PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet bayilerinde aksesuar olarak satılan egzozdan ceza yenir mi?

denizgndogan
12 Nisan 2024, 03:24
Arkadaşlar , abilerim selam yakın zamanda A2 ehliyete yazılacağım ve ailemin yardımı ile sıfır motor almayı düşünüyorum , Yamaha ve Kawasaki gibi markalar motoru alırken yanında aksesuar olarak Akrapovič egzoz takmamıza olanak sağlıyor , amacım yüksek ses çıkartması ve çevreyi rahatsız etmek değil sadece daha tok ve güzel bir ses çıkartmasını istiyorum , fakat aklımda bazı soru işaretleri var , ben motoru alırken egzozu taktırırsam trafik çevirmesine girdiğimde yada trafik polisi durduğunda egzozdan dolayı ceza alır mıyım yada egzozu taktırmak yasal bir şey mi sonuçta yasaklı veya ceza sebebi olsa yetkili bayilerde satılmaz diye düşünüyorum , bilgilendirirseniz sevinirim .

doberman
12 Nisan 2024, 03:58
egzozu emniyet genel müdürlüğü bile taksa ceza yer. sesi fabrika çıkışıyla aynı olsa bile polis akrapovic yazısını görür görmez yazabildiği tüm cezayı yazar.

denizgndogan
12 Nisan 2024, 04:13
Anladım çok teşekkür ederim.

espresso
12 Nisan 2024, 10:38
Hiç riske girmeyin, zaten ilk motorunuz olacak, trafiğe alışana kadar bir derdiniz daha olmasın ne olur ne olmaz.
Egzos yerine ful ekipman alın, güzel bir kask, düzgün korumalı bir mont, ellerinizde motosiklet eldiveni, korumalı motosiklet pantalonu ve ayaklarda güzel bir motosiklet botu en pahalı egzosdan daha havalı görünür.Hem full ekipman sürünce polisler daha az çeviriyor, çevirdiklerinde de yalnızca dandik bir kask takıp başka ekipmanı olmayana göre daha kibar davranıyorlar.

Meraklı Genç
12 Nisan 2024, 12:45
Yamaha aksesuar olarak egzoz takmamıza olanak sağlıyor demeyelim de, liste fiyatının 50 bin tl üzerinden motoru satmak için aksesuarı zorunlu kılıyor diyelim

DickName
12 Nisan 2024, 13:13
Yamaha aksesuar olarak egzoz takmamıza olanak sağlıyor demeyelim de, liste fiyatının 50 bin tl üzerinden motoru satmak için aksesuarı zorunlu kılıyor diyelim

O işin Türkçesi egzozu motorcuya monte etmek demektir. Yamaha yama yabıyor. Tişikkürler YAMAHA. :queen:

Motoseverrr
12 Nisan 2024, 14:36
İşin aslında ceza yemezsiniz ama kanun kural bilmeyen dayısı veya amcası sayesinde trafik polisi olan insanlar yüzünden bal gibi ceza yersiniz işi bilerseniz iptal ettirirsiniz ama saçma sapan bir sürü uğraşırsınız. Normal şartlarda motosikletlerin şase numarasının orada egzoz desibelleri yazar, o desibelin dışındaysa ceza yersiniz, tabi dayısı olan polislerimiz "ver gazı bakam" diyerek kesiciye sokar ve cezayı yersiniz.

yaşlıveacemi
12 Nisan 2024, 14:46
İşin aslında ceza yemezsiniz ama kanun kural bilmeyen dayısı veya amcası sayesinde trafik polisi olan insanlar yüzünden bal gibi ceza yersiniz işi bilerseniz iptal ettirirsiniz ama saçma sapan bir sürü uğraşırsınız. Normal şartlarda motosikletlerin şase numarasının orada egzoz desibelleri yazar, o desibelin dışındaysa ceza yersiniz, tabi dayısı olan polislerimiz "ver gazı bakam" diyerek kesiciye sokar ve cezayı yersiniz.

Aynen.......

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:45 ----------

Bence A 2 değil de mümkünse direk A ehliyetine yazılın.

tommygun
12 Nisan 2024, 16:39
Forumda Bsa Bora adlı arkadaşın açtığı konuları inceleyin, orijinal olmayan egzozdan ceza yedikten sonra hırs yapıp o cezayı iptal ettirmişti. Tüm prosedürleri anlatmıştı. Siz yine de egzoz işlerine girmeyin, her ne kadar "tok bir ses istiyorum" deseniz de biz burada 5 kişiyiz, 5'imiz de birbirimizi biliriz.

shruikan
12 Nisan 2024, 16:58
uygunluk belgeli egzozlara aslında ceza yazılamaz, çünkü motosikletlerde egzoz emisyon ölçümü Türkiye'de yok, başka ülkelerde var mı bilmiyorum.

hadi tut ki ceza yazıldı ki gördüklerinde 90% ceza yazarlar, iptal ettirmek mümkün; ama bunun için her ceza yediğinizde emniyet-muayene falan uğraşmak/koşturmak gerekiyor.

katalitik konvertör iptal etmeden yani son susturucu değişimlerinde iş daha kolay olabilir aslında. orijinal egzozdan tip olarak çok farklı görünmeyen bir egzoz takar ve çıkartmalarını sökerseniz büyük ihtimalle kimse farkına varmaz.

