PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorlu kuryelere uygulanan site yasağı tartışma konusu oldu

admin
21 Şubat 2024, 11:54
Motorlu kuryeler siparişlerini teslim etmek için girmek istedikleri bazı siteye alınmamaya başladı. Büyük sitelerde siparişlerini site kapısından uzun mesafelere elde taşımak zorunda kaldılar. Bazı kuryelerin siparişleri site kapısını bırakıp müşterinin kendisini gelip almasını istemesi tartışma konusu oldu.

Motosiklet girişinin yasak olduğu bir siteye sipariş götüren kuryenin tepkisi, “Gelsin alsın, babasının uşağı yok.”

Sizce haklı mı?

1759353168104697997

killingroad
21 Şubat 2024, 12:00
Sitenin yapısına göre uygulamalar değişiyor sanırım. Benim oturduğum sitede de almıyorlar, benim blok zaten güvenliğin dibi 30 saniye yürüyüp asansöre geliyor. Karşımdaki blok için 1dk falan yürümesi gerekiyor.

Lakin dimdik yokuşu olan etaplar var, orada siteye giremezsin şuraya yürüyeceksin derlerse ben de güvenliğe bırakır giderim, öyle yokuş yürütmek olacak şey değil.

mavellen
21 Şubat 2024, 12:27
Kabul edilebilir bir mesafe olsa amenna. Kurye haklı. Babasının uşağımı var. Gelsin alsın.

arndiol
21 Şubat 2024, 13:30
Mesafenin önemi yok. 30 metre de olsa o siteye giremiyorsa gelip güvenikten alacak bir zahmet siparişi veren kişi.

yaşlıveacemi
21 Şubat 2024, 13:38
Adam gibi sürseler kuryeler haklı diyeceğim ama hiç kural tanımıyorlar.

Her yerden çıkıyorlar onlar için her şey mubah.

Site yönetimi de şimdi bunlar kaza yapar başımıza bela olur diye düşünüyor.

Kuryeler bu şekilde sürdükleri için site yönetimi site içine kurye almamakta yerden göğe kadar haklı, ağrımayan başını niye ağrıtsınlar.

freasy
21 Şubat 2024, 14:37
kurye bu durumda %100 haklı. kuryelerin haklı olduğu konular normalde çok sınırlı olmasına rağmen bu konuda tamamen haklı.

maximusti,
21 Şubat 2024, 15:05
yerine göre haklılar ama haksız yanları da az değil.
Türk insanına bir konuda müsammağa gösterince malesef bokunu çıkartıyor.
ablamın oturduğu siteden örnek vereyim 7 bloktan oluşuyor,
her iki blok arası trafiğe kapalı, havuz bank vs. olan alanlar var,
bu alanlara bakan bahçe katı, bahçeli daireler var,
o ortak alanda çoluk çocuk oynuyor, millet sakin sakin oturuyor,
araç çıkması kesinlikle yasak olan bu yerde bir sportini tapagaz milleti yara yara oralarda geziyor daire arıyor.
gece 12 1 de sessiz sakin oturuyorsun yine aynı şekil kaldırımda yolda tam gaz gitmeye çalışıyor,
site içerisindeki tüm yollar tek yön, kuryeler yer yön aldırmadan gidiyor.
yayaların çoğunlukta olduğu yerlerde hiç bir zaman yavaşlamayıp milletin üzerine sürüyor,en son birisi ile tartışınca tüm site içerisinde motokurye yasaklandı.
sürekli dıt dıt korna çalıyorlar.

bu yukardaki örnekler sadece bir sitede yaşanmış örnekler içeriyor. eminim diğer tüm sitelerde aynı durumlardan dolayı yasaklanıyorlar.

freasy
21 Şubat 2024, 15:10
sitelerde neden yasaklandığını anlayabiliyorum. ama herhangi bir sebepten dolayı yasaklandıysa, kuryeden yürüyerek teslim etmesini de bekleyemeyiz.

jonvolkan
21 Şubat 2024, 17:37
Hizmet sektöründe çalışıyorsun ama kimseye hizmet etmek istemiyorsun. İlginç...Yakında böyle düşünen kuryeler işsiz kalır.

Cyan
21 Şubat 2024, 18:31
Bence burada tartışacak bir şey yok; madem ki site "motosikletli kuryeye" kapalı, o zaman siparişi veren tıpış tıpış site kapısına yürüyüp siparişini teslim almalıdır. Mantıken motosikletin sokulmadığı siteye kuryenin yayan olarak da sokulmaması gerekir zaten... Güvenlik turnikeli işyeri bloğuna sipariş verince hiç itiraz etmeden masasını tek edip asansöre binip aşağıya inip siparişini teslim alan insanlar evlerinde olunca neden kapılarına kadar "hizmet" bekliyorlar çok anlayamadım açıkçası? Esasen bir farkı yok.

fancydriver
21 Şubat 2024, 20:16
Kuryeleri suçlamak tam olarak doğru değil.

Paket başına ücret aldıklarında "iyi" miktarda para kazanıyorlar. Zaman sıkıştırması yapıyor hem müşteri, hem iş yeri.

Kimse dondurucu soğukta, babasının hatrına motor sırtına binmez. Benim için tutku motora binmek, buz kesen havada ben de sürmek istemiyorum.

Bunu düzenleyecek ve denetleyecek olan devlettir. Çalışan, işveren, müşteri insiyatifine bırakırsanız, bir yerde patlar.

