiyede üretiliyor

benden duymuş olmayın ...

shi_bumi
28 Ekim 2006, 22:23
eeeeee....bizi ilgilendiren kısmı nedir bunun ?....BMW bize satmadıktan sonra...

kll
10 Kasım 2006, 17:00
eğer gönderiniz kargo dahil 100 euro nun üzerinde olursa gümrük beyanamesi açtırmanız bilimum ötv kdv ödemeniz TSE de uğraşmanız, CE belgesi getirtmeniz uygun posizyon numaralarından ithalat yapmanız gerekir , siz avrupadan ithal edecekseniz gümrük vergisi ödemezsiniz. CE belgesi gerekmez ancak diğer tüm vergiler ödenir bilginize.

a.erbil
14 Kasım 2006, 21:30
P=IxU formulunden yola cikarak biraz bilgi vermek istiyorum
P=guc
I=akim(amper cinsinden)
U=gerilim(volt)

diyelimki 21 wattlik bir ampul 12 voltta calisiyor cekecegi akim 1.75 amperdir
motorda on far yaniyor diyelim 35 watt herhalde oda 2.91 amper ceker
ikisi toplam 4.6 amper yapar ve motor calismaz sadece kontak acik isitici ve far yanarken 10 amperlik bir aku 2,1 saat sonra biter ama isitici aku uzerinden degil kontaktan yani sarj dinamosuna baglanirsa sadece motor calisirken acilir ve aku bitme sorunu ortadan kalkar ama bu arada bu bir rezistans oldugu icin direksiyonda demirden oldugu icin bir manyetik alan meydana getirebilir buda elektronik parcalari olumsuz etkileyebilir (ornek abs gibi)
ureten firmalarin verilerine bakmakta fayda var diyorum
saygilarimla

BeYfa
15 Kasım 2006, 18:36
kafama çok acayip bişi takıldı şimdi eldiven takmadığınızda soğuk u elin ön tarafı görmüyormu bu elcik avuç içini ısıtıya :silent: nasıl olucak şimdi:silent:

Gokhan2433
15 Kasım 2006, 18:43
Ya tamam güzelde eldiven almak daha mantıklı olur heralde.Cunku zaten elçiği tuttugun zman ısınıyor.Bide su toplu kargo ısıne gelınce forumda boyle bıse olcagını zannetmem.Çünkü kim kime güvencek belli olmaz.

BeYfa
15 Kasım 2006, 18:49
gökhan yedilere gidiyom::sefereeetek başıma:salut: gel gidelim hadi ordanda sinemaya gidicem ilk defa tek başıma:silent: deprasyona girdimaqkimse yk lem burda ::crying::::puro::::sefereee

muslumoto
15 Kasım 2006, 19:45
en iyisi deri eldiven

Gokhan2433
15 Kasım 2006, 20:06
gökhan yedilere gidiyom::sefereeetek başıma:salut: gel gidelim hadi ordanda sinemaya gidicem ilk defa tek başıma:silent: deprasyona girdimaqkimse yk lem burda ::crying::::puro::::sefereee
Yediler nere oluyodu unuttum:)valla ya gecen benide efkar bastı baktım dolapda rakı var kestım peynırı dogradım havucu lan dedım sımdı farukda olsaymıs ıyı olurdu tek basına zevkı cıkmıyor:)eskişehir mt yle git sinemaya :P faruk bu istanbul bana büyük geldi.Üniversitede eskişehiri yazıcam gelebilirim oraya anlıycaan.
Konu saptı kusura bakmayın:)

Faruk bide başol abi hayabusayı satıyor buraya konu açtı.Ceylan abinin drag yarıslarına katıldıgı hayabusanın granajlarıyla değiştirmiş.Hangi motoru alcak biliyonmu sen.

Benim bilgisayarda msn olmadıgı için buraya yazıyorum kusura bkamyın:)

shi_bumi
20 Kasım 2006, 08:47
Ya tamam güzelde eldiven almak daha mantıklı olur heralde.Cunku zaten elçiği tuttugun zman ısınıyor.Bide su toplu kargo ısıne gelınce forumda boyle bıse olcagını zannetmem.Çünkü kim kime güvencek belli olmaz.

