PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motor yağını değiştirmeden sadece yağ ilave edebilirmiyiz?

taner_k
19 Eylül 2006, 09:46
belki saçma bir soru gibi gelebilir ama dün aklıma takıldı...göstergede bakıyoruz ki yağ azalmış..:queen: eee napcazz hemen yağmı değiştircezzzz..:pr: yoksa bir litre yağ alıp ilave edebilirmiyiz..normal bakımlar için sölemiyorum..bakımı yaptırdık ama ilerki bakıma kadar yağ bi şekilde azaldı...otomobillerde yapılıyor motorlardada oluyormu ne kadar sağlıklı merak ediyorum..bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyoru:rendeer: :rendeer:

ozkansava
19 Eylül 2006, 10:00
taner dalga geçmiyorsun değilmi bu soruyu sorarken.:silent:

kontgerilla
19 Eylül 2006, 10:03
motorlarada aynı işlemi uygulayabilirsin fakat daha önce hangi marka ve model konmussa aynısıyla tamamlaman gerekir
birde ekleme konusunda fazla koyarsan zararlı olur o yüzden dikkatli ol
hem yağınıda değiştirsen zararı olmaz topu topu 1-2 litre yağ alıyorlar...

gazman
19 Eylül 2006, 12:29
eklersin tabii..ama motorun icindeki yag yeniyse tabii ekleme yapabilirsin..ve tabii bunu sik sik tekrarliyorsan eger.bi tamirciye gitmen gerek dostum..yolun ve farin acik olsun..

pazer
19 Eylül 2006, 12:41
motorlarada aynı işlemi uygulayabilirsin fakat daha önce hangi marka ve model konmussa aynısıyla tamamlaman gerekir
birde ekleme konusunda fazla koyarsan zararlı olur o yüzden dikkatli ol
hem yağınıda değiştirsen zararı olmaz topu topu 1-2 litre yağ alıyorlar...

Ne gibi zararı olur.Motor fazla yağı atacak bir özelliğe sahip değilmidir?Ben de arada bir üstünü tamamlıyorum da,merak ettim?

yucika
19 Eylül 2006, 12:49
Motorlar fazla yağı atamazlar sadece eksilen miktarı eklemelisin. Bunu yazarken motor yağının değişim zamanının gelmediğini ama bir şekilde motorun yağını eksilttiğini varsayıyorum. Motor yağını eksilmesi aslında ciddi bir sorundur. Eğer motorun sürekli yağ eksiltiyorsa buna baktırman gerekir. Ya contalarında sorun var yağ kaçırıyor ya da sekmanların eskimiş yağ yakıyor. Her durumda da motorun elden geçmesi gerekir. Bu işi yapana kadar binmeye devam edeceksen eksilen yağı tamamlayarak yola devam edebilirsin. Yağ seviyesi max değerini geçmeyecek şekilde tamamla her zaman.

pazer
19 Eylül 2006, 12:54
Motorlar fazla yağı atamazlar sadece eksilen miktarı eklemelisin. Bunu yazarken motor yağının değişim zamanının gelmediğini ama bir şekilde motorun yağını eksilttiğini varsayıyorum. Motor yağını eksilmesi aslında ciddi bir sorundur. Eğer motorun sürekli yağ eksiltiyorsa buna baktırman gerekir. Ya contalarında sorun var yağ kaçırıyor ya da sekmanların eskimiş yağ yakıyor. Her durumda da motorun elden geçmesi gerekir. Bu işi yapana kadar binmeye devam edeceksen eksilen yağı tamamlayarak yola devam edebilirsin. Yağ seviyesi max değerini geçmeyecek şekilde tamamla her zaman.

Anladım, çok sağolun.Aslında teknik anlamda motosikletlerden pek anlamıyorum.Motorumda 4000 km'de bir yağ değişimi yapılıyor.Şimdiye kadr ben de bir kez ekleme yaptım, yalnız çubuğa baktım ama anlayamadım ne kadar yağ olduğunu ben de biraz ekleyeyim dedim ama bir sorun olmadı.Nasıl olsa fazlasını atar dedim ama demek ki atmıyormuş.Teşekkürler.

