PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet sürücülerine gözlük takma zorunluluğu getirildi

admin
01 Kasım 2023, 08:00
Motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisiklet sürücüleri için koruyucu gözlük takma zorunluluğu getirildi.

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle trafikte yeni önlemler alındı. Buna göre, motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisiklet sürücülerine kaskın yanı sıra koruma gözlüğü takma zorunluluğu getirildi.

KASKINDA KORUMA GÖZLÜĞÜ OLANLAR ZORUNLU DEĞİL!

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle trafikte yeni önlemler alındı. Motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli scooter kullananlar; gece saatlerinde reflektör olan giysiler giyecek. Buna göre motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisiklet sürücülerinde zorunlu olan kaskın yanına gözü dış tesirlere karşı koruyacak, görüşe engel olmayacak, normal görüşü bozmayacak renkli veya renksiz koruma gözlüğü takma şartı getirildi. Ancak kaskında koruma gözlüğü olanlar ise bundan istisna tutuldu"

symm
01 Kasım 2023, 09:16
Günaydın görmeyen olabilir diye konu olarak açtım.

Motorlu bisiklet, motosiklet, elektrikli bisiklet sürücülerinde zorunlu olan kaskın yanına gözü dış tesirlere karşı koruyacak, görüşe engel olmayacak, normal görüşü bozmayacak renkli veya renksiz koruma gözlüğü takma şartı getirildi. Kaskında koruma gözlüğü olanlar ise bu zorunluluktan muaf tutulacak. Bilginiz olsun

yulis
01 Kasım 2023, 09:21
Şimdi anlayamadığım ve merak ettiğim şu,zaten vizör mevcut + gözlük mü olacak? Bildiğim kadarıyla acık kasklarda bu zorunluydu yönetmelikle ilgili bir değişiklik mi oldu ?

harun27
01 Kasım 2023, 09:28
Bu kural mevcut idi zaten. Kanun der ki koruma başlığı ve koruma gözlüğü der. Haa koruma başlıgı hakkında detay vermez o ayrı kanunen bere de taksam bi yerde koruma başlığı takmıs olursunuz biraz çetrefilli bir itirazla yine de o davayı kazanırsınız. Keşke kanunda daha detay yer alsa ve kanun koyucu kanunları da denetleyip cezai yaptırımlarını tam manasıyla yapsa.

arndiol
01 Kasım 2023, 09:58
bildiğmi kadarıyla gözünü koruyan birşey yok ise gözlük şart.

yurtdışındaki mantık ile aynı. kasksız kaza sürücüyü öldürür, ancak gözlüksüz sürdüğünde gözüne birşey kaçarsa sen başkasını öldürürsün.

jonvolkan
01 Kasım 2023, 10:00
Kaskların önündeki açılır kapanır vizörlerimiz koruma gözlüğü denilen kısmı karşılar arkadaşlar. Çok eski kasklar camsız olurdu. Onlar için ekstradan gözlük de gerekli idi. Ancak daha sonra üretilen kasklarda bu maksatla vizör, kaska entegre hale getirildi. Yanisi kaskımız vizörlü ise bunu düşünmeye gerek yok. Konsepte düşkün bazı cruizerciler hala vizörsüz kask kullanabiliyorlar. Onların ekstradan bir gözlük takmaları mecburi.

okanbagiscan
01 Kasım 2023, 10:05
Eskiden nazi kaskı gibi kasklar mevzuata uygundu kullanıyorlardı.Şimdi gözlük zorunluluğu geldiyse bu tür kask takan ek olarak gözlükte takacak.Böyle bir düzenlememi oldu şimdi.

Ben birde şeytanın kulağına su kaçırayım.Misal vizor açık seyahat ederken polis ceza yazacakmı.Emniyet kemeri gibi.:santa:

abyasar
01 Kasım 2023, 11:14
Eskiden nazi kaskı gibi kasklar mevzuata uygundu kullanıyorlardı.Şimdi gözlük zorunluluğu geldiyse bu tür kask takan ek olarak gözlükte takacak.Böyle bir düzenlememi oldu şimdi.

