PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : debriyaj gevşeme sorunu

MotoLed
26 Eylül 2023, 12:35
Arkadaşlar dragon50 cc cup motorlu 4 vitesli bir motorum var, motorumda debriyaj ayar tutmuyor, debriyajın telindende ayar yapsam yandaki yarım ay olan yerdeki vidadanda ayar yapsam birkaç gün kullandıktan sonra vitesler kemikleşmeye başlıyor... geçen gün yolda aynısını yaptı 4. vitesteyken debriyaja bastım sağa doğru yanaştım vitesi 3 e atacaktım bir anda motorun altından takır tukur ses gelmeye başladı sonra stop etti debriyaj manete basılıyken kavramayı yaptırmadı yani sonra vitesler çok sert oldu öyleki 2 ye ve 1 e alamadım vitesi ve 3. vitesle eve kadar gittim daha sonra binanın garajında 1-2 dakika olayı çözmek için kullandım bir baktım vites düzeldi pamuk gibi oldu yine eskisi gibiydi.. vitesin kitli kalması olayını ilk yaşadım ama ne kadar ayarlarsam ayarlayayım birkaç gün sonra sertleşmesinin önüne geçemiyorum.. motorumun debriyajı komple değişti henüz 20 gün falan olmuştur bu arıza debriyajdan mıdır yoksa şanzıman dan mıdır acaba yani şanzımanda biryere takılıp tekrar mı düzeliyor yoksa debriyaj sisteminde mi bir sorun var acaba

tommygun
26 Eylül 2023, 17:11
Benzer sıkıntı bende de vardı, debriyaj kütüğümde bir problem vardı, debriyaj telimin ayarı sürekli bozuluyordu. Bir yer yalama olmuştu. Tam yeni kütük alacakken ustam debriyaj kütüğümün bir yerlerine kaynak attırdı ve artık ayar bozulmamaya başladı.

MotoLed
26 Eylül 2023, 20:31
Çok bilgili değilim debriyaj kütüğü dediğiniz nedir mesela iki kişi binince artçı ile bu gevşeme problemi daha hızlı oluyor örneğin tek kişi kullanırken 1 hafta idare ediyorsa artçı ile 2-3 güne sorun ortaya çıköaya başlıyor

Motoseverrr
26 Eylül 2023, 20:42
Her ikisi somunuda gevşemeyecek derecede sıkıyor musunuz? Yanlış hatırlamıyorsam sizin motosikletinizde manette debriyaj ayarı bulunmamakta sadece 2 adet somunla ayarlanmakta, o somunları iyi sıkmazsanız gevşeyip debriyaj ayarınız durmadan kaçabilir. Birde zincir gerginliğiniz ne durumda?

MotoLed
27 Eylül 2023, 08:01
merhaba, evet manette ayar bulunmamakta tel üzerinde somunlar var onları sıkıyorum, ayrıca motorun yanında bir kapak var o kapağın içinde debriyaj yarım ay'ı bulunmakta ordanda ayarlama yapıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:59 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:57 ----------

zincir gerginliğimde iyi durumda sarkma yok elimle komtrol ettiğimde çok boşta durmuyor çok gerginde değil

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:59 ----------

dün birşey farkettim manet çok sıkı durmuyor hafiften sarkmış ve biraz boş gibi 1 cm kadar falan acaba bu etkiler mi, debriyaj telinimi değiştirmeliyim acaba bu
1 - 1,5 cm açıklıktan kaynaklı olabilir mi

SerdarC
27 Eylül 2023, 12:22
Bende de dragon 50 var sorunun tel gevşemesinden değil bende de aynısını yapıyor ısınınca sertleşiyor vitesler soğukken tıkır tıkır geçer, ayarını tam iyi yapamazsanız aşağıda kavrayacak şekilde ayarlarsanız iyice ısındıktan sonra vitesi atamayacak kadar sertleşir, kavramayı yukarı almalısın bunu da motoru iyice ısıttıktan sonra yap, yine sertleşecektir ama geçmeme gibi bir sorun olmaz. yağ bir nebze çözüyor olayı otomobil yağı koyma ve erken değiştir yazın sorun ediyorsan bir tık kalın yağ koy ve 2000km olmadan değiştir.

bassturbin
27 Eylül 2023, 12:28
Debriyaj teli içeriden kopmaya başlamışta olabilir.

kurubuz
27 Eylül 2023, 12:43
Teli değiştirin. Kalitesiz tel üzerine yük bindikçe uzar.

