PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dijital Km sayacı kalibre yapılabilir mi ?

sonix
04 Nisan 2024, 09:35
Motosiklet km sayacı az veya fazla göstediği zaman bu kilometre hız sensörü ile kalibre edilebiliyor mu ? (örneğin 10 km yolu 12 km veya 8 km göstermesi gibi )

maximusti,
04 Nisan 2024, 09:53
otomobil ecularında buna benzer bir değişiklik yapılabiliyor, ama direkt km kalibrasyonu gibi değil de, aracın jant ebatları değiştirilerek yapılıyor,
örneğin araç orjinalinde 14" jant varken sen 16 17" jant taktığında hız ve km bilgileri bir olmuyor, kullandığın motorun programlanabilir bir ecu su var ise bu tür yazılımı olan bir yer kalibre edebilir.

navarin11
04 Nisan 2024, 12:46
Sevgili maximusti orijinali 14 inch olan araca 16-17 janti nasil taktin be hocam acaba bizim bilgilerimiz mi eksik diye düsünmeden edemiyorum,selam ve hürmetlerimle.

KırmızıGrom
04 Nisan 2024, 12:54
ABS sensörünün delikli tekeri değiştirilerek ayar yapıldığını duymuştum jant ebatı değiştirme durumlarında. Tabi ABS performansını nasıl etkiler onu da düşünmek lazım.

maximusti,
04 Nisan 2024, 13:14
Sevgili maximusti orijinali 14 inch olan araca 16-17 janti nasil taktin be hocam acaba bizim bilgilerimiz mi eksik diye düsünmeden edemiyorum,selam ve hürmetlerimle.

otomobil modifiyekşıncılarında gayet olağan bir durum bu,
kendi peugeot aracımda 14" teneke jantları çıkarıp 16" çelik jant takmıştım, konfor çok düşünce rahatsız oldum, tekrar 15" ile değiştim,
otomobilde görüntü olsun diye jant değiştiren hemen hemen herkes 2" büyük jant takar, 2" e kadar da bir çok aracın üzerinde ilave tadilata gerek kalmaz (yay, süspansiyon takozları, coilover vs) işi çok abartıp orjinali 13 14" olan araçlara 17 18" jant takan dolu manyak var memlekette.

örneğin aşağıdaki şahin, aracın orjinalinde 13" jant var, bu araca 17" takmışlar.
*görseller google üzerinden arama ile alınmıştır.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR6gkg4c91vj8WAWnCrusn_cRW5TBI-Erccp3wdPDZUxQ&s

bu megane da orjinalde 15 yada 16" den 19" e yükseltilmiş.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTGB10rgu819FzfZbUX6AxCmr7YtJ9Wy mfH-l0HsJ0YDw&s

sonix
04 Nisan 2024, 19:09
Bugün gps ile hız ve mesafe ölçtüm.Motorun km saati yaklaşık %15-20 fazla ölçüyor.Yani gerçekte 1000 km yolu sayaçta 1200 km gösterecek.Hayli fazla bir sapma mevcut.Lastik basıncı o kadar farkettirmez sanırım.Bu sapmayı servis minumum seviyeye getirebilir mi?

iki farklı ölçmemde;
gps 15 km ,motor 18,3 km=fark %22
gps 8,62 km,motor 10,4 km =fark %20

espresso
04 Nisan 2024, 20:25
otomobil modifiyekşıncılarında gayet olağan bir durum bu,
kendi peugeot aracımda 14" teneke jantları çıkarıp 16" çelik jant takmıştım, konfor çok düşünce rahatsız oldum, tekrar 15" ile değiştim,
otomobilde görüntü olsun diye jant değiştiren hemen hemen herkes 2" büyük jant takar, 2" e kadar da bir çok aracın üzerinde ilave tadilata gerek kalmaz (yay, süspansiyon takozları, coilover vs) işi çok abartıp orjinali 13 14" olan araçlara 17 18" jant takan dolu manyak var memlekette.

örneğin aşağıdaki şahin, aracın orjinalinde 13" jant var, bu araca 17" takmışlar.
*görseller google üzerinden arama ile alınmıştır.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR6gkg4c91vj8WAWnCrusn_cRW5TBI-Erccp3wdPDZUxQ&s

bu megane da orjinalde 15 yada 16" den 19" e yükseltilmiş.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTGB10rgu819FzfZbUX6AxCmr7YtJ9Wy mfH-l0HsJ0YDw&s

Bir düzeltme yapayım. Teneke jant dedikleriniz aslında çelik jant, yani o malzeme çelik. "Çelik jant" tabir edilenler de alaşım jant, çoğu da bir tür aluminyum alaşım oluyor yani piyasada "çelik jant" diye bilinen jantlar aslında çelik değil.

yaşlıveacemi
05 Nisan 2024, 02:00
Bir düzeltme yapayım. Teneke jant dedikleriniz aslında çelik jant, yani o malzeme çelik. "Çelik jant" tabir edilenler de alaşım jant, çoğu da bir tür aluminyum alaşım oluyor yani piyasada "çelik jant" diye bilinen jantlar aslında çelik değil.

Bende bu olayı anlamış değilim. Ben de dahil herkes çelik janta teneke, alüminyum janta çelik diyor. :)

killingroad
05 Nisan 2024, 09:05
Kıyas için kullanılan GPS cep telefonu ise ona da 100% güven olmaz, tam doğru ölçemez. En temizi karayollarının yollara koyduğum km ölçüm tabelalarını kullanmak diyeceğim ama yeni Türkiye'de o iş bile sallapati yapıldıysa şaşırmam.

Tüm hız ölçme sistemleri kalibre edilmeye açıktır ama üretici bunu senin sonradan değişiklik yapabileceğin şekilde mi bırakır orası muamma. Uzun yıllar satılan Yamaha motosikletlerinde hava benzin karışım oranı direkt kullanıcı tarafından ayarlanabiliyordu mesela, başka örneği var mı bilmem. BMW otomobillerde benzin tüketimini hesaplayan sisteme müdahale edilebiliyor örneğin ama kadran manipülasyonu gördüğümü hatırlamıyorum. Ne var buna yakın, dijital bilgi ekranında hız gösterimini açabiliyorsun, bunu da ABS'den okuduğu gerçek hız veya normalde kadrana yansıtılan hız olarak seçebiliyorsun. Ama kadrana yansıttığı "gösterilen hız"ın hesaplamasına müdahale ettirmiyor yine.

Alman_
05 Nisan 2024, 09:26
Mersinden adanaya giden Havaş otobüsünde şöförün tam arkasında oturuyordum. Hız göstergesi de tam önümde. Meraktan google mapsi açıp hız limiti milim milim aynıydı. Hani motorda araba herhangi bir farklı ticari olmayan araçlarda %10 ya da kaç ise sapma gösteriyor ya. Havaş otobüsünde sapma olayı yoktu.

Çalıştığım bankada pos almaya gelen motor kullanan elemana söyledim durumu. Onlar ticari onlarda 1 km bile sapma olsa tonla ceza ödüyorlar şahsi arabalarda, motorlarda sapmalar normal ama ticari olarak çalışan araçlarda dikkat ediyorlar dedi. Bilginize.

maximusti,
05 Nisan 2024, 09:44

evet o detayı biliyorum aslında ama, klasik halk ağzı olarak konuştum burada :)