PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : acı gerçek(kilometre göstergesinde hata)

satoyama
02 Ekim 2006, 18:23
arkadaşlar dün otobanda motorumun ibresini bir kontrol ediyim dedim sonunda bu acı gerçekle karşılaştım en son 120km/h gördüm ama gbs cihazım 104km/h yi max speed olarak yazmış:pale: ibrem 80km/h gösteriyo gps 67km/h motorun hassas yavaşlama ve hızlanmalarının tepkisi çok geç geliyo motorun ibresinden o yüzden anlıyorum bu fazla göstermesinin km sayacınada yansırmı arkadaşlar? bana biraz öyle geliyo birde bir tahminim var acaba bu ibreler büyük tekerli motorlar içinmi yapılmış bizim tekerler küçük olduğu içinmi merkeze devri yüksek iletip fazla gösteriyor sizce mantıklımı çaresi varmı :silent:

zed
02 Ekim 2006, 18:28
tekerrine göre hesaplamışlardır benim motorla 100le giderken arkadaşın cbf 250 de aynı gösteriyor

tubis
02 Ekim 2006, 18:34
yaa bişi diebilir miyim ?
ARN 150 lik miydi :silent: Öle yazıoda bilgilerinde. :silent:

satoyama
02 Ekim 2006, 18:35
kardeş seninki ile kıyasladığın benim arn onların doğru olması zaten normal kontrol etmene gerek yok zaten cbf ile alla alla altındaki alete ayıp

yaa bişi diebilir miyim ?
ARN 150 lik miydi :silent: Öle yazıoda bilgilerinde. :silent:

evet 150cc ikinci seri bu 125 üretilmiyo sanırım

Xmaxman
02 Ekim 2006, 18:38
eee ben dedim kardeşim ben dedim onların ibresi atıyor diye..inanmadı bazıları bana :P

tubis
02 Ekim 2006, 18:39
evet 150cc ikinci seri bu 125 üretilmiyo sanırım

haydaa nasıl kaçırmışım bu bilgiyi :silent:

satoyama
02 Ekim 2006, 18:42
haydaa nasıl kaçırmışım bu bilgiyi :silent:

ohoo üsküdarda sabah oldu valla teknik veri olarak nedendir bilmem ama 125 likle arasında sadece 0,1kw var ama çok farklı diyolar ben 125 liğine binmedim hiç ama ama o fark bence benzinden geliyo

tubis
02 Ekim 2006, 18:44
napalım öğrendik =)

+ zaten bi bayana göre çok fazla motosiklet bilgim var :mrgreen: :mrgreen:

satoyama
02 Ekim 2006, 18:45
tekerrine göre hesaplamışlardır benim motorla 100le giderken arkadaşın cbf 250 de aynı gösteriyor

kardeş seninki ile kıyasladığın benim arn onların doğru olması zaten normal kontrol etmene gerek yok zaten cbf ile alla alla altındaki alete ayıp

EgeKnn
02 Ekim 2006, 18:45
»»»»»» Bu Mesaj Moderator tarafindan düzenlenmiştir.»»»»»»
http://www.motosiklet.net\modules\Forums\images\smiles\ic on_arrow1.gifForuma yazilacak konular ilgili bölümlere yazilmalidir. Yanlış bölüme açılan başliklar yöneticilerce ilgili bölüme taşınır... Tekrarı halinde SİLİNİR! Bu nedenle itiraz türü yazilarin da silinmesi, veya cevaplandirilmasi sorumlunun yetkisindedir.
http://www.motosiklet.net/forum/images/icons/icon2.gif Forum admin ve yöneticileri kurallara uymayan mesajlari degistirme ve silme hakkina sahiplerdir.
http://www.motosiklet.net/forum/images/icons/icon2.gif Foruma üye olan herkes Forum Kurallarını (http://www.motosiklet.net/forum/announcement.php?f=14) kabul etmiş sayılır.
http://www.motosiklet.net/forum/images/icons/icon2.gif Şikâyetler için... info@motosiklet.net
************** Site Yöneticisi: EgeKnn (http://www.motosiklet.net/forum/member.php?u=11657) **************