Barış Şuşut
19 Eylül 2006, 12:54
Her şeyden önce motorun yağı tavsiye edilen seviyeler arasında olmalı.. ne fazla nede eksik...diyelim yağ deişim km sine daha var ve yağ eksilmiş ...kullandığın yağdan ilave etmende hiç bir sakınca yok ...tabiki builave ettiğin yağ deişim km sini deiştirmez..yani gene deiştirmen gereken km de yağını deişmelisin ..

toros
19 Eylül 2006, 12:57
yağ ilavesinden ziyade neden eksildiğini bulsan daha iyi olur.

taner_k
19 Eylül 2006, 14:31
anladım arkadaşlar çok teşşekür ederim..her sabah motorun altında az da olsa bir yağ birikintisi görüyorum.belkide her motorda oluyordur bilemiyorum.altı üstü 2 aydır motor kullanıyorum arkadaşlar cahilliğimizi mazur görün..dün akşam şöle dik bir pozisyonda baktım yağ göstergesine.ortanın altında sbir seviyede idi..servisim uzak.o yüzden alıp kendim eklim bari diyorum.zararı varmı öğrenmek istedim. farklı bir marka yağ çok mu problem yaratır..bunuda merak ettim:)

Barış Şuşut
19 Eylül 2006, 14:47
normal değil bu dediğin motorun yağ kaçırıyo ...motoru servise götür bi sorun varsa garantiden halledilsin...öncvelikle yağ tahliye tıpasına bi bak elle ...eline yağ bulaşıyosa tahminen kaçak ordandır
ama bunu ihmal etme tıpa gevşedi ise çok kolay yerinden çıkar ve yatak sarar ...bu motorda başına gelebilecek en masraflı hasardır....hemen servise git...

taner_k
19 Eylül 2006, 14:58
normal değil bu dediğin motorun yağ kaçırıyo ...motoru servise götür bi sorun varsa garantiden halledilsin...öncvelikle yağ tahliye tıpasına bi bak elle ...eline yağ bulaşıyosa tahminen kaçak ordandır
ama bunu ihmal etme tıpa gevşedi ise çok kolay yerinden çıkar ve yatak sarar ...bu motorda başına gelebilecek en masraflı hasardır....hemen servise git...

benim motorda 2 tane yağ soğutmasına giden hortum var.biri kapkara olmuş ..sol taraftada ufak bir hortum var o zaten azda olsa yağ akıtıyor..dediğin gibi ben bugun gidim bari teşekkür ederim.. :rendeer:

Vejeteryan
25 Aralık 2014, 13:47
anladım arkadaşlar çok teşşekür ederim..her sabah motorun altında az da olsa bir yağ birikintisi görüyorum.belkide her motorda oluyordur bilemiyorum.altı üstü 2 aydır motor kullanıyorum arkadaşlar cahilliğimizi mazur görün..dün akşam şöle dik bir pozisyonda baktım yağ göstergesine.ortanın altında sbir seviyede idi..servisim uzak.o yüzden alıp kendim eklim bari diyorum.zararı varmı öğrenmek istedim. farklı bir marka yağ çok mu problem yaratır..bunuda merak ettim:)

Arkadaşlar motorumun yağ göstergesi yanıyor ve duman çıkıyor gibiydi hemen eve döndüm ve bıraktım. Bir süredir kullanmıyordum motorumu heralde yağı eskidi yada azaldı veya ikisi birden oldu :) Şimdi farklı marka koysam sıkıntı olur mu ? Benden önce ne kondu bilmiyorum servise götürecek param yok belli bir servisimde yok. Farklı yerlere götürüyorum hep.

maktama
25 Aralık 2014, 14:05
Arkadaşlar motorumun yağ göstergesi yanıyor ve duman çıkıyor gibiydi hemen eve döndüm ve bıraktım. Bir süredir kullanmıyordum motorumu heralde yağı eskidi yada azaldı veya ikisi birden oldu :) Şimdi farklı marka koysam sıkıntı olur mu ? Benden önce ne kondu bilmiyorum servise götürecek param yok belli bir servisimde yok. Farklı yerlere götürüyorum hep.

Farklı marka olmasından ziyade(o da çok önemli tabiki ama) ne tür yağ konulduğu önemli, yarı sentetik, sentetik, 10-40,15-40,15-50,20-50.. vs. Her yağın içeriklerindeki farklılıklardan dolayı Yağları karıştırmanız kesinlikle önerilMEz. Hele sizin durumunuzda ne konulduğunu bilmiyorsanız tamamen boşaltın ve yeni yağ koyun, yağ filtresini de değiştirin(tabi mümkünse, maddi olarak durumunuzu belirtmişsiniz ama... ).