Son olarak, "motokurye" haklı. Garson değil adam, bi zahmet inip alırsınız(not, peşinen söyleyeyim banka çalışanıyım, kuryelikle alakam yoktur).

okanbagiscan
21 Şubat 2024, 21:36
Bu işler yasakla falan olmaz.Su akar yolunu bulur diye bir söz var.Serbest piyasa diyelim.Her zaman müşteri haklıdır.Haklı olduğu için değil parayı verdiği için.

Olası senaryoları düşünelim.Site kuryeyi yasakladı.Kurye paketi güvenliğe bıraktı.Müşteride gidip almadı.
Sipariş popüler uygulamalar üzerinden ise müşteri siparişim gelmedi diyecek para iadesi alacak.Maliyet firmayamı yoksa kuryeyemi mal olacak.Teslimat yapmayan kuryeye ya caza yazarlar yada sistemden çıkarırlar.Ülkede bukadar işsizlik varken.
Zaten kurye firmanın kuryesi ise zaten onu paşa paşa yürütür firma sahibi.

Cyan
21 Şubat 2024, 22:22
Bu işler yasakla falan olmaz.Su akar yolunu bulur diye bir söz var.Serbest piyasa diyelim.Her zaman müşteri haklıdır.Haklı olduğu için değil parayı verdiği için.

Olası senaryoları düşünelim.Site kuryeyi yasakladı.Kurye paketi güvenliğe bıraktı.Müşteride gidip almadı.
Sipariş popüler uygulamalar üzerinden ise müşteri siparişim gelmedi diyecek para iadesi alacak.Maliyet firmayamı yoksa kuryeyemi mal olacak.Teslimat yapmayan kuryeye ya caza yazarlar yada sistemden çıkarırlar.Ülkede bukadar işsizlik varken.
Zaten kurye firmanın kuryesi ise zaten onu paşa paşa yürütür firma sahibi.

Şöyle bir senaryo da söz konusu; bir sefer teslim ederler sonraki siparişlerde malı almazlar, dükkânın kendi kuryesi ise dükkân ilgili adresten sipariş bile kabul etmeyebilir sonrasında. Nerelere servis verdiklerini belirleyebiliyorlar sonuç olarak.

DickName
22 Şubat 2024, 00:38
Kurye denilen meslek mensubu bu konuda haksızdır.
Müşteri sipariş verdiği şeyin ücretini ödüyor ve getirilmesini istiyor. Kuryeden motosiklet getirmesini istemiyor ki.
Kurye asansöre de binmesin merdiven de çıkmasın o zaman. Motosikletle asansöre de binemiyor, merdiveni de çıkamıyor sonuçta.

okanbagiscan
22 Şubat 2024, 08:22
Tabiki dükkan o siteden sipariş almayabilir .Müşteride kapısına getirecek başka bir dükkandan sipariş verir.Bu konuda dükkanlar ve kuryeler birleşip ortak karar almadığı sürece müşteri odaklı olmaya mecbur.Kapısına hangi firma getiriyorsa ordan sipariş verir adam.

Çok uzun süredir bildiğim evede kebap lahmacun falan söylediğim bir yer var.Bu yer adres değiştirmişti hiç yeni yerine gitmemiştim.Geçen oğlanla dışarıdayız eve dönüp sipariş vereceğimize dedim yerine gidip orda yiyeyilim dedik.Hem yeni yerini görürüz dedik.Eski yerinle alakası yeni yeri 3 masalı küçücük bir yere geçmiş.Ben oturduğum süre boyunca çok fazla sipariş aldılar ama hepsi uygulama ve telefonlaydı.Yani demem o hem müşteriler paket işine alıştı hemde firmalar maliyet düşürmek için pakete yönelmiş durumdalar.Öyle kolayca tepki koyamazlar.

Cyan
22 Şubat 2024, 09:36
Tabiki dükkan o siteden sipariş almayabilir .Müşteride kapısına getirecek başka bir dükkandan sipariş verir.Bu konuda dükkanlar ve kuryeler birleşip ortak karar almadığı sürece müşteri odaklı olmaya mecbur.Kapısına hangi firma getiriyorsa ordan sipariş verir adam.

Çok uzun süredir bildiğim evede kebap lahmacun falan söylediğim bir yer var.Bu yer adres değiştirmişti hiç yeni yerine gitmemiştim.Geçen oğlanla dışarıdayız eve dönüp sipariş vereceğimize dedim yerine gidip orda yiyeyilim dedik.Hem yeni yerini görürüz dedik.Eski yerinle alakası yeni yeri 3 masalı küçücük bir yere geçmiş.Ben oturduğum süre boyunca çok fazla sipariş aldılar ama hepsi uygulama ve telefonlaydı.Yani demem o hem müşteriler paket işine alıştı hemde firmalar maliyet düşürmek için pakete yönelmiş durumdalar.Öyle kolayca tepki koyamazlar.

Her türlüsü mümkün burada genel bir çerçeve çizemeyiz; olay bazlı değerlendirmek lazım.

Benim yazdığım çok basit bir şey: Bir site içeri motosikletli kurye sokmuyorsa kapısında güvenlik var demektir. Güvenlik motosikletli kuryeyi içeri sokmuyorsa yayan olarak da sokmamalı. Güvenlik ne işe yarıyor, önüne gelen rahat rahar girebilecekse güvenliğe o kadar masraf neden yapılıyor? Yani burada beklentilerde bir anormallik var, motosikletle giremesin ama motosikletsiz girebilir bana garip geliyor açıkçası. Girmemesi gerekiyorsa istisnasız her türlü girmemeli. Konulan kuralda bir saçmalık yok mı sizce? (Bu arada; Bizim buralarda paket işlerini artık kendi vatandaşımız yapmıyor, tamamen mülteci göçmen tayfası ele geçirmiş bu sektörü...)