MotoLed
27 Eylül 2023, 16:31
peki sizde çekişe etki ediyor mu bu? birde öndeki ufsk dişlinin bağlı olduğu milde çok az bir boşluk bulunmakta bu normal birşey mi?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:28 ----------

peki sizde çekişe etki ediyor mu bu? birde öndeki ufsk dişlinin bağlı olduğu milde çok az bir boşluk bulunmakta bu normal birşey mi?

Bende de dragon 50 var sorunun tel gevşemesinden değil bende de aynısını yapıyor ısınınca sertleşiyor vitesler soğukken tıkır tıkır geçer, ayarını tam iyi yapamazsanız aşağıda kavrayacak şekilde ayarlarsanız iyice ısındıktan sonra vitesi atamayacak kadar sertleşir, kavramayı yukarı almalısın bunu da motoru iyice ısıttıktan sonra yap, yine sertleşecektir ama geçmeme gibi bir sorun olmaz. yağ bir nebze çözüyor olayı otomobil yağı koyma ve erken değiştir yazın sorun ediyorsan bir tık kalın yağ koy ve 2000km olmadan değiştir.

peki sizde çekişe etki ediyor mu bu, mesela 10 bin devrin üstünü görmemesi gibi, birde öndeki ufak dişlinin bağlı olduğu milde ufak bir boşluk var ileri geri çok az boşa dönüyor sonra kavramaşı dönüyor bu normal mi motorlarda

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:30 ----------

kavrama yukarda derken maneti hemen bıraktıktan sonra mı kavrama yapmalı acaba

SerdarC
28 Eylül 2023, 02:15
Hayır herhangi bir çekiş sorunu olmuyor. ön zincir dişlisinden bahsediyorsun sanırım, dişli onuyorsa normal milin kendisi oynuyorsa o sıkıntı.

peki sizde çekişe etki ediyor mu bu, mesela 10 bin devrin üstünü görmemesi gibi, birde öndeki ufak dişlinin bağlı olduğu milde ufak bir boşluk var ileri geri çok az boşa dönüyor sonra kavramaşı dönüyor bu normal mi motorlarda
Ben dişlileri minimum titreşim olacak şekilde ayarladığım için zaten yüksek devire çıkmıyor ön 15 arka 36 takılı 9000 i geçmiyor zaten geçerse aşırı titreşim olur. dişlide boşluk kısmını anlamadım dönme yönünde boşluk varsa sıkıntı yok, dişlinin kendisinde boşluk varsa sıkıntı yok, yeterki mil sağa sola hareket etmesin. devirlenmeme karbüratör ayarın bozuksa ondan olabilir yada dişli oranın yanlıştır. şuan ön arka kaç dişlin var motor orjinal 50 halindemi 100 mü bilemediğimden net birşey söyleyemiyorum.

kavrama yukarda derken maneti hemen bıraktıktan sonra mı kavrama yapmalı acaba
Yok tam tersi az bir şey bırakınca kavramaya geçmemesi gerek, ortayı geçtikten sonra tamamen bırakmadan öncesi ben en uygun orada buldum.

MotoLed
28 Eylül 2023, 10:02
Hayır herhangi bir çekiş sorunu olmuyor. ön zincir dişlisinden bahsediyorsun sanırım, dişli onuyorsa normal milin kendisi oynuyorsa o sıkıntı.

Ben dişlileri minimum titreşim olacak şekilde ayarladığım için zaten yüksek devire çıkmıyor ön 15 arka 36 takılı 9000 i geçmiyor zaten geçerse aşırı titreşim olur. dişlide boşluk kısmını anlamadım dönme yönünde boşluk varsa sıkıntı yok, dişlinin kendisinde boşluk varsa sıkıntı yok, yeterki mil sağa sola hareket etmesin. devirlenmeme karbüratör ayarın bozuksa ondan olabilir yada dişli oranın yanlıştır. şuan ön arka kaç dişlin var motor orjinal 50 halindemi 100 mü bilemediğimden net birşey söyleyemiyorum.