satoyama
02 Ekim 2006, 19:02
»»»»»» Bu Mesaj Moderator tarafindan düzenlenmiştir.»»»»»»
http://www.motosiklet.net\modules\Forums\images\smiles\ic on_arrow1.gifForuma yazilacak konular ilgili bölümlere yazilmalidir. Yanlış bölüme açılan başliklar yöneticilerce ilgili bölüme taşınır... Tekrarı halinde SİLİNİR! Bu nedenle itiraz türü yazilarin da silinmesi, veya cevaplandirilmasi sorumlunun yetkisindedir.
http://www.motosiklet.net/forum/images/icons/icon2.gif Forum admin ve yöneticileri kurallara uymayan mesajlari degistirme ve silme hakkina sahiplerdir.
http://www.motosiklet.net/forum/images/icons/icon2.gif Foruma üye olan herkes Forum Kurallarını (http://www.motosiklet.net/forum/announcement.php?f=14) kabul etmiş sayılır.
http://www.motosiklet.net/forum/images/icons/icon2.gif Şikâyetler için... info@motosiklet.net
************** Site Yöneticisi: EgeKnn (http://www.motosiklet.net/forum/member.php?u=11657) **************

sorun nedir nersi düzeltildi anlayamadım

EgeKnn
02 Ekim 2006, 19:10
motosiklet modelleri ile alakalımıydı açtığın başlık ???

Jazzbass
02 Ekim 2006, 19:16
Ege +1

Keewaylerinde genelinde gözlemlediğim bir hızlanma sorunu var.

satoyama
02 Ekim 2006, 22:27
Ege +1

Keewaylerinde genelinde gözlemlediğim bir hızlanma sorunu var.

arkadaşım sen konuyu anlamamışsın sanırım benimkinin şükür hızlanma sorunu yok geçn arkadaşlarla ışıkta drag yaptık:) hyosung gt250 başabaştık nerdeyse öbürleri arkamda kaldı iki kez aynısı oldu atak kendine göre

yok mu bilgisi olan:silent:

SPEC0PS
02 Ekim 2006, 23:05
İbre dedıgın gıbı ben test etmedım baska aracla ama cok doru gosterdıgını sanmıyorum sendede oluyordur kesın sankı kademe kademe artıyormuscasına 45 de bı duruyor hızın sabıt ıse sen bıraz yavaslasanda hızlansanda bıraz oralarda takılıyor kafasına gore :) ufak hız değişimlerini algılamıyor :pr:

semtuluce
02 Ekim 2006, 23:10
bütün bisan 100 cup kullanlara soruyordum. en son kaç km/s hıza ulaştın die hiç biri 120 nin altında demiyordu. benim motor 100 geçmio arkadaş nalam veremiordum. neyse. bi arkadaşında arorası var beraber bisanlı arkadaşla ölçmüşler. arora 90 la giderken bisan 120 gösteriyormuş zuahaaaaa.

şimdi anlaşıldı yani.

bide başka bi arkadaşında benim motordan var ( geçenlerde kaza yapıp diz kapağını kırdı kendisi) ounlada ölçtüm. ben 90 la giderken o 100 le gidiyor. ikimizde yanyanayız. yani hepsi kafasına göre gösteriyor arkadaşlar...

İHTİYAR
02 Ekim 2006, 23:15
Karayolu taşıtları için belirlenen standartlarda,hız ölçmeye yarayan göstergeler için +/- 10 km/s sapma toleransı belirlenmiştir.

Buradan yola çıkarak,karayolları hız tahdit yönetmeliğinde olası ihtilafları engellemek için,hız denetimi yapan denetleme ekipleri maksimum hız limitini 99--88--77--55 km/s olarak uygular.

