PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şanzıman ve Güç ilişkisi

Frodo01
15 Aralık 2023, 23:45
Merhaba, bir enduro aldım fakat şanzımanı hondanın bir modeli ile değişmiş uyumlu oldukları için verilerine baktığımda çok daha torklu güçlü olması gereken motor niyeyse bana bi numarası varmış gibi gelmedi şanzımanın değişmesi gücü ve vites aralıklarını etkiler mi yoksa performans düşüklüğünüm sebebi başka mı? Yada bana güçsüz geliyordur bilemiyorum

abyasar
16 Aralık 2023, 00:36
Hiç Dyno'ya soktun mu hocam? Bir ölçtür istersen.

Motoseverrr
16 Aralık 2023, 01:56
Belki motosikletinizde kompresyon kaybı olup bundan dolayıda çekiş düşüklüğü yaşıyor olabilirsiniz, belki subaplarınızda belkide segmanlarınızda problem olup motosikletinizde kompresyon kaybı yaşanıyor olabilir. Kısa oranlı şanzıman takıldıysa çekiş gücü artar ama hız azalar uzun oranlı şanzıman takıldıysa ise tam tersi durum yaşanmaktadır. Motosikletinizindeki ayarsızlıklar veya düzensizlikler yine çekiş düşüklüğü yaşatacaktır.

Nikkfurie
16 Aralık 2023, 02:15
Şanzıman vites oranları sizin motorun tork değerlerine göre çok uzunsa güçsüz hissettirir , ön dişliyi küçültür yada arkayı büyütürsen akselerasyonu iyileşir..

Frodo01
16 Aralık 2023, 15:02
Şanzıman vites oranları sizin motorun tork değerlerine göre çok uzunsa güçsüz hissettirir , ön dişliyi küçültür yada arkayı büyütürsen akselerasyonu iyileşir..

Honda nx250 şanzımanı takılmış genel olarak bu enduroyu kullananlarda nx şanzımanı var zaten sorunu çözemedim yada motorun oluru bu bilemiyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:01 ----------

Hiç Dyno'ya soktun mu hocam? Bir ölçtür istersen.

Sokmadım hocam çevremde yok sanırım bi bakmak lazım

RuzgarAşkı
16 Aralık 2023, 16:08
https://youtu.be/6tpatrlY1IY?feature=shared

Beygir gücü ve tork konusunda basit ve etkili bir anlatım, belki ilginizi çeker