Kimse kimseye güvenmedi zaten. Altı üstü 30-35 milyona ısıtmalı elcik getirecektik cillop gibi ama olmadı. Neyse. Ben kendim yaptım arkadaşlar. ve inannılmaz memnunum. 1 metresi 18 ohm olan direnç telinden 1 metre sardım her bir elciğe. yani toplam 2 metre. Sonrasında gidona takılabilen bir anahtar (Eski java ceylan sinyal anahtarı). Kontaktan elektriği aldım. Böylece otomatikmen sigortası oldu ve kontak kapalıyken sistem çalışmıyor. Resimlerini çekip koyacam bi ara.

zeda3000
20 Kasım 2006, 10:43
Eger bu sistem bu kadar garantili ise o zaman koltugada yapalim. Tam olsun. Motoru satarken de deriz "Kisin bin her yerin isinsin":)

wes
29 Ekim 2008, 10:41
Kimse kimseye güvenmedi zaten. Altı üstü 30-35 milyona ısıtmalı elcik getirecektik cillop gibi ama olmadı. Neyse. Ben kendim yaptım arkadaşlar. ve inannılmaz memnunum. 1 metresi 18 ohm olan direnç telinden 1 metre sardım her bir elciğe. yani toplam 2 metre. Sonrasında gidona takılabilen bir anahtar (Eski java ceylan sinyal anahtarı). Kontaktan elektriği aldım. Böylece otomatikmen sigortası oldu ve kontak kapalıyken sistem çalışmıyor. Resimlerini çekip koyacam bi ara.

Selamlar,aynı sistemi bende yapmak istiyorum biraz biraz daha detay verirmisin, teli elcik altına sarıp elcikleri üstünemi taktın???
sarma biçimi ile ilgili bir incelik varmı ?

teşekkürler

sakinseytan
29 Ekim 2008, 11:01

fotoları yayınlarsan bende yapmak isterim 30 35 almakta bişi degil ama kendin ugraşıp birşeyleri başarmak apayrı bi tat veriyo:) paylaşım için saol

killing_machine
29 Ekim 2008, 11:36
yaw arkadaşlar elimizi tuttuğumuz yer zaten avucumuzun içinde kaldığı için kendiside ısınır.
http://img411.imageshack.us/img411/5274/alloyhandguardhb9.jpg (http://imageshack.us)
Ama elcik korumanın iç yüzüne böyle bir uygulama çok süper olur.

muratcan7
29 Ekim 2008, 12:34
Banada lazım böyle bir sistem ama ben el yapımından çok satıl alınmasından yanayım.

overrider
29 Ekim 2008, 13:14
Motorun kitapçığına bakman lazım. Alternatörün belli bir devirde vereceği watt miktarını yazması lazım. Far, sinyal, arka stop falan filan hesaplayıp fazladan bi 40-50 watt varmı bakmak lazım...

Bu arada 12 V çarpmaz :)

300000000 V da çarpmaz arkadaşım. Volt elektriksel potansiyel farkıdır sadece. Bir yokuşun üst ve alt noktası arasındaki yükseklik farkı olarak düşünülebilir.

Çarpan akımdır. Örneğin birisi çok dik bir yokuştan yokuştan (yüksek potansiyel farkı ör. 30000000 V) üzerimiz doğru misket yuvarlarsa bunun acısını hissetmeyiz, çünkü akım azdır.

Fakat eğimi 300 Volt'a eşdeğer bir yokuştan bir kaya yuvarlanırsa bizi ezip geçebilir, yani çarpar, çünkü akım yüksektir.

12 V çarpmaz diye bir kaide yoktur, çarpmak bir yana öldürebilir bile.

muratcan7
29 Ekim 2008, 13:16
insana zarar veren akım değil amperdir diye biliyorum. milyonlarca volt elektrik verebilirsiniz ama belli amper miktarı aşılırsa sonuç ölüm olur

overrider
29 Ekim 2008, 13:22
insana zarar veren akım değil amperdir diye biliyorum. milyonlarca volt elektrik verebilirsiniz ama belli amper miktarı aşılırsa sonuç ölüm olur

Ya kardeş akımın birimi amperdir zaten. Ne kadar ezberci bir zihniyet bu böyle?
Akım değil demeden önce insan akımın ne olduğunu, amper zarar verir demeden öce de amperin ne olduğunu öğrenir öyle yazar yazacaksa!

Nasıl uzunluğun birimi metredir, akım birimi de amper!