Ben birde şeytanın kulağına su kaçırayım.Misal vizor açık seyahat ederken polis ceza yazacakmı.Emniyet kemeri gibi.:santa:

Güya akşamları reflektörlü yelekle gezmek de artık kanundu. Gezmeyenlere ceza yazacaklardı, buradaki motorcu kopiller farlarını bile yakmadan gidiyorlar. Polis'in tek kuruş ceza yazdığını görmedim :D

Buna bakamadan polis, vizöre hayatta bakamaz.

artemis99
01 Kasım 2023, 11:40
Güya akşamları reflektörlü yelekle gezmek de artık kanundu. Gezmeyenlere ceza yazacaklardı, buradaki motorcu kopiller farlarını bile yakmadan gidiyorlar. Polis'in tek kuruş ceza yazdığını görmedim :D

Para lazım oldu mu, çevirip ceza yazarlar merak etme. Nitekim geçtiğimiz haftalarda yaptılar.

espresso
01 Kasım 2023, 11:47

Ülkede her konuda yeterince kanun var ama uygulama sıfır.

Robinson_C
01 Kasım 2023, 11:59
Korumu gözlüğü nedir kaskın camı yetmez mi ben camsız kaskları kast ediyor sandım,

espresso
01 Kasım 2023, 12:13
Korumu gözlüğü nedir kaskın camı yetmez mi ben camsız kaskları kast ediyor sandım,

camsız kasklar için o madde. vizörü olan kasklar için değil, koruma gözlüğü üzerinde olmuş oluyor vizörlü kasklarda. ama açık gezersek polis ceza yazabilir zaten açık gezmemek lazım, göze bir şey girip kaza yaptırır.

pea
01 Kasım 2023, 12:38
Güya akşamları reflektörlü yelekle gezmek de artık kanundu.

Reflektörlü yelek zorunlu değil aslında. Ama birileri kafasına göre kanun çıkarıp, birileri de kafasına göre uyguladığı için iyice karıştı. Kanun şöyle diyor:

görünürlüklerini sağlayacak şekilde reflektif yelek vb.

Bundan önce "reflektif işaret" diyordu. "Bak burası parlıyor hehehe" diyenler çok oldu herhalde. O yüzden "reflektif yelek vb." diye güncellemişler, ki o da ayrı saçmalık.
Reflektif malzeme içeren üst giysi (motosiklet montu, reflektif yelek vb.) şeklinde daha açık yazmaları gerekiyor.

Özet: Motosiklet montlarının çoğunda reflektif malzeme var zaten. Yelek diye bir zorunluluk yok.

DickName
01 Kasım 2023, 13:21
Korumu gözlüğü nedir?

Koruma Gözlüğü budur. :bounce:
https://r.resimlink.com/kxQB_hGi6S.jpg

xtrafrozen
01 Kasım 2023, 14:44
Konuyu açan arkadası dısında tutuyorum ama bu tarz haberler bana hep zaytung vari geliyor bizim ülkede.

Soran olursa gelişmekte olan ülke dersin, kim bilecek.

mertowski
01 Kasım 2023, 17:59
Resmi Gazete Linki (https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/08/20220816-4.htm)

MADDE 2- Aynı Yönetmeliğe ekli “1 SAYILI CETVEL”in; C) HUSUSİYETLERİNE GÖRE ARAÇLARDA BULUNDURULACAK TEÇHİZAT” bölümünün;

1) “Taşıt” kısmında yer alan “Motorlu bisiklet, motosiklet ve elektrikli bisiklet (Sürücüsü bir çerçeve veya karoseri ile korunanlar hariç)” ibaresi “Motorlu bisiklet, motosiklet, bisiklet ve elektrikli bisiklet(Sürücüsü bir çerçeve veya karoseri ile korunanlar hariç)” şeklinde,