Benim dükkanım ve kendi kuryem olsa böyle sorun çıkaran siteden kesinlikle sipariş kabul etmem açıkçası. Maalesef İstanbul büyük ve kalabalık, müşteriyi her türlü buluyorsunuz. Geçen gün kendi muhitimde iki tane tek porsiyonluk küçük pastaya toplam 330₺ para verdim (10€ eder, ben 10€'ya Yunanistan'da veya Bulgaristan'da ne yiyebileceğimi çok iyi biliyorum...) ve bir daha o pastaneye uğramamaya karar verdim. Pastane bu kararımdan hiç etkilenmeyecek, çünkü her zaman ağzına kadar dolu. Şu fiyatlarla dükkanlar halen satış yapabiliyor iseler hiç merak etmeyin mallarını alacak salakları(!) her zaman bulacaklardır, bizde salaktan daha bol hiçbir şey yok. Kendimize çok da ehemmiyet vermeyelim yani... :)

killingroad
22 Şubat 2024, 11:36
Abi çok 1/0 bakıyorsunuz ya. Kimi yer var ki hakkaten iki adım yürü kardeşim dersin, site içeriye motosiklet alıyor almıyor değil aynı anda 4-5 tane motorlu kurye gelebiliyor, sitenin yapısına göre içeride bina önünde asansör önünde motoru koyabilecekleri bir yer olamayabiliyor. Motorla girerlerse daha büyük kargaşaya dönüşüyor iş. Ama kimi durum var ki abi yani "sen iş yapmak istemiyorsun" diyeni orada yakalar sopalarlar, 7-8dk yürüme veya çok dik yerleri yürüme de olacak iş değil.

O yüzden bunu sitenin durumuna göre yapmak en doğrusu gibi. Bizde dediğim gibi düzayak yerlerde motoru dışarıda güvenliğin önünde bırakıp geliyorlar, ama balkokndan baktığım yokuş aşağı olan diğer bloklarda vızır vızır gidiyor motorlar. Ha benim de köftesini sevdiğim bir yer var, sizin siteye göndermiyorum abi motorluyu almıyorlar çocuk gidiyor gelemiyor falan dedi, hayhay dedim 1-2 kere verdim sipariş ben indim aldım güvenlikten. Sonra uzak olduğu için heralde bu tarafa hiç göndermiyoruz demeye başladı =)

ortadadogulu
26 Şubat 2024, 09:17
Siparış Yetiştirmek ve sonraki siparişi yakalamak için site içinde deli gibi motosiklet kullanıyor bazı kurye arkadaşlar. Onların yaptığı bu hatanın ceremesini herkes çekecek.

Beto87
26 Şubat 2024, 10:03
Kurye denilen meslek mensubu bu konuda haksızdır.
Müşteri sipariş verdiği şeyin ücretini ödüyor ve getirilmesini istiyor. Kuryeden motosiklet getirmesini istemiyor ki.
Kurye asansöre de binmesin merdiven de çıkmasın o zaman. Motosikletle asansöre de binemiyor, merdiveni de çıkamıyor sonuçta.

Siparişler her zaman yemek gibi hafif ürünler olmuyor. Bazı yamyamlar var 2 dolu büyük poşet market ürününün yanına damacana veya 6x1.5 lt su sipariş veren. Şimdi bu kurye ne bk yesin hocam siteye alınmayınca?

arndiol
26 Şubat 2024, 11:51
Cidden forumun insanlıgını sorgular oldum.

kendi calıstıgınız yerde bilgayar başında 2 cümlelk ek iş verseler bin laf edersiniz ama kuryenin siteye girmesinin yasaklanmasına, asansöre binmesinin yasaklanmasına destek verirsiniz.

Kuryeler paket/km başına para kazanır; sizin zurna dürümünüz için motoru bırakıp yürüyerek evinize paket getirmek zorunda değil.

yaşlıveacemi
26 Şubat 2024, 14:03
Cidden forumun insanlıgını sorgular oldum.

Keşke motosikletlerin siteye alınmasına karşı olanların insanlığını sorguladığınız kadar, bu yasağın neden konduğunu da sorgulasaydınız daha objektif olurdu.

Kuryeler paket/km başına para kazanır; sizin zurna dürümünüz için motoru bırakıp yürüyerek evinize paket getirmek zorunda değil.

Kuryelerin çalışma şartları onlara bir takım imtiyazlar vermez.

Ona bakarsan kimse de zurna dürüm yemek zorunda değil.

Siz bir talep oluşturuyorsunuz, karşı tarafta bir arz oluşturuyor.

tommygun
26 Şubat 2024, 14:07
Burada bence esas golü yiyecek olan sipariş verirken parasını önceden ve online ödemiş olan kişiler olacaktır. Nasılsa para ödendiği için kurye, yemeği güvenliğe bırakacak ve sipariş veren de paşa paşa evinden kalkıp güvenlik kulübesine yürüyüp yemeğini teslim alacaktır.

Bazı siteler çok büyük ve giriş kapısına yürüyerek ulaşmak gerçekten zor.

arndiol
26 Şubat 2024, 14:22
Keşke motosikletlerin siteye alınmasına karşı olanların insanlığını sorguladığınız kadar, bu yasağın neden konduğunu da sorgulasaydınız daha objektif olurdu.