"milyonlarca volt elektrik verebilirsiniz ama belli amper miktarı aşılırsa sonuç ölüm olur" Ben de aynı şeyi söyledim.

muratcan7
29 Ekim 2008, 13:51
volt demek istemiştim. okullardaki eğitimde ezberci zihniyet olduğu aşikar

Edit : yazılarımı editleyemiyorum nedense çok fazla değişiklik yaptınız uyarısı veriyor.

kripton
29 Ekim 2008, 14:39

bencede eldiven.hatta ısıtmalı eldiven olsa ne ii olur.
ısıtmalı elcik bence çok soğuk havalarda yetersiz olur çünkü eliminizin içi ısınacak ama ya dışı..

muratcan7
29 Ekim 2008, 15:28
Isıtmalı eldivenler var. Çift eldiven giymekde çözüm olabilir.

sakinseytan
31 Ekim 2008, 11:19
yaw arkadaşlar elimizi tuttuğumuz yer zaten avucumuzun içinde kaldığı için kendiside ısınır.
http://img411.imageshack.us/img411/5274/alloyhandguardhb9.jpg (http://imageshack.us)
Ama elcik korumanın iç yüzüne böyle bir uygulama çok süper olur.

elcik koruman çok güzelmiş biraz araştrim bende taktırim ya

mafit
02 Kasım 2008, 14:23
300000000 V da çarpmaz arkadaşım. Volt elektriksel potansiyel farkıdır sadece. Bir yokuşun üst ve alt noktası arasındaki yükseklik farkı olarak düşünülebilir.

Çarpan akımdır. Örneğin birisi çok dik bir yokuştan yokuştan (yüksek potansiyel farkı ör. 30000000 V) üzerimiz doğru misket yuvarlarsa bunun acısını hissetmeyiz, çünkü akım azdır.

Fakat eğimi 300 Volt'a eşdeğer bir yokuştan bir kaya yuvarlanırsa bizi ezip geçebilir, yani çarpar, çünkü akım yüksektir.

12 V çarpmaz diye bir kaide yoktur, çarpmak bir yana öldürebilir bile.

Yazınızdan bir kaç mesaj sonra ezbere konuşmayalım demişsiniz. Bence de ezbere konuşmayalım :) İnsan vücudu 70-80 Volttan itibaren çarpılmayı hisseder. Gerilim yani potansiyel fark sonucu vücuttan doğal olarak az ya da çok bir akım geçer. İnsanı çarpan gerilimdir. Örneğin tıpta kullanılan ya da güvenlik amaçlı kullanılan elektroşok cihazlarında yüksek gerilim vardır ancak akımı çok küçüktür. Burada küçükten kastım mikroamper seviyesi ya da mili amper seviyesidir.
Tüplü TV'lerde yüksek gerilim trafolarındaki gerilim 10000-20000V civarındadır. Buna karşılık akım çok düşüktür. Ve bunun kablosuna değdiğinizde burakın çarpmayı zıplatır bile.
12V insanı hiç bir şekilde çarpmaz! Lütfen yanlış bilgilendirmeyelim.

Gelelim konu başlığına;
Elcik ısıtma yapmak gerçekten arkadaşların söylediği gibi basit bir şey. Uygun çap ve uzunlukta alacağınız krom-nikel teli (çelik tel değil :) )elciklere sararak bunu yapabilirsiniz. Detaylarına girip konuyu uzatmayayım. Bilgi almak isteyen olursa daha sonra buraya yazarım.

sakinşeytan arkadaşım, ısıtmaları elcik korumaların iç yüzeyine yapmak daha mantıklı ancak hava sirkülasyonu yüzünden çok çabuk soğuyacağı için güçlü ısıtıcı yapmak gerekir. Motosikletin alternatörünün bu gücü karşılayıp karşılayamayacağı önemli. Aküyü büyük takmak da kesin çözüm değildir, bu konuda fikirler gelmeden ben söylemiş olayım.

showdownKing
04 Kasım 2008, 17:48
eldiven takmamak için mi acaba yoksa eldiven takarkende ısınsın die mi?

bence eldiven yeterli diyrm neyse. .

ARBETUS
04 Kasım 2008, 18:22
Elcik ısıtmasının mantığı daha ince bir eldivenle seyehat etmektir. evet belki kar eldiveni sıcak tutar ama tombiş parmaklarla korna ve sinyal düğmelerine basmak işkence.

logaritma
05 Kasım 2008, 00:44
ebayda çok ucuz fiyatlara satılıyor isteyen bakabilir bana hep gereksiz gelmişdir belkide elim büyük değil belki şehir içinde kullanıyorum ondan olabilir

toor
12 Ekim 2010, 22:16
deri eldiven bana yetiyor (= koltuğa güzel olur ama. aslında çakmak girişi gibi bişi yapıcaksın 12 V arabalardaki gibi. Isıtmalı motor ceketi yapıcaksın. Süper olur (= Ybr'mi alayım hemen yapıcam. Ölmezsem sölerim :D

LAZ_MAN
12 Ekim 2010, 22:19
elleri ısıtıyım derken motoru yakmada :P

M.yildizli
04 Aralık 2012, 00:15
CG'lere oluyor mu ? Bende arıyorum ısıtmalı elcik.