2) “Durum ve Nitelikleri” kısmında yer alan “Sürücüler için; gözü dış tesirlere karşı koruyacak, görüşe engel olmayacak, normal görüşü bozmayacak renkli veya renksiz (Koruma başlığının gözlüğü varsa ayrıca gözlük aranmaz) olacaktır.” ibaresi “Sürücüler için; gözü dış tesirlere karşı koruyacak, görüşe engel olmayacak, normal görüşü bozmayacak renkli veya renksiz (Koruma başlığında koruma gözlüğü olması durumunda ve bisiklet sürücülerinde koruma gözlüğü aranmaz) olacaktır.” şeklinde,

3) “Taşıt” kısmında yer alan “Bisiklet, motorlu bisiklet ve motosiklet” ibaresi “Bisiklet, elektrikli bisiklet, elektrikli skuter, motorlu bisiklet ve motosiklet” şeklinde,

4) “Teçhizat” kısmında yer alan; “Reflektif işaret” ibaresi “Reflektif kıyafet (yelek vb.)” şeklinde,

5) “Durum ve Nitelikleri” kısmında yer alan “Sürücüler ve taşınması halinde yolcular için, gece seyahatlerinde görünürlüklerini sağlayacak şekilde giyinecekler veya giysilerine reflektif işaret takacaklardır.” ibaresi “Sürücüler ve taşınması halinde yolcular için, gece seyahatlerinde görünürlüklerini sağlayacak şekilde reflektif yelek vb. giyineceklerdir.” şeklinde,

değiştirilmiştir.

MADDE 3- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Yönetmelik hükümlerini İçişleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanları birlikte yürütür.

Şimdi;

1)......"(Sürücüsü bir çerçeve veya karoseri ile korunanlar hariç)" şeklinde bir ibare var. Bu ibareye göre önünde tur camı şeklinde göz hizasına kadar motosiklet camı olanlarda kask vizörü yada koruyucu gözlük aranmayacak mı? :pl:

Bu haberi bugün, ben de farklı kaynaklarda gördüm, okudum ancak Resmi Gazete'de 16 Ağustos 2022 SALI tarihli bir değişiklik var. Belirttiğim tarihten sonra bir değişiklik yapılmışsa bunun Resmi Gazete linkini bulamadım. Habercilerin canları sıkıldı, 16.08.2022'de yürürlüğe giren bir Resmi Gazete haberini ısıtıp önümüze mi sundular acaba? :farao::pr:

Reflektörlü yelek zorunlu değil aslında. Ama birileri kafasına göre kanun çıkarıp, birileri de kafasına göre uyguladığı için iyice karıştı. Kanun şöyle diyor:

Bundan önce "reflektif işaret" diyordu. "Bak burası parlıyor hehehe" diyenler çok oldu herhalde. O yüzden "reflektif yelek vb." diye güncellemişler, ki o da ayrı saçmalık.
Reflektif malzeme içeren üst giysi (motosiklet montu, reflektif yelek vb.) şeklinde daha açık yazmaları gerekiyor.

Özet: Motosiklet montlarının çoğunda reflektif malzeme var zaten. Yelek diye bir zorunluluk yok.

4) "“Teçhizat” kısmında yer alan; “Reflektif işaret” ibaresi “Reflektif kıyafet (yelek vb.)” şeklinde,"

Direkt reflektif yelek demiyor zaten, yelek vb. diyerek örnekleme yapmış. Yine reflektif kıyafet demişler. Motosiklet montlarının üzerlerinde reflektif kumaş parçaları yada işaret bulunuyorsa "Reflektif Kıyafet" tanımına uyar.

Ceza yazma amacında olan memur başka bir sebepten de ceza yazabilir, bu sebepten de yazabilir.