Kuryelerin çalışma şartları onlara bir takım imtiyazlar vermez.

Ona bakarsan kimse de zurna dürüm yemek zorunda değil.

Siz bir talep oluşturuyorsunuz, karşı tarafta bir arz oluşturuyor.

konuda neden bu yasagın oldugu yazmıyor; yazana göre bu eleştiriyi yapıyorum.

Ayrıca yasak konulması için illa ki birşey olmasına gerek yok; bizim apartmana kurye girebiliyor ama yandaki otoparka park edemiyor, giriş kapısına koyabiliyor (araları 1 metre) , otoparka koyamama sebepleri de "kurye girerken ya arabalara zarar verirse"

yani daha olmamış birşey için bu yorumunu yapıyorlar.

bu site konusunda da benzer bir durum olabilir.

Ayrıca tekrar belirtiyorum, kuryeler paket ve km başı ücret kazanıyor. Bazı siteler 10 blok oluyor, adam 20 dakika yürümek zorunda mı orada?

Hepsini geçtim hadi almıyorsun; motorunu uzun süre dışarda bıraktıgında güvenlik ama apartman yönetimi motorun ve kaskın çalınma durumunda sorumluluk alıyor mu?

Ben sana söyleyeyim, motoru bırakıp dakikalarca yürüten yönetim böyle bir durumda "madem giremiyon iptal etseydin riske girmeseydin" diyecektir.

Bundan da adım gibi eminim.

yaşlıveacemi
26 Şubat 2024, 14:31
Bazı siteler 10 blok oluyor, adam 20 dakika yürümek zorunda mı orada?

Zorunda değil ama siparişi kabul ettiğinde gönüllü oluyorsun.

Hepsini geçtim hadi almıyorsun; motorunu uzun süre dışarda bıraktıgında güvenlik ama apartman yönetimi motorun ve kaskın çalınma durumunda sorumluluk alıyor mu?

Site yönetimine ne kuryenin motosikletinden kaskından. Onu sitenin güvenliği ve huzuru ilgilendirir.

arndiol
26 Şubat 2024, 14:35
Zorunda değil ama siparişi kabul ettiğinde gönüllü oluyorsun.

Site yönetimine ne kuryenin motosikletinden kaskından. Onu sitenin güvenliği ve huzuru ilgilendirir.

Kabul ettiğinde girilip girelemeyeceğini bilmiyorsun, cogu uygulamada otomatik düşüyor gideceğin yer. Hele direk bir işletmeye bağlı çalışıyorsan vay ki vay haline.

e abi adama motorla giremezsin motorunu bırakış içer girmen lazım diye mecbur bırakıyorsun, sonra hem mecbur bırakıp hem de keyfi prosedürler yüzünden motorun çalınırsa banane diyorsun. böyle şey olmaz abi. kusura bakma bu burjuva ve emek düşmanı bir yaklaşım şekli.

sallami
26 Şubat 2024, 14:53
Kabul ettiğinde girilip girelemeyeceğini bilmiyorsun, cogu uygulamada otomatik düşüyor gideceğin yer. Hele direk bir işletmeye bağlı çalışıyorsan vay ki vay haline.

e abi adama motorla giremezsin motorunu bırakış içer girmen lazım diye mecbur bırakıyorsun, sonra hem mecbur bırakıp hem de keyfi prosedürler yüzünden motorun çalınırsa banane diyorsun. böyle şey olmaz abi. kusura bakma bu burjuva ve emek düşmanı bir yaklaşım şekli.

+1 Hem içeri alma, hem hizmet bekle, hem güvenlik sağlama. Kök yiyin.

maximusti,
26 Şubat 2024, 15:12
savunanlarda, karşı duranlarda hep tek taraftan bakıyor.

espresso
26 Şubat 2024, 16:04
Şimdi bir sitenn girişi kontrolluyse, güvenlik varsa tabi ki içeri girmemesi egrekir. Güvenli sitede oturanlar içeri önüne gelen giremesin, içeride çocuklar rahat rahat koşturabilsin diye orada yaşıyor, kuryeleri vb. her önüne geleni güvenlik içeri alıyorsa işini yapmıyor demektir.
Güvenlik içeri motorları almıyorsa kurye de giremesin, girişte beklesin siparişi veren kendi gelsin alsın siparişini kuryeden, bu siparişi verenin işine gelmiyorsa sipariş vermez bir daha ya da kapısına kadar kuryenin gelebildiği apartmanda yaşasın, herkesin tercihi farklıdır. Kurye de site kapısından içeri motorla almıyorlar derdindne kurtulmuş olur. Kuryeleri motorla içeri almayıp yaya olarak içeri almak saçma zaten. Kapıdan her kuryeyim diyen yaya olarak bile geçebiliyorsa o güvenlik niye var?

sallami
26 Şubat 2024, 16:33
Valla sitede oturup, işte güvenlik vs adı altında bu zamanda ki aidatları ödemeye razıysa, yakında site içi için, fazladan getirme parası istemeye başlarlar. Bilessin.

killingroad
26 Şubat 2024, 17:08
Malzeme transferi konusunda "hammaliye" her zaman tartışmalı bir konudur.
Misal bir mimarlık firması bir malzemeciden aluminyum profil ister, nakliyeyi kendisi halledecektir kamyonetini yollar. Kamyonet satıcının deposuna yanaşır, profilleri kim kamyona yükleyecek? Bu hep kavga konusu olmuştur.

