PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Tazzikli Su Ile Yikanirmi Zarari Varmidir

cross33
14 Eylül 2006, 16:41
Arkadaşlar merhaba Motosikletinizi Hiç Tazzikli Su Ile Yıkattınızmı, ben yıkattım ve evin altına koydum motor rolantide çalışmıyor sönüyor acaba ne olmuştur yardımcı olursanız servise götürmeden yapılacak bişeyse buji falan gibi ben yapayım diyorum şimdiden teşekkür ederim

berk
14 Eylül 2006, 16:46
bujinin oraya su kaçmış olabilir.ayrıca bende motorumu tazikli suylan yıkıyorum bir zararını görmedim

Arthas
14 Eylül 2006, 16:52
Dostum şu an kawasakinin kullanma kılavuzuna bakıyorum orda yazan, kesinlikle tazzikli (özellikle araba yıkama yerlerinde olanlardan) suyla yıkamayın diyo. Arkadaşında dediği gibi bujin ıslanmış olabilir. Mümkün olduğunca tazzikli suyla yıkamayın, aralara girip pas yapma tehlikesi varmış.

cross4ever
15 Eylül 2006, 15:05
dedikleri gibi buji ıslanmış olabilir... eğerki tazzikli suyla yıkayacaksan bile kesinlikle sıcak su ile yıkama boyaya cidden çok zararlı.. boya ne kadar kaliteli olursa olsun boyaya zarar verip kaldırıyor... soğuk tazzikli su ile yıkıyorum bnde daha bir sorun çıkmadı

cross4ever
15 Eylül 2006, 15:06
dedikleri gibi buji ıslanmış olabilir... eğerki tazzikli suyla yıkayacaksan bile kesinlikle sıcak su ile yıkama boyaya cidden çok zararlı.. boya ne kadar kaliteli olursa olsun boyaya zarar verip kaldırıyor... soğuk tazzikli su ile yıkıyorum bnde daha bir sorun çıkmadı

mithrelios
15 Eylül 2006, 15:20
Benim cbr 125 imin kullanma kılavuzu da kesinlikle tazyikli su ile yıkanmamasını söylüyor. bi bildikleri vardir hem kawa hem honda bunu diyorsa.

cobalt
15 Eylül 2006, 15:22
bu gıbı yerlerde eger varsa hava kompresoru cok ısınıze yarar yıkadıktan sonra suyun aralardan uzaklastırılması ve bujının kurutulması ıcın basınclı hava tutmak ıse yarıyor her yıkamadan sonra bujı ve blogun aralarına hava tutuyorum hıc tekleme falan yapmadı

bbaday
15 Eylül 2006, 15:30
acaba yanlış yeremi girdim diye düşündğm ama doğruymuş mt il gruplarında bu başlık :P

zeda3000
15 Eylül 2006, 15:43
motoru yikama teknigi cok bsittir. Bol sabun ile sunger yada firca iel sabunla sonra hortumdaki suyu motorun ustunden gecek sekilde serbest ce akit ve kopuklerin akmasina izin ver. Tazikli su buji ve egzoz icini doldurur.

ultraukala
15 Eylül 2006, 18:38
sanırım yanlış yerde açılmış bir başlık...Tanzikli su motor olması farketmez tembel işi benim görüşüm.boyaya çok büyük zarar veriyor.eğer otomobil yıkarken lastiğiniz eski ise deneyebilirsiniz.Bazı makinalar lastiğin köşesine tuttunuz diyelim belirli bir süre aynı yere tuttuğunuz zaman köşesini kesip alabiliyor..Yanağa tuttuğunuza kesebiliyor...