Yağ değişimini kendiniz yapabilirsiniz, inernette vardır sizin motorun vidyoları mutlaka, forumlarda da anlatılır, keza kullanım kitapçığında da bulabilirsiniz sanırım.izleyin,okuyun, bilgilenin, değiştirin yağınızı, servis parası vermemiş olursunuz böylece.

Vejeteryan
25 Aralık 2014, 14:15
Hocam cevabın için teşekkürler öyle yapacağım .. Youtube dan 125cc daelim marka bir motorun yağ değişimi filtre değişimini bile gösteren bir video izledim şimdi. Filtresini bulmak zor diye duymuştum o işe girmeyeceğim ama yağını içindekini akıtıp tamemen değiştireceğim. Bunun dışında herhangi bir superspor motor markanın yağı olur değil mi Daelim Roadwin 250r'a bu konuda bilginiz var mı ?

Freye
25 Aralık 2014, 14:47
çok saçma bir durum :)
yağın tamamını değiştir an azından

maktama
26 Aralık 2014, 09:15
Hocam cevabın için teşekkürler öyle yapacağım .. Youtube dan 125cc daelim marka bir motorun yağ değişimi filtre değişimini bile gösteren bir video izledim şimdi. Filtresini bulmak zor diye duymuştum o işe girmeyeceğim ama yağını içindekini akıtıp tamemen değiştireceğim. Bunun dışında herhangi bir superspor motor markanın yağı olur değil mi Daelim Roadwin 250r'a bu konuda bilginiz var mı ?

Ben kendi motorum(pulsar 200NS) için e-bay'den K&N yağ filtresi istedim, 1 haftada geldi ingiltere'den (Çin'den gelcek olsa uzun sürüyor). Filtreyi bulmak zor diye bir şey yok, arayan buluyor genelde ama kazık fiyatlara dikkat. Burada(Ankara) 65 tl çekilen K&N'i ben 27tl'ye aldım ebayden, Ankara'da aynı bayiden 30 tl'ye de daha önce almıştım aynı model filtreyi bir başka marka(acelem vardı) , keza bajaj firmasında kendi filtreleri 12tl olarak görünüyor.

Daelim 250r'i hiç araştırmadım, hangi model filtreyi kullanıyor bilemiyorum. Flitrenizin modelini araştırın o modelden farklı markalarda filtre bulabilirsiniz sanırım. Benimki 155 olarak geçiyor,bu K&N ve ya başka markada da aynı, K&N-155 ya da marka-155 olarak buluyorum. Siz de öyle yapın. Her yağ değişiminde filtre de değişilmelidir düzgün bir bakım olsun istiyorsanız.

Hangi mevsimde Kaç numara yağ kullanmanız gerektiği kullanım kitapçığında yazar, zira bu forumda da o motorun başlığı (http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/102657-daelim-roadwin-250r.html?prefixid=59_Daelim_Motor&daysprune=-1) altında kullanıcı bilgilerinden yararlanabilirsiniz sanırım. "herhangi bir superspor motor markanın yağı olur değil mi " sorusu çok geniş bir soru bana göre, ben iyice araştırmadan böyle bir şey yapmayacağım için bilemiyorum. "4zamanlı motorlar için olan herhangi bir racing yağ koymak hiç yağsız çalışmasından iyidir" düşüncesiyle konulabilir herhalde.

telike
26 Aralık 2014, 10:12

filtreyi değiştirmen tabi ki önerilir ama değiştiremiyorsan da söylediğin gibi yağın tamamını değiştir. sıcakkan aç alttaki yağ tapasını akışkanlık artar tüm yağı boşaltırsın. supersport motosiklet yağı koymana gerek yok. supersport değil motosikletin. kitapçığında sentetik yarı sentetik 10/40 belirtmiştir. genelde 10/40 isterler fakat mineral mi sentetik mi değiştir. ben tam sentetik koyuyorum sürekli. ona bi bak öyle koy mutlaka.

Vejeteryan
26 Aralık 2014, 10:12
Ben kendi motorum(pulsar 200NS) için e-bay'den K&N yağ filtresi istedim, 1 haftada geldi ingiltere'den (Çin'den gelcek olsa uzun sürüyor). Filtreyi bulmak zor diye bir şey yok, arayan buluyor genelde ama kazık fiyatlara dikkat. Burada(Ankara) 65 tl çekilen K&N'i ben 27tl'ye aldım ebayden, Ankara'da aynı bayiden 30 tl'ye de daha önce almıştım aynı model filtreyi bir başka marka(acelem vardı) , keza bajaj firmasında kendi filtreleri 12tl olarak görünüyor.

Daelim 250r'i hiç araştırmadım, hangi model filtreyi kullanıyor bilemiyorum. Flitrenizin modelini araştırın o modelden farklı markalarda filtre bulabilirsiniz sanırım. Benimki 155 olarak geçiyor,bu K&N ve ya başka markada da aynı, K&N-155 ya da marka-155 olarak buluyorum. Siz de öyle yapın. Her yağ değişiminde filtre de değişilmelidir düzgün bir bakım olsun istiyorsanız.

Hangi mevsimde Kaç numara yağ kullanmanız gerektiği kullanım kitapçığında yazar, zira bu forumda da o motorun başlığı (http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/102657-daelim-roadwin-250r.html?prefixid=59_Daelim_Motor&daysprune=-1) altında kullanıcı bilgilerinden yararlanabilirsiniz sanırım. "herhangi bir superspor motor markanın yağı olur değil mi " sorusu çok geniş bir soru bana göre, ben iyice araştırmadan böyle bir şey yapmayacağım için bilemiyorum. "4zamanlı motorlar için olan herhangi bir racing yağ koymak hiç yağsız çalışmasından iyidir" düşüncesiyle konulabilir herhalde.

Hocam verdiğin bilgi için çok teşekkürler işin komiği şu sitede sorun var sanırsam kullanıcı klavuzu indiremiyorum keza asyamotor sitesindende. Motoru 2.el almıştım satan kişide klavuz yoktu :( Bir yardımcı olursanız çok sevinirim yağ aldım koyamıyorum arkadaş rezalet yahu ..

maktama
26 Aralık 2014, 11:52
Hocam verdiğin bilgi için çok teşekkürler işin komiği şu sitede sorun var sanırsam kullanıcı klavuzu indiremiyorum keza asyamotor sitesindende. Motoru 2.el almıştım satan kişide klavuz yoktu :( Bir yardımcı olursanız çok sevinirim yağ aldım koyamıyorum arkadaş rezalet yahu ..
html olarak: owners manual (http://www.manualslib.com/manual/721953/Daelim-Roadwin-250r-Fi.html)

indirmek için: owners manual (http://www.manualslib.com/download/721953/Daelim-Roadwin-250r-Fi.html)

ingilizce yalnız.

Vejeteryan
26 Aralık 2014, 13:53
Sağol hocam ya valla bu soğukta terlikle sokakta 45dkdır tahliye pompası arıyorum inş şimdi bulcam hasta oldum :/

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:58 ----------

Buldum değiştirdim de neyi yanlış yaptımysam egzoz delindi :pr::salut:

hsk
02 Mart 2015, 15:18
Cuma günü kontrol ettim yağ azalmıştı çubuğun alt seviyesinde bende kalan yağ dan ekleme yaptım motor hem zor gidiyor hemde yoğun bi koku oluyor bu sorun kesinlikle yağdan mıdır ve zararı ne olur eve gidiş 5km sürdüm öyle kilitlerken egzos dan fark ettim kokuyu olmadı yağ alıp komple değişcem 1.000km yaklaştı değişeli.
Şırınga hariç nasıl atarım fazla yağı :)

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:06 ----------

Akşam eve gitcem 5km yol için sıkıntı olur mu fazla yağ ile sürmek evde bi yolunu bulup boşaltcam fazla miktarı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:37 ----------

....................

MotorKafa
02 Mart 2015, 16:08
O halde kullanırsan keçeleri patlatabilirsin. İmkanın varsa bulunduğun yerde değiştir. Şırınganın ucuna serum hortumu takarak fazla yağı çek ama dikkat et hortumu veya şırıngayı yağ haznesinin içine düşüreyim deme :cherry:

Ama en garanti yöntem yağı komple değiştir. 20-30 liradan kaçayım derken, 200 300 liradan olma derim

hsk
02 Mart 2015, 16:18
Fazla yağı çekip eve kadar götüreyim de yarın yağ alıp değişirim önemli olan eve kadar olan gitme kısmı.şırınga eczaneden falan alabilir miyim acaba

hsk
04 Mart 2015, 00:20
Bugün yağı değiştirdim tek marş hemen çalıştı motor fakat giderken tekleme yapıyor sanki biri tutuyor motoru aniden bırakıyor gibi daha önce de tekleme olmuştu benzini biraz boşaltınca düzelmiştı acaba yine mi benzin yüzünden.