Durum ve Nitelikleri” kısmında yer alan “Sürücüler ve taşınması halinde yolcular için, gece seyahatlerinde görünürlüklerini sağlayacak şekilde giyinecekler veya giysilerine reflektif işaret takacaklardır.” ibaresi “Sürücüler ve taşınması halinde yolcular için, gece seyahatlerinde görünürlüklerini sağlayacak şekilde reflektif yelek vb. giyineceklerdir.” şeklinde,

Madde 5 olarak geçen bu tanımada reflektif yelek vb. demiş. Burada da direkt reflektif yelek demiyor.

tommygun
01 Kasım 2023, 18:04
Bilhassa yaz vakti yaptığım Trakya yolculuklarında neredeyse 3-4 defa kask vizöründe patlayan sinekleri ıslak mendille silmekteyim. Bazen vizör üzerinde onlarca sinek ölüsü olmaktadır Eğer bir tarafım yese ve kask takmasam ya da önü açık kask kullansam da mutlaka gözlük takardım.

OnixsyS
01 Kasım 2023, 21:43
Motorlu bisiklet, motosiklet, elektrikli bisiklet sürücülerinde zorunlu olan kaskın yanına gözü dış tesirlere karşı koruyacak, görüşe engel olmayacak, normal görüşü bozmayacak renkli veya renksiz koruma gözlüğü takma şartı getirildi. Kaskında koruma gözlüğü olanlar ise bu zorunluluktan muaf tutulacak. Bilginiz olsun

Wake Up

https://www.youtube.com/watch?v=-BqrIddJKEM

Zaman yolcususun galiba, bu 1 yıldan uzun süre önce reflektörlü yelekle beraber çıktı, aynı yasanın bir alt satırındamı ne yazıyodu bir metinin alt satırında yazanı bu kadar geç anlıyan bir milletin 20 yıl bazı şeyleri anlamamalarına şaşırmamak lazım demekki bu coğrafyada :pr:

otopsici
02 Kasım 2023, 07:39

o kanun öyle değil bir daha okuyun

symm
02 Kasım 2023, 09:00
Gerekli aydınlatma için teşekkürler ben duymayan görmeyen veya daha detaylı bilgi veren abiler olur diye paylaştım. Benim kaskda vizörlü evet ceza yazmak isteyen yine yazıyor çanta vb.

killingroad
02 Kasım 2023, 12:01
Kanunda yelek yok diyen arkadaşlar bu yüzden motoru bağlanmış ve/ya ceza yemiş kişilere anlatmayın bunu =)
Polisler şu an uygulama yapmak isterlerse net şekilde montun reflektörlerini kabul etmeyip, ekstra bir yelek, kemer gibi zamazingo falan bir şey istiyorlar. Yanınızda yoksa motor bağlanıyor, varsa da takmadıysanız 196 TL (zamlanmış olabilir) ceza ile giydirip gönderiyorlar.

"Durum ve Nitelikleri” kısmında yer alan “Sürücüler ve taşınması halinde yolcular için, gece seyahatlerinde görünürlüklerini sağlayacak şekilde giyinecekler veya giysilerine reflektif işaret takacaklardır.” ibaresi “Sürücüler ve taşınması halinde yolcular için, gece seyahatlerinde görünürlüklerini sağlayacak şekilde reflektif yelek vb. giyineceklerdir.” şeklinde

değiştirilme var.
giysilerine reflektif işaret takacaklardır yerine reflektif yelek vb giyineceklerdir yazıyor.
Meali, monttaki reflektif şeritleri kabul etmiyorum, reflektif bir şey giyeceksin. Anlamsız mı anlamsız, hukuğun olduğu ülkede bu madde sadece bu anlaşılmaz yazımdan dolayı iptal edilir mi edilir. keyword: hukuğun olduğu ülkede.