İskenderunluKILIC
15 Eylül 2006, 18:40
Hayır ama köpükleyip süngerle yayma çiziliyor çünkki

:bounce: ::gleam:: ___ İskenderunlu _ KILIÇ ___ ::gleam:: :bounce:

vlad1462
15 Eylül 2006, 18:46
mümkünse su tutmadan yıkanması daha iyi olur bence,normal temiz su ve süngerle yıka.eğer imkanın varsa bassınçlı hava ile buji başta olmak üzere elektrik tertibatını kurula.
gerçi şimdiye kadar hiç motor yıkamadım ama

memin1857
16 Eylül 2006, 04:21
Bir kere basınçlı suyu yanlışlıla sadece 20 cmden koluma tuttum, bütün kolum kanadı ve yara oldu. O kadar kuvvetli baskı olunca su olmasının bir anlamı kalmıyor. Yani suyu tuttuğunuz yerlere sürekli baskı yapıyorsunuz, haliyle kablolar çıkabilir ufak plastikler kırılabilir bujilere su kaçabilir. Ben ara sıra basınçlı suyla yıkıyorum ama pek iyi bir fikir değil. Otomobilimin motorunu basınçlı suyla yıkadığımda karbüratörle ilgili kablo ve borularda problem olmuştu. Yani tavsiye edemeyeceğim. Kullanırsanızda uzaktan tutun. En az 50 cm.

muratd
16 Eylül 2006, 04:26
memin arkadaşımında dediği gibi uzaktan tuttuktan sonra bişey olacağını sanmıyorum.ben hep uzaktan tutarak yıkarım motorumu..basınç azalıyor çünkü..

lewoonline
16 Eylül 2006, 06:26
ben yıkıyorum tazıklı su tabancasını yakından tutmamak grenajlar ıcın sorun yaratmaz

silverdiver
16 Eylül 2006, 06:37
bütün arkadaşlara tazyikli su ile yıkama tawsiye ediyorum:wiinkk:
yıkadıktan sonrada tamirci veysel ustayı tawsiye ediyorum:queen: :queen: :queen:
kendisi acemi söğüşlemede çok iiidir:farao:
onlarında çoluk çocuğu war dimiii :)

CBR FİREBLADE
16 Eylül 2006, 07:02
hakkeett ten bu motorlar nası yıkanır:silent:

tkalfaoglu
16 Eylül 2006, 08:05
Evet, sakın tazzikli su ile yıkamayın - ama dikkatlice tazzikli hava ile kurutabilirsiniz.
Tazzikli su, elektrik aksamı, rulmanlar, hava filtresi - karburator gibi yerlere giderse çok uğraştırır. Onun yerine zor yerleri yag çözücü sprey sıkın, bekledikten sonra musluk suyu ile yıkayın. Ayrıca ev deterjanı da kullanmayın boyaya/cilaya zarar verebilir, oto şampuanı kullanın. -t

yürekçe
16 Eylül 2006, 09:46
:queen: :queen: ben motorumu araba yıkama makinasıyla yıkatıyorum. nasıl mı derseniz, makinama araba taklidi yapmayı öğrettim. yıkanırken ööle yapyo:bounce:

gazman
16 Eylül 2006, 10:54
dostlar motorsiklet tazzikli su ile yikanmaz..oncelikle bi kac yikamadan sonra sticerlar sokulur..boyalari kalkar..hava filtresine su kaca islanirsa iflah olmaz bi daha..elektrik aksami icin son derece zararli..cross motorlar icin ayri motor blogu tarafini yikanabilir ama diger taraflari gene elle yikanmali..camuru temizlendikten sonra bol sabunlu su ile yikanabilir..

blueman
16 Eylül 2006, 11:10
Maalesef bende işin tembelliğine kaçıp zaman zaman tazzikli suyla yıkıyorum. ama kesinlikle yıkanmaması gerektiğinide biliyorum. Buji boya ve egzoz dışında özellikle gösterge paneli ve anahtar girişininde su almasına sebeb olup ciddi masraf cıkarabiliyormuş.

Korhanx9
16 Eylül 2006, 11:16
çok tazikli suyla yıkarsan boya kalkar