Yok tam tersi az bir şey bırakınca kavramaya geçmemesi gerek, ortayı geçtikten sonra tamamen bırakmadan öncesi ben en uygun orada buldum.

teşekkür ederim birde o şekilde deneyeyim bakalım gelişmeleri paylaşırım burdan

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:56 ----------

motorum orjinal 50 halinde herşeyi orjinal, dişlileri kaç bilmiyorum ama orjinali neyse o hiç değişmedim,
baktığım kadarıyla milde oynama olmuyor sadece dişli oynuyor, o zaman sorun yok demekki en azından bu iyi birşey,esasında sorun belli bir süre kullandıktan sonra motor ısınınca çekişten düşüyor ben viteslerinde sertleşmesi mukabilinde debriyajdan diye düşünerek komple debriyaj seti değişmiştim ama hala aynı durumda... o zaman birde karbüratör değişeyim bakalım yine yazarım buraya teşekkür ederim

SerdarC
28 Eylül 2023, 14:59
teşekkür ederim birde o şekilde deneyeyim bakalım gelişmeleri paylaşırım burdan

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:56 ----------

motorum orjinal 50 halinde herşeyi orjinal, dişlileri kaç bilmiyorum ama orjinali neyse o hiç değişmedim,
baktığım kadarıyla milde oynama olmuyor sadece dişli oynuyor, o zaman sorun yok demekki en azından bu iyi birşey,esasında sorun belli bir süre kullandıktan sonra motor ısınınca çekişten düşüyor ben viteslerinde sertleşmesi mukabilinde debriyajdan diye düşünerek komple debriyaj seti değişmiştim ama hala aynı durumda... o zaman birde karbüratör değişeyim bakalım yine yazarım buraya teşekkür ederim

karbüratörü sorunu tespit etmeden değiştirme, güzel bir ayar yap bilmiyorsan motorcunun birine yaptır zor birşey değil çok para istemezler. Karbüratörün bozuk olsa başka şekilde tepkiler alman gerekir.

MotoLed
28 Eylül 2023, 18:35
karbüratörü sorunu tespit etmeden değiştirme, güzel bir ayar yap bilmiyorsan motorcunun birine yaptır zor birşey değil çok para istemezler. Karbüratörün bozuk olsa başka şekilde tepkiler alman gerekir.

esasında kendim ayarlıyabiliyorum ayar yaptım fakat mesela boşta gazı açıyorum 11 bin devire geliyor sonra motor sönüyor 10 bin altına düşüyor hemen, yoldada giderkende ben üstündeyken 8-9 bin arası zorlanıyor motor karbüratörden geldiğini tahmin ediyorum bir ses var patır patır ediyor hafiften 8-9 bin arsında, ben çok kiloluda değilim 60-65 kiloyum, iki kişi binince özellikle hiç çekmiyor yokuş yukarı 1. vites 10 km falan anca gidiyor 2 ile falan çıkmaya çalışsam motor boğuluyor tam anlayamadım neden oluyor subap ayarınıda yaptırdım hala bu şekilde piston yada sekman mı istiyor acaba tam çözemedim adım adım gitmeye çalışıyorum bende[COLOR="Silver"]

[SIZE=1]---------- Mesajlar birleştirildi - 18:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:33 ----------

Birde şunu ekleyeyim ısınınca performansı özellikle daha çok düşüyor çekişi iyice düşüyor tek kişide olsam yokuşlarda bayağı zorlanıyor

SerdarC
28 Eylül 2023, 22:02
esasında kendim ayarlıyabiliyorum ayar yaptım fakat mesela boşta gazı açıyorum 11 bin devire geliyor sonra motor sönüyor 10 bin altına düşüyor hemen, yoldada giderkende ben üstündeyken 8-9 bin arası zorlanıyor motor karbüratörden geldiğini tahmin ediyorum bir ses var patır patır ediyor hafiften 8-9 bin arsında, ben çok kiloluda değilim 60-65 kiloyum, iki kişi binince özellikle hiç çekmiyor yokuş yukarı 1. vites 10 km falan anca gidiyor 2 ile falan çıkmaya çalışsam motor boğuluyor tam anlayamadım neden oluyor subap ayarınıda yaptırdım hala bu şekilde piston yada sekman mı istiyor acaba tam çözemedim adım adım gitmeye çalışıyorum bende[COLOR="Silver"]

[SIZE=1]---------- Mesajlar birleştirildi - 18:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:33 ----------

Birde şunu ekleyeyim ısınınca performansı özellikle daha çok düşüyor çekişi iyice düşüyor tek kişide olsam yokuşlarda bayağı zorlanıyor

Bence senin sorunun ateşleme ile alakalı, patlama yapıyorsa egzozdan yapıyordur bununda ateşlemenin iyi olmamasından ve hava yarının düzgün olmamasından yapar ve ısınınca performans düşüklükleri yine genelde ateşleme kaynaklı olur. basitinden başla önce bujiye bak durumu iyiyse bobini değiştir. büyük ihtimalle de bobininde sıkıntı var, ateşleme yapıyor neden bobinden olsun deme benzer sorunlar hep bobinden kaynaklanıyor.

MotoLed
29 Eylül 2023, 12:28
ateşleme bobini mi bahsettiğiniz statör mü?

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:13 ----------

Hocam size birde birşey daha soracağım malum benim motor 5 sene oldu, buna ben revizyon yerine motor cc yükseltme düşünüyorum, sizin dragon50 yükseltilmiş sanırım, önerirmisiniz yükseltmeyi, ben silindir, piston, üst kapak birde karbüratör ile yükseltmeyi düşünüyorum amacım hız değil torku yükselsin yeter yokuşları daha rahat çıksın istiyorum, internetten baktım yükseltme kiti bulamadım, set halinde yok yani ayrı ayrıda almak istemiyorum uyumsuzluk olabilir diye, önceden internette sebil gibi bu setler satılırdı ama şuan bulamadım... sizin önerebileceğiniz yada link paylaşabileceğiniz bir kit var mıdır. yada şu parçalar uyumlu diyeceğiniz.

SerdarC
30 Eylül 2023, 13:57
ateşleme bobini mi bahsettiğiniz statör mü?

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:13 ----------

Hocam size birde birşey daha soracağım malum benim motor 5 sene oldu, buna ben revizyon yerine motor cc yükseltme düşünüyorum, sizin dragon50 yükseltilmiş sanırım, önerirmisiniz yükseltmeyi, ben silindir, piston, üst kapak birde karbüratör ile yükseltmeyi düşünüyorum amacım hız değil torku yükselsin yeter yokuşları daha rahat çıksın istiyorum, internetten baktım yükseltme kiti bulamadım, set halinde yok yani ayrı ayrıda almak istemiyorum uyumsuzluk olabilir diye, önceden internette sebil gibi bu setler satılırdı ama şuan bulamadım... sizin önerebileceğiniz yada link paylaşabileceğiniz bir kit var mıdır. yada şu parçalar uyumlu diyeceğiniz.

evet ateşleme bobininden bahsediyorum, önce bujinize bakın bitmişse değiştirin. buji kablosu başlığı vs kontrol edin.
Bende 100cc var aldığımda o şekildeydi pz 19 karbüratör takmışlar üst kapak orjinali duruyor şuan performansı orta seviyede mükemmel değil üst kapak ve güzel bir karbüratörle daha iyisi olabilirdir pz22 karbüratör falan bulunabilirse daha iyi olurdu. yükseltme yapınca şu şekilde sıkıntılar oluyor. orjinal dişliyle binemez oluyorsunuz hemen devirler bitiyor aşırı titreşime maruz kalıyorsunuz onlarıda değiştirmeniz gerekebilir, ben 100cuplar standartı 14 36 diye o şekilde yaptım güç olarak güzel oldu aslında fakat çok titreşim oldu sakin sakin kullanmayı sevdiğimden titreşim olsun istemediğimden sonradan 15 36 ya çevirdim biraz tork gitti ama hem son ses hemde full tireşimli gitmiyorsunuz. kit için bir önerim yok kendim değiştirmediğim için. araştırıvereyim tahminimce cup ların olur diye düşünüyorum ama yine de bakayım tekrar yazarım.