şahsen ben 690 duke ile üzerinde full akrapovic sistem ile, çıkartmaları da üzerinde iken, muayenelerden de polis çevirmelerinden de sorunsuz geçtim hep, yeter ki egzoz tecavüze uğruyormuş gibi bağırmasın.

doberman
12 Nisan 2024, 19:16
işe yeni başlamış, emir yağdıran, hayırdır çeken kadın trafik polisleri motorunuzu 10-20 saniye kesiciye soktuktan sonra iptal etsek ne etmesek ne.

tarzan rıfkı
12 Nisan 2024, 20:32
muaneden geçersin ok ama polisten polise fark olur.motordan motorada fark eder.euro 5 li motorların orjinal aksesuar egzoz larından hiiiç biir ses çıkmıyor.0km motor alıyorsan sakın para harcama.performans olarak evet fark edicek ama ses beklentin olmasın.benim 2021 mt09 un sesi efsaneydi şu an hornet 750 var onunda standartı efsane.ölsem para harcamam 2 motorunda egzos sistemine.ama 2018 mt07im vardı mesela rezalet ötesiydi su motoruydu resmen çok egzoz aramıştım ozamanlar ona bile takmadıysam zaten hiç bir motora takmam

killingroad
15 Nisan 2024, 11:41
Eğer yasal olarak trafikte kullanılabilecek bir ekzoz ise, kanunen bir yaptırımla karşılaşmaman lazım, ama bunu bizim polislere anlatmak zor olabiliyor.

Lakin bayide satılıyor diye her ekzoz da yol izni olan ekzoz demek değil.

Nikkfurie
15 Nisan 2024, 12:39
Bayide satılan egzozların içinde çok kolay sökülüp takılan ve sese çok büyük etkisi olan bir ara boru var , çıkarıp uygulamaya girersen motorunu trafikten men ederler ama hiiiç korkma parçayı yada orjinal egzozu geri takıp muayeneye girersin vede cezayı iptal edip milletin kulağına tecavüz etmeye devam edebilirsin , sonra gelip burda başlık açar polislere haddini bildirdim diye ego tatminide yaparsın ;)

okanbagiscan
15 Nisan 2024, 13:30
Arkadaşlar ceza yeme konusunda polisin tavrı konusunda yorum yapmışlar.Ben görüyor ve arttırıyorum.Orjinal ekzosun üzerine akrapoviç stickeri yapıştırsan yine caza yersin. :mrgreen:

maximusti,
15 Nisan 2024, 16:07
akrapoviç vb egzozların üzerinde susturucu var, bir vida ile sökülüp takılır, onu sökersen ceza yersin.
egzozu ister bayide, ister egzozcu kamil ustada taktır fark etmez.

killingroad
16 Nisan 2024, 09:49
Arkadaşlar ceza yeme konusunda polisin tavrı konusunda yorum yapmışlar.Ben görüyor ve arttırıyorum.Orjinal ekzosun üzerine akrapoviç stickeri yapıştırsan yine caza yersin. :mrgreen:

Valla şaşırtıcı olmaz.
Benim kız oğlan kız arabamı bağlamaya kalktılar, yayları pıstırmışsın diyerek. Spor paketti fabrika çıkışı, en fazla 1-2cm alçaktır o paket olmayan modelden. Gözüyle bunu nasıl seçti anlamadım ama vallahi bağlıyordu zor kurtulmuştum. Sene 2005-2006 falan :)

xtrafrozen
16 Nisan 2024, 10:05
Bundan 1 ay kadar evvel, yolda önüme atlayıp durdurdular. Polislerden 1 tanesi stock egzozun orjinal olmadıgını soyleyip, ara gaz vs. verdi. Google gorsellerden acıp gosterdigimde " Oynama var bunda " dedi. Bir sure sonra diğer polis " Kaçlık bu?" diye sordugunda, " 1000lik emmi" dedim.

"Haaa tamam o zaman" deyip devam ettirdiler. Düşün yani seviyeyi ..

Yani , araştırmak serbest elbette ama TR'de hic bir trafikçi, desibel ölcümü vs yapmaz. Kanunda böyle bir gereklilik oldugunu da dusunmuyorum acıkcası. Ruhsatta işlenmemiş/işlenememiş olan her türlü stock olmayan egzoz cezaya tabidir.

Orjinal egzozla artislik yapıp, kesici xyz. hareketlerde de cezai uygulamaya dahil olursun.

Sonuc : Kim zükerberg Yamaha'nın verdigi Akrapovici :bounce:

tommygun
16 Nisan 2024, 10:10
Benim egzoz orijinal ama katalizörün bir kısmı alınmış. Ben motoru satın aldığımda öyleydi, 4000-5000 devirden sonra hayvan gibi ses çıkıyor motordan. Ne yalan söyleyeyim ben bile rahatsız oluyorum. Ne zaman polis görsem ya vites büyütüp devri düşürüp öyle yanlarından geçerim ya da gaz kesip debriyaja basar öyle yanlarından geçerim.