Kısaca,araçlarımız da ki göstergeler hassas DEĞİLDİR.

satoyama
02 Ekim 2006, 23:24
kardeş hassatır merak etme sen benim gps cihazı ile arkadaşın 79 model reno12 tsw aracının km/h sine baktık maşşallah birebir

chopperrider
02 Ekim 2006, 23:25
Karayolu taşıtları için belirlenen standartlarda,hız ölçmeye yarayan göstergeler için +/- 10 km/s sapma toleransı belirlenmiştir.

Buradan yola çıkarak,karayolları hız tahdit yönetmeliğinde olası ihtilafları engellemek için,hız denetimi yapan denetleme ekipleri maksimum hız limitini 99--88--77--55 km/s olarak uygular.

bu tamamen doğru
ancak şunu ilave etmek istiyorum. motosiklet tecrübem fazla olmadığı için otomobillerden örnek vericem. şu an 2006 model bi otomobil kullanıyorum ve çeşitli radarların yanından geçtiğimde kontrol ettiğim hız verisini, 300 mt ileride ki polis arkadaştan aynen teyit ediyorum.
yani birebir tutuyor. Ancak fabrika verisi süratlerin üstüne çıkıldığında hata payının yükseldiğini söyleyebilirim. Örneğin benim arabam otoyolda 190 km/h hız ölçtüğünde yanımda seyreden arkadaşımın kullandığı E200 kompresör 170 km/h hız ölçümlüyodu.

ama niyeyse daha önceleri kullandığım 1993 ve altı model otomobillerde düşük süratlerde dahi sağlıklı hız verisi alamadım hiç. Tam radara girdim dediğim noktalarda durdurulmadan yoluma devam ettim çok kez :)

satoyama
02 Ekim 2006, 23:29
konu aldı başını gitti abi yaa topic in uzamasını bu yüzden sevmiyorum benim arn ile derdim millet başladı mersedesten yaa radardan kardeş radara göre bence bişey belirleme en sağlamı dünya standardı gps dir global possion system

İHTİYAR
02 Ekim 2006, 23:30

Ayrıca bu göstergelerimizde ki hata oranı % olarak lineer değil,logaritmikte olabiliyor.

Onun için banyo baskülü diye satılan terazilerin üzerinde

Alım satım işlerinde kullanılmaz yazar

delicoban
02 Ekim 2006, 23:36
baslıka bakınca bende olum fılan var sandım:)

satoyama
02 Ekim 2006, 23:36
oy oy oy fenalık geldiii

delicoban
02 Ekim 2006, 23:37
bende baslıka bakınca ölüm fılan var sanmıstım:)

chopperrider
02 Ekim 2006, 23:39
konu aldı başını gitti abi yaa topic in uzamasını bu yüzden sevmiyorum benim arn ile derdim millet başladı mersedesten yaa radardan kardeş radara göre bence bişey belirleme en sağlamı dünya standardı gps dir global possion system

arkadaşım mercedes ve radar falan diyerek alakasız bişeyler yazmadım ben senin topiğine. araçların hız göstergesinin hangi koşullarda isabetsiz ölçüm yapabileceğini ANLAŞILABİLECEK bir dille izah etmeye çalıştım.
bu arada gps = global POSSION system yazarak dünya standardını ne denli anlamış olduğunu da göstermişsin.

açtığın konuya cevap yazıp fikir paylaşan kişilere "topiğin uzamasını bu yüzden sevmiyorum " gibilerinden cevap yazacaksan forumda ne işin olduğunu da anlamadım.
Ama polemiği sevmem , forum ortamlarında ise hiç sevmem. sadece naçizane tavsiyem sanki biraz daha kibar olursan daha iyi olucak...