O yüzden bu konu çok su kaldırır, ama "hizmet etmek için işe girmişsin" yaklaşımını ben de çok doğru bulmuyorum. Ben sana su getireceğim evet, peki Safir'de oturuyorsun ve 47. kattasın, asansör bozuk. Buna "bana ne" demek işin içinden çıkılacak bir yaklaşım değil. Aynı şekilde 10 blok var, birbirlerinin arası yürüyerek 10dk, ben bunları kabul ediyorum diye bir şey yok. Bir kaç defa nispeten ağır ürünler geldi kargo ile, indim otoparktan aldım kargocu ben bunu çıkartamam yukarıya dedi. Ha bunu DHL ile değil MNG ile yaşadım, neden? DHL'in kapı gibi prosedürü var, 70kg üstündeyse zaten kol gibi bedelini alıyor. 70kg da az değil, onun için de tüm arabalarında böyle yükleri taşımak için tekerlekli ufak arabaları var zaten. Kucağında getirmiyor.

Eh, bu yeme içme paket servisinde de iş yine aslında bu organizasyonu yapan firmaya kalıyor, getir veya her kimse. Sen sattığın ürünlerin hacmini ve ağırlığını biliyorsan, ne kadarının kurye tarafından elde kucakta vs taşınabileceğini de kestirip buna göre bir düzenleme yapacaksın. Sitelerin içerisine kuryelerin motorlarının alınmamasının arka planındaki niyeti anlıyorum sıkıntı yok, ama bu niyetle kestirip atarak da bir çözüm uygulanamaz. %80 eğimle 100m yer gitmek demek bu. İki poşet + 2x5 litre suyu buradan yürüyerek getirsin diye beklemek doğru değil. Burada iş düşen taraf da site yönetimi, o da böyle dışarıdan gelen hizmet sağlayıcı araçlarının nasıl karşılanacağına dair bir prosedür oluşturmalı.

Peki, Türkiye'de kim uğraşır bununla? Hiç kimse =)
Kuryenin işi bu taşısın der bir kesim, diğer kesim ben oraya getirmiyorum der, böyle kavga dövüş devam ederiz.

harun27
26 Şubat 2024, 17:16
Bizim sitede Kuryeler motorla içeri girmek istemiyor bu da ayrı bi konu :)

espresso
26 Şubat 2024, 20:30
Malzeme transferi konusunda "hammaliye" her zaman tartışmalı bir konudur.
Misal bir mimarlık firması bir malzemeciden aluminyum profil ister, nakliyeyi kendisi halledecektir kamyonetini yollar. Kamyonet satıcının deposuna yanaşır, profilleri kim kamyona yükleyecek? Bu hep kavga konusu olmuştur.

O yüzden bu konu çok su kaldırır, ama "hizmet etmek için işe girmişsin" yaklaşımını ben de çok doğru bulmuyorum. Ben sana su getireceğim evet, peki Safir'de oturuyorsun ve 47. kattasın, asansör bozuk. Buna "bana ne" demek işin içinden çıkılacak bir yaklaşım değil. Aynı şekilde 10 blok var, birbirlerinin arası yürüyerek 10dk, ben bunları kabul ediyorum diye bir şey yok. Bir kaç defa nispeten ağır ürünler geldi kargo ile, indim otoparktan aldım kargocu ben bunu çıkartamam yukarıya dedi. Ha bunu DHL ile değil MNG ile yaşadım, neden? DHL'in kapı gibi prosedürü var, 70kg üstündeyse zaten kol gibi bedelini alıyor. 70kg da az değil, onun için de tüm arabalarında böyle yükleri taşımak için tekerlekli ufak arabaları var zaten. Kucağında getirmiyor.

Eh, bu yeme içme paket servisinde de iş yine aslında bu organizasyonu yapan firmaya kalıyor, getir veya her kimse. Sen sattığın ürünlerin hacmini ve ağırlığını biliyorsan, ne kadarının kurye tarafından elde kucakta vs taşınabileceğini de kestirip buna göre bir düzenleme yapacaksın. Sitelerin içerisine kuryelerin motorlarının alınmamasının arka planındaki niyeti anlıyorum sıkıntı yok, ama bu niyetle kestirip atarak da bir çözüm uygulanamaz. %80 eğimle 100m yer gitmek demek bu. İki poşet + 2x5 litre suyu buradan yürüyerek getirsin diye beklemek doğru değil. Burada iş düşen taraf da site yönetimi, o da böyle dışarıdan gelen hizmet sağlayıcı araçlarının nasıl karşılanacağına dair bir prosedür oluşturmalı.

Peki, Türkiye'de kim uğraşır bununla? Hiç kimse =)
Kuryenin işi bu taşısın der bir kesim, diğer kesim ben oraya getirmiyorum der, böyle kavga dövüş devam ederiz.