Motorcu diye övülen eski vali yeni içişleri bakanının imzası kokuyor :)

Ha bunu ne kadar uyguluyorlar tartışma konusu.
Vizörde de aynı şekilde canları bu konuda uygulama yapmak isterse yaparlar, jet kask ile gözlüksüz gezen görürlerse ceza yazarlar.

rfnrk
08 Kasım 2023, 09:29
kağıt vs taşıyan kamyondan bir şeyler uçuyordu dün. bi ara ufak bir parça birşey fırladı ben görünceye kadar vizörün tam orta yerinde patladı. sert birşey değildi (kauçuk lastik vb. olabilir, kesme şeker kadar bişey) ancak vizörsüz olsaydım panik yaptırabilirdi.

sinekti böcekti saymıyorum bile.

zorunlu olmasa dahi bu ekipmanları kullanmak gerekir korunmak için.

fosforlu yeleği gündüz de takmaya başladım özellikle otoyolda.

bisiklet kullanırken kaskımızı, yeleğimizi vs. tam takıp giyip yola çıktığımızda ekipmansız giyinişe göre daha çok saygı gördüğümüzü fark etmiştim.

umarım motosiklet için de aynı geçerlidir.

kendine önem vermeyene başkası önem göstermez!

arndiol
08 Kasım 2023, 09:36
Bilhassa yaz vakti yaptığım Trakya yolculuklarında neredeyse 3-4 defa kask vizöründe patlayan sinekleri ıslak mendille silmekteyim. Bazen vizör üzerinde onlarca sinek ölüsü olmaktadır Eğer bir tarafım yese ve kask takmasam ya da önü açık kask kullansam da mutlaka gözlük takardım.

o böcekler de kolay cıkmıyor nedense; sil sil içim sıkılıyor.

killingroad
08 Kasım 2023, 09:50
o böcekler de kolay cıkmıyor nedense; sil sil içim sıkılıyor.

İki tane kolay yöntemi var.
Bir benzincide durunca tuvaletten bir kağıt havluyu tamamen ıslatıp vizöre yapıştır. 1-2 dakika sonra hepsi kolayca gelir havluya.
Daha detaylı temizlemek istersen de minnak fısfıs şişede su ve bulaşık deterjanı karışımı taşı, 1 sıkım deterjan yeter artar bile. Onunla biraz fıs fıs yaparsan azcık beklersen yine kolayca çıkar.

arndiol
08 Kasım 2023, 09:58
İki tane kolay yöntemi var.
Bir benzincide durunca tuvaletten bir kağıt havluyu tamamen ıslatıp vizöre yapıştır. 1-2 dakika sonra hepsi kolayca gelir havluya.
Daha detaylı temizlemek istersen de minnak fısfıs şişede su ve bulaşık deterjanı karışımı taşı, 1 sıkım deterjan yeter artar bile. Onunla biraz fıs fıs yaparsan azcık beklersen yine kolayca çıkar.

eyvallah hocam. kagıt havlu basitmiş onu deneyeyim. hep minik minik lekeler kalıyor içimi sıkıyor cünkü.

espresso
08 Kasım 2023, 12:02
eyvallah hocam. kagıt havlu basitmiş onu deneyeyim. hep minik minik lekeler kalıyor içimi sıkıyor cünkü.

Ben köfteci/kabapı/çorbacı gibi yerlerde verilen minik poşit içindeki tek kullanımlık ıslak mendilleri motorda yanımda taşıyorum, kask temizlemek için işe yarıyor. Zaten motorla tur yapınca illa bi köfteciye gidiyoruz. :)

mertowski
08 Kasım 2023, 12:31
https://youtu.be/cBLdG5kjcC8?si=WAqSS9EKJsfsbhY-

Vizör temizliği konusunda Altın Elbiseli Adam'ı anmadan geçmek istemedim. :rendeer:

Robinson_C
09 Kasım 2023, 13:21
Koruma Gözlüğü budur. :bounce:
https://r.resimlink.com/kxQB_hGi6S.jpg

Ulan aDFLKNSDFLKJSBDFKLŞJSDNFLSDNFLSDFSDFSDF,

camelon
11 Kasım 2023, 19:25
Peki vizör açık sürmenin cezai müeddiyesi mi olacak demek bu?