İHTİYAR
02 Ekim 2006, 23:50
arkadaşlar dün otobanda motorumun ibresini bir kontrol ediyim dedim sonunda bu acı gerçekle karşılaştım en son 120km/h gördüm ama gbs cihazım 104km/h yi max speed olarak yazmış:pale: ibrem 80km/h gösteriyo gps 67km/h motorun hassas yavaşlama ve hızlanmalarının tepkisi çok geç geliyo motorun ibresinden o yüzden anlıyorum bu fazla göstermesinin km sayacınada yansırmı arkadaşlar? bana biraz öyle geliyo birde bir tahminim var acaba bu ibreler büyük tekerli motorlar içinmi yapılmış bizim tekerler küçük olduğu içinmi merkeze devri yüksek iletip fazla gösteriyor sizce mantıklımı çaresi varmı :silent:

Yansır,Karayolları kenarında km kontrol 0000 diye yazan tabelalar vardır,tam 5 bin metre sonra km kontrol 5000 diye yazar buradan mesafe sayacını test edebilirsiniz.

Büyük tekerlek için yapılmış olamaz,olçüde ki 2 inç büyüme bile çevrede % 25 lere varan fark çıkarır.

Hala sorduğunuz soruya cevap alamadığınızı düşünüyorsanız,sorunuzu daha net yazabilirmisiniz.:bounce:

satoyama
02 Ekim 2006, 23:53
allah aşkına baştan beri oku yazılanları fenalık geldi yaa biri kalkar benim runner cbf ile ölçtün doğru gösteriyo biri kalkar keewayların hızlanma sorunu var sen kalkmış mersedten araçtan bahsediyosun konu aldı başını gitti benim bir sorum var millet kafa karıştırmış kusura bakma senin arkadaşının mersedesinin ibresi 170 gösteriyosa onda bir ağrıza var yada seninki çok gösteriyo standartlar değişmez kelimelerede takılma ben gps yi yolda bulmadım millet daha ne olduğunu bilmiyodu ben aldığımda pozisyon yazmamda yeterdi ayrıca alimden öyle çıktı anlaşılması önemli zaten içimiz dışımız ingilizce olmuş zaten:cat:

İHTİYAR
02 Ekim 2006, 23:55
kardeş hassatır merak etme sen benim gps cihazı ile arkadaşın 79 model reno12 tsw aracının km/h sine baktık maşşallah birebir

Değerli forum arkadaşım!

Sizin GPS cihazınız değil araç göstergeleri hasas değildir.:cat:

satoyama
03 Ekim 2006, 00:00
Değerli forum arkadaşım!

Sizin GPS cihazınız dağil araç göstergeleri hasas değildir.:cat:

dahilmi? değilmi?

İHTİYAR
03 Ekim 2006, 00:05
dahilmi? değilmi?

Değil harf hatası yapmışım düzelttim:cat:

satoyama
03 Ekim 2006, 00:11
hocam benim taminim bu 20 km ye kadar oynuyosa benim motordan ve diğerlerinden bahsediyorum biraz pazar hilesi gibi geliyo çünkü 79 model reno 12 bile gps ile aynı gösteriyo onu kastettim ayrıca geçen birde woswagen volt münibüslerde denedim onlarda zerre şaşmıyo aynı ve doğru

İHTİYAR
03 Ekim 2006, 00:59
hocam benim taminim bu 20 km ye kadar oynuyosa benim motordan ve diğerlerinden bahsediyorum biraz pazar hilesi gibi geliyo çünkü 79 model reno 12 bile gps ile aynı gösteriyo onu kastettim ayrıca geçen birde woswagen volt münibüslerde denedim onlarda zerre şaşmıyo aynı ve doğru

Pazar hilesinden çok ,özensiz, yeterince mühendislik harcanmamış ve kısacası kalitesizlik diyebiliriz.
Malum söylediğiniz otomotiv firmaları neredeyse 100 yıllık deneyim ve bilgi birikimine sahipler.

zed
04 Ekim 2006, 10:04

dostum küçük tekerlekli motorla büyük tekerlekli motor arasında ibre farklımı oluyor diye sormuşsun bende denediğim bişeyi söyledim nevar bunda

mondializzet100
02 Temmuz 2007, 22:23
hangi çin malı motorun ibresi doğru gosteriyorki ??? :cat::cat:

TuğrulÖzbek
02 Temmuz 2007, 22:37
benim motorumun ibresini honda activa ile ölçtüm aynı hızı gösteriyordu.
:cat:

denizcimuzaffer
02 Temmuz 2007, 22:49
Sevgili Arkadaşlar,
KM. göstergesinin küçük teker-büyük teker ile alakası yoktur, olmamalıdır.
Sadece kurnaz birilerinin yutturmaları olabilir o kadar.
Km/H dediğin şey tekerlekle alakalı değildir. Bir aletin saatte aldığı yol demektir. Motorlarının daha hızlı gittiğini düşündürmek için sahtekarlık yapma, ya da bozuk KM göstergesi kullanma durumu yapanın günahıdır.
elbette en ileri teknoloji KM cihazlarının bile hata payı vardır. Ama sanırım birileri bunu kasten yapıyor:pale:

GorkeM
02 Temmuz 2007, 22:50
Cbr125 ile Asya 125t scooter km'lerini ölçtük , Asya 20 ile 30 km arasında daha fazla gösteriyor...

Cbr125 ile Dorado Corvus ölçtük , km bilgileri hemen hemen aynı çıktı.

denizcimuzaffer
Ben bunun kasten yapıldığına inanmıyorum (kaliteli markalarda)
Cbr1000RR'ın Gps ölçümünü izledim , onda bile 2 km hata var Gps'e göre...

Predator[23rd]
02 Temmuz 2007, 23:07
bu konuyu bir türlü öldüremedik ...

GPS ölcümü dedigin sey de öyle cok hassas degil. bizlerin kullanabilecegi en iyi GPS cihazinin 10-15m yanilma payi var. askeri cihazlarda bile 2-3m'yi buluyor.

kilometre göstergesinin sürati hatasiz göstermesininde cok bir anlami yok zaten. hicbir insan "120km/h gideceksin 121km/h gitmeyeceksin" beceremez, araci kullanirken sinema izler gibi de süratini izlemek yerine arada sirada göz atilacagina göre de 120km/h giderken 125km/h gösterse ne olur, 128km/h gösterse ne olur?

kaliteli ile kalitesiz kilometre göstergeleri arasindaki fark kalitesiz aletlerde hatanin gittikce artmasi. kaliteli aletlerde hep ayni kalir. yani kaliteli alet 63km/h giderken 60km/h gösterirler, 128km/h giderken de 125km/h - 3km/h hatayi tabii ki simdi uydurdum ...

ttopchu
03 Temmuz 2007, 00:49
her tür araçta ister çinli ister japon ister otomobil ister motor ister dijital olsun ister analog; Araç son süratina yaklaştıkça hız göstergesi normalden çok daha fazla gösterir. Tabi ilk olarak söylediğim her tür araçcın hassasiyetleri farklılık gösterir.

Bunu hepimiz devir saatinden görebiliriz. 2500 devirde 50 km hızla gidiyorsanız 10000 devirde 200 km hızla gitmeniz gerekir. Ama hızınız yükseldikçe devir saati aynı oranda yükselirken hız göstergesinin çok daha hızlı yükseldiğini görebilirsiniz. Zaten son hızı 140 km saat olan bir araçla hız göstergesinde 150 160 gibi rakamları hatta kadran devirmeyi görebilirsiniz.

yucika
03 Temmuz 2007, 15:53
Km saatinin doğru ölçüp ölçmediğini karayolu üzerindeki:
odometre kontrol 0000
odometre kontrol +5000
levhaları arasında sayacınıza bakın bu iki tabelanın arası tam 5 km dir.
Kilometre sayacınız bu arada tam 5 km fark gösteriyorsa km saatiniz doğru çalışıyodur.

halis
03 Temmuz 2007, 16:51
bende farkındayım ama o sanki uydudan aldıgı icin biraz gecikiyor yani araba dada denedim aynı hizla bir sure gidince dogruyu gosteriyor aynı oluyıor