Eğer kapıda güvenlik kontrolu olan bir site ise motorla ya da yayan o sitede yaşamayan kimse içeri giremez, yani kurye yürüyerek getirsin mi getirmesin mi tartışması gereksiz kalıyor, sorun kapıdaki güvenlik görevlisinin ve de yönetimin işini yapıp yapmaması. Eğer kuryeler dahil her önüne gelen yaya da olsa içeri girebilecekse o zaman boşuna yönetim kapıya güvenlikçi de koyup maaş ödemesin, güvenlik yok desin ona göre aidat versinler. ama böyle sitelerde o kadar aidatı biraz da site içinde site dışından izole yaşamak için veriyorlar. Tabi böyle bir durumda kuryeler site girişine geldiğinde siparişi veren de sita kapısına gidip paketini almalı.

tommygun
27 Şubat 2024, 07:03
Eğer kapıda güvenlik kontrolu olan bir site ise motorla ya da yayan o sitede yaşamayan kimse içeri giremez, yani kurye yürüyerek getirsin mi getirmesin mi tartışması gereksiz kalıyor, sorun kapıdaki güvenlik görevlisinin ve de yönetimin işini yapıp yapmaması. Eğer kuryeler dahil her önüne gelen yaya da olsa içeri girebilecekse o zaman boşuna yönetim kapıya güvenlikçi de koyup maaş ödemesin, güvenlik yok desin ona göre aidat versinler. ama böyle sitelerde o kadar aidatı biraz da site içinde site dışından izole yaşamak için veriyorlar. Tabi böyle bir durumda kuryeler site girişine geldiğinde siparişi veren de sita kapısına gidip paketini almalı.

Abi şöyle düzeltelim daha iyi anlaşılır. Güvenlikli site içine kimse giremez diye bir durum yok. Adam kurye olabilir, misafir olabilir kimin için gelmişse o geldiği kişi güvenliğe "tamam, gelebilir" dedikten sonra yani onay verdikten sonra isteyen herkes güvenlikli siteye elini kolunu sallaya sallaya girebilir. Güvenliğin orada görevi benim için geldiğini söyleyip de benim site içine girmesine izin vermediğim sivilleri içeri almamaktır.

Cyan
27 Şubat 2024, 09:43
Abi şöyle düzeltelim daha iyi anlaşılır. Güvenlikli site içine kimse giremez diye bir durum yok. Adam kurye olabilir, misafir olabilir kimin için gelmişse o geldiği kişi güvenliğe "tamam, gelebilir" dedikten sonra yani onay verdikten sonra isteyen herkes güvenlikli siteye elini kolunu sallaya sallaya girebilir. Güvenliğin orada görevi benim için geldiğini söyleyip de benim site içine girmesine izin vermediğim sivilleri içeri almamaktır.

Çok doğru. Bununla birlikte site yönetiminin motosikletli kuryelerin siteye girişini neden yasakladığına göre de makul bir soru olabilir. Site dışından bir misafirin veya iş yapacak bir usta vb. içeri alınması ile kuryelerin alınması arasında nicelik olarak ciddi fark oluyor; herkesin her gün misafiri gelmez veya iş yapacak birisi giriş yapmaz ama bir siteye her gün hemen hemen her saatte çok miktarda kurye giriş çıkış yapabilir. Özellikle kendi yaşadığım çevreden son 1-2 yılda paket işini tamamen ne idüğü belirsiz, kaçak olup olmadığı bile belli olmayan yabancılar ele geçirmiş durumda. (Sanırım esnafa çok daha ucuza mal oluyorlar?) Dolayısıyla ben bir sitede oturuyor olsam, içeri alınmayacaksa sadece motorlu olanların değil yayan olanların da içeriye alınmamasını isteyebilirdim. (Kimse alınmasın...) Kurallar ne kadar netsiz veya istisnaları olursa uygulaması da o kadar sıkıntılı ve zor oluyor maalesef; böyle tartışmaya açık gri noktalar / yoruma bağlı durumlar oluyor. (Yukarılarda da yazmıştım, bu konuda her site yönetimi haklı olmadığı gibi her kurye de haklı değil; tamamen olay bazlı değerlendirmek lazım...)

Bir de yukarıda bazı yazılanlardan kuryenin bu teslimi yapmakla sorumlu ve zorunda olduğu gibi bir yaklaşım kuranlar olduğunu farkettim. O yaklaşımı yapanlara da yazmış bulunayım: Arkadaşlar kuryenin iş vereni sizler değilsiniz; kurye burada birden fazla tarafı olan ticari ilişkinin bağımsız paydaşlarından biri, dürümcü esnafı Ahmet'e dürüm parası ödediniz diye kurye esnafı Mehmet'in bu dürümü ulaştırmak ile ilgili olarak "doğrudan" size karşı bir sorumluluğu olduğu varsayımında lütfen bulunmayın. Mehmet'in sorumluluğu Ahmet'e karşıdır size değil. Keza sizin ticari ilişkiniz de dürümcü esnafı Ahmet ile, kurye esnafı Mehmet ile değil. Mehmet'in sizinle yapılmış herhangi bir akdi yoktur. Şikayetlerinizi ve eleştirilerinizi Ahmet'e yapacaksınız, Ahmet de gereğini yapacak. Mehmet'in mesleğini ne şartlarla ve nasıl yerine getireceği konusu tamamen kendi takdiridir, sizlerin burada Mehmet'e herhangi bir yaptırımda veya zorlamada bulunma şansınız maalesef yok. Birbirinizin doğrudan ticari muhatabı değilsiniz.

yaşlıveacemi
27 Şubat 2024, 13:48
Bir de yukarıda bazı yazılanlardan kuryenin bu teslimi yapmakla sorumlu ve zorunda olduğu gibi bir yaklaşım kuranlar olduğunu farkettim. O yaklaşımı yapanlara da yazmış bulunayım: Arkadaşlar kuryenin iş vereni sizler değilsiniz; kurye burada birden fazla tarafı olan ticari ilişkinin bağımsız paydaşlarından biri, dürümcü esnafı Ahmet'e dürüm parası ödediniz diye kurye esnafı Mehmet'in bu dürümü ulaştırmak ile ilgili olarak "doğrudan" size karşı bir sorumluluğu olduğu varsayımında lütfen bulunmayın. Mehmet'in sorumluluğu Ahmet'e karşıdır size değil.

Tam olarak anlatmak istediğimi, anlatamadım galiba?

Burada kuryelerin motosiklet kullanırken hiç bir kurala uymadıkları site güvenliğini tehlikeye düşürdükleri, sitenin huzurunu bozdukları ve diğer site sakinlerinin de bu durumdan şikâyetçi olduğu bu sebepten dolayı da yönetiminde motosiklet ile kuryelerin siteye girişini yasakladığı ve bunda da haklı olduğunu belirtiyoruz.

Yoksa kim pişirmiş, kim getirmiş, kim yemiş, kim de hani bana, hani bana demiş umurumuzda değil.:)

Ahmet'in, Mehmet'in durumu bu başlığın konusu değil.

Çok isterseniz Mehmet ne yapsın diye başlık açarsınız isteyen orada bu durumu tartışır.

killingroad
27 Şubat 2024, 13:57
Tam olarak anlatmak istediğimi, anlatamadım galiba?

Burada kuryelerin motosiklet kullanırken hiç bir kurala uymadıkları site güvenliğini tehlikeye düşürdükleri, sitenin huzurunu bozdukları ve diğer site sakinlerinin de bu durumdan şikâyetçi olduğu bu sebepten dolayı da yönetiminde motosiklet ile kuryelerin siteye girişini yasakladığı ve bunda da haklı olduğunu belirtiyoruz.

Yoksa kim pişirmiş, kim getirmiş, kim yemiş, kim de hani bana, hani bana demiş umurumuzda değil.:)

Ahmet'in Mehmet'in durumu bu başlığın konusu değil.

Abi tamam da, anlattığın senaryoda da müşterinin muhatabı kuryenin iş vereni.

Senin anlattığın durum da bu arada "böyle bundan ötürü" diye netleştirilebilecek bir alan değil. Senin böyle bir tecrüben olmuştur, yaşadığın sitede bundan ötürü bir karar alınmıştır ama hani yılların bu ülkede yaşamışı olarak benim düşüncem bu konunun bundan ibaret olmadığı.. Yoksa kargo şirketlerinin arabaları da bu kapsam ele alınabililrler ama bir çok siteye giriyorlar.

arndiol
27 Şubat 2024, 14:19
Kuryelerin site içerisinde hiçbir kurala uymadıklarını bu haber ve konu başlıgının neresinde yazdıgını gördünüz de söylüyorsunuz?

Bu arada illa ki cıvıtan kuryeler vardır ancak ortada olmayan bir açıklama için farazi olarak kuryeleri suclayamazsınız.

haydi hodri meydan; bence site yönetimindeki bir abinin kızı kurye ile kaçıp evlendiği için adam kuryelere düşman. ondan almıyor.

killingroad
27 Şubat 2024, 14:23
Trafikteki kural tanımaz motorcular yüzünden motorculara düşman kesilmek, bir şeyieri yasaklamak ile biraz paralel gidebilecek bir fikir bu.
Vardır mutlaka, mutlaka denk gelmişsindir boşa konuşmuyorsundur, ama böyle genellemeler pek sağlıklı olmuyor işte.

arndiol
27 Şubat 2024, 14:28
yukarda bir örneği kendi apartmanım için yazdım.
Evet problem yaşayan siteler vardır, ama adım gibi eminim kurye zaten paket atma derdinde oldugu için %90'ı o site içerisinde hiçbirşey yapmamıştır.

Ayrıca yasak konulması için illa ki birşey olmasına gerek yok; bizim apartmana kurye girebiliyor ama yandaki otoparka park edemiyor, giriş kapısına koyabiliyor (araları 1 metre) , otoparka koyamama sebepleri de "kurye girerken ya arabalara zarar verirse"

yani daha olmamış birşey için bu yorumunu yapıyorlar.

bu site konusunda da benzer bir durum olabilir.

.

mertowski
27 Şubat 2024, 14:38
Site yönetimi tarafından motosikletli kuryeler siteye motosikletle giriş yapamaz diye bir karar alınmışsa, siparişi veren kişiden güvenlik tarafından telefonla onay alınarak, paket kapıda bulunan güvenlik ofisi yada güvenliğe bırakılmalı.

Motosikletle siteye giriş sağlayacaksa, kurye plaka bilgisi zaten kapıda bulunan plaka tanımlama sistemi tarafından okunarak kayıt altına alınıyor. (Arka plaka okuma yoksa manuel kayıt altına alınmalı) Daha sonradan oluşabilecek bir sorun için belki kuryeden kimlik ibraz etmesi istenilerek kayıt altına alınabilir. Şu plaka ile şu kişi giriş yaptı şeklinde.

Sitenin kör noktası kalmayacak şekilde güvenlik kamera sistemi mevcuttur diye düşünüyorum. Sonuçta profesyonel güvenlik firması tarafından bir hizmet veriliyor ve bu firma tam donanımlı kamera sistemi kuracaktır yada site yönetiminden talep edecektir.

Site içerisinde diyelim ki bu kurye arkadaş bir halt yedi, koca kafalılık yaptı, hatalı davranışı oldu. Plakası kayıtlı, kimlik bilgileri kayıtlı, yasaklarsın o şahsın bir daha siteye girişini olur biter.

Bütün kuryeleri potansiyel suçlu, hatalı davranış sahibi kişi olarak görmek mantıksız. O zaman biz motosiklet kullananların tümü potansiyel bir siteye girişi yasak kişi oluyoruz. Sorun kurye olmak yada olmamak değil. Burada kuryeye yapmadığı bir hatalı davranışı yapmış gibi davranılması yanlış.

Sadece adam motosiklet kullanıyor diye siteye girişini yasaklıyorlar. Kaskını çıkart falan filan. Sen kimsin benim kafamdaki kaska karışıyorsun, altımdaki motosiklete karışıyorsun?!:farao::pr:

Levent
02 Mart 2024, 07:34
Hizmet sektöründe çalışıyorsun ama kimseye hizmet etmek istemiyorsun. İlginç...Yakında böyle düşünen kuryeler işsiz kalır.

Konunun hizmet ile alakası yok ki?
Şimdi kuryeler haklıdır haksızdır zarttır zurttur ok. Ama, adam siparişi almış, gelmiş ama içeri giriş yapamıyor. İçeri giriş yapabiliyor olsa ama siparisi güvenliğe bıraksa siz haklısınız direk.

Öyle siteler var ki, bir ucundan diğer ucu 2-3 km belki daha fazla. Şimdi kurye yürüdü, yürümedi vs. onları da geçelim, ortada 3 durum var.

1- Bu iş zamana karşı çalışan bir model. Ne kadar iş, o kadar gelir.
2- Fiziki olarak adam per perişan gün boyu, bir de yetmez sen günde 10 km 'de yürü diyemezsin.
3- Hadi diyelim yürüdü, motorunu dışarıda bıraktı, olur ya motosikleti çalındı. Siparişi veren veya site yönetimi bu konuyu ne kadar ciddiye alır? Veya işi veren firma ne der? Kasko yapsaydın birader. vs. vs.

Biraz geniş açı bakmak gerek diye düşünüyorum. Yoksa zaten adam kurye yani işi sipariş taşımak.

yaşlıveacemi
02 Mart 2024, 13:45
Öyle siteler var ki, bir ucundan diğer ucu 2-3 km belki daha fazla.

Hangi siteymiş bu bir ucundan diğer uçu 3 km den fazla?

Site değil kasaba olmasın ? :)

espresso
02 Mart 2024, 14:01
Hangi siteymiş bu bir ucundan diğer uçu 3 km den fazla?

Site değil kasaba olmasın ? :)

Kasaba gibi site.
Benim yaşadığım ilçe bir ucundan öteki ucuna 3km anca vardır. :)

tommygun
02 Mart 2024, 14:03
Maltepe Zümrütevler'de Kiptaş'ın siteleri var, girmek bir dert çıkmak ayrı dert. Hele ki inişli, çıkışlı, yokuşlu bu yerlerde hizmet veren bir kurye olsam ve içeri almasalar polemiğe girmez, anında güvenliğin önüne atardım.

arndiol
04 Mart 2024, 09:29
arkadaşlar bence kuryeler yemeği teslim etmek zorunda oldugu için mutfağa kadar gelip tepsiye yerleştirip yemeye hazır hale getirmeli.

sizin yemenizi bitirmenizi bekleyip çıkan çöpleri de alıp çöpe atmalı

Sonuçta para verdiniz o paketi getirmek zorunda , ee getirdiyse çöpü de geri götürsün.

sonuçta sadrazamanın son billurusunuz :)

Beto87
04 Mart 2024, 13:24
arkadaşlar bence kuryeler yemeği teslim etmek zorunda oldugu için mutfağa kadar gelip tepsiye yerleştirip yemeye hazır hale getirmeli.

sizin yemenizi bitirmenizi bekleyip çıkan çöpleri de alıp çöpe atmalı

Sonuçta para verdiniz o paketi getirmek zorunda , ee getirdiyse çöpü de geri götürsün.

sonuçta sadrazamanın son billurusunuz :)

Bizim insanımıza fırsat vermemek lazım. Zalimin önde gideni, bayrak tutanı olurlar.
Kendilerine haksızlık yapılınca da ağlarlar.

MotoGT
04 Mart 2024, 21:16
Çözümü basit bu kararı site yönetimi almışsa, sorumluluk tümüyle site yönetimindedir. Kurye motoruyla bir bütündür. Güvenliğe paketi bırakır. Ya güvenlik görevlisi ya apartman görevlisi ya da siparişi veren kişi nizamiye'ye gidip paketini alır. Bunun sorgulanacak bir tarafı yok. Sen motosikletini istemeyip kuryeye yaya git diyemezsin. Kurye'nin yetiştirmesi gereken başka paketler var.

tommygun
04 Mart 2024, 21:28
Bence de site içindeki dairede oturanın onayı olduğu sürece nizamiyedeki güvenliğin kuryeye onay vermemesi çok saçma, tam bir işgüzarlık. O sitede otursam ve motorum çalınsa yönetim ve güvenlik sorumluluk alıp "evet biz malız, motorunuzu çaldırdık çünkü biz ebleğiz, Rabbim ve milletim bizi affetsin" deyip zararımı mı karşılayacaklar?

Bu arada site içinde süren kuryenin it gibi, imansız gibi şerefsiz gibi sürmesi ayrı bir hadise. Fişlersin şerefsizi bir daha siteye